07 március 2025

A biszfenol-A használatának és kereskedelmének uniós tilalma 2025. január 20-tól

2025. január 20-tól az (EU) 2024/3190 bizottsági rendelet Unió-szerte megtiltja a biszfenol-A (BPA), annak sói és más veszélyes biszfenolok és veszélyes biszfenol-származékok élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban való felhasználását és kereskedelmét.

A biszfenol-A (BPA) olyan vegyi anyag, amelyet főként más vegyi anyagokkal kombinálva használnak bizonyos, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok, például epoxigyanták gyártására fém élelmiszer- és italdobozok bevonatához, valamint tartós műanyagok előállítására újrafelhasználható italpalackokhoz vagy élelmiszer-szállító berendezésekhez.

A BPA élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban való előfordulásának tilalmát az Európai Bizottság javasolta és az uniós tagállamok 2024 júliusában hagyták jóvá azt követően, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2023-as jelentése arra a következtetésre jutott, hogy a BPA-expozíció jelenlegi szintje valamennyi korcsoportban kockázatot jelent a fogyasztókra nézve, mivel ezek az anyagok károsak a reproduktív és endokrin rendszerekre.

A tilalom hatálya alá tartozó termékek

A tilalom a BPA-nak az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak alábbi csoportjainak előállítása során történő felhasználására vonatkozik:

  • ragasztók;
  • gumik;
  • ioncserélő gyanták;
  • műanyagok;
  • nyomdafestékek;
  • szilikonok; és
  • lakkok és bevonatok

Ez hatással van a csomagolásra, például a fémdobozokon használt bevonatra, valamint a BPA fogyasztási cikkekben, például újrafelhasználható műanyag italpalackokban, vízelosztó hűtőkben vagy egyéb konyhai eszközökben való felhasználására.

Kivételek a tilalom alól

Nagyon korlátozott számú kivétel van a tilalom alól azokban az esetekben, amikor nem állnak rendelkezésre biztonságos alternatívák, beleértve az egyes élelmiszerek mikrobiológiai biztonságának biztosításához szükséges műanyag szűrőmembránok gyártásához való felhasználását, amennyiben az ilyen felhasználás nem tekinthető kockázatosnak a fogyasztókra nézve, de ezeket folyamatosan felül kell vizsgálni.

Átmeneti rendelkezések

Átmeneti rendelkezéseket kell alkalmazni annak érdekében, hogy az ipar alkalmazkodni tudjon, és elkerülhesse az élelmiszerlánc esetleges zavarait:

  • az (EU) 2024/3190 rendelet hatálybalépése előtt alkalmazandó szabályoknak megfelelő, az új szabályoknak meg nem felelő, egyszer használatos, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő végső árucikkek 2026. július 20-ig hozhatók forgalomba az Unió piacán.
  • az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő egyszer használatos végtermékek, amelyek BPA-val gyártott lakkokat és bevonatokat használnak, különösen a gyümölcsök, zöldségek és feldolgozott haltermékek tartósítására használt csomagoláshoz, 2028. július 20-ig továbbra is forgalmazhatók az EU-ban.
  • a korábbi szabályok szerint forgalomba hozott, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő egyszer használatos végtermékek az alkalmazandó átmeneti időszak lejártát követő 12 hónapon belül élelmiszerrel megtölthetők és lepecsételhetők, és az így kapott csomagolt élelmiszerek a készletek kimerüléséig forgalomba hozhatók.
  • az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő, az (EU) 2024/3190 rendelet hatálybalépése előtt alkalmazandó szabályoknak megfelelő, az új szabályoknak meg nem felelő, élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő végső árucikkek 2028. január 20-ig hozhatók először forgalomba.
  • azok az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő, újrahasználatra kész árucikkek, amelyeket a korábbi szabályoknak megfelelően hoztak először forgalomba, legkésőbb 2029. január 20-ig forgalomban maradhatnak

További információk:

Gyorshivatkozások