Lubatud hälbe reegel
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepinguartikkel 42 („Lubatud hälbed“)
Lubatud hälbed on järgmised:
- 15 % toote massist harmoneeritud süsteemi gruppidesse 2 ja 4–24 klassifitseeritud põllumajandustoodete puhul, välja arvatud gruppi 16 kuuluvad töödeldud kalandustooted.
- 10 % toote tehasehinnast muude tööstustoodete kui tekstiili ja rõivaste puhul
- harmoneeritud süsteemi gruppidesse 50–63 klassifitseeritud tekstiilide ja rõivaste puhul kohaldatakse erihälbeid, nagu on sätestatud 2. lisa („Tekstiili ja rõivaste lubatud hälbed“) märkustes 7 ja 8,
- te ei saa kohaldada lubatud hälvet toodete suhtes, mille puhul tootespetsiifilistes eeskirjades on sätestatud päritolustaatuseta materjalide maksimaalne protsendimäär väärtuse või massina,
- lubatud hälvet ei kohaldata täielikult ELis või Ühendkuningriigis saadud või toodetud toodete suhtes.
Lubatud hälbe reegel võimaldab teatavatel tingimustel kasutada oma tootes teatavat piiratud osa päritolustaatuseta materjalidest, mida tootepõhised reeglid tavaliselt ei luba, ning seda võib endiselt käsitada päritolustaatusega materjalidena.
- Kui tootepõhist reeglit väljendatakse tariifse klassifikatsiooni muutusena (nt grupi, tariifirubriigi või alamrubriigi muutmine), võib lubatud hälve kasutada päritolustaatuseta materjale, millel on tootega sama tariifne klassifikatsioon, kui nende materjalide väärtus ei ületa lubatud hälvet.
Näide selle kohta, kuidas kohaldada lubatud hälvet
Nuku (HSi rubriik 95.03) toodetakse ELis:
- päritolustaatuseta plastigraanulid (HSi grupp 39),
- imikurõivad (HSi grupp 62) ja
- plastist silmad (HSi rubriik 95.03).
Nuku tootepõhine reegel on järgmine:„valmistamine mis tahes rubriiki kuuluvast [päritolustaatuseta] materjalist, v.a toote rubriiki kuuluv materjal“.
Märgime, et plastsilmad on klassifitseeritud samasse HSi rubriiki nagu nukk. Tootepõhise reegliga ei lubata kasutada tootega samasse rubriiki kuuluvaid päritolustaatuseta materjale. Lubatud hälbe reegli kohaselt võib nukk siiski vastata tootepõhisele reeglile, kui nuku silmade väärtus ei ületa 10 % nuku tehasehinnast.
- Kui tootepõhine eeskiri sisaldab protsendimäära päritolustaatuseta materjalide maksimaalsest väärtusest/massist, ei saa te kasutada lubatud hälvet protsendimäära suurendamiseks. Päritolustaatuseta materjalide maksimaalne sisaldus on alati tootepõhistes eeskirjades märgitud protsendimäär.
Näide
Kui tootepõhise reegliga lubatakse toote tehasehinnast kuni 40 % päritolustaatuseta materjalidest, kohaldatakse seda piirmäära, mitte 40 % + 10 % (tolerants).
- Lubatud hälvet ei kohaldata täielikult saadud toodete (nt tomatite) suhtes, kuid seda kohaldatakse toodete suhtes, mis on valmistatud täielikult saadud või toodetud materjalidest (nt ketšupi tootmiseks kasutatavad tomatid). Viimasel juhul kohaldatakse lubatud hälvet kõigi päritolustaatuseta materjalide suhtes, mis tavaliselt ei ole tootespetsiifiliste reeglitega lubatud (nt 10 % kasutatavatest tomatitest võib olla päritolustaatuseta).
- Lisateavet leiate sooduspäritolureeglite juhendist.
Kiirlingid
Korduma kippuvad küsimused
- Kui tariif viitab kaalule, siis kas see on bruto- või netokaal?
- Kuidas leida oma toote suhtes kohaldatavat imporditollimaksu?
- Kas juhul, kui soovin müüa oma toodet mitmes ELi liikmesriigis, tuleb tasuda imporditollimaks iga kord, kui minu toode siseneb teise riiki?
- Kas mul on võimalik saada 0 % imporditollimaksuga maksustatud toodete loetelu?
- Kas aktsiisi kohaldatakse ELi või riiklikul tasandil?
- Kuidas ELis käibemaksu sisse nõutakse?
- Kuidas saada luba kala eksportimiseks ELi?
- Kas ELi eksporditav toit peab pärinema ELi volitatud ettevõttest?
- Kas pean maksma, kui kasutan Minu kaubandusassistenti teenuste ja investeeringute valdkonnas?
- Millistes keeltes on saadaval Minu kaubandusassistent teenuste ja investeeringute valdkonnas?