Intelektinės nuosavybės

Intelektinė nuosavybė – kas tai?

 

Intelektinė nuosavybė (IN) – tai tokie kūriniai kaip išradimai, literatūros ir meno kūriniai, dizainas ir simboliai, taip pat įmonių naudojami pavadinimai ir vaizdai.

  • Įmonėms svarbu, kad jų intelektinė nuosavybė būtų saugoma intelektinės nuosavybės teisėmis (INT).
  • Intelektinės nuosavybės teisės saugo išradėjus, kūrėjus ir įmones nuo kitų asmenų, kurie nepagrįstai gauna naudos iš savo kūrinių ar išradimų
  • Intelektinės nuosavybės teisės suteikia įmonėms galimybę atgauti pinigus, kuriuos jos investavo į produkto kūrimą arba savo įmonių reputaciją – kai įmonės idėjos, prekės ženklai ar produktai yra piratiniai ir suklastoti, tai mažina įmonės galimybes augti ir įdarbinti žmones.
  • Intelektinės nuosavybės teisėmis vartotojams suteikiamos garantijos naudojant prekių ženklus ir geografines nuorodas, pagal kurias identifikuojama kūrinio kilmė ir kurios gali būti naudojamos kaip kokybės rodikliai
  • suklastoti gaminiai gali kelti pavojų piliečių saugai arba sveikatai, pavyzdžiui, kai tai susiję su transporto priemonių atsarginėmis dalimis arba vaistais.

 

Intelektinės nuosavybės teisės suteikia jūsų įmonei teisinę apsaugą.

Pagrindinės intelektinės nuosavybės teisės

Patentai

Patentais apsaugomas išradimas arba techninis produktas ar procesas. Kiti asmenys neteisėtai naudoja, perparduoda, nuomoja arba tiekia patentuotą objektą ar procesą. Tačiau patento savininkas gali suteikti leidimą kitiems, suteikdamas patento licenciją. Patentų licencijavimas yra patento savininko ir asmens, norinčio naudotis patentu, susitarimas. Paprastai už tai turi sumokėti licenciją įsigijęs asmuo.

Autorių teisės

Autorių teisėmis saugomi literatūros, stipendijos, mokslo ir meno kūriniai, įskaitant knygas ir straipsnius, filmus, paveikslus, muziką, žaidimus, fotografijas ir programinę įrangą. Įmonėms svarbu prisiminti, kad autorių teisės egzistuoja automatiškai. Tai reiškia, kad nereikia jo registruoti ar prašyti. Pavyzdžiui, bet kuris asmuo, kuris padaro piešinį, jam automatiškai priklauso autorių teisės.

Gretutinės arba gretutinės teisės

Be autorių teisių, yra „gretutinių teisių“, kurios kartais vadinamos „gretutinėmis teisėmis“. Gretutinės teisės yra viešo atlikimo autorinis atlyginimas už autorių teisių turėtojo garso įrašų rodymą viešai. Kiekviena daina turi dvi pagrindines autorių teisių rūšis: vienas – dainų sudėčiai ir vienas – dainai įrašyti. Kompozicijos autorių teisės moka dainų rašytojui ir leidėjui, o garso įrašų autorių teisės – dainų ir įrašų etiketę užfiksavusiam menininkui. Kaip ir autorių teisės, šios teisės atsiranda automatiškai.

Prekių ženklai

Jūsų įmonė gali naudoti prekės ženklą, kad atskirtų savo produktus ar paslaugas nuo konkurentų produktų ir paslaugų. Prekių ženklų teisėmis saugomi produktų ar paslaugų pavadinimai. Jos taip pat saugo gaminio logotipą ir jo pakuotės dizainą. Jei norite jį apsaugoti, jūsų įmonė turi įregistruoti savo prekės ženklą.

Dizaino teises

Dizaino teisėmis apsaugoma dvimačių arba trimatių gaminių išvaizda. Tai apima sienų apmušalus, tekstilę ir namų apyvokos reikmenų, pvz., žadintuvų, žaislų ir kėdžių, dizainą. Dizainas turi būti naujas ir originalus. Kad būtų užtikrinta tokia apsauga, dizainas iš esmės turi būti įregistruotas. Tačiau kai kuriais atvejais dizainas ES automatiškai saugomas be išankstinės registracijos.

Geografinės nuorodos

Geografinė nuoroda (GN) – tai ženklas, naudojamas konkrečios geografinės kilmės produktams, turintiems dėl tos kilmės atsiradusių savybių ar reputacijos.

Pavyzdžiui, „Darjeeling“ arbata. Regione, kuriame saugoma „Darjeeling“ geografinė nuoroda, „Darjeeling“ arbatos gamintojai gali uždrausti vartoti terminą „Darjeeling“ arbatai, auginamai ne arbatiniuose soduose arba ne pagal geografinės nuorodos praktikos kodekse nustatytus standartus.

Geografinės nuorodos paprastai naudojamos žemės ūkio produktams, maisto produktams, vynui ir spiritiniams gėrimams, amatams ir pramonės produktams apibūdinti. Geografinės nuorodos ženklas turi identifikuoti produktą kaip tam tikros vietos kilmės. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Augalų veislių selekcininkų teisės

Augalų selekcininkai gali pasinaudoti augalų selekcininkų teisėmis, kad apsaugotų savo naujas augalų veisles (kad galėtų pasinaudoti šiomis išimtinėmis teisėmis, veislė turi būti nauja, išskirtinė, vienoda ir stabili). Šios naujos veislės dažnai atsiranda dėl ilgų ir brangių veisimo procesų.

Augalų selekcininkų teisės suteikia selekcininkui išskirtinę naujos veislės dauginamosios medžiagos (įskaitant sėklas, augalų auginius ir padalinius, taip pat augalų audinių kultūrą) ir surinktos medžiagos (įskaitant skintas gėles, vaisius ir lapus) kontrolę keletą metų.

Turėdamas šias teises selekcininkas gali nuspręsti tapti išskirtiniu veislės pardavėju arba licencijuoti veislę kitiems.

Daugelis šalių turi augalų selekcininkų teises dalyvaudamos Tarptautinėje konvencijoje dėl naujų augalų veislių apsaugos irPPO susitarime dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba.

Duomenų bazių teisės

Duomenų bazės, kurias sudaro užsakytų duomenų rinkiniai, gali būti apsaugotos duomenų bazių teisėmis. Įmonei tokiai duomenų bazei sukurti dažnai reikia daug laiko ir pinigų. Savininkas turi teisę nesutikti, kad būtų kopijuojama didelė jo duomenų bazės dalis.

Įmonės ir intelektinės nuosavybės teisės glaustai

Kad ir kokia būtų jūsų įmonė ar jos teikiama paslauga, tikėtina, kad naudositės intelektine nuosavybe ir ją kursite.

Pavyzdžiui

  • dauguma įmonių turi prekės pavadinimą arba vieną ar daugiau prekės ženklų ir turėtų apsvarstyti galimybę juos apsaugoti.
  • beveik visos įmonės turi vertingos konfidencialios verslo informacijos, pvz., klientų duomenų bazes arba pardavimo strategijas, kurias jos gali norėti apsaugoti.
  • daugelis įmonių taip pat kuria kūrybinį originalų dizainą arba kuria ar tobulina produktus ar paslaugas – įmonės taip pat gali gaminti ir platinti autorių teisėmis saugomus darbus.

Jūsų įmonė turėtų apsvarstyti, kaip geriausiai panaudoti intelektinės nuosavybės sistemą savo naudai.

