EU's forbud mod anvendelse af og handel med bisphenol A fra den 20. januar 2025
Fra den 20. januar 2025 forbyder Kommissionens forordning (EU) 2024/3190 anvendelse af og handel med bisphenol A (BPA), salte heraf og andre farlige bisphenoler og farlige bisphenolderivater i materialer i kontakt med fødevarer i hele EU.
Bisphenol A (BPA) er et kemisk stof, der hovedsagelig anvendes i kombination med andre kemikalier til fremstilling af visse materialer i kontakt med fødevarer, såsom epoxyharpikser til belægninger i metaldåser til fødevarer og drikkevarer og holdbar plast til genbrugelige drikkeflasker eller fødevaretransportudstyr.
Dette forbud mod BPA i materialer i kontakt med fødevarer blev foreslået af Kommissionen og godkendt af EU's medlemsstater i juli 2024 efter en rapport fra Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA) fra 2023, hvori det blev konkluderet, at de nuværende niveauer af BPA-eksponering udgjorde en risiko for forbrugerne i alle aldersgrupper, da disse stoffer er skadelige for de reproduktive og endokrine systemer.
Produkter, der er omfattet af forbuddet
Forbuddet gælder for anvendelse af BPA til fremstilling af følgende grupper af materialer og genstande i kontakt med fødevarer:
- klæbemidler
- gummier
- ionbytterharpikser
- plast
- trykfarver
- silikoner og
- lakker og overfladebehandlingsmidler
Det påvirker emballagen, f.eks. den belægning, der anvendes på metaldåser, og også anvendelsen af BPA i forbrugerartikler, f.eks. genanvendelige drikkeflasker af plast, vandkølere eller andet køkkenudstyr.
Undtagelser fra forbuddet
Der er meget begrænsede undtagelser fra forbuddet i tilfælde, hvor der ikke findes sikre alternativer, herunder anvendelse heraf til fremstilling af plastfiltreringsmembraner, der er nødvendige for at sikre den mikrobiologiske sikkerhed af visse fødevarer, hvor en sådan anvendelse ikke anses for at udgøre en risiko for forbrugerne, men disse vil blive taget op til revision.
Overgangsbestemmelser
Der vil gælde overgangsbestemmelser for at give industrien mulighed for at tilpasse sig og undgå potentielle forstyrrelser i fødevarekæden:
- Endelige engangsartikler og genstande bestemt til gentagen anvendelse i kontakt med fødevarer, der er i overensstemmelse med de regler, der fandt anvendelse før datoen for ikrafttrædelsen af forordning (EU) 2024/3190, og som ikke er i overensstemmelse med de nye regler, kan bringes i omsætning på EU-markedet indtil den 20. juli 2026.
- Engangsartikler bestemt til kontakt med fødevarer, der anvender lakker og overfladebehandlingsmidler fremstillet med BPA, navnlig til den emballage, der anvendes til konservering af frugt, grøntsager og forarbejdede fiskevarer, kan fortsat markedsføres i EU indtil den 20. juli 2028.
- Engangsartikler bestemt til kontakt med fødevarer, der markedsføres i overensstemmelse med de tidligere regler, kan fyldes med fødevarer og forsegles i 12 måneder efter udløbet af den gældende overgangsperiode, og de deraf følgende emballerede fødevarer kan markedsføres, indtil lagrene er opbrugt.
- Gentagen anvendelse af færdige genstande i kontakt med fødevarer, der anvendes som professionelt fødevareproduktionsudstyr, og som er i overensstemmelse med de regler, der fandt anvendelse før datoen for ikrafttrædelsen af forordning (EU) 2024/3190, og som ikke er i overensstemmelse med de nye regler, kan markedsføres første gang indtil den 20. januar 2028.
- Endelige genstande i kontakt med fødevarer, der anvendes igen, og som første gang blev markedsført i overensstemmelse med de tidligere regler, kan forblive på markedet indtil senest den 20. januar 2029.