ES ir Kanados išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas

IEPS yra ES ir Kanados prekybos susitarimas. Juo mažinami tarifai ir sudaromos palankesnės sąlygos eksportuoti prekes ir paslaugas, o tai naudinga tiek ES, tiek Kanados žmonėms ir įmonėms.

IEPS laikinai įsigaliojo 2017 m. rugsėjo 21 d., o tai reiškia, kad dabar taikoma didžioji susitarimo dalis. Tada ES šalių, o kai kuriais atvejais ir regioninių, nacionaliniai parlamentai turės patvirtinti IEPS, kad jis galėtų visapusiškai įsigalioti.

Kvietimas dalyvauti apklausose dėl IEPS ex post vertinimo.

Kviečiame pilietinę visuomenę, NVO, įmones, MVĮ ir visus kitus, kurie to pageidauja, pasidalyti savo patirtimi, susijusia su ES ir Kanados išsamiu ekonomikos ir prekybos susitarimu (IEPS).

Dalyvaukite vienoje ar keliose iš šių apklausų:

Daugiau informacijos apie IEPS ex post vertinimą ir dalyvavimo būdus galima rasti ES ir Kanados išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo (IEPS) ex post vertinime.

Apie susitarimą glaustai

ES ir Kanados išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas (IEPS) laikinai įsigaliojo 2017 m. rugsėjo 21 d.

Sritys, kurios dar neįsigaliojo:

  • investicijų apsauga ir investicinių teismų sistema (ICS)
  • portfelinių investicijų patekimas į rinką
  • nuostatos dėl vaizdo įrašymo
  • dvi nuostatos, susijusios su administracinių procedūrų skaidrumu, peržiūra ir apskundimu valstybių narių lygmeniu;

Susitarimas visapusiškai įsigalios, kai jį oficialiai ratifikuos visų valstybių narių parlamentai.

Kokia nauda jūsų verslui?

Susitarimas

  • panaikinamos arba sumažinamos prekybos kliūtys, tarifai ir su eksportu susijusios išlaidos;
  • supaprastinamas popierinis darbas, techniniai reglamentai, muitinės procedūros ir kilmės taisyklių reikalavimai, produktų bandymo reikalavimai, informacija apie viešuosius pirkimus, intelektinės nuosavybės klausimai ir kt.
  • skatinama prekyba maisto, gyvūniniais ir augaliniais produktais, kartu išlaikant aukštą žmonių, gyvūnų ir augalų sveikatos ir saugos lygį;
  • leidžia jūsų įmonei dalyvauti konkursuose visais Kanados valdžios lygmenimis.
  • sukuriamos papildomos galimybės patekti į rinką tam tikruose sektoriuose, užtikrinamas geresnis darbuotojų judumas ir sudaromos palankesnės sąlygos specialistų kvalifikacijų tarpusavio pripažinimui;
  • Kanados rinkoje saugoma daug įvairių aukštos kokybės Europos maisto produktų geografinių nuorodų.
  • skatina kokybiškas ES ir Kanados investicijas;

Taikymo sritys apima prekių patekimo į rinką taisykles, technines prekybos kliūtis, sanitarijos ir fitosanitarijos priemones, investicijas, paslaugas, elektroninę prekybą, konkurencijos politiką, viešuosius pirkimus, intelektinę nuosavybę, bendradarbiavimą reguliavimo srityje arba ginčų sprendimą. Prieduose pateikiami muitų tarifų panaikinimo sąrašai, kvotos, procedūros, kilmės taisyklės, abipusis atitikties vertinimų pripažinimas ir kt.

 

Susitarimo skyriai trumpai paaiškinami čia, o susijusį tekstą galima parsisiųsti.

Tarifai

2017 m. rugsėjo 21 d. Kanada ir ES jau panaikino 98 proc. savo muitų tarifų eilučių ir susitarė palaipsniui panaikinti beveik visas likusias muitų tarifų eilutes. Iki 2024 m. bus panaikinta 99 proc. visų tarifų eilučių.

Tarp Kanados produktų, kuriems taikomi pereinamojo laikotarpio muitų tarifai, yra:

  • motorinės transporto priemonės
  • laivai
  • miežiai ir salyklas
  • rafinuotas cukrus
  • bulvių krakmolas
  • gėlės

Europos produktai, kuriems taikomi pereinamojo laikotarpio muitų tarifai, apima:

  • motorinės transporto priemonės
  • kai kurie žuvies ir jūros gėrybių produktai
  • žaliavinis ir rafinuotas cukrus
  • tam tikri grūdai

Laipsniškas muitų tarifų panaikinimas vykdomas pagal muitų tarifų panaikinimo tvarkaraštį. Sumažinimas išreiškiamas Susitarimo 2A priede nurodytomis mažinimo kategorijomis.

  • A: 2017 m. rugsėjo 21 d. – nulinis muitas
  • B: muitas turi būti sumažintas iki nulio lygiomis dalimis per 3 metus
  • C: muitas turi būti sumažintas iki nulio lygiomis dalimis per 5 metus
  • D: muitas turi būti sumažintas iki nulio lygiomis dalimis per septynerius metus
  • E: muitai nenaikinami
  • S: muitas išlieka toks pat 5 metus, o po to 8 metų sausio 1 d. jis panaikinamas trimis vienodais etapais.
  • AV0 + EP: ad valorem muitas, lygus nuliui įsigaliojimo metu; toliau taikomas specifinis muitas, nustatytas pagal šioms kilmės statusą turinčioms prekėms taikomą įvežimo kainų sistemą.

 

Mano prekybos asistentas rodo atitinkamų tarifų eilučių tarifų panaikinimo tvarkaraščius.

Pramoninės prekės

Abi šalys susitarė panaikinti 100 proc. pramonės produktų tarifų eilučių, iš kurių 99,6 proc. nuo įsigaliojimo Kanados atveju ir 99,4 proc. nuo įsigaliojimo ES atveju. Tarp nedaugelio produktų, kurie nebuvo liberalizuoti įsigaliojimo metu, yra ribotas automobilių pramonės produktų skaičius, kurie bus liberalizuoti abipusiškumo pagrindu per 3, 5 ar 7 metus (17 produktų Kanados tarifų pasiūlyme ir atitinkami produktai ES pasiūlyme). Kanada per septynerius metus (t. y. iki 2024 m.) liberalizuos likusius laivams taikomus tarifus.

Žemės ūkio prekės

Įsigaliojus susitarimui Kanada panaikino muitus 90,9 proc. visų savo žemės ūkio tarifų eilučių. Iki 2023 m. šis skaičius padidės iki 91,7 proc.

Jautriems žemės ūkio produktams bus taikomas specialus režimas:

Tarifinės kvotos

Abi šalys taiko tarifines kvotas tam tikriems produktams, įskaitant kanadietišką jautieną, kiaulieną ir cukrinius kukurūzus, taip pat europietišką sūrį. Tai konkretūs prekių kiekiai, kuriems per tam tikrą laikotarpį bus taikomas lengvatinis muitų tarifų režimas.

Importas iš Kanados

Tarifinių kvotų paskirstymas apskaičiuojamas remiantis pagal tarifinę kvotą turimais kiekiais ir prašomu kiekiu, apie kurį ES Komisijai praneša nacionalinės valdžios institucijos.

ES Komisijai apskaičiavus paskirtas kvotas ir apie jas paskelbus viešai, ES valstybės narės privalo išduoti importo arba eksporto licencijas prašomiems kiekiams pagal atitinkamas tarifines kvotas.

Pagrindinės vienalaikio nagrinėjimo taisyklės nustatytos Komisijos reglamente (EB) Nr. 1301/2006, nustatančiame žemės ūkio produktų importo tarifinių kvotų, kurioms taikoma importo licencijų sistema, administravimo bendrąsias taisykles.

ES tarifinių kvotų paskirstymo normos, susijusios su išduotomis importo licencijomis, skelbiamos kiekvieną mėnesį ir su jomis galima susipažinti Mėsos rinkos stebėjimo centre.

Toliau nurodytuose reglamentuose apibrėžiama, kaip ES valdo savo įvairias IEPS tarifines kvotas.

Eksportas į Kanadą
  • Kanada taiko metinį pieno produktų kvotų paskirstymo modelį
  • paraiškos dėl kvotų teikiamos pirmąjį lapkričio mėn. pusmetį, o nepanaudotos kvotos grąžinamos ir perskirstomos rugpjūčio 1 d.
  • Kad gautumėte kvotą, turite būti Kanados gyventojas ir vykdyti veiklą sūrio sektoriuje.

