Пълна кумулация

 

Член 40 („кумулация на произхода „) от Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство и приложение 6 („Декларация на доставчика“)

Докато двустранната кумулация се прилага само за материали с произход, пълната кумулация позволява обработката или преработката, извършена в преференциална партньорска държава, да се счита за операции, извършвани в ЕС (и обратно), независимо дали преработката е достатъчна за предоставяне на произход.

  • Пълната кумулация улеснява спазването на специфичните за отделните продукти правила, като позволява да се отчитат заедно обработката или преработката, извършена в ЕС и държавата партньор.
  • Изисква проследяване на обработката или преработката чрез система от декларации на доставчика.
  • Производството трябва да надхвърля недостатъчните операции в държавата, в която е извършен последният етап на преработка (с изключение на тези във ВИТС).
  • Пълна кумулация може да се прилага само в някои преференциални търговски споразумения на ЕС:
    • паневросредиземноморската зона на кумулация в някои случаи,
    • споразуменията за икономическо партньорство на ЕС с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн,
    • Всеобхватно икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (ВИТС),
    • Споразумение за икономическо партньорство между ЕС и Япония,
    • Споразумение за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство.

Пример за пълна кумулация между Тунис, Мароко и ЕС в рамките на паневросредиземноморската конвенция

Китайските прежди се внасят в Тунис, където се произвеждат в тъкани. Тъканта не отговаря на условията за преференциален произход, ако се изнася за ЕС, тъй като специфичното за продукта правило за тъкани изисква производство от влакна (двойна преработка — в този случай от влакна към прежди и прежди в тъкани).

Платът без произход се изнася от Тунис за Мароко въз основа на декларация на доставчика. В декларацията се посочва, че стоките са претърпели обработка в Тунис, без да са придобили статут на стоки с преференциален произход.

В Мароко тъканта се използва за изработване на облекла. Готовите облекла получават статут на преференциален произход, тъй като извършената в Мароко работа се съчетава с работата, извършена в Тунис за производството на облекла с произход. След това изискването за двойна трансформация се изпълнява на територията на държавите, които се ползват от пълна кумулация.

Крайният продукт получава марокански произход и може да бъде изнасян за ЕС при преференциални условия.

Бързи връзки