Asendatavate materjalide arvestuslik eraldamine

 

ELi-Jaapani majanduspartnerluslepinguartikkel 3.8 („Raamatupidamise segregatsioon“)

Tootja peab tagama, et tema toote valmistamisel kasutatud päritolustaatusega ja päritolustaatuseta materjalid on ladustamise ajal füüsiliselt eraldatud. Kui need materjalid on asendatavad (see tähendab, et need on identsed ja vastastikku asendatavad), võib tootja ladustada päritolustaatusega ja päritolustaatuseta asendatavaid materjale koos, tingimusel et kasutatakse arvestuslikku eraldamist.

  • Raamatupidamissüsteemi abil peab raamatupidamisarvestuse lahusus tagama, et toodete kogus, mida võib pidada EList pärinevaks, on sama, mis oleks saadud kasutatud materjalide füüsilise eraldamise korral. Seda tuleb kohaldada kooskõlas lepinguosalise üldtunnustatud raamatupidamispõhimõtetega.
  • ELi sooduskaubanduslepingutes kohaldatakse raamatupidamislikku eraldamist ainult asendatavate materjalide suhtes. Seepärast peavad need olema sama laadi ja kaubandusliku kvaliteediga ning samade tehniliste ja füüsikaliste omadustega. Pärast valmistootesse lisamist ei tohiks olla võimalik neid päritolu otstarbel üksteisest eristada.
  • Mõnedes ELi sooduskaubanduslepingutes (nt ELi ja Korea vabakaubandusleping) saab arvestuslikku eraldamist kasutada ainult juhul, kui eraldi varude hoidmisel tekivad märkimisväärsed kulud või olulised raskused.
  • Erandkorras võimaldab ELi-Kanada laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping CETA ka piiratud arvu asendatavate lõpptoodete arvestuslikku eraldamist.
  • Mõne ELi sooduskorra puhul peavad tolliasutused kõigepealt lubama ettevõttel sellist süsteemi kasutada. Muude kokkulepete puhul võivad lepinguosalised nõuda sellist eelnevat luba (näiteks ELi ja Korea vabakaubandusleping, CETA, ELi-Jaapani majanduspartnerlusleping). Sellisel juhul peaks ELi eksportija eelistatult küsima oma tolliasutustelt toetust enne kõnealuse süsteemi kohaldamist.
  • Lisateavet leiate sooduspäritolureeglite juhendist.