Kaupimas
Siekiant sužinoti, ar produktas šalyje partnerėje buvo pakankamai perdirbtas, svarbu žinoti, kada naudojamos medžiagos ir žaliavos gali būti laikomos ES arba prekybos šalies partnerės kilmės medžiagomis ir žaliavomis. ES lengvatinės kilmės taisyklės apima kumuliacijos sąvoką, kuri leidžia jums, kaip importuotojui ar eksportuotojui, tam tikromis sąlygomis laikyti kilmės statuso neturinčias medžiagas, importuotas iš trečiųjų šalių arba perdirbtas šalyje, kuri nėra partnerė, ES arba prekybos šalies partnerės kilmės medžiagomis. ES lengvatiniuose susitarimuose taikoma trijų rūšių kumuliacija. Šios trys rūšys skiriasi šalių, dalyvaujančių operacijoje, skaičiumi ir kilmės statusą turinčių arba jo neturinčių medžiagų rūšimis, kurios gali būti sumuojamos.
A) Dvišalė kumuliacija
Dvišalę kumuliaciją sudaro dvi šalys: ES ir šalis partnerė. Pagal ją ES kilmės medžiagas leidžiama naudoti kaip šalies partnerės kilmės medžiagas ir atvirkščiai. Ši kumuliacija taikoma visiems ES lengvatiniams susitarimams.
Dvišalė kumuliacija taikoma trims pagrindinėms taisyklėms, aprašytoms skirsnyje apie pakankamai pertvarkytas prekes:
- Jei taikoma pridėtinės vertės taisyklė, dvišalė kumuliacija leidžia į kilmės statuso neturinčių medžiagų didžiausią procentinę ribą neįtraukti kitos šalies kilmės medžiagų vertės.
- Jei taikoma „tarifinio klasifikavimo pakeitimo“ taisyklė, jums nereikia tikrinti, ar pasikeitė kitos šalies kilmės medžiagų tarifinis klasifikavimas.
- Jei taikoma taisyklė „gamyba iš tam tikrų produktų“, jums nereikia tikrinti, ar kitos šalies kilmės medžiagos susijusios su vėlesniu gamybos etapu.
B) Įstrižinė kumuliacija
Įstrižinė kumuliacija yra panaši į dvišalę kumuliaciją, tačiau naudojama susitarimuose, susijusiuose su daugiau nei dviem šalimis. Pagal ją kilmės statusą turinčioms medžiagoms galima naudoti apibrėžtos šalies (nurodytos atitinkamoje kumuliacijos nuostatoje), išskyrus šalis partneres, kilmės statusą turinčias medžiagas. Įstrižinė kumuliacija gali būti taikoma tik produktams, kurių kilmės šalis yra apibrėžta šalis ir kurie toliau perdirbami.
Įstrižinė kumuliacija taikoma trims pagrindinėms taisyklėms, aprašytoms pakankamai pakeistų prekių skirsnyje:
- Jei taikoma „pridėtinės vertės“ taisyklė, įstrižinė kumuliacija leidžia į kilmės statuso neturinčių medžiagų maksimalią procentinę ribą neįtraukti apibrėžtos šalies kilmės medžiagų vertės.
- Jei taikoma „tarifinio klasifikavimo pakeitimo“ taisyklė, jums nereikia tikrinti, ar pasikeitė apibrėžtos šalies kilmės medžiagų tarifinis klasifikavimas.
- Jei taikoma „gamybos iš tam tikrų“ produktų taisyklė, jums nereikia tikrinti, ar apibrėžtos šalies kilmės medžiagos susijusios su vėlesniu gamybos etapu.
C) Visiška kumuliacija
Taikant visišką kumuliaciją ne tik atsižvelgiama į ES arba apibrėžtos šalies kilmės medžiagas (kaip nurodyta atitinkamoje kumuliacijos nuostatoje), bet ir leidžiama kilmės statuso neturinčias žaliavas įskaičiuoti į kilmės statusą turintį turinį.
Visiška kumuliacija taikoma trims pagrindinėms taisyklėms, aprašytoms pakankamai pakeistų prekių skirsnyje:
- Jei taikoma pridėtinės vertės taisyklė, taikant visišką kumuliaciją kilmės statuso neturinčių medžiagų, panaudotų kitos šalies gamybos etape, vertę galima neįtraukti į kilmės statuso neturinčių medžiagų didžiausią procentinę ribą.
- Jei taikoma tarifinio klasifikavimo pakeitimo taisyklė, jums nereikia tikrinti, ar pasikeitė medžiagų, naudojamų kitos šalies gamybos etape, tarifinis klasifikavimas.
- Jei taikoma taisyklė „gamyba iš tam tikrų produktų“, jums nereikia tikrinti, ar kitos šalies gamybos etape naudotos medžiagos susijusios su vėlesniu gamybos etapu.
Atminkite, kad jei jūsų šalyje partnerėje atliekamas duomenų tvarkymas yra tik įtrauktas į būtiniausių operacijų sąrašą, kumuliacija negali būti taikoma.