  • Jūsų įmonė turėtų apsvarstyti, ko reikia jūsų intelektinei nuosavybei ir komercinėms paslaptims apsaugoti, valdyti ir užtikrinti, kad jūsų turtas duotų kuo geresnių komercinių rezultatų.
  • Kai kurios įmonės gali manyti, kad intelektinės nuosavybės teisių registravimas yra brangus, ypač jei jos yra mažos įmonės.
  • Tačiau atminkite, kad tam tikromis intelektinės nuosavybės teisėmis galima naudotis be jokios oficialios procedūros ir nemokant jokių oficialių mokesčių – tai pasakytina apie autorių teises ir neregistruotus dizainus.

Gali būti, kad jūsų įmonė naudojasi intelektine nuosavybe, kuri priklauso kitiems.

  • Tokiais atvejais galite jį pirkti arba įgyti teisę juo naudotis turėdami licenciją – taip bus išvengta ginčo ir dėl to brangiai kainuojančio bylinėjimosi.

Daugiau informacijos apie INT naudą galite rasti čia.

Kaip užtikrinti intelektinės nuosavybės teises?

Jei manote, kad jūsų intelektinės nuosavybės teisėms buvo pakenkta, turėtumėte apsvarstyti galimybę kreiptis į ekspertą, galbūt į teisinę konsultaciją.

  • jums gali būti patariama išsiųsti oficialų laišką, vadinamą nutraukimo ir nutraukimo laišku, įtariamam jūsų intelektinės nuosavybės teisių pažeidėjui.
  • tai turėtų informuoti juos apie galimą konfliktą tarp jūsų bendrovės intelektinės nuosavybės teisių ir jų verslo veiklos – ji turėtų tiksliai nustatyti konfliktą ir taip pat galėtų pasiūlyti galimą problemos sprendimą.
  • jei pažeidėjas netyčia pažeidžia jūsų teises, nutraukus ir nustojus galioti gali būti nutrauktas pažeidimas arba jums gali būti leista derėtis dėl licencinės sutarties nesikreipiant į teismus.
  • dėl tyčinių INT pažeidimų, pavyzdžiui, klastojimo ir piratavimo, jums gali būti patariama kreiptis pagalbos į teisėsaugos institucijas.

 

Jei manote, kad tai atitinka jūsų interesus, kad būtų išvengta teismo proceso, taip pat yra alternatyvių ginčų sprendimo mechanizmų, įskaitant arbitražą ir tarpininkavimą, kuriuos galėtumėte apsvarstyti.

Koks yra prekybos ir intelektinės nuosavybės teisių ryšys?

Šiandien įmonės ne tik gabena prekes į užsienio šalis. Inovacijos, kūrybiškumas ir prekių ženklai jų prekybos vertę padidina daug daugiau nei anksčiau. Jūsų įmonės žinios apie naujas technologijas, idėjas, metodus ir metodus yra svarbus privalumas.

Apsaugodamos verslo idėjas veiksmingomis intelektinės nuosavybės teisėmis, vyriausybės skatina verslo inovacijas ir kūrybiškumą, nes taip gali būti plečiamas jūsų verslas ir kuriamos darbo vietos.

Daug ES bendrovių vykdo veiklą užsienyje. Kadangi jų intelektinė nuosavybė tarptautinėje prekyboje tampa vis svarbesnė, intelektinės nuosavybės teisių apsaugos ir gynimo lygio skirtumai visame pasaulyje gali sukelti įtampą.

Šalys, turinčios daug intelektinės nuosavybės užsienyje, mėgina apginti savo vidaus verslo interesus prašydamos kitų šalių vyriausybių nustatyti veiksmingas taisykles arba užtikrinti INT taisyklių vykdymą savo šalyse.

Susitarimas dėl naujų prekybos intelektinės nuosavybės teisėmis taisyklių yra svarbus būdas užtikrinti didesnį saugumą ir nuspėjamumą, taip pat sistemingiau spręsti su INT susijusius ginčus užsienyje.

Tarptautiniu mastu yra keli susitarimai dėl intelektinės nuosavybės teisių, įskaitant:

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos