Načelo teritorijalnosti

 

Članak 3.2. („Zahtjevi za proizvode s podrijetlom”) i članak 3.11. („Povratni proizvodi”) Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana

Načelo teritorijalnosti znači da se roba s povlaštenim podrijetlom mora proizvoditi na državnom području stranaka sporazuma o slobodnoj trgovini, bez prekida.

  • Kako bi se dobio status proizvoda s podrijetlom, proizvodnja se mora odvijati na području EU-a ili na državnom području zemlje ili zemalja obuhvaćenih povlaštenim trgovinskim dogovorom i ne može se djelomično obavljati izvan tog područja.
  • Na robu s podrijetlom koja se izvozi u drugu zemlju izvan područja povlaštene trgovine i vraća se u povlašteno područje primjenjuju se posebna pravila:
    • Ako se roba s podrijetlom izvezena u drugu zemlju izvan područja povlaštene trgovine tamo upotrebljava, mijenja, obrađuje ili prerađuje, smatrat će se robom bez podrijetla kada se vrati u zemlju izvoznicu.

Primjer

EU je sklopio trgovinski sporazum s Kolumbijom, Ekvadorom i Peruom. Gume podrijetlom iz EU-a (u skladu s pravilima o podrijetlu iz trgovinskog sporazuma) izvoze se u SAD gdje se prerađuju u kotače. Kotači se zatim uvoze u EU iz SAD-a.

Ako se kotači zatim izvoze iz EU-a u Kolumbiju, ne bi se smatralo da su podrijetlom iz EU-a jer su gume dalje prerađene izvan područja povlaštene trgovine obuhvaćenog trgovinskim sporazumom.

    • Ako se carinskim tijelima na zadovoljavajući način može dokazati da je roba vraćena u zemlju izvoznicu ista roba kao i izvezena roba i da nije bila podvrgnuta nikakvim postupcima osim onih koji su bili potrebni kako bi se očuvala u dobrom stanju dok se nalazi u trećoj zemlji ili dok se izvozi, predmetna roba zadržava svoj status proizvoda s podrijetlom. Takve odredbe o „povratnim proizvodima” postoje u svim povlaštenim trgovinskim dogovorima.

      Izvoznik koji zahtijeva izdavanje povlaštenog dokaza o podrijetlu ili sastavljanje povlaštenog dokaza o podrijetlu mora moći dokazati popratnim ispravama (na primjer potvrdom o nemanipulaciji koju su izdala carinska tijela treće zemlje) da je vraćena roba ista kao i roba koja se izvozi.

Primjer

EU je članica Paneuromediteranske konvencije. Roba podrijetlom iz EU-a (u skladu s pravilima o podrijetlu iz Konvencije) izvozi se u Rusiju. Kasnije se uvoze u EU iz Rusije bez ikakve prerade ili transformacije.

Ako se ta vraćena roba zatim izvozi u Srbiju, i dalje bi se smatrala robom podrijetlom iz EU-a jer je ista kao roba izvezena u Rusiju i nije bila podvrgnuta nikakvim postupcima osim onih koji su bili potrebni kako bi se očuvala u dobrom stanju u Rusiji ili tijekom izvoza. Izvoznik iz EU-a mora dokazati da je roba jednaka robi koja se izvozi u Rusiju.

Primjer

EU je sklopio trgovinski sporazum s Čileom. Stroj za bušenje tunela podrijetlom iz EU-a (u skladu s pravilima o podrijetlu iz trgovinskog sporazuma) izvozi se iz EU-a u Ekvador. Nakon dvije godine stroj se prvo uvozi u EU, a zatim izvozi u Čile. Izgubit će status proizvoda s podrijetlom jer je korišten u Ekvadoru.

Brze poveznice