Atvietojamu materiālu uzskaites nošķiršana

 

Ražotājam jānodrošina, ka tā ražojuma ražošanā izmantotie noteiktas izcelsmes un nenoteiktas izcelsmes materiāli uzglabāšanas laikā ir fiziski nodalīti. Ja šie materiāli ir atvietojami (t. i., tie ir identiski un savstarpēji aizstājami), ražotājs noteiktas un nenoteiktas izcelsmes atvietojamus materiālus var uzglabāt kopā ar noteikumu, ka tiek izmantota uzskaites nošķiršana.

  • Izmantojot uzskaites sistēmu, uzskaites nošķiršanai ir jānodrošina, ka to produktu daudzums, kurus var uzskatīt par ES izcelsmes produktiem, ir tāds pats kā tad, ja būtu veikta izmantoto materiālu fiziska nošķiršana. Tas jāpiemēro saskaņā ar Puses vispārpieņemtajiem grāmatvedības principiem.
  • ES preferenciālās tirdzniecības nolīgumos uzskaites nošķiršana attiecas tikai uz savstarpēji aizstājamiem materiāliem. Tāpēc tiem jābūt vienāda veida un komerciālās kvalitātes produktiem ar vienādām tehniskajām un fiziskajām īpašībām. Nevajadzētu būt iespējai tos atšķirt viens no otra izcelsmes mērķiem, ja tie ir iekļauti galaproduktā.
  • Dažos ES preferenciālās tirdzniecības nolīgumos (piemēram, ES un Korejas brīvās tirdzniecības nolīgumā) uzskaites segregāciju var izmantot tikai tad, ja atsevišķu krājumu uzturēšana rada ievērojamas izmaksas vai būtiskas grūtības.
  • Izņēmuma kārtā ES un Kanādas Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums (CETA) pieļauj arī uzskaites nošķiršanu ierobežotam skaitam savstarpēji aizstājamu gatavo produktu.
  • Dažos ES preferenču režīmos muitas dienestiem vispirms ir jāatļauj uzņēmumam izmantot šādu sistēmu. Citos pasākumos Puses var pieprasīt šādu iepriekšēju atļauju (piemēram, ES un Korejas brīvās tirdzniecības nolīgums, CETA, ES un Japānas ekonomisko partnerattiecību nolīgums). Šādā gadījumā ES eksportētājam pirms šīs sistēmas piemērošanas būtu vēlams lūgt savu muitas dienestu atbalstu.
  • Sīkāku informāciju skatīt Norādījumos par preferenciāliem izcelsmes noteikumiem.

Tiešās saites