Načelo teritorialnosti
Odstavek 4 člena 3.2 („Zahteve za izdelke s poreklom“) in člen 3.11 („Proizvodi, ki se vračajo“) Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko
Načelo teritorialnosti pomeni, da mora biti blago s preferencialnim poreklom proizvedeno na ozemlju pogodbenic sporazuma o prosti trgovini brez prekinitve.
- Za pridobitev statusa porekla mora proizvodnja potekati na ozemlju EU ali na ozemlju države ali držav, za katere velja preferencialni trgovinski režim, in je ni mogoče delno opravljati zunaj tega ozemlja.
- Posebna pravila se uporabljajo za blago s poreklom, izvoženo v drugo državo zunaj območja preferencialne trgovine in vrnitev na preferencialno območje:
- Če se blago s poreklom, izvoženo v drugo državo zunaj območja preferencialne trgovine, tam uporablja, spremeni, obdela ali predela, se šteje za blago brez porekla, ko se vrne v državo izvoznico.
Zgled
EU je sklenila trgovinski sporazum s Kolumbijo, Ekvadorjem in Perujem. Pnevmatike s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz trgovinskega sporazuma) se izvažajo v ZDA, kjer se predelajo v kolesa. Kolesa se nato uvozijo v EU iz ZDA.
Če bi se kolesa nato izvozila iz EU v Kolumbijo, se ne bi štela za izdelek s poreklom iz EU, ker so bile pnevmatike nadalje predelane zunaj ozemlja preferencialnega trgovinskega območja, ki ga zajema trgovinski sporazum.
-
Če se carinskim organom lahko zadovoljivo dokaže, da je blago, vrnjeno v državo izvoznico, isto kot izvoženo blago in da na njem niso bili opravljeni nobeni postopki, razen tistih, ki so potrebni za ohranitev blaga v dobrem stanju, medtem ko je v tretji državi ali med izvozom, zadevno blago ohrani status porekla. Takšne določbe o „vrnjenih proizvodih“ obstajajo v vseh preferencialnih trgovinskih režimih.
Izvoznik, ki zahteva izdajo preferencialnega dokazila o poreklu ali sestavi preferencialno dokazilo o poreklu, mora biti sposoben z dokazili (npr. potrdilom o nemanipulaciji, ki ga izdajo carinski organi tretje države) dokazati, da je vrnjeno blago isto kot izvoženo blago.
Zgled
EU je članica panevro-mediteranske konvencije. Blago s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz Konvencije) se izvaža v Rusijo. Pozneje se uvozijo v EU iz Rusije brez kakršne koli predelave ali predelave.
Če se to blago, ki se vrne, potem izvozi v Srbijo, se še vedno šteje za blago s poreklom iz EU, saj je isto kot blago, izvoženo v Rusijo, in na njem niso bili opravljeni nobeni postopki, razen tistih, ki so potrebni za ohranitev blaga v dobrem stanju v Rusiji ali med izvozom. Izvoznik v EU mora dokazati, da je blago enako blagu, ki se izvaža v Rusijo.
Zgled
EU je sklenila trgovinski sporazum s Čilom. Iz EU se v Ekvador izvaža stroj za prebijanje predorov s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz trgovinskega sporazuma). Po dveh letih se stroj najprej uvozi nazaj v EU in nato izvozi v Čile. Izgubila bo status porekla, ker se je uporabljala v Ekvadorju.
- Za več informacij glej Smernice o preferencialnih pravilih o poreklu.
Hitre povezave
Pogosto zastavljena vprašanja
- Če se tarifa nanaša na maso, ali je teža ali neto teža?
- Kako lahko najdem uvozno dajatev, ki se uporablja za moj izdelek?
- Če želim prodati svoj izdelek v več državah EU, ali obstajajo uvozne dajatve za plačilo vsakič, ko moj izdelek vstopi v drugo državo?
- Ali lahko dobim seznam proizvodov, za katere velja 0% uvozna dajatev?
- Ali se trošarine uporabljajo na ravni EU ali na nacionalni ravni?
- Kako se DDV zaračunava v EU?
- Kako lahko dobim dovoljenje za izvoz rib v EU?
- Ali morajo živila, ki se izvažajo v EU, prihajati iz obrata, odobrenega v EU?
- Ali moram plačati za uporabo mojega trgovinskega pomočnika za storitve in naložbe?
- V katerih jezikih je na voljo moj trgovinski pomočnik za storitve in naložbe?