Ločeno knjigovodsko izkazovanje za zamenljive materiale
Člen 3.8 („Računovodska segregacija“) Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko
Proizvajalec mora zagotoviti, da se materiali s poreklom in materiali brez porekla, uporabljeni pri izdelavi njegovega izdelka, med skladiščenjem fizično ločijo. Kadar so ti materiali zamenljivi (kar pomeni, da so enaki in medsebojno zamenljivi), lahko proizvajalec skladišči zamenljive materiale s poreklom in tiste brez porekla skupaj, če se uporabi ločeno knjigovodsko izkazovanje.
- Z računovodskim sistemom mora ločeno knjigovodsko izkazovanje zagotoviti, da je količina izdelkov, ki se lahko štejejo za izdelke s poreklom iz EU, enaka količini, ki bi bila enaka količini, do katere bi prišlo, če bi bili uporabljeni materiali fizično ločeni. Uporabljati jo je treba v skladu s splošno sprejetimi računovodskimi načeli pogodbenice.
- V preferencialnih trgovinskih sporazumih EU se ločeno računovodstvo uporablja samo za zamenljive materiale. Zato morajo biti enake vrste in tržne kakovosti z enakimi tehničnimi in fizičnimi lastnostmi. Po vgradnji v končni izdelek ne bi smelo biti mogoče razlikovati med seboj za namene porekla.
- V nekaterih preferencialnih trgovinskih sporazumih EU (na primer sporazumu o prosti trgovini med EU in Korejo) se ločeno računovodstvo lahko uporabi le, kadar se pri ohranjanju ločenih zalog pojavijo znatni stroški ali materialne težave.
- Celoviti gospodarski in trgovinski sporazum med EU in Kanado (CETA) izjemoma omogoča tudi ločeno računovodstvo za omejeno število zamenljivih končnih izdelkov.
- V nekaterih preferencialnih ureditvah EU morajo carinski organi najprej odobriti, da lahko podjetje uporablja tak sistem. V drugih ureditvah lahko pogodbenici zahtevata tako predhodno dovoljenje (na primer sporazum o prosti trgovini med EU in Korejo, sporazum CETA, sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko). V tem primeru bi moral izvoznik EU pred uporabo tega sistema svoje carinske organe po možnosti zaprositi za podporo.
- Za več informacij glej Smernice o preferencialnih pravilih o poreklu.
Hitre povezave
Pogosto zastavljena vprašanja
- Če se tarifa nanaša na maso, ali je teža ali neto teža?
- Kako lahko najdem uvozno dajatev, ki se uporablja za moj izdelek?
- Če želim prodati svoj izdelek v več državah EU, ali obstajajo uvozne dajatve za plačilo vsakič, ko moj izdelek vstopi v drugo državo?
- Ali lahko dobim seznam proizvodov, za katere velja 0% uvozna dajatev?
- Ali se trošarine uporabljajo na ravni EU ali na nacionalni ravni?
- Kako se DDV zaračunava v EU?
- Kako lahko dobim dovoljenje za izvoz rib v EU?
- Ali morajo živila, ki se izvažajo v EU, prihajati iz obrata, odobrenega v EU?
- Ali moram plačati za uporabo mojega trgovinskega pomočnika za storitve in naložbe?
- V katerih jezikih je na voljo moj trgovinski pomočnik za storitve in naložbe?