Daugiau informacijos apie tarifinių kvotų paskirstymą iš ES į Kanadą eksportuojamiems pieno produktams pagal IEPS galima rasti Kanados pasaulinių reikalų svetainės skiltyje „Pranešimai“.

Pranešimuose importuotojams nustatyti tinkamumo kriterijai, pagal kuriuos skiriamos kvotos pagal kiekvieną atitinkamą tarifinę kvotą. Pranešimuose taip pat pateikiama informacija apie tarifinių kvotų administravimą apskritai ir apie paraiškų teikimo procesą. Paraiškos formos ir susiję priedėliai pridedami prie kiekvieno skelbimo.

2020 m. IEPS sūrio turėtojų sąrašas

2020 m. IEPS pramoninių sūrio kvotų turėtojų sąrašas

2019 m. IEPS tarifinės kvotos sūriui panaudojimo lentelė

Be to, atkreipkite dėmesį į tai, kad

  • vaisiams ir daržovėms toliau taikoma ES įvežimo kainų sistema
  • ir toliau bus taikomi tarifai paukštienai ir kiaušiniams;

Vynai ir spiritiniai gėrimai

Įsigaliojus IEPS, panaikinti specialūs tarifai į Kanadą įvežamiems ES vynams ir spiritiniams gėrimams.

Kalbant apie spiritinius gėrimus, pvz., džiną, degtinę ir viskį, IEPS sprendžiamos netarifinių kliūčių, kurios labai trukdė ES patekti į Kanados rinką, problemos, visų pirma:

  • taikyti paslaugų sąnaudų ir diferencijuotą mokestį (Kanados nustatytą importuojamiems vynams ir spiritiniams gėrimams), pagrįstą kiekiu, o ne verte, ir jį apskaičiuoti skaidriau, sumažinant ES gamintojų išlaidas, susijusias su jų produktų pardavimu Kanadoje;
  • įšaldomos privačios Kanados realizavimo vietos, kuriomis gali naudotis tik Kanados gamintojai ir kurios yra provincijų alkoholinių gėrimų valdybų monopolio alternatyva;
  • užkirsti kelią tam tikrų alkoholinių gėrimų valdybų už provincijos ribų vykdomai veiklai, dėl kurios Kanados teritorijoje ir trečiosiose šalyse atsirado nesąžininga konkurencija;
  • panaikinti Kanados reikalavimus prieš išpilstant į butelius sumaišyti importuotus nefasuotus spiritinius gėrimus su vietos spiritiniais gėrimais (dėl šio reikalavimo importuoti nefasuoti spiritiniai gėrimai negali būti ženklinami kaip geografinės nuorodos juos išpilstant Kanadoje);

IEPS apima tiek 1989 m. ES ir Kanados susitarimą dėl alkoholinių gėrimų, tiek 2004 m. ES ir Kanados susitarimą dėl vynų ir spiritinių gėrimų, kuriuo Europos ir Kanados prekiautojams vynu ir spiritiniais gėrimais suteikiamos tvirtos teisinės garantijos. Neesminiai 2004 m. susitarimo pakeitimai išdėstyti IEPS 30-B priede. 

Žuvininkystė

Įsigaliojus Susitarimui Kanada visiškai panaikino visus žuvininkystės produktams taikomus tarifus.

Įsigaliojus susitarimui ES panaikino 95,5 proc. savo muitų tarifų ir susitarė per 3, 5 arba 7 metus toliau panaikinti likusius 4,5 proc. muitų tarifų.

ES ir Kanada ne tik panaikins muitus, bet ir plėtos tausią žuvininkystę taikydamos stebėsenos, kontrolės ir priežiūros priemones, taip pat kovodamos su neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama žvejyba.

 

Savo produktui taikomą tarifo normą rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų taikomas lengvatinis režimas, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinkakilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia  „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA).

Šiame skirsnyje pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras.

Kilmė yra prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė pilietybė“. Jei esate naujas į temą, rasti įvadas į pagrindines sąvokas prekių skyriuje.

Kilmės taisyklės

Kilmės taisyklės nustatytos ES ir Kanados išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo (IEPS) Protokole dėl kilmės taisyklių ir kilmės procedūrų (OL L 11, 2017 1 14, p. 465). Taip pat žr. išsamias kilmės taisyklių gaires.

Ar mano produktas turi kilmės statusą pagal ES ir Kanados IEPS?

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti mažesnį arba nulinį lengvatinį tarifą pagal IEPS, jūsų produktas turi būti ES arba Kanados kilmės.

Produktas, kurio kilmės šalis yra ES arba Kanada, jei jis atitinka vieną iš šių reikalavimų:

  • gauta tik ES arba Kanadoje
  • pagamintas tik iš ES arba Kanados kilmės medžiagų
  • buvo pakankamai pagaminta ES arba Kanadoje, laikantis 5 priede nustatytų konkretiems produktams taikomų taisyklių;

Taip pat žr. 5 priedo įvadines pastabas.

Be to, 5a priede numatytos tam tikriems produktams taikomos kilmės kvotos ir alternatyvios konkretiems produktams taikomos taisyklės.

 

Konkretiems produktams taikomų ES prekybos susitarimų taisyklių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų panaudotų kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros produkto gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pasikeitimas – dėl gamybos proceso pasikeičia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto (pvz., popieriaus gamybos iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 48 skirsnis) tarifinis klasifikavimas (Suderintos sistemos 47 skirsnis)
  • specifinės operacijos – reikalingas specifinis gamybos procesas, pavyzdžiui, verpimas iš verpalų pluošto. Tokios taisyklės dažniausiai taikomos tekstilės, aprangos ir chemijos sektoriuose.

Šių skirtingų taisyklių derinys yra įmanomas, o skirtingos taisyklės įvykdomos alternatyviai arba kartu.

Patarimai ir gudrybės, padedantys laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Susitarimas suteikia papildomo lankstumo, kad jums būtų lengviau laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistinų nuokrypių arba kumuliacijos.

Leidžiamoji nuokrypa
  • leidžiamojo nuokrypio taisyklė leidžia gamintojui naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, neviršijant 10 % produkto gamintojo kainos (ex-works kainos).
  • šis nuokrypis negali būti naudojamas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.
  • konkretūs leistini nuokrypiai taikomi SS 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, įtrauktiems į 1 priedą.
Kaupimas

IEPS numatyti trys kilmės kumuliacijos būdai

  • dvišalė kumuliacija – Kanados kilmės medžiagos gali būti laikomos ES kilmės medžiagomis (ir atvirkščiai), kai jos naudojamos produktui gaminti
  • visiška kumuliacija – leidžiama atsižvelgti į ES arba Kanadoje atliktą kilmės statuso neturinčių medžiagų apdorojimą ar perdirbimą, kad būtų lengviau laikytis konkrečiam produktui taikomos taisyklės
  • sąlygas suteikianti nuostata dėl išplėstinės kumuliacijos – laisvosios prekybos susitarimo bendro partnerio kilmės medžiagos gali būti laikomos ES arba Kanados kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti. Ši nuostata taikoma tik Šalims susitarus dėl taikytinų sąlygų.

Kiti reikalavimai

Jūsų produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikomus reikalavimus, nurodytus Protokole dėl kilmės taisyklių, pvz., nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą arba nekeitimo taisyklę.

Nekeitimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į Kanadą (ir atvirkščiai) be tolesnio perdirbimo trečiojoje šalyje.

Kai kurios operacijos gali būti atliekamos trečiojoje šalyje, jei produktai lieka muitinės priežiūroje

  • iškrovimas
  • perkrovimas
  • bet kokia kita operacija, būtina gerai produktų būklei išsaugoti arba produktui vežti į ES arba Kanados teritoriją.
  • sandėliavimas
  • siuntų skaidymas

Muitinė gali reikalauti, kad importuotojas įrodytų, jog produktas, kuriam importuotojas prašo taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą, buvo išsiųstas laikantis vežimo taisyklių.

Muito grąžinimas

Anksčiau už kilmės statuso neturinčias medžiagas, panaudotas pagal lengvatinį tarifą eksportuojamam produktui gaminti, sumokėtus muitus leidžiama grąžinti tik per pirmuosius trejus metus nuo IEPS įsigaliojimo, t. y. iki 2020 m. rugsėjo 21 d.

Kilmės procedūros

Jei norite prašyti taikyti lengvatinį tarifą, turėsite laikytis kilmės procedūrų, o jūsų prašymą turės patikrinti šalies, į kurią importuojate prekes, muitinė. Procedūros nustatytos Susitarimo protokolo dėl kilmės taisyklių C skirsnyje.

