Enostranski trgovinski režimi
Ali izvažate ali uvažate iz države v razvoju v razvito državo? Po zaslugi enostranskega trgovinskega sporazuma bi lahko vaše blago imelo koristi od znižanih ali nobenih tarif.
Kaj je enostranski trgovinski sporazum?
Enostranski trgovinski sporazumi so enostranski, nevzajemni trgovinski preferenciali, ki jih razvite države odobrijo državam v razvoju, da bi jim pomagali povečati izvoz in spodbuditi gospodarski razvoj.
Namenjeni so:
- spodbujanje izvoza in gospodarskega razvoja v državah upravičenkah
- pomoč pri njihovih prizadevanjih za zmanjšanje revščine, spodbujanje dobrega upravljanja in podpiranje trajnostnega razvoja
- spodbujanje skladnosti z mednarodnimi standardi na področju človekovih pravic, pravic delavcev in varstva okolja
Kakšne bodo koristi za uporabnike?
- v okviru preferencialnih shem lahko izvažate/uvozite iz države v razvoju v razvito državo, tako da plačate nižje dajatve ali jih sploh ne.
- vaše blago se mora šteti za blago s poreklom iz države upravičenke v skladu s pravili o poreklu, določenimi v posebni preferencialni shemi.
- seznam izdelkov, zajetje držav in posebna pravila se zelo razlikujejo od enega sporazuma/sheme do drugega
Pogojenost
Enostranski trgovinski sporazumi so pogosto odvisni od razvoja na področju človekovih pravic, trajnostnega razvoja in dobrega upravljanja v državah upravičenkah. Če pride do resnih in sistematičnih kršitev, lahko država ponudnica to ugodnost odvzame, dokler se razmere ne izboljšajo v zadostni meri.
Države ponudnice
Ponudniki preferencialnih trgovinskih sporazumov vključujejo: EU, Armenija, Avstralija, Kanada, Čile, Kitajska, Islandija, Indija, Japonska, Kazahstan, Južna Koreja, Kirgiška republika, Črna gora, Maroko, Nova Zelandija, Norveška, Rusija, Švica, Tajvan, Tadžikistan, Tajska, Türkiye in ZDA.