A területiség elve

 

A területiség elve azt jelenti, hogy a preferenciális származású árukat megszakítás nélkül a szabadkereskedelmi megállapodásban részes felek területén kell előállítani.

  • A származó minősítés megszerzéséhez a termelésnek az EU területén vagy a preferenciális kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó ország vagy országok területén kell történnie, és az előállítás részben nem végezhető el azon a területen kívül.
  • Különös szabályok vonatkoznak a preferenciális kereskedelmi térségen kívüli más országba exportált és a preferenciális térségbe visszatérő származó árukra:
    • Ha a preferenciális kereskedelmi területen kívüli más országba exportált származó árukat ott használják fel, módosítják, megmunkálják vagy feldolgozzák, azokat az exportáló országba való visszatérésükkor nem származónak kell tekinteni.

Példa

Az EU kereskedelmi megállapodást kötött Kolumbiával, Ecuadorral és Peruval. Az EU-ból származó gumiabroncsokat (a kereskedelmi megállapodásban foglalt származási szabályok szerint) exportálják az USA-ba, ahol kerekekké dolgozzák fel őket. A kerekeket ezután az USA-ból importálják az EU-ba.

Ha a kerekeket ezután az EU-ból Kolumbiába exportálják, azok nem minősülnének az EU-ból származónak, mivel a gumiabroncsokat a kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó preferenciális kereskedelmi területen kívül további feldolgozásnak vetették alá.

    • Ha a vámhatóságok számára hitelt érdemlően bizonyítható, hogy az exportáló országba visszaszállított áruk megegyeznek a kivitt árukkal, és a harmadik országban való tartózkodásuk alatt vagy a kivitel során nem mentek keresztül a jó állapotban való megőrzésükhöz szükséges műveleteken túl, az érintett áruk megőrzik származó státusukat. A „visszatérített termékekre” vonatkozó ilyen rendelkezések valamennyi preferenciális kereskedelmi megállapodásban megtalálhatók.

      A preferenciális származási igazolás kiadását vagy a preferenciális származási igazolás kiállítását kérő exportőrnek igazoló okmányokkal (például egy harmadik ország vámhatóságai által kiállított, manipulálás tilalmáról szóló igazolással) kell tudnia bizonyítani, hogy a térti áruk megegyeznek az exportált árukkal.

Példa

Az EU tagja a pán-euromediterrán egyezménynek. Az EU-ból származó árukat (az egyezményben foglalt származási szabályok szerint) Oroszországba exportálják. Később feldolgozás vagy átalakítás nélkül importálják őket Oroszországból az EU-ba.

Ha ezeket a visszatérő árukat ezt követően Szerbiába exportálják, azok továbbra is az EU-ból származónak minősülnének, mivel ugyanazok, mint amelyeket Oroszországba exportáltak, és semmilyen műveleten nem estek át azon túl, amely az oroszországi jó állapotuk megőrzéséhez vagy az export során szükséges. Az uniós exportőr feladata annak bizonyítása, hogy az áruk megegyeznek az Oroszországba exportált árukkal.

Példa

Az EU kereskedelmi megállapodást kötött Chilével. Az EU-ból származó alagútfúró gépet (a kereskedelmi megállapodásban foglalt származási szabályok szerint) Ecuadorba exportálnak az EU-ból. Két év elteltével a gépet először az EU-ba importálják, majd Chilébe exportálják. Mivel Ecuadorban használták, elveszíti származó státusát.

Gyorshivatkozások