Kaip prašyti taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą?

Importuotojai gali prašyti taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą remdamiesi eksportuotojo pateikta kilmės deklaracija.

Kilmės deklaracija

ES nereikalaujama pateikti kilmės įrodymo, jei bendra produktų vertė neviršija

  • 500 EUR mažų pakuočių atveju arba
  • 1 200 EUR produktams, kurie yra keleivių asmeninio bagažo dalis.
Eksportuotojo savideklaracija

Eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas yra ES arba Kanados kilmės, pateikdami kilmės deklaraciją.

Europos Sąjungoje jis gali būti užbaigtas arba

Tas pats REX numeris gali būti naudojamas ir kai kuriems kitiems ES lengvatinio prekybos režimo susitarimams (pavyzdžiui, ES prekybos susitarimui su Japonija).

  • Kilmės deklaracijos tekstas gali būti surašytas bet kuria oficialiąja ES kalba ir pateikiamas Protokolo dėl kilmės taisyklių 2 priede.
  • kilmės deklaracija turėtų būti pateikta sąskaitoje faktūroje arba bet kuriame komerciniame dokumente, kuriame kilmės statusą turintis produktas apibūdinamas pakankamai išsamiai, kad jį būtų galima identifikuoti;
  • kilmės deklaracija galioja 12 mėnesių nuo tos dienos, kai eksportuotojas ją užpildė;
  • paprastai pareiškimas apie prekių kilmę pateikiamas dėl vienos siuntos, tačiau Kanadoje jis taip pat gali būti taikomas kelioms identiškų produktų siuntoms ne ilgiau kaip vienus metus.
Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas iš tiesų turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus.

Kilus abejonių, muitinė gali reikalauti, kad importuotojas įrodytų, jog produktas, kuriam importuotojas prašo taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą, buvo išsiųstas laikantis vežimo taisyklių.

Tikrinimas grindžiamas šiais principais:

  • importuojančios ir eksportuojančios šalies muitinių administracinis bendradarbiavimas
  • produktų kilmės patikrinimai, kuriuos atlieka vietos muitinė. Importuojančios šalies lankymasis pas eksportuotoją neleidžiamas

Užbaigus patikrinimą, importuojančios šalies institucijos galutinai nustato kilmę ir praneša importuojančios šalies institucijoms apie rezultatus.

IEPS nuostatų dėl kilmės taisykliųpraktinis vadovas

Gaminiams taikomi reikalavimai

Techninėmis taisyklėmis apibrėžiamos konkrečios charakteristikos, kurios turėtų būti būdingos gaminiui, pavyzdžiui, dizainas, ženklinimas, žymėjimas, pakuotė, funkcionalumas ar eksploatacinės savybės, ir jos yra skirtos, pavyzdžiui, žmonių sveikatai, saugai ar aplinkai apsaugoti. Tačiau prekiautojams gali būti brangu laikytis skirtingų reikalavimų skirtingose rinkose.

ES ir Kanados techninės taisyklės ir reglamentai tapo labiau suderinami, kad įmonės abiejose rinkose galėtų parduoti tą patį produktą arba tą patį produktą su mažiau pakeitimų. Tai sudaro sąlygas mažosioms įmonėms, visų pirma labai mažoms įmonėms, konkuruoti su didesnėmis įmonėmis ir dalyvauti tarptautinėse tiekimo grandinėse ir elektroninėje prekyboje.

IEPS taip pat yra nuostatų, kuriomis siekiama užtikrinti skaidrumą, pavyzdžiui, kad bet kurios šalies suinteresuotieji asmenys galėtų teikti pastabas dėl siūlomų techninių reglamentų, kuriuos gali parengti Kanada arba ES).

Be to, ES ir Kanada susitarė stiprinti savo standartus nustatančių įstaigų, taip pat savo bandymų, sertifikavimo ir akreditavimo organizacijų ryšius ir bendradarbiavimą.

Reguliuojamų produktų sertifikavimo palengvinimas

ES ir Kanada susitarė stiprinti savo standartus nustatančių įstaigų, taip pat savo bandymų, sertifikavimo ir akreditavimo organizacijų ryšius ir bendradarbiavimą.

IEPS išdėstytos nuostatos, kurios padeda išvengti nereikalingų trikdžių ir užtikrinti skaidrumą (pavyzdžiui, kad bet kurios šalies suinteresuotieji asmenys galėtų teikti pastabas dėl siūlomų techninių reglamentų, kuriuos gali parengti Kanada arba ES).

Atitikties vertinimas. Abipusis pripažinimas

Kanada ir ES susitarė pripažinti privalomus atitikties vertinimo sertifikatus, išduotus ES esančių pripažintų atitikties vertinimo įstaigų, ir atvirkščiai sektoriuose, kuriems taikomas IEPS protokolas, kad įrodytų atitiktį Kanados arba ES reikalavimams.

Protokolu dėl atitikties vertinimo rezultatų abipusio pripažinimo pakeičiamas galiojantis abipusio pripažinimo susitarimas (APS) ir išplečiama gaminių aprėptis, numatant galimybę ją toliau plėsti.

Protokole nurodyti produktai yra:

  • elektros ir elektroninė įranga, įskaitant elektros įrenginius ir prietaisus, ir susiję komponentai
  • radijo ryšio ir telekomunikacijų galiniai įrenginiai
  • elektromagnetinis suderinamumas (EMS)
  • žaislai
  • statybos produktai
  • mašinos, įskaitant dalis, komponentus, įskaitant saugos komponentus, keičiamąją įrangą ir mašinų mazgus
  • matavimo prietaisai
  • karšto vandens katilai, įskaitant susijusius prietaisus
  • įranga, mašinos, aparatai, įtaisai, valdymo komponentai, apsaugos sistemos, saugos įtaisai, valdymo įtaisai ir reguliavimo įtaisai bei susiję prietaisai, prevencijos ir aptikimo sistemos, skirtos naudoti potencialiai sprogioje aplinkoje (ATEX įranga)
  • lauko sąlygomis naudojamai įrangai, nes ji susijusi su į aplinką skleidžiamu triukšmu;
  • pramoginiai laivai, įskaitant jų sudedamąsias dalis

Kaip rasti patvirtintas atitikties vertinimo įstaigas?

  • įstaigos, pripažintos pagal galiojantį APS, ir toliau bus pripažintos pagal IEPS.
  • kad būtų pripažinta nauja atitikties vertinimo įstaiga, skiriančioji šalis kitai šaliai turi pateikti protokolo 3 priede nurodytą informaciją.

NANDO duomenų bazėje yra paskelbtosios ir paskirtosios organizacijos ir kita svarbi informacija apie atitikties vertinimą.

Patvirtintos AVĮ

Maisto produktai

IEPS dar labiau supaprastinami patvirtinimo procesai, sumažinamos išlaidos ir pagerinamas prekybos gyvūniniais ir augaliniais produktais nuspėjamumas

  • visi į ES importuojami produktai turi atitikti taikomus sanitarijos ir fitosanitarijos standartus, ir atvirkščiai;
  • rasti informacijos apie maisto produktų eksportą į Kanadą ir jam taikomus reikalavimus;
  • maisto produktų importo į ES reikalavimai

Kanados maisto inspekcijos agentūra (CFIA)nustato maisto, žemės ūkio sąnaudų ir žemės ūkio produktų importo politiką ir taisykles.

Kanados pasienio paslaugų agentūra (CBSA) yra atsakinga už pradinį maisto produktų, žemės ūkio sąnaudų ir žemės ūkio produktų importo patikrinimą.

Kanados maisto produktų ženklinimo reikalavimų pavyzdžiai

  • kalbiniai reikalavimai
  • bendrinis pavadinimas
  • grynasis kiekis
  • Sudedamosios dalys ir alergenai
  • Mitybos faktų lentelė
  • prekiautojo tapatybė 
  • „Geriausias iki“, „Pakuota“ ir galiojimo pabaigos datos
  • laikymo instrukcijos
  • kilmės šalis
  • Tapatybės standartas

Daugiau ženklinimo reikalavimų rasite Kanados maisto inspekcijos agentūros pramonės ženklinimo priemonėje. 

Tai yra taisyklių, kurios gali būti naudingos eksportuojant maisto produktus į Kanadą, sąrašas.

Gyvūnai ir gyvūniniai produktai

IEPS patvirtinamas esamas ES ir Kanados bendradarbiavimas veterinarijos srityje, grindžiamas aukštu tarpusavio pasitikėjimo lygiu, ir dar labiau supaprastinamas eksportuotojų patvirtinimo procesas.

  • Kanada vėl atvėrė savo jautienos rinką devyniolikai ES valstybių narių
  • kilus ligos protrūkiui (vadinamasis regionalizavimas), šalys susitarė kuo labiau sumažinti prekybos apribojimus, o prekyba iš nepaveiktų teritorijų gali būti tęsiama be pertrūkių ar ilgų pakartotinio patvirtinimo procesų;

Gyvūnų ir gyvūninių produktų eksporto į Kanadą reikalavimai

Augalai, vaisiai ir daržovės

IEPS nustatytos naujos procedūros, kuriomis siekiama supaprastinti ir paspartinti Kanados augalų, vaisių ir daržovių patvirtinimo procesą.

Pagal IEPS Kanadai leidžiama pakeisti dabartinį požiūrį į atskiras šalis ir atskirus produktus ES masto vaisių ir daržovių vertinimais ir patvirtinimo procedūromis.

Tikslas – sukurti labiau nuspėjamą reglamentavimo aplinką eksportuotojams.

Visoms produktų kategorijoms šalys susitarė nustatyti paspartintas procedūras, taikomas prioritetinėmis laikomoms prekėms.

Informacija apie augalų ir augalinių produktų eksportą į Kanadą ir jo reikalavimai

Vaistai

IEPS grindžiamas ES ir Kanados jau taikomos gerosios gamybos praktikos ir farmacijos gamyklų patikrinimų tarpusavio pripažinimu ir juo sumažinamas patikrinimų dubliavimas.

Tai reiškia, kad jūs, kaip vaistų gamintojas, susidursite su gerokai mažesne administracine našta ir išlaidomis, o ES ir Kanados reguliavimo institucijos galės geriau panaudoti savo išteklius, sumažindamos pakartotinių patikrinimų skaičių ir sutelkdamos dėmesį į rinkas, kuriose kyla didesnė rizika. Konkrečiai

  • Kanada pripažįsta bet kurios ES valstybės narės institucijos ES teritorijoje atliekamus patikrinimus ir atvirkščiai
  • taip pat gali būti pripažįstami trečiosiose šalyse atlikti patikrinimai;

 

Šiandienos pasaulio ekonomikoje 40 proc. gatavų vaistų, kuriais prekiaujama ES, yra iš užsienio, taip pat 80 proc. veikliųjų vaistinių medžiagų, naudojamų vaistams tiekti ES.

Daugiau informacijos: Protokolas dėl atitikties ir vykdymo užtikrinimo programos, susijusios su farmacijos produktų gerąja gamybos praktika, abipusio pripažinimo.           

 

Konkrečias jūsų produktui taikomas taisykles ir reikalavimus rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Techninės prekybos kliūtys

Nors techninės taisyklės yra svarbios, kartais jos gali trukdyti tarptautinei prekybai, todėl jums, kaip eksportuotojui, gali būti didelė našta.

  • jei manote, kad susiduriate su prekybos kliūtimis, dėl kurių sulėtėja jūsų verslo veikla arba jums užkertamas kelias eksportuoti, galite mums pasakyti:
  • naudodamasi internetine forma praneškite, kas stabdo jūsų eksportą į Kanadą, o ES išanalizuos jūsų padėtį ir imsis atitinkamų veiksmų.

Susisiekite su mumis

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Susitarimu užtikrinamos skaidresnės ir paprastesnės muitinės procedūros, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos prekybai ir sumažintos įmonių išlaidos.

Dokumentai

Žingsnis po žingsnio vadovuose aprašomi įvairių rūšių dokumentai, kuriuos turėtumėte parengti savo produktų muitiniam įforminimui.

Priklausomai nuo jūsų produkto, muitinė gali reikalauti visų arba kai kurių toliau nurodytų elementų.

  • komercinė sąskaita faktūra (konkrečius reikalavimus dėl jos formos ir turinio rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“)
  • pakuočių sąrašas
  • tam tikrų prekiųimporto licencijos
  • sertifikatai, įrodantys, kad jūsų produktas atitinka privalomus produktų reglamentus, pvz., sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą;
  • kilmės įrodymas – kilmės deklaracija

Siekiant didesnio aiškumo patikslinama, kad dėl privalomosios tarifinės informacijos ir (arba) privalomosios kilmės informacijos galite kreiptis iš anksto.

 

Išsamesnės informacijos apie dokumentus, kuriuos turite pateikti atlikdami savo produkto muitinį įforminimą, rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Kilmės įrodymo ir tikrinimo procedūros

Norėdami sužinoti, kaip įrodyti savo produktų kilmę, kad galėtumėte prašyti taikyti lengvatinį tarifą, ir taisykles, susijusias su muitinės atliekamu kilmės tikrinimu, žr. pirmiau pateiktą skirsnį apie kilmės taisykles.

Bendra informacija apie importo ir eksporto muitinės procedūrą pateikiama Mokesčių ir muitų sąjungos generaliniame direktorate.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

IEPS užtikrinama geresnė Europos įmonių, eksportuojančių novatoriškus, meninius, išskirtinius ir aukštos kokybės produktus į Kanadą, intelektinės nuosavybės teisių apsauga ir farmacijos produktų bei geografinių nuorodų apsauga.

Kanada sugriežtino pasienyje taikomas kovos su suklastotais prekių ženklais, piratinėmis prekėmis, kurių autorių teisės saugomos, ir suklastotomis geografinėmis nuorodomis žymimomis prekėmis priemones, suteikdama muitinei galimybę sulaikyti įtariamas suklastotas prekes.

Intelektinė nuosavybė

Prekybos susitarime taip pat numatytos šiuolaikinės intelektinės nuosavybės teisių apsaugos ir užtikrinimo taisyklės.

Autorių teisės skaitmeniniame amžiuje

Pagal IEPS Kanada sutiko suderinti savo autorių teisių apsaugos tvarką su šiomis Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) interneto sutartimis:

  • PINO autorių teisių sutartį
  • PINO atlikimų ir fonogramų sutartį

Interneto sutartyse nustatytos mūsų kūrybos pramonei svarbios normos, kuriomis užkertamas kelias neteisėtai prieigai prie kūrinių internete arba skaitmenine forma ir jų naudojimui.

Į susitarimą įtrauktos svarbios nuostatos dėl interneto paslaugų teikėjų atsakomybės už teises pažeidžiantį turinį ribojimo, kai jie laikosi tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui, veiksmingo pranešimo apie tokį turinį sistemos.

Kanada taip pat susitarė užtikrinti, kad teisių turėtojai galėtų veiksmingai naudotis technologijomis savo teisėms apsaugoti ir licencijuoti savo kūrinius internete.

  • pavyzdžiui, būtų numatyta apsauga ir veiksmingos teisių gynimo priemonės nuo techninių priemonių (pvz., šifravimo), kurias teisių turėtojai naudoja savo teisėms apsaugoti, vengimo;
  • be to, draudžiama sąmoningai keisti arba ištrinti elektroninę „teisių valdymo informaciją“, t. y. informaciją, pridedamą prie bet kokios saugomos medžiagos, ir nustatyti kūrinį, jo kūrėjus, atlikėją ar savininką, taip pat jo naudojimo sąlygas;
Transliavimo teisės

Kanada taip pat sutiko geriau apsaugoti Europos menininkų teises suteikdama atlikėjams išimtinę teisę leisti arba uždrausti transliuoti belaidžio ryšio priemonėmis ir viešai skelbti jų atlikimus.

Šiomis teisėmis bus užtikrinta, kad Europos ir Kanados menininkams būtų atlyginta už jų kūrybiškumą ir kad jie būtų skatinami toliau kurti naujus meno kūrinius.

  • Europos menininkai gali gauti autorinį atlyginimą, pavyzdžiui, iš kavinių ir mažmeninės prekybos įmonių, kurios groja muziką, kad pritrauktų vartotojus.
  • Kanada užtikrins, kad būtų mokamas vienkartinis teisingas atlyginimas už transliavimą bevielio ryšio priemonėmis arba už bet kokį viešą paskelbimą ir kad šis atlyginimas būtų padalytas atitinkamiems atlikėjams ir fonogramų gamintojams.
Augalų veislių apsauga

Kanada taip pat susitarė stiprinti augalų veislių apsaugą pagal Tarptautinės konvencijos dėl naujų augalų veislių apsaugos (UPOV) 1991 m. aktą.

