Valdžios sektoriaus sutartys už ES ribų
ES pasisako už atviras tarptautines viešųjų pirkimų rinkas
- PPO sutartyje dėl viešųjų pirkimų
- ir pagal dvišalius ir regioninius susitarimus
ES yra sudariusi daug tarptautinių susitarimų, kuriais siekiama užtikrinti ES įmonėms galimybę patekti į tarptautines viešųjų pirkimų rinkas. Svarbiausia iš jų – keliašalė PPO sutartis dėl viešųjų pirkimų (SVP).
2012 m. PPO keliašalė sutartis dėl viešųjų pirkimų
ES valstybės narės prisijungė prie PPO sutarties dėl viešųjų pirkimų. Tai pagrindinis tarptautinis susitarimas, susijęs su viešaisiais pirkimais. Tai keliašalis susitarimas, nes prie jos prisijungė ne visos PPO narės.
Kitos 19 SVP šalių yra šios:
Armėnija, Australija, Kanada, Kinijos Taipėjus, Honkongas (Kinija), Islandija, Izraelis, Japonija, Lichtenšteinas, Juodkalnija, Moldova, Nyderlandai, kiek tai susiję su Aruba, Norvegija, Naująja Zelandija, Pietų Korėja, Singapūru, Šveicarija, Ukraina ir Jungtinėmis Valstijomis.
Kitos PPO narės derasi dėl prisijungimo prie SVP.
SVP sudaro du pagrindiniai elementai
- konkurso dėl sutarties sudarymo tvarka ir taisyklės
- perkančiųjų subjektų ir viešųjų pirkimų, kuriuos kiekviena šalis sutiko atverti užsienio įmonių konkurencijai, rūšių sąrašai
Daugiau informacijos apie konkursų galimybes rasite PPO integruotų viešųjų pirkimų informacijos apie rinką išteklių (e. GPA) portale.
Joje pateikiama informacija apie aprėptį, įskaitant taikomas ribas, nurodant vertę, kurią viršijus taikomos SVP taisyklės.
- PPO sutarties dėl viešųjų pirkimų apžvalga
Dvišaliai prekybos susitarimai
Be Sutarties dėl viešųjų pirkimų, ES savo prekybos susitarimais Europos bendrovėms užtikrina verslo galimybes. Daugelyje dvišalių prekybos susitarimų yra išsamių skyrių dėl viešųjų pirkimų, kuriais šalys abipusiškai atveria savo viešųjų pirkimų rinkas.
Kai kuriais atvejais, kai kita šalis jau yra SVP šalis, šiuose dvišaliuose susitarimuose yra įsipareigojimų, viršijančių SVP nustatytus įsipareigojimus.
Kitais atvejais šie dvišaliai susitarimai yra unikalus abipusis įsipareigojimas, susijęs su abipusiu viešųjų pirkimų rinkų atvėrimu.
Tačiau atkreipkite dėmesį į tai, kad net ir tais atvejais, kai nėra įsipareigojimo dėl konkrečios viešųjų pirkimų procedūros, ES bendrovė vis tiek gali nuspręsti pateikti pasiūlymą.
Įsipareigojimo nebuvimas reiškia tik tai, kad ES įmonė neturi teisės dalyvauti procedūroje tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir vietos konkurso dalyviai, tačiau paprastai tai neužkerta kelio perkančiajai organizacijai gauti ir svarstyti pasiūlymus iš ES tiekėjo arba sudaryti sutartį su ES tiekėju.
Daugiau informacijos apie viešuosius pirkimus ES prekybos susitarimuose:
- informacija apie viešuosius pirkimus pagal konkrečius prekybos susitarimus rinkose
- viešieji pirkimai prekybos susitarimuose
Įvertinkite savo tinkamumą dalyvauti užsienio viešųjų pirkimų konkurse
Norėdami sužinoti, ar turite teisę dalyvauti atitinkamame viešųjų pirkimų konkurse už ES ribų, naudokitės priemone Mano prekybos padėjėjas viešųjų pirkimų klausimais.
Mano prekybos asistentu viešųjų pirkimų klausimais siekiama padėti Europos įmonėms įvertinti, ar jos turi teisę dalyvauti viešajame konkurse už ES ribų. Atlikdamas vertinimą naudotojas turi pateikti informaciją, kuri paprastai pateikiama skelbime apie pirkimą: perkantysis subjektas, viešojo pirkimo dalykas ir numatoma vertė.
Pagal šią priemonę šiuo metu galima vertinti Kanados (remiantis tiek SVP, tiek dvišaliu IEPS), Japonijos ir JAV viešųjų pirkimų konkursus. Į šią priemonę tinkamu laiku bus įtrauktos ir kitos šalys.