Teritoriškumo principas

 

Teritoriškumo principas reiškia, kad lengvatinės kilmės prekės turi būti gaminamos laisvosios prekybos susitarimo šalių teritorijoje be jokių pertrūkių.

  • Kilmės statusui įgyti gamyba turi būti vykdoma ES teritorijoje arba šalies ar šalių, kurioms taikomas lengvatinis prekybos susitarimas, teritorijoje ir negali būti iš dalies vykdoma už tos teritorijos ribų.
  • Specialios taisyklės taikomos kilmės statusą turinčioms prekėms, eksportuojamoms į kitą lengvatinės prekybos zonai nepriklausančią šalį ir grįžtančioms į lengvatinio režimo zoną:
    • Jeigu kilmės statusą turinčios prekės, eksportuotos į kitą šalį, nepriklausančią lengvatinės prekybos zonai, yra naudojamos, keičiamos, apdorotos ar perdirbtos, jos bus laikomos neturinčiomis kilmės statuso, kai jos grąžinamos į eksportuojančią šalį.

Pavyzdys

ES yra sudariusi prekybos susitarimą su Kolumbija, Ekvadoru ir Peru. ES kilmės padangos (pagal prekybos susitarime nustatytas kilmės taisykles) eksportuojamos į JAV, kur jos perdirbamos į ratus. Tada ratai importuojami į ES iš JAV.

Jei ratai vėliau eksportuojami iš ES į Kolumbiją, jie nebūtų laikomi ES kilmės, nes padangos buvo toliau perdirbamos už lengvatinės prekybos zonos, kuriai taikomas prekybos susitarimas, teritorijos ribų.

    • Jeigu muitinei galima įtikinamai įrodyti, kad į eksportuojančią šalį grąžintos prekės yra tos pačios prekės, kurios buvo eksportuotos, ir su jomis nebuvo atliktos jokios operacijos, išskyrus tas, kurios būtinos gerai jų būklei išlaikyti, kol jos yra trečiojoje šalyje arba eksportuojamos, atitinkamos prekės išlaiko savo kilmės statusą. Tokios nuostatos dėl „grąžintų produktų“ numatytos visuose lengvatinio prekybos režimo susitarimuose.

      Eksportuotojas, prašantis išduoti preferencinį kilmės įrodymą arba surašantis preferencinį kilmės įrodymą, privalo turėti galimybę patvirtinamaisiais dokumentais (pavyzdžiui, trečiosios šalies muitinės išduotu nemanipuliavimo sertifikatu) įrodyti, kad grąžintos prekės yra tos pačios kaip ir eksportuotos prekės.

Pavyzdys

ES yra Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių konvencijos narė. ES kilmės prekės (pagal Konvencijoje nustatytas kilmės taisykles) eksportuojamos į Rusiją. Vėliau jie importuojami į ES iš Rusijos, jų neperdirbant ar neperdirbant.

Jei šios grąžinamos prekės vėliau būtų eksportuojamos į Serbiją, jos vis tiek būtų laikomos ES kilmės prekėmis, nes jos yra tos pačios, kurios buvo eksportuotos į Rusiją, ir su jomis nebuvo atliktos jokios operacijos, išskyrus tas, kurios būtinos gerai jų būklei Rusijoje išlaikyti arba eksportuojamos. ES eksportuotojas turi įrodyti, kad prekės yra tos pačios kaip ir į Rusiją eksportuojamos prekės.

Pavyzdys

ES yra sudariusi prekybos susitarimą su Čile. ES kilmės tunelių kasimo mašina (pagal prekybos susitarime nustatytas kilmės taisykles) eksportuojama į Ekvadorą iš ES. Po dvejų metų mašina pirmiausia importuojama atgal į ES, o po to eksportuojama į Čilę. Jis neteks kilmės statuso, nes buvo naudojamas Ekvadore.

Sparčiosios nuorodos