Tai reiškia, kad bus apsaugotos naujoviškos augalų veislės, dėl kurių, pavyzdžiui, gali padidėti derlius, todėl tikėtina, kad jos greičiau pateks į Kanados rinką ūkininkų ir vartotojų naudai.

ES yra pagrindinė naujų augalų veislių tiekėja. Šią svarbią mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklą saugo sui generis intelektinės nuosavybės rūšis, vadinama augalų veislių teisine apsauga Bendrijoje. Tai nesusiję su genetiškai modifikuotų organizmų naudojimu.

Kovos su padirbinėjimu veiksmai

Kanada taip pat sutiko sugriežtinti pasienyje taikomas kovos su suklastotais prekių ženklais, piratinėmis prekėmis, kurių autorių teisės saugomos, ir suklastotos geografinės nuorodos prekėmis priemones, t. y. suteikti muitinei galimybę ex officio sulaikyti suklastotas prekes.

  • Kanados kompetentingos institucijos gali veikti savo iniciatyva, kad laikinai sulaikytų prekes, kuriomis, kaip įtariama, pažeidžiamos intelektinės nuosavybės teisės.
  • prekių ženklai neprivalo būti atskirai registruojami Kanados muitinėje, kad jiems būtų taikoma apsauga;

Kanada nustatys arba toliau taikys procedūras, pagal kurias teisių turėtojas gali prašyti savo kompetentingų institucijų sustabdyti prekių, kuriomis, kaip įtariama, pažeidžiama intelektinės nuosavybės teisė, išleidimą arba jas sulaikyti.

Kanada taip pat nustatė galimybę teisminėms institucijoms imtis būtinų laikinųjų priemonių ir duoti nurodymus tiesiogiai tarpininkams, kurie į rinką patektų suklastotų prekių, nutraukti veiklą ir jų atsisakyti.

Vaistai

IEPS intelektinės nuosavybės teisės, susijusios su naujoviškais vaistais, gerinamos trimis būdais

  • novatoriai, turintys farmacijos patentą, turėtų teisę apskųsti sprendimus dėl rinkodaros leidimo Kanadoje taip pat, kaip ir kiti gamintojai, kurie jau galėtų:
  • Kanada įsipareigoja laikytis dabartinio duomenų apsaugos režimo (6 + 2 metai) ir taip užtikrinti teisinį tikrumą srityje, kurioje būtinos ilgalaikės investicijos.
  • Kanada įdiegs patento galiojimo termino atkūrimo sistemą, panašią į ES sistemą, kad kompensuotų nepagrįstą rinkodaros leidimo suteikimo proceso vėlavimą, įskaitant ilgiausią papildomos apsaugos laikotarpį (2 metai). Šalys susitarė dėl galimybės taikyti išimtis eksporto į trečiąsias šalis tikslais.

Daugiau informacijos apie intelektinės nuosavybės apsaugą ES.

 

Europos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnyba teikia tiesioginės paramos intelektinės nuosavybės klausimais pagalbos linijos paslaugą. Teikti konsultacijas ir paramą intelektinės nuosavybės teisių klausimais už ES rinkos ribų.

Geografinės nuorodos

Kanadoje ir ES saugomų vynų ir spiritinių gėrimų geografinės nuorodos išvardytos atitinkamai 2004 m. susitarimo dėl prekybos vynais ir spiritiniais gėrimais III priedo a punkte ir IV priedo a punkte.

Be geografinių nuorodų (GN), saugomų pagal ES ir Kanados susitarimą dėl vyno ir spiritinių gėrimų, kuris įtrauktas į IEPS, Kanada sutiko apsaugoti 143 geografines nuorodas – išskirtinius maisto produktus ir gėrimus iš konkrečių ES miestų ar regionų.

Kanada apsaugos šiuos tradicinius Europos produktus nuo padirbinėjimo beveik taip pat, kaip tai daro ES. Bus neteisėta klaidinti vartotojus dėl tikrosios produkto kilmės, pavyzdžiui, naudojant vėliavas, kuriose klaidingai nurodoma saugoma ES GN arba šalis, iš kurios kilęs tas GN produktas. ES teisių turėtojai galės naudotis administraciniu procesu, kad išsaugotų teises į geografines nuorodas Kanadoje, o ne pasikliauti tik ilgesniais ir sudėtingesniais vidaus teismų sistemos procesais.

Kanadoje saugomų geografinių nuorodų sąrašas

Jei ES ir Kanada susitars, ateityje į sąrašą gali būti įtraukti ir kiti produktai.

Daugiau informacijos apie geografinių nuorodų apsaugą Kanadoje pagal IEPS galima rasti šiame praktiniame vadove.

Kalbant apie 2004 m. susitarime dėl prekybos vynais ir spiritiniais gėrimais išvardytas GN, kad jos būtų saugomos Kanadoje, šių GN teisių turėtojai turi užregistruoti savo GN Kanados intelektinės nuosavybės tarnyboje.

Registravimo procedūra paaiškinta čia.

Elektroninė prekyba

Bendrosiose elektroninės prekybos skyriaus nuostatose nurodyta, kad Šalys pripažįsta, jog svarbu sudaryti palankesnes sąlygas MVĮ naudotis elektronine prekyba.

Paslaugos

IEPS užtikrinamas teisinis tikrumas ES ir Kanados paslaugų teikėjams, įpareigojant vykdyti aukšto lygio liberalizavimą Kanadoje ir ES.

ES įgyja daugiau galimybių patekti į Kanados rinką, visų pirma jūrų transporto paslaugų srityje.

Laipsniškas liberalizavimas ir skaidrumas

Kanada negali nustatyti naujų kvotų ar naujų diskriminacinių priemonių ES paslaugų teikėjams, išskyrus tam tikrus jautrius sektorius. Susitarimu taip pat užtikrinama, kad ES paslaugų teikėjai galėtų pasinaudoti

  • aukštesnis patekimo į rinką lygis, viršijantis Kanados PPO įsipareigojimus
  • dauguma būsimų liberalizavimo veiksmų, kurių gali imtis Kanada

Kanada panaikino tam tikrus pilietybės ir gyvenamosios vietos sąlygų apribojimus, taikomus įvairiems specialistams, norintiems dirbti Kanadoje, įskaitant:

  • teisininkai
  • buhalteriai
  • architektai
  • inžinieriai

Telekomunikacijų, pašto ir pasiuntinių paslaugų srityse Kanada pirmą kartą įtvirtino būsimą liberalizavimą.

Jūrų transporto paslaugos

Naujai atvėrus Kanados jūrų transporto rinką, ES jūrų transporto veiklos vykdytojams ir jų didesniems laivams bus lengviau vykdyti veiklą Kanadoje, kad jie galėtų vežti krovinius svarbiu maršrutu Monrealis–Halifaksas.

Abu uostai yra svarbūs Kanados rytinėje pakrantėje. Monrealis yra didelis uostas, kuriame tvarkoma 1,4 mln. standartinių konteinerių (bendras importo ir eksporto konteinerių skaičius 2015 m.), o Halifaksas tvarko 0,4 mln. dvidešimties pėdų ekvivalento vienetų (TEU) (2015 m.).

ES yra didžiausia pasaulyje dugno gilinimo paslaugų teikėja. Pagal IEPS Kanada taip pat atveria savo dugno gilinimo veiklos rinką ES veiklos vykdytojams. Apskaičiuota, kad šios rinkos vertė yra 150–400 mln. CAD per metus (apie 104–278 mln. EUR per metus).

Reglamentavimo tvarka

Be prisiimtų plataus užmojo patekimo į rinką įsipareigojimų, į IEPS taip pat įtrauktos novatoriškos ir griežtos reguliavimo taisyklės, kuriomis papildomi ir sustiprinami abiejų šalių prisiimti patekimo į rinką įsipareigojimai.

Šios reguliavimo disciplinos apima vieną iš plačiausio masto ir visapusiškiausių tarpusavyje privalomų vidaus reguliavimo disciplinų rinkinių, susijusių su beveik visų paslaugų ir investicinės veiklos licencijavimo ar leidimų išdavimo tvarka. Tekstu užtikrinama sąžininga ir skaidri tvarka visiems pareiškėjams ir kuo sklandesnis leidimų išdavimo procesas.

