Viskas, išskyrus ginklus (VIG)

Sužinokite, kaip pasinaudoti ES programa „Viskas, išskyrus ginklus“.

Glaustai

Pagal VIG schemą panaikinami visų į ES iš mažiausiai išsivysčiusių šalių importuojamų prekių (išskyrus ginklus ir šaudmenis) tarifai ir kvotos.

Nuo 2019 m. sausio mėn. VIG šalys yra

Afganistanas

Angola

Bangladešas

Beninas

Butanas

Burkina Fasas

Birma/Mianmaras

Burundis

Kambodža

Centrinės Afrikos Respublika

Čadas

Komorų Salos

Kongo Demokratinė Respublika

Džibutis

Rytų Timoras

Pusiaujo Gvinėja

Eritrėja

Etiopija

Gambija

Gvinėja

Bisau Gvinėja

Haitis

Kiribatis

Laosas

Lesotas

Liberija

Madagaskaras

Malavis

Malis

Mauritanija

Nepalas

Nigeris

Ruanda

San Tomė ir Prinsipė

Senegalas

Siera Leonė

Saliamono salos

Somalis

Pietų Sudanas

Sudanas

Tanzanija

Togas

Tuvalu

Uganda

Vanuatu

Jemenas

Zambija

 

Tarifai

Pagal VIG schemą panaikinami visų į ES iš mažiausiai išsivysčiusių šalių importuojamų prekių (išskyrus ginklus ir šaudmenis) tarifai ir kvotos.

 • ieškokite visos informacijos apie savo produkto tarifus
 • jei kyla abejonių, kreipkitės į savo šalies muitinę

Kilmės taisyklės

Prieš eksportuodami ir (arba) importuodami įsitikinkite, kad

 • kreipkitės į savo muitinę
 • Informacija apie konkrečius produktus iš konkrečių šalių pateikiama BLS puslapyje ir mano prekybos asistente.

Nuokrypis

Leidžiamoji nuokrypa yra išreikšta

 • galutinių žuvininkystės ir pramonės produktų kaina
 • žemės ūkio produktų galutinių produktų svoriu

Į BLS įtraukti leistini nuokrypiai yra švelnesni nei įprasti leistini nuokrypiai. Jos sudaro 15 % galutinio produkto ex-works kainos, o ne 10 %.

Konkretūs leistini nuokrypiai taip pat taikomi tekstilei ir drabužiams ir yra aprašyti 22–03 priedo įvadinėse pastabose.

Taip pat žr. bendrąją taisyklę „Tolerance“ arba „De Minimis“.

Kumuliacija

Toliau nurodytų rūšių kumuliacija taikoma prekyboje pagal ES EBI

 • dvišalis
 • regionų
 • gero kalbos mokėjimo
 • kumuliacija su Norvegija, Šveicarija ir Turkija
Dvišalė kumuliacija

ES kilmės medžiagos gali būti integruotos į VIG šalyje pagamintus produktus, o tada laikomos šios VIG šalies kilmės medžiagomis, jei VIG šalyje atliktas perdirbimas viršija minimalius lygius.

Regioninė kumuliacija

I grupė

II grupė

III grupė

IV grupė

Brunėjaus Darusalamas

Bolivija

Bangladešas *

Argentina

Kambodža *

Kolumbija

Butanas *

Brazilija

Indonezija

Kosta Rika

Indija

Paragvajus

Laosas *

Salvadoras

Nepalas *

Urugvajus

Malaizija

Gvatemala

Pakistanas

 

Mianmaras *

Hondūras

Šri Lanka

 

Filipinai

Nikaragva

 

 

Vietnamas

Panamoje

 

 

 

Peru

 

 

 

Venesuela

 

 

* Šalys, kurios šiuo metu yra VIG paramos gavėjos

 • leidžiama naudoti sudedamąsias dalis tarp tos pačios grupės šalių (pvz., Bangladešas gali naudoti sudedamąsias dalis iš Butano, nes abi jos priklauso III grupei), tačiau reikia nepamiršti kai kurių svarbių taisyklių:
 • regioninė kumuliacija tarp tos pačios grupės šalių taikoma tik tuo atveju, jei kumuliaciją taikančios šalys produkto eksporto į Europos Sąjungą metu yra lengvatomis besinaudojančios šalys, o ne tik reikalavimus atitinkančios šalys.
 • jeigu vienos lengvatomis besinaudojančios šalies kilmės prekės toliau perdirbamos kitoje tos grupės šalyje narėje, tuomet prekė gali būti laikoma pastarosios šalies kilmės preke (jei perdirbama ne tik minimaliai).
 • siekiant nustatyti žaliavos kilmę (kai vieno grupės nario žaliava siunčiama kitam grupės nariui), teisinga kilmės taisyklė būtų ta, kuri būtų taikoma tiesioginiam eksportui iš šalies tiekėjos į ES.
 • kumuliacija taip pat galima tarp atskirų I ir III kumuliacijos grupių lengvatomis besinaudojančių šalių. Tai daroma tik pateikus prašymą ir laikantis tam tikrų sąlygų.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad kai kuriems produktams kumuliacija netaikoma, kai skiriasi tos pačios grupės BLS šalių statusas (BLS/BLS +/VIG). Atitinkamų produktų sąrašas pateiktas 13b priede.

Išplėstinė kumuliacija

VIG šalys tam tikromis sąlygomis gali prašyti ES leidimo kartu su šalimis, su kuriomis ES yra sudariusi prekybos susitarimą.

 • Ši galimybė suteikiama tik pramonės produktams ir perdirbtiems žemės ūkio produktams.
 • kai trečiosios šalies, su kuria ES yra sudariusi LPS, žaliava siunčiama BLS šaliai, teisinga kilmės taisyklė būtų ta, kuri būtų taikoma tiesioginiam eksportui iš šalies tiekėjos į ES.
Kumuliacija su Norvegijos, Šveicarijos ir Turkijos kilmės prekėmis

Lengvatomis besinaudojančios šalys gali sumuoti Suderintos sistemos 25–97 skirsniams priskiriamų Norvegijos, Šveicarijos ir Turkijos kilmės prekių kilmę.

 • Norvegijos, Šveicarijos arba Turkijos kilmės medžiagos, su kuriomis lengvatomis besinaudojančioje šalyje atliekama daugiau nei minimali operacija, laikomos tos lengvatomis besinaudojančios šalies kilmės ir gali būti eksportuojamos į ES, Norvegiją, Šveicariją arba Turkiją.
 • pirmiau nurodyta taisyklė netaikoma žemės ūkio produktams arba produktams, kuriems taikoma leidžianti nukrypti nuostata.
 • kad ši kumuliacija būtų taikoma, ES, Norvegija, Šveicarija ir Turkija turi taikyti tokį patį lengvatinį režimą VIG šalių kilmės produktams.

Neklastojimo sąlyga

BLS kilmės taisyklių nuostata dėl tiesioginio vežimo pakeista nuostata dėl nemanipuliavimo ( Komisijos reglamento Nr. 1063/2010 74 straipsnis).

 • pagrindinis skirtumas, palyginti su tiesioginiu vežimu, yra tas, kad iš importuotojų į ES nebus reikalaujama pateikti įrodymų, kad jie atitinka sąlygas.
 • tačiau ES valstybės narės muitinės administracija gali prašyti pateikti tokius įrodymus, jei ji turi pagrindo manyti, kad sąlygos neįvykdytos.

Muito grąžinimas

Leidžiama taikyti sąlyginį apmokestinimą muitais.

Laivų sąlygos

Kad žvejybos laivas būtų laikomas lengvatomis besinaudojančios šalies kilmės, o tai reikštų, kad šio laivo už teritorinių vandenų ribų sužvejotos žuvys taip pat turi kilmės statusą, taikomi kriterijai yra susiję su registracijos šalimi ir laivo vėliava, taip pat su laivo nuosavybe. Atkreipkite dėmesį į tai, kad pagal BLS kilmės taisykles nėra specialaus reikalavimo dėl įgulos ar pareigūnų pilietybės.

Minimalios operacijos

Yra dvi vadinamųjų „minimalių“ operacijų grupės, kurių niekada neužtenka kilmei pripažinti:

 • 76 straipsnyje paminėtos nuostatos
 • ir tie, kurie taikomi tik tekstilės gaminiams ir tik regioninės kumuliacijos tikslais, įtraukti į 16 priedą

Konkretiems produktams taikomos taisyklės

Perdirbimo, kuris turėtų būti atliekamas su medžiagomis siekiant įgyti kilmės statusą, sąrašas pateiktas to paties reglamento 13a priede. Sąrašą sudaro dvi skiltys:

 • viena taikoma mažiausiai išsivysčiusioms BLS lengvatomis besinaudojančioms šalims
 • vienas taikomas visoms kitoms BLS lengvatomis besinaudojančioms šalims.

Gradacija

Kai kurios besivystančios šalys eksportuoja labai konkurencingus produktus, kuriems nereikia lengvatų, kad galėtų sėkmingai patekti į pasaulio rinkas. Šiuo atveju BLS pašalinama iš šių produktų sektorių taikant gradacijos mechanizmą:

 • kai vidutinė importo iš BLS lengvatomis besinaudojančios šalies vertė (padalyta iš viso to skirsnio importo pagal BLS vertės) per 3 metų viršija bendrą 57 % ribą
 • augaliniams produktams, gyvūniniams arba augaliniams aliejams, riebalams ir vaškiams bei mineraliniams produktams gradacija taikoma, kai nurodyta procentinė dalis viršija 17,5 %
 • tekstilės gaminių gradacija taikoma, kai nurodyta procentinė dalis viršija 47,2 %.

ES kas trejus metus peržiūri produktų, kuriems taikoma gradacija, sąrašą priimdama įgyvendinimo reglamentą ir remdamasi objektyviais kriterijais.

Dabartinį produktų, kuriems taikoma gradacija, sąrašą rasite čia.

Nukrypti leidžiančios nuostatos

Tam tikromis sąlygomis gali būti leista taikyti specialią leidžiančią nukrypti nuostatą, kad konkretiems produktams, kilusiems iš konkrečių šalių, būtų galima taikyti švelnesnes kilmės taisykles. Tokia leidžianti nukrypti nuostata buvo suteikta Žaliajam Kyšuliui. Žr. Žaliojo Kyšulio nukrypti leidžiančią nuostatą ir taikomas kilmės taisykles.

Taip pat susipažinkite su ES pranešimu importuotojams, kuriame veiklos vykdytojai informuojami apie konkrečius su Bangladešu susijusius aspektus.

Konkrečių produktų kilmės taisyklės

Gaminiams taikomi reikalavimai

Techninės taisyklės ir reikalavimai

 • Kreipkitės į mano prekybos asistentą
  • sužinokite apie techninius reikalavimus, taisykles ir procedūras, kuriuos turi atitikti į Europos Sąjungą importuojamos prekės
  • ieškokite konkrečių taisyklių ir reglamentų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai

Kad matytumėte savo produktui taikomus reikalavimus, pirmiausia nurodykite jo muitinės kodą. Jo galite ieškoti pagal savo produkto pavadinimą įdiegtoje paieškos sistemoje.

Sveikatos ir saugos reikalavimai SFS

 • Kreipkitės į mano prekybos asistentą
  • sužinokite apie sveikatos, saugos ir gyvūnų bei augalų sveikatos ir higienos (sanitarijos ir fitosanitarijos) standartus, kuriuos turi atitikti į Europos Sąjungą importuojamos prekės.
  • ieškokite sveikatos, saugos ir SFS taisyklių, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai

Norėdami peržiūrėti savo produktui keliamus reikalavimus, pirmiausia nurodykite jo muitinės kodą. Jei muitinės kodo nežinote, galite jo ieškoti pagal savo produkto pavadinimą įdiegtoje paieškos sistemoje.

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Prekių kilmės įrodymai

Kad būtų galima taikyti lengvatinius muito tarifus, prie ES VIG lengvatomis besinaudojančių šalių kilmės produktų turi būti pridedamas kilmės įrodymas.

Kilmės įrodymas gali būti vienas iš šių dokumentų:

Sertifikatas turėtų būti pateiktas eksportuotojui iš karto po eksporto (arba kai užtikrinama, kad jis bus eksportuotas). Išimties tvarka, laikantis tam tikrų sąlygų, sertifikatas gali būti išduotas po eksporto.

 • A formos prekių kilmės sertifikatas, išduotas lengvatomis besinaudojančios šalies kompetentingų institucijų.

  Sertifikato prašantis eksportuotojas turėtų būti pasirengęs pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą.

 • Eksportuotojo * parengta sąskaitos faktūros deklaracija – 6,000 EUR ar mažesnės vertės siuntoms. Pildydami sąskaitos faktūros deklaraciją turėtumėte būti pasirengę pateikti dokumentus, įrodančius jūsų produktų kilmę.

Kilmės įrodymas galioja 10 mėnesius po išdavimo.

* Kad surašytumėte sąskaitos faktūros deklaraciją, turite sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime ar kitame komerciniame dokumente įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šią deklaraciją (anglų arba prancūzų kalba): „Šiame dokumente nurodytų produktų eksportuotojas (muitinės leidimo Nr.... ) deklaruoja, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra... lengvatinės kilmės pagal Europos bendrijos bendrosios lengvatinių muitų tarifų sistemos kilmės taisykles.“ Sąskaitos faktūros deklaracijąturite pasirašyti ranka.

Kiti dokumentai

Kiti muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

 • Konkreti informacija apie ES teisės aktus dėl
  • Intelektinės nuosavybės teisės
  • Geografinės nuorodos

  dėl mažiausiai išsivysčiusių ir besivystančių šalių

 • Bendra informacija apie intelektinės nuosavybės teises ir geografines nuorodas

Prekyba paslaugomis

Viešieji pirkimai

Investicijos

Kita (konkurencija, prekyba ir darnus vystymasis)

ES suteikia VIG statusą šalims, kurias Jungtinių Tautų Vystymosi politikos komitetas įtraukė į mažiausiai išsivysčiusių šalių sąrašą.

 • šalims nereikia kreiptis dėl VIG taikymo, ES jas papildo arba panaikina remdamasi savo mažiausiai išsivysčiusių šalių statusu.
 • tam tikromis išimtinėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, šiurkščiai ir sistemingai pažeidus tarptautinėse konvencijose dėl pagrindinių žmogaus teisių ir darbo teisių nustatytus principus, ES gali panaikinti EBI nustatytas lengvatas.
 • kitaip nei standartinė BLS, šalys nepraranda VIG statuso pasirašydamos laisvosios prekybos susitarimą su ES.
 • skirtingai nuo standartinės BLS, VIG produktams netaikomas gradacijos mechanizmas.
 • EBI galiojimo terminas nenustatytas

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos