Polna kumulacija

 

Člen 40 („Kumulacija v primeru porekla“) Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom ter Priloga 6 („Izjava dobavitelja“)

Medtem ko se dvostranska kumulacija uporablja samo za materiale s poreklom, popolna kumulacija omogoča, da se obdelava ali predelava, opravljena v preferencialni partnerski državi, šteje za postopke, ki se izvajajo v EU (in obratno in obratno), ne glede na to, ali predelava zadostuje za pridobitev porekla.

  • Popolna kumulacija olajša skladnost s pravili za posamezne izdelke, saj omogoča skupno upoštevanje obdelave ali predelave, opravljene v EU in partnerski državi.
  • Zahteva sledenje obdelave ali predelave s sistemom izjav dobavitelja.
  • Proizvodnja mora presegati nezadostne postopke v državi, v kateri je potekala zadnja faza predelave (razen v sporazumu CETA).
  • Polna kumulacija se lahko uporablja le v nekaterih preferencialnih trgovinskih sporazumih EU:
    • vseevropsko-sredozemsko kumulacijsko območje v nekaterih primerih,
    • sporazumi EU o gospodarskem partnerstvu z afriškimi, karibskimi in pacifiškimi državami,
    • Celoviti gospodarski in trgovinski sporazum med EU in Kanado (CETA),
    • Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko,
    • Sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom.

Primer polne kumulacije med Tunizijo, Marokom in EU v okviru panevro-mediteranske konvencije

Kitajska preja se uvaža v Tunizijo, kjer se proizvaja v tkanino. Tkanina ne izpolnjuje pogojev za preferencialno poreklo, če se izvaža v EU, saj pravilo za določen izdelek za tkanino zahteva izdelavo iz vlaken (dvojna predelava – v tem primeru iz vlaken v prejo in preje v tkanino).

Tkanina brez porekla se iz Tunizije izvozi v Maroko na podlagi izjave dobavitelja. V izjavi je navedeno, da je bilo blago obdelano v Tuniziji, ne da bi pridobilo status preferencialnega porekla.

V Maroku se tkanina uporablja za izdelavo oblačil. Končna oblačila pridobijo status preferencialnega porekla, ker se delo, opravljeno v Maroku, kombinira z delom, opravljenim v Tuniziji za izdelavo oblačil s poreklom. Zahteva po dvojni pretvorbi je nato izpolnjena na ozemlju držav, ki so upravičene do polne kumulacije.

Končni proizvod ima maroško poreklo in se lahko izvozi v EU pod preferencialnimi pogoji.

Hitre povezave