Specialistų judėjimas

Sutartas laikino specialistų atvykimo dokumentų rinkinys apima šiuos privalumus:

  • ES bendrovės gali komandiruoti savo bendrovės viduje perkeliamus asmenis į Kanadą ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Remiantis ankstesniais susitarimais, ši lengvata paprastai taikoma visiems sektoriams.
  • pratęsta buvimo trukmė specialistams – sutartinių paslaugų teikėjams arba nepriklausomiems specialistams (apibrėžtiems susitarime) galės būti kitos šalies teritorijoje 12 mėnesių (dvigubai daugiau, nei buvo įmanoma anksčiau);

Sutartinių paslaugų teikėjams palankesnės atvykimo ir buvimo sąlygos (pvz., nediskriminacinės sąlygos Kanados paslaugų teikėjų atžvilgiu) papildomuose sektoriuose. Tai, be kita ko, yra:

  1. Patariamosios ir konsultacinės paslaugos, susijusios su:
    • kasyba
    • Telekomunikacijų paslaugos
    • pašto ir pasiuntinių (kurjerių) paslaugos
    • draudimas ir su draudimu susijusios paslaugos
    • kitos finansinės paslaugos
    • transportas
    • gamyba
  2. Priežiūra ir remontas įrangos, pavyzdžiui,
    • laivai, geležinkelių transporto įranga
    • motorinės transporto priemonės, motociklai, sniegaeigiai ir kelių transporto įranga
    • orlaiviai ir jų dalys
    • metalo gaminiai, ne biuro mašinos ir kitų rūšių įranga bei namų ūkio reikmenys
  3. Susijusios mokslinių ir techninių konsultacijų paslaugos
  4. Aplinkosaugos paslaugos

Nauji profiliai: lengvatinis patekimas į Kanados rinką ir nediskriminacinis režimas Kanadoje taip pat bus taikomas naujų kategorijų ES tiekėjams, kaip apibrėžta susitarime: investuotojai, trumpalaikiai verslo svečiai ir technologai.

Kanada ES bendrovių viduje perkeliamų asmenų sutuoktiniams taikys režimą, lygiavertį tam, kuris taikomas ES įsisteigusių Kanados bendrovių viduje perkeliamų asmenų sutuoktiniams.

Abipusis kvalifikacijų pripažinimas

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas aukštos kvalifikacijos specialistų judumui tarp ES ir Kanados, IEPS nustatoma profesinių kvalifikacijų tarpusavio pripažinimo sistema ir nustatomos derybų dėl konkrečių profesijų susitarimų bendrosios sąlygos ir gairės.

IEPS nustatyta išsami derybų dėl susitarimų dėl abipusio profesinių kvalifikacijų pripažinimo ir jų sudarymo sistema.

Susitarimu abiejų šalių reglamentuojamųjų profesijų asociacijoms paliekama teisė inicijuoti derybų dėl APS procesą, teikiant rekomendacijas atitinkamam IEPS komitetui, ir susitarti dėl konkrečių sąlygų. Asociacijoms susitarus dėl sistemoje nustatytų principų ir procedūrų, APS tampa teisiškai privalomas, užtikrinant, kad Europos specialistų kvalifikacijas pripažintų Kanados kompetentingos institucijos ir atvirkščiai.

Viešieji pirkimai

Pagal IEPS ES įmonės dabar gali dalyvauti Kanados vyriausybės konkursuose visais trimis viešųjų pirkimų lygmenimis: federalinė, provincijų ir savivaldybių.

Kanadoje provincijų ir teritorijų jurisdikcijai priklauso viešosios gėrybės, kaip antai:

  • sveikatos priežiūra
  • švietimas
  • gerovės
  • Pervežimai provincijų viduje.

Savivaldybės valdo

  • vietiniai pervežimai
  • mokyklų lentos
  • komunalinės paslaugos ir kt.

Perkantieji subjektai, kuriems taikomas IEPS, nurodyti 19-1–19-8 prieduose.

IEPS taip pat užtikrinamas teisinis tikrumas, kad Kanados viešosios agentūros ir įstaigos negalės diskriminuoti Europos įmonių, t. y. riboti įmonių galimybių dalyvauti viešuosiuose konkursuose.

Tiekėjai gali ginčyti pirkimo sprendimus, kurie, jų nuomone, prieštarauja Sutartyje nustatytiems įsipareigojimams. Kanadoje šį vaidmenį atlieka Kanados tarptautinės prekybos teismas (angl. Canadian International Trade Tribunal, CITT).

Kanada padarė konkurso procesą skaidresnį paskelbdama visus savo viešuosius konkursus vienoje viešųjų pirkimų interneto svetainėje „CanadianBuys“. Atkreipkite dėmesį į tai, kad norėdami dalyvauti konkurse Kanados rinkoje, turite užsiregistruoti šiame puslapyje.

 

Jei norite sužinoti, ar turite teisę dalyvauti tam tikrame viešųjų pirkimų konkurse už ES ribų, kreipkitės į „Mano prekybos asistentą viešųjų pirkimų klausimais“.

Investicijos

Galutinai įsigaliojus IEPS, ES ir Kanados investuotojams bus užtikrintas didesnis jų investicijų atitinkamai Kanadoje ir ES nuspėjamumas, skaidrumas ir apsauga.

IEPS nuostatomis dėl investicijų apsaugos ir naujos investicinių teismų sistemos bus užtikrinta aukšto lygio investuotojų apsauga, kartu visiškai išsaugant vyriausybių teisę reguliuoti ir siekti viešosios politikos tikslų, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos, saugos ar aplinkos apsaugos.

Investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo sistema aiškiai skiriasi nuo senojo investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo metodo ir rodo bendrą ES ir Kanados pasiryžimą sukurti teisingesnę, skaidresnę ir institucionalizuotą investicinių ginčų sprendimo sistemą.

IEPS nuostatos dėl investicijų taip pat pakeis aštuonis galiojančius dvišalius tam tikrų ES valstybių narių ir Kanados investicijų susitarimus.

Kanados bendrovių įsigijimų peržiūros riba pagal Kanados investicijų įstatymą gerokai padidinta nuo dabartinių 354 mln. CAD iki 1,5 mlrd. CAD. Tai taikoma visiems ES investuotojams, išskyrus tuos, kurie yra valstybės valdomos įmonės.

Jei planuojate investuoti Kanadoje, daugiau informacijos rasite čia.

NB: Investicijų apsauga ir investicinių teismų sistema, taip pat portfelinių investicijų patekimas į rinką nebus laikinai taikomi pagal 2016 m. spalio 28 d. Tarybos sprendimą (ES) 2017/38 dėl Kanados ir Europos Sąjungos bei jos valstybių narių išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo (IEPS) laikino taikymo (OL L 11, 2017 1 14, p. 1080–„1081 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_2017.011.01.1080.01.ENG).

Nuorodos ir kontaktai

EUROPOS SĄJUNGA

Europos Sąjungos delegacija Kanadoje

Adresas:

150 Metcalfe Street, Suite 1900, Otava, Ontarijas, K2P 1P1 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132386464

El. paštas: Delegation-Canada@eeas.europa.eu

AUSTRIJA

Austrijos federaliniai ekonomikos rūmai (Wirtschaftskammer Österreich, WKÖ)

KANADOJE

Privalumas Austrija Torontas

Austrijos generalinis konsulatas –€ Komercinis skyrius Pranašumas Austrija

Adresas:

30 St Clair Avenue West, Suite 1402, Torontas, Ontarijas, M4V 3A1 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 4169673348

El. paštas: toronto@advantageaustria.org 

Tel.: +1 5148493708

El. paštas: montreal@advantageaustria.org 

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

445 Wilbrod Street, Otava, Ontarijas, K1N 6M7 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel. +1 6137891444, 

El. paštas: ottawa-ob@bmeia.gv.at

BELGIJA

Valonijos užsienio prekybos ir investicijų agentūra€ 
Agence wallonne à l'Exportation et aux Investissements Etrangers (AWEX)

Bruxelles Invest & Eksportas

Flandrijos prekybos

KANADOJE

Flandrija / Valonija / Briuselis

Ontarijo (Manitoba) prekybos atstovas

Adresas:

2 Bloor Street West — Suite 2508, Torontas, Ontarijas, M4W 3E2

Tel. +1 416515-7777

El. paštas: toronto@awex-wallonia.com

 

 

Flandrijos
prekybos atstovas Kvebeke, Niufaundlande ir Labradore, Nunavute, Naujajame Bransvike, Naujojoje Škotijoje, Princo Edvardo saloje

Adresas:

999 Boulevard de Maisonneuve West – Suite 1600,Montreal (Québec) H3A 3L4 Rodyti žemėlapį

Tel.: +1 514289-9955

El. paštas: montreal@fitagency.com

 

Valonijos
prekybos atstovas Kvebeke, Niufaundlande ir Labradore, Nunavute, Naujajame Bransvike, Naujojoje Škotijoje, Princo Edvardo saloje

Adresas:

1250 René-Lévesque West — Suite 4115, Monrealis, Kvebekas, H3B 4W8

Tel.: +1 514939-4049

 

Kvebeko, Niufaundlando ir Labradoro, Nunavuto, Naujojo Bransviko, Naujosios Škotijos, Princo Edvardo salos
prekybos atstovas
Briuselyje

Adresas: 1010 Sherbrooke West – Suite 2404, Monrealis, Kvebekas, H3A 2R7

Tel.: +1 514286-1581

El. paštas: info@bruxelles-canada.com

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

360 Albert Street, 8th floor, Suite 820, Otava, Ontarijas, Kanada - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132367267

El. paštas: ottawa@diplobel.fed.be

BULGARIJA

Bulgarijos mažųjų ir vidutinių įmonių skatinimo agentūra
българската агенция за насърчаване малките и средните предприятия

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

325 Stewart Street, Otava, Ontarijas, K1N 6K5 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 613893215

El. paštas: Embassy.Ottawa@mfa.bg

KROATIJA

Eksporto portalas
Izvozni portalas

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

229 Chapel St, Otava, Ontarijas, K1N 7Y6 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6135627820

El. paštas: croemb.ottawa@mvep.hr

 

Generalinis konsulatas

Adresas:

918 Dundas Street East, Suite 302, Misisauga, Ontarijas Rodyti žemėlapį

Tel.: +1 9052779051

El. paštas: genmiss@mvep.hr
El.
paštas: croconsulate.miss@mvep.hr

KIPRAS

Prekybos tarnyba
Υπηρεσία Εμπορίου

KANADOJE

Vyriausioji komisija

Adresas:

150 Metcalfe Street, Suite 1002, Otava, Ontarijas, Japonija - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6135630727

El. paštas: ottawahighcom@mfa.gov.cy

 

Garbės konsulatas

Adresas:

435 Donald Street, Coquitlam, Britų Kolumbija, V3K 3Z9

Tel.: +1 6049362268

El. paštas: tberggre@sfu.ca

 

Prekybos skyrius

Adresas:

13 East 40th Street, Niujorkas, NY 10016, Jungtinės Amerikos Valstijos

Tel.: +1 2122139100

El. paštas: ctncy@cyprustradeny.org

ČEKIJA

Čekijos Respublikos pramonės ir prekybos ministerijos nacionalinė prekybos skatinimo agentūra
CzechTrade – Česká agentura na podporu obchodu

KANADOJE

CzechTrade Kanada

Adresas:

6707 Alkūnės pavara SW, T2V0E5 Kalgaris, Alberta, T2H 0S7

Tel.: +1 4032694924

El. paštas: calgary@czechtrade.cz
El.
paštas: jaroslav.jelinek@czechtrade.cz

Ambasada Otavoje

Adresas:

251 Cooper Street, Otava, Ontarijas, K2P 0G2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel. +1 6135623875

Interneto svetainė: http://www.mzv.cz/ottawa/en/

El. paštas: ottawa@embassy.mzv.cz

El. paštas: commerce_ottawa@mzv.cz

 

Čekijos Respublikos generalinis konsulatas

Adresas:

2 Bloor Street West, Suite 1500, Torontas, Ontarijas, M4W 3E2 - Žiūrėti žemėlapyje

Interneto svetainė: www.mzv.cz/toronto

El. paštas: toronto@embassy.mzv.cz

El. paštas: commerce_toronto@mzv.cz

DANIJA

Danijos užsienio reikalų ministerija Udenrigsministeriet Eksportrådet

KANADOJE

Danijos prekybos taryba

Adresas:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Torontas, Ontarijas, M4W 3E2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 416962-5661

El. paštas: yyzhkt@um.dk

Ambasada Otavoje

Adresas:

47 Clarence Street, Suite 450, Otava, Ontarijas, K1N 9K1 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6135621811

El. paštas: ottamb@um.dk 

ESTIJA

Įmonė Estija (EAS)
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS)

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

260 Dalhousie Street, Suite 210, Ottawa, Ontario K1N 7E4 Rodyti žemėlapį

Tel.: +1 6137894222

El. paštas: embassy.ottawa@mfa.ee

SUOMIJA

Finpro

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

55 Metcalfe Street, Suite 850, Otava, Ontarijas, K1P 6L5 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132882233

El. paštas: embassy@finland.ca

El. paštas: sanomat.ott@formin.fi

PRANCŪZIJA

Verslo Prancūzija

KANADOJE

Prekybos atstovas Kanadoje: Verslo Prancūzija

Toronto

Adresas:

154 University Avenue Suite 400, Torontas, M5H 3Y9 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 4169771257

 

Monrealis: Bureau Business France (Prancūzijos biuras),

Adresas:

1501 McGill koledžas, biuras 1120, Monrealis, QC H3A 3M8

Tel.: +1 5146704000

 

Vankuveris:

Adresas:

1111 Melville Street, Suite 320 Vancouver, Britų Kolumbija V6E 3V6

Tel.: +1 6046390923

El. paštas: canada@businessfrance.fr

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

42 Sussex Drive, Otava, Ontarijas, K1M 2C9 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.:+1 6137891795

El. paštas: politique@ambafrance-ca.org

VOKIETIJA

Vokietijos prekyba ir investicijos (GTAI)

KANADOJE

Kanados Vokietijos prekybos rūmai

Adresas:

480 University Avenue, Suite 1500, Torontas, Ontarijas, M5G 1V2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 416598-3355

El. paštas: info@germanchamber.ca

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

1 Waverley Street, Otava, Ontarijas, K2P 0T8, Kanada

Tel.: +1 613 232 1101

El. paštas: info@ottawa.diplo.de

GRAIKIJA

Įmonė Graikija Investavimas ir prekyba
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΜΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

80 MacLaren Street Ottawa, Ontario, K2P 0K6 Rodyti žemėlapį

Tel.: +1 6132386271

El. paštas: ecocom-ottawa@mfa.gr

 

Generalinis konsulatas

Adresas:

1075 Bay Street, Suite 600, Torontas, Ontarijas, M5S 2B1 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 4165150133

El. paštas: ecocom-toronto@mfa.gr

VENGRIJA

Vengrijos nacionalinis prekybos centras

Vengrijos investicijų skatinimo agentūra
http://www.hipa.hu/

KANADOJE

Generalinis konsulatas Toronte

Adresas:

175 Bloor Street East, Suite 1109, South Tower, Torontas (Rodyti žemėlapį)

Tel.: +1 6473492550

El. paštas: mission.tor@mfa.gov.hu

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

299 Waverley St., Otava, K2P 0V9 Rodyti žemėlapį

Tel.: +1 6132307560

El. paštas: mission.ott@mfa.gov.hu

AIRIJA

Įmonė „Enterprise Ireland“

KANADOJE

Prekybos atstovas Kanadoje: Įmonė „Enterprise Ireland“

Adresas:

2 Bloor St. W, Suite 1501, Torontas, Ontarijas, M4W 3E2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 4169345033

El. paštas: client.service@enterprise-ireland.com

El. paštas: neil.cooney@Enterprise-Ireland.com

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

Varette pastatas, 130 Albert St, Otava, Ontarijas, K1P 5G4

Tel.: +1 6132336281

El. paštas: embassyofireland@rogers.com

ITALIJA

Italijos prekybos agentūra
ICE –Agenzia per la promozione all'estero e l'internazionalizzazione delle imprese italiane

KANADOJE

Italijos generalinio konsulato Italijos prekybos skatinimo agentūra

Adresas:

365 Bloor Street East, Suite 1802, Torontas, Ontarijas, M4W 3L4 - Žiūrėti žemėlapyje

El. paštas: toronto@ice.it

Tel.: +1 4165981566

 

Adresas:

1000 rue Sherbrooke ouest, Bureau 1720, Monrealis, Kvebekas, H3A 3G4

Tel.: +1 5142840265

El. paštas: montreal@ice.it

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

275 Slater St, Otava, Ontarijas, K1P 5H9 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132322401

El. paštas: ambasciata.ottawa@esteri.it 

LATVIJA

Latvijos investicijų ir plėtros agentūra
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra


liaa@liaa.gov.lv

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

350 Sparks St, Otava, Ontarijas, K1R 7S8

Tel.: +1 6132386014

El. paštas: embassy.canada@mfa.gov.lv

LIETUVA

Versli Lietuva

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

150 Metcalfe Str #1600, Otava, Ontarijas, K2P 1P1

Tel. +1 61356754 58

El. paštas: amb.ca@urm.lt

LIUKSEMBURGAS

Liuksemburgas verslui

KANADOJE

Garbės konsulatas Otavoje

Adresas:

World Exchange Plaza, 45 O’Connor Street, Suite 1150, Otava, Ontarijas, Kanada - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6137554091

El. paštas: luxconsulottawa@gmail.com

 

Ambasada Vašingtone

Adresas:

2200 Massachusetts Avenue, NW, Vašingtonas, DC. 20008

Tel. +1 2022654171

El. paštas: luxembassy.was@mae.etat.lu

MALTOS

Maltos įmonė

KANADOJE

Kanados generalinis konsulatas Toronte

Adresas:

3300 Bloor St W, Etobicoke, Ontarijas, Jungtinės Amerikos Valstijos

Tel.: +1 4162070922

El. paštas: maltaconsulate.toronto@gov.mt

NYDERLANDAI

Nyderlandų įmonių agentūra
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
 

Ondernemersplein – užsienio ir Nyderlandų startuoliams skirtas interneto portalas

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

350 Albert Street, Suite 2020 Otava, Ontarijas, K1R, 1A4 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 613 237 503

El. paštas: ott@minbuza.nl

 

Generalinis konsulatas Toronte

Adresas:

1 Dundas Street West, Suite 2106, Torontas, Ontarijas, M5G 1Z3 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 416 595 2402

Interneto svetainė: www.hollandtradeandinvest.com
El.
paštas: tor-ea@minbuza.nl

LENKIJA

Lenkijos investicijų ir prekybos agentūra (buvusi Lenkijos informacijos ir užsienio investicijų agentūra)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu
El.

paštas: invest@paih.gov.pl

Pirmininko sekretoriatas:

Tel. +48 223349871

Užsienio investicijų departamentas:

Tel.:+48 223349875

Ekonominės plėtros departamentas:

Tel.:+48 223349820

Ekonomikos skatinimo departamentas:

Tel.:+48 223349926

Informacijos ir komunikacijos departamentas:

Tel.:+48 223349994

 

KANADOJE

Lenkijos investicijų ir prekybos agentūra Toronte

Adresas:

438 University Avenue, Suite 1810, Torontas, Ontarijas, M5G 2K8 - Žiūrėti žemėlapyje

El. paštas: zack.labieniec@paih.gov.pl 

 

Lenkijos Respublikos ambasada Otavoje

Adresas:

443 Daly Ave, Otava, Ontarijas, K1N 6H3 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel. +1 6137890468

El. paštas: Apsilankyti svetainėje El. paštas ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

 

Lenkijos Respublikos generalinis konsulatas Toronte

Adresas:

2603 ežero pakrantė Blvd. Vakarų, Torontas, Ontarijas, M8V 1G5

Tel.: +1 4162525471

Tel.: +1 4164645405

El. paštas: toronto.info@msz.gov.pl 

 

Lenkijos Respublikos generalinis konsulatas Vankuveryje

Adresas:

1177 West Hastings Street, Suite 1600, Vankuveris, Britų Kolumbija, V6E 2K3

Tel. +1 6046883458

El. paštas: vancouver.info@msz.gov.pl 

 

Lenkijos Respublikos konsulatas Monrealyje

Adresas:

3501 Avenue du Musée, Monrealis, Kvebekas, QC H3G 2C8

Tel. +1 6137890468 

El. paštas: michal.falenczyk@msz.gov.pl

PORTUGALIJA

aicep Portugal Global – Prekybos ir investicijų agentūra

KANADOJE

Prekybos ir investicijų agentūra: aicep Torontas

Adresas:

438 University Avenue, Suite 1400, Torontas, Ontarijas, M5G 2K8 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 4169214925

El. paštas: aicep.toronto@portugalglobal.pt

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

645 Island Park Dr, Otava, Ontarijas, K1Y 0B8 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6137290883

El. paštas: ottawa@mne.pt

RUMUNIJA

Verslo aplinkos, prekybos ir verslumo ministerija

InvestRumunija

Rumunijos prekybos ir pramonės rūmai

KANADOJE

Rumunijos ekonomikos ir prekybos skatinimo biuras

Adresas:

1010, rue Sherbrooke Ouest, Bureau 610, étage 6, Monrealis, Kvebekas, H3A 2R7 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 5145048235

El. paštas: romtrade.mtl@videotron.ca

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

655 Rideau St, Otava, Ontarijas, K1N 6A3 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6137893709

El. paštas: ottawa@mae.ro

SLOVAKIJA

Sario – Slovakijos investicijų ir prekybos plėtros agentūra
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

50 Rideau Terrace, Otava, Ontarijas, K1M 2A2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6137494442

El. paštas: emb.ottawa@mzv.sk

SLOVĖNIJA

SPIRIT Slovėnija – Verslumo, internacionalizavimo, užsienio investicijų ir technologijų viešoji agentūra
SPIRIT Slovenija

KANADOJE

Ambasada Otavoje

Adresas:

150 Metcalfe Street Suite 2200, Otava, Ontarijas, K2P 1P1 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6135655781

El. paštas: sloembassy.ottawa@gov.si

ISPANIJA

ICEX – Ispanijos užsienio prekybos institutas
ICEX España Exportación e Inversiones

KANADOJE

Ekonomikos ir prekybos biuras

Adresas:

151 Slater Street, Suite 801, Otava, Ontarijas, K1P 5H3 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132360409

El. paštas: ottawa@comercio.mineco.es

 

Toronto prekybos skatinimo biuras

Adresas:

170 University Ave #602, Torontas, Ontarijas, M5H 3B3

Tel.: +1 4169670488

El. paštastoronto@comercio.mineco.es

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

74 Stanley Ave, Otava, Ontarijas, K1M 1P4 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6137472252

El. paštas: emb.ottawa@mae.es 

ŠVEDIJA

Business Sweden – Švedijos prekybos ir investicijų taryba

KANADOJE

Prekybos atstovas Kanadoje: Verslas Švedijoje

Adresas:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto Ontario M4W 3E2, Torontas (Rodyti žemėlapį)

Tel.: +1 4169228152

El. paštas: toronto@business-sweden.se

 

Ambasada Otavoje

Adresas:

377 Dalhousie Street, Otava Ontarijas, K1N 9N8 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.: +1 6132448200

El. paštas: sweden.ottawa@gov.se

Prekybos rūmai ir verslo asociacijos

EUROPOS SĄJUNGA

Europos Sąjungos prekybos rūmai Kanadoje (EUCCAN)

Adresas:

480 University Avenue, Suite 1500, Torontas, Ontarijas, M5G 1V2 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel.:  +1 4165987087

El. paštas: info@euccan.com 

 

Europos Sąjungos prekybos rūmai Vakarų Kanadoje

El. paštas: info@eu-canada.com

Kanados vietos ir dvišalių ES prekybos rūmų ir verslo asociacijų sąrašą galima rasti Europos Sąjungos prekybos rūmų Kanadoje interneto svetainėje (http://www.euccan.com). EUCCAN yra šių labai įvairių struktūrų ir organizacijų skėtinė organizacija.

Informacinės priemonės

Šiose septyniose informacijos suvestinėse paaiškinama, kas yra IEPS ir kokia jo nauda.

Sužinokite, kaip dalyvauti viešųjų pirkimų procesuose Kanadoje

Sužinokite daugiau apie ES ir Kanados išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo teikiamas verslo galimybes

Kitos nuorodos

Brošiūra įmonėms. Privalumai aprašomi pagal skyrius, o įmonėms pateikiama praktinių patarimų

Infografikai iliustruoja IEPS naudą kiekvienai ES valstybei narei

Žingsnis po žingsnio vadovas eksportuotojams į Kanadą

Įmonės istorijos ir atsiliepimai

Rekomendacija dėl MVĮ

2018 m. rugsėjo mėn. IEPS jungtinis komitetas susitarė dėl konkrečios MVĮ skirtos rekomendacijos, kad kiekviena Šalis kitos Šalies MVĮ internetu teiktų informaciją apie IEPS ir kad ES ir Kanada bendradarbiautų siekdamos, kad prekybos susitarimas būtų naudingas MVĮ.

Kanados interneto svetainė, skirta į Kanadą eksportuojančioms ES MVĮ remti

ES interneto svetainė, skirta Kanados MVĮ

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos