Prekybos susitarimai

ES yra sudariusi specialias prekybos priemones besivystančioms šalims remti.

Bendroji lengvatų sistema (BLS)

ES siūlo dabartinę BLS mažas ir mažesnes nei vidutines pajamas gaunančioms šalims. Pagal šią sistemą iš dalies arba visiškai panaikinami ES muitai, taikomi daugeliui į ES rinką patenkančių produktų.

Bendroji lengvatų sistema + (BLS+)

BLS+ sistema yra speciali darnaus vystymosi ir gero valdymo skatinamoji priemonė. ES importo muitų tarifai sumažinami iki 0 proc. pažeidžiamoms mažas ir mažesnes nei vidutines pajamas gaunančioms šalims, kurios įgyvendina 27 tarptautines konvencijas, susijusias su žmogaus teisėmis, darbuotojų teisėmis, aplinkos apsauga ir geru valdymu.

Viskas, išskyrus ginklus (VIG)

VIG sistema yra speciali priemonė mažiausiai išsivysčiusioms šalims, pagal kurią visiems produktams, išskyrus ginklus ir ginklą, suteikiama galimybė be muitų ir kvotų patekti į ES bendrąją rinką.

Ekonominės partnerystės susitarimai (EPS)

EPS yra ES ir Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (AKR) šalių prekybos ir vystymosi susitarimai, kuriais siekiama palengvinti AKR šalių integraciją į pasaulio ekonomiką laipsniškai liberalizuojant prekybą ir gerinant su prekyba susijusį bendradarbiavimą.

Kiti konkretūs prekybos susitarimai apima:

Patekimo į rinką reglamentas (PRR)

Pagal Piktnaudžiavimo rinka reglamentą į ES rinką be muitų ir kvotų leidžiama įvežti tų AKR šalių, kurioms netaikomas VIG režimas ir kurios yra sudariusios EPS, kurie dar neratifikuoti, kilmės produktus.

Europos ekonominė erdvė (EEE)

EEE į ES bendrąją rinką sujungia 27 ES valstybes nares ir tris Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) valstybes – Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją, užtikrinant laisvą prekių, paslaugų, žmonių ir kapitalo judėjimą, taip pat vieningą susijusią politiką (konkurencijos, transporto, energetikos, ekonominio ir piniginio bendradarbiavimo).

Muitų sąjungos

ES priklauso trims muitų sąjungoms

Muitų sąjungos užtikrina laisvą prekių judėjimą tarp dviejų muitų sąjungos dalių, derinimą su išorės muitų tarifais, suderintas prekybos politikos priemones, bendrus standartus ir savitarpio pagalbą muitinės veiklos srityje, taip pat bendradarbiavimą kitose srityse.

Užjūrio šalys ir teritorijos (UŠT)

UŠT nepriklauso Europos bendrijos teritorijai, tačiau yra konstituciškai susijusios su keturiomis valstybėmis narėmis (Danija, Prancūzija ir Nyderlandais).  Europos bendrija suteikia vienašales prekybos lengvatas visiems UŠT kilmės produktams, siekdama skatinti jų ekonominę ir socialinę plėtrą bei užmegzti glaudžius ekonominius santykius tarp UŠT ir visos Bendrijos.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos