Zadetki iskanja za glosar za "W" (9)
Seznam izrazov v glosarju:
AKP – Skupina afriških, karibskih in pacifiških držav (AKP) je organizacija, ki jo sestavlja 79 afriških, karibskih in pacifiških držav, ki je bila ustanovljena z Georgetowskim sporazumom iz leta 1975. Vse države razen Kube so podpisnice Sporazuma iz Cotonouja, imenovanega tudi „Sporazum o partnerstvu AKP-ES“. Sporazum ureja preferencialne trgovinske pogoje ter politične, trgovinske in razvojne odnose z EU.
Decembra 2019 je Svet ministrov AKP potrdil spremembo Sporazuma iz Georgetowna, ki bo sedanjo skupino držav AKP preoblikovala v Organizacijo afriških, karibskih pacifiških držav (OACPS).
Povezane vsebine
Uvoz v EU na podlagi sporazuma o gospodarskem partnerstvu
Cena, plačana za izdelek franko tovarna (tj. ko zapusti tovarno). To je mednarodni izraz za pomorski promet, ki se široko uporablja. Cena franko tovarna vključuje vrednost vseh uporabljenih materialov in vse druge stroške, povezane z njeno proizvodnjo, zmanjšano za vse notranje dajatve, ki se ali se lahko povrnejo pri izvozu pridobljenega izdelka.
Codex Alimentarius ali „Food Code“ je zbirka standardov, smernic in kodeksov ravnanja, ki jih je sprejela Komisija za Codex Alimentarius v zvezi z živili, proizvodnjo živil in varnostjo hrane. Njen cilj je varovanje zdravja potrošnikov in spodbujanje poštenih praks na področju trgovine s hrano. CAC sta ustanovili Organizacija za prehrano in kmetijstvo (FAO) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) Združenih narodov.
Kaj je e-poslovanje?
Trgovina je danes močno olajšana s spletnimi platformami za elektronsko trgovanje. To so lahko posamezne platforme za elektronsko trgovanje, tj. lastne spletne trgovine, ali platforme na strežnikih, kjer podjetje ponuja vmesnik in običajno zaledno programsko opremo za različne prodajalce in kupce (na primer Ebay ali Amazon). Platforme za elektronsko poslovanje spodbujajo trgovino, saj prodajalcem iz ene države omogočajo preprosto stik s strankami iz drugih držav. Prodajalci lahko oglašujejo in ponujajo svoje blago in storitve na takih platformah za številne potencialne stranke. Takšne platforme tudi olajšajo iskanje ustreznih produktov za stranke, saj bodo te predstavljene z različnimi prodajalci in jih lahko primerjajo med seboj. Stranke so lahko končni uporabniki ali druga podjetja, ki uporabljajo to blago za lasten proizvodni postopek ali storitev.
Če menite, da prodajate svoj izdelek prek teh spletnih kanalov strankam na tujih trgih, je vseeno treba oceniti enake izvozne zahteve kot za tradicionalne prodajne kanale. Pri prodaji majhnih količin končnim uporabnikom je pomembno, da se seznanite s pravili de minimis. Takšna pravila pogosto izvzemajo izdelke majhne vrednosti iz tarif in imajo le minimalne formalne zahteve v zvezi s potrebno dokumentacijo. Več informacij o ureditvah de minimis je na voljo tukaj.
Glede na izdelke, ki jih želite prodati, bo morda treba oceniti dodatne zahteve. Na primer, obravnavati boste morali vprašanja o spletnih prehodih za plačila, ki se uporabljajo na spletu, o zahtevah na vašem ciljnem trgu glede zasebnosti podatkov in čezmejnega prenosa podatkov ali pa vprašanj, kako ravnati s skladiščenjem in logistiko.
Za pomoč pri tem postopku se lahko obrnete na gospodarske zbornice, agencije za spodbujanje izvoza, svetovalne službe ali podobne institucije (povezava do koristnih stikov). Mreža Enterprise Europe Network ponuja tudi splošni priročnik za MSP pri elektronskem trgovanju v Evropi, ki vključuje informacije o čezmorskih trgih.
Mednarodni komercialni pogoji. Enajst prodajnih pogojev, sprejetih po vsem svetu pri razdelitvi stroškov in odgovornosti med kupcem in prodajalcem. Predlagani, posodobljeni in zaščiteni z avtorskimi pravicami Mednarodne trgovinske zbornice so svetovni standardi za enotno razlago skupnih pogodbenih klavzul v mednarodni trgovini.
Skratka, ti izrazi so: (1) Ex Works (EXW), (2) svobodni prevoznik (FCA), (3) brezplačna ladja (FAS), (4) FOB (prosto plovilo na krovu), (5) stroški in prevoznina (CFR), (6) stroški, zavarovanje in prevoznina (CIF), (7) prevozna pomoč (CPT), (8) prevoz in plačilo zavarovanja (CIP), (9) prevoz na kraju samem (DAP), dobavljen ob iztovarjanju (DPU), dostavljena dajatev (DDP).
Koncept pooblaščenega gospodarskega subjekta temelji na partnerskem poslovnem partnerstvu med carino in podjetji, ki ga je uvedla Svetovna carinska organizacija (WCO), da bi zagotovili varnost dobavne verige in hkrati olajšali carinske postopke.
Trgovci, ki prostovoljno izpolnjujejo vrsto meril, delujejo v tesnem sodelovanju s carinskimi organi.
To pomeni, da mora biti vedno razmerje med carino in vložnikom/AEO.
Ta odnos mora temeljiti na načelih vzajemne preglednosti, pravilnosti, pravičnosti in odgovornosti.
Povezane vsebine
Medvladna organizacija, ki ureja mednarodno trgovino med narodi.
Blago, ki je proizvedeno izključno na ozemlju pogodbenice preferencialnega trgovinskega režima, ne da bi vključevalo materiale iz katere koli druge države. To med drugim vključuje rastline, minerale ali žive živali.
Proizvod je skladen s pravilom, če vrednost vseh ali določenih materialov brez porekla ne presega določenega odstotka cene franko tovarna končnega izdelka.
Formula za izračun vrednosti materialov brez porekla je naslednja:
Vrednost regionalne vrednosti proizvoda v fob (%) = ((FOB – vrednost materialov brez porekla)/fob) x 100
kje
„Vrednost materialov brez porekla“ = carinska vrednost pri uvozu vseh materialov brez porekla, uporabljenih v proizvodnji vašega izdelka, ali, če ta ni znana in se ne da ugotoviti, prvo preverljivo ceno, plačano za materiale brez porekla v EU ali preferencialni partnerski državi.
„carinska vrednost“ = vrednost, določena v skladu s Sporazumom o izvajanju člena VII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini iz leta 1994 (Sporazum STO o carinskem vrednotenju).
„franko tovarna“ = cena franko tovarna izdelka, ki je bil plačan ali se plača proizvajalcu, pri katerem se opravi zadnja obdelava ali predelava, pod pogojem, da cena vključuje vrednost vseh uporabljenih materialov in vse druge stroške, nastale pri proizvodnji proizvoda, od katerih se odštejejo vsi notranji davki, ki se ali se lahko povrnejo pri izvozu pridobljenega izdelka.
Je pravilo izpolnjeno, če ta vrednost materialov brez porekla v odstotkih ne presega odstotka, navedenega v pravilu za izdelek.
Nadaljnje informacije o metodi izračuna v sporazumu med EU in Japonsko so na voljo v opombi 4 – Izračun najvišje vrednosti materialov brez porekla v poglavju o pravilih o poreklu iz Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko.
Primer 1: Plastične vrice (tarifna številka HS 39.24)
V nekaterih trgovinskih dogovorih EU pravilo za plastične vrve (tarifna številka HS 39.24) zahteva:
„Proizvodnja [proizvodnje], pri kateri vrednost vseh uporabljenih materialov [brez porekla] ne presega 50 % cene izdelka franko tovarna (MaxNOM 50 % (EXW)) „
Proizvajalec plastičnih vrčev uporablja naslednje materiale brez porekla, uvožene iz držav zunaj EU in partnerske države:
— plastična zrnca (tarifna številka HS 39.03) (vrednost 2 EUR)
— Lad (tarifna številka HS 39.24) (vrednost 0,50 EUR).
Plastičen jug (cena franko tovarna 6 EUR) je v skladu s pravilom o poreklu, ker je vrednost uporabljenih materialov brez porekla manj kot 50 % cene franko tovarna.
Primer 2: Verige zoper drsenje (tarifna številka HS 73.15)
V nekaterih preferencialnih trgovinskih režimih EU pravilo za drsniške verige (postavka HS 73.15) zahteva:
„Proizvodnja [proizvodnja], pri kateri vrednost vseh uporabljenih materialov brez porekla iz tarifne številke 73.15 ne presega 50 % cene izdelka franko tovarna (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Proizvajalec verig zoper drsenje uporablja naslednje materiale brez porekla, uvožene iz držav zunaj EU in partnerske države.
Veriga (tarifna številka HS 73.15) (vrednost 150 EUR)
— žica iz nerjavnega jekla (tarifna številka HS 72.23) (vrednost 60 EUR)
Veriga zoper drsenje (cena franko tovarna 350 EUR) je skladna s pravilom o poreklu, ker je vrednost materialov brez porekla iz tarifne številke HS 73.15 nižja od 50 % cene izdelka franko tovarna, čeprav skupna vrednost vseh materialov brez porekla presega 50 % cene izdelka franko tovarna.