Счетоводно разделяне на взаимозаменяеми материали

 

Член 3.8 („счетоводно разделяне“) от Споразумението за икономическо партньорство между ЕС иЯпония

Производителят трябва да гарантира, че материалите с произход и материалите без произход, използвани в производството на неговия продукт, са физически отделени по време на съхранението. Когато тези материали са взаимозаменяеми (което означава, че са идентични и взаимозаменяеми), производителят може да съхранява взаимозаменяеми материали с произход и без произход заедно, при условие че се използва счетоводно разделяне.

  • Чрез счетоводна система счетоводното разделяне трябва да гарантира, че количеството продукти, които могат да се считат за продукти с произход от ЕС, е същото като това, което би било, ако е имало физическо разделяне на използваните материали. Той трябва да се прилага в съответствие с общоприетите счетоводни принципи на дадена страна.
  • В преференциалните търговски споразумения на ЕС счетоводното разделяне се прилага само за взаимозаменяеми материали. Следователно те трябва да бъдат от един и същ вид и търговско качество, с еднакви технически и физически характеристики. Не следва да е възможно те да бъдат разграничавани един от друг за целите на произхода, след като са били вложени в крайния продукт.
  • В някои преференциални търговски споразумения на ЕС (например Споразумението за свободна търговия между ЕС и Корея) счетоводното разделяне може да се използва само когато възникнат значителни разходи или материални затруднения при отделното поддържане на запасите.
  • По изключение Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (ВИТС) между ЕС и Канада също дава възможност за счетоводно разделяне на ограничен брой взаимозаменяеми крайни продукти.
  • В някои преференциални режими на ЕС митническите органи трябва първо да разрешат на дадено дружество да използва такава система. В други договорености страните могат да изискват такова предварително разрешение (например Споразумението за свободна търговия между ЕС и Корея, ВИТС, Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония). В този случай износителят от ЕС следва за предпочитане да поиска съдействие от своите митнически органи, преди да приложи тази система.
  • За допълнителна информация вж. Насоки относно преференциалните правила за произход.

Бързи връзки