SGP SADC – Južnoafriška razvojna skupnost

Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo (EPA) ljudem in podjetjem iz obeh regij olajšuje naložbe in medsebojno trgovanje ter spodbuja razvoj po vsej Južni Afriki. Spoznajte, kako lahko sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in petimi državami SADC koristi vaši trgovini.

Dogovor na kratko

Sporazum o gospodarskem partnerstvumed EU inJužnoafriško razvojno skupnostjo (SADC) , ki ga sestavljajo Bocvana, Lesoto, Mozambik, Namibija, Južna Afrika in Esvatini (nekdanji Svazi), so 10. junija 2016 podpisale sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo (SADC). Sporazum o gospodarskem partnerstvu je začel začasno veljati 10. oktobra 2016, Mozambik pa ga začasno uporablja od 4. februarja 2018.

SGP SADC je v razvoj usmerjen trgovinski sporazum, ki partnericam v skupini SADC, ki izvajajo SGP, zagotavlja asimetričen dostop. Občutljive izdelke lahko zaščitijo pred popolno liberalizacijo in uvedejo zaščitne ukrepe, kadar uvoz iz EU prehitro raste. V poglavju o sodelovanju so opredeljena področja, povezana s trgovino, ki so lahko upravičena do financiranja. Sporazum vsebuje tudi poglavje o trajnostnem razvoju, ki zajema socialne in okoljske zadeve.

Kar zadeva blagovno menjavo, novi dostop do trga vključuje boljše trgovinske pogoje, predvsem v kmetijstvu in ribištvu, vključno z vinom, sladkorjem, ribiškimi proizvodi, cvetjem in konzerviranim sadjem. EU bo pridobila pomemben nov dostop do južnoafriške carinske unije (proizvodi vključujejo pšenico, ječmen, sir, mesne izdelke in maslo).

Države upravičenke

  • Bocvana
  • Lesoto
  • Mozambik
  • Namibija
  • Južna Afrika
  • Esvatini (Svazi)

Preostalih šest članic Južnoafriške razvojne skupnosti – Demokratična republika Kongo, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Zambija in Zimbabve – sodeluje v sporazumih o gospodarskem partnerstvu z EU ali se o njih pogaja v okviru drugih regionalnih skupin, in sicer Srednje Afrike ter vzhodne in južne Afrike.

Asimetrične določbe v korist držav SADC

Sporazum o gospodarskem partnerstvu predvideva asimetrične določbe v korist držav SADC, ki izvajajo SGP, kot so izključitev občutljivih proizvodov iz liberalizacije, prožna pravila o poreklu ter posebni zaščitni ukrepi in ukrepi za kmetijstvo, živilske proizvode in mlade gospodarske panoge.

  • Države SADC, ki izvajajo SGP, lahko aktivirajo pet dvostranskih zaščitnih ukrepov in povečajo uvozne dajatve, če se uvoz iz EU poveča toliko ali tako hitro, da grozi, da bo oviral domačo proizvodnjo.
  • če bi EU uporabila zaščitni ukrep v skladu s pravili STO, EU svojim partnericam SADC, ki izvajajo SGP, ponuja 5-letno obnovljivo izvzetje iz njegove uporabe, kar državam SADC, ki izvajajo SGP, omogoča, da nadaljujejo z izvozom.

Tarife

  • EU odobri 100-odstotni dostop brez carin in kvot za ves uvoz iz Bocvane, Lesota, Mozambika, Namibije in Svazija. Dostop do trga EU je stalen, popoln in brezplačen za vse izdelke. EU v okviru posebnih količinskih kvot odpravi carine za 98,7 % uvoza iz Južne Afrike.
  • države, ki so del Južnoafriške carinske unije (Bocvana, Lesoto, Namibija, Južna Afrika in Esvatini), odpravijo carine na približno 86 % uvoza iz EU. Mozambik odpravi carine na 74 % uvoza iz EU
  • vse carinske dajatve so navedene v prilogah I, II in III k sporazumu o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo (SADC).

 

Uporabite možnost iskanja Mojega trgovinskega pomočnika in poiščete natančne informacije o dajatvah in tarifah za določen izdelek ob upoštevanju države porekla in namembne države. Če ste v dvomih, se obrnite na vaše carinske organe

Pravila o poreklu

Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, mora izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Oglejte siorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v mojem trgovinskem pomočniku, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.

Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih glede porekla so na voljo v tem oddelku.

Poreklo je „ekonomsko državljanstvo“ blaga, s katerim se trguje. Če ste na to temo novi, lahko v razdelku „blago“ najdete uvod v glavne pojme.

Pravila o poreklu

 

Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, mora izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v mojem trgovinskem pomočniku, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.

Splošne informacije o pravilih o poreklu so na voljo v nadaljevanju.

Kje lahko najdem pravila o poreklu?

Pravila o poreklu so določena v Protokolu I o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja (UL L 250, 16.9.2016, str. 1924) k Sporazumu o gospodarskem partnerstvu med EU in SADC. Preberite tudi navodila za uporabo Protokola 1 k SGP SADC-EU.

Ali moj izdelek izvira iz EU ali države SADC, ki izvaja SGP?

Da bi bil vaš izdelek upravičen do nižje ali ničelne preferencialne tarife v skladu s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo, mora izdelek izvirati iz EU ali države SADC, ki izvaja SGP.

Izdelek se šteje za izdelek s poreklom iz EU ali države SADC, ki izvaja SGP, če je

Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz poglavja (na primer nezadostno obdelavo ali predelavo, pravilo o nespreminjanju). Obstajajo tudi nekatere dodatne prožnosti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke (na primer toleranca ali kumulacija).

 

Primeri pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU

  • Pravilo o dodani vrednosti – vrednost vseh uporabljenih materialov brez porekla ne sme presegati določenega odstotka cene izdelka franko tovarna
  • Sprememba tarifne uvrstitve – posledica proizvodnega procesa je sprememba tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom, na primer proizvodnja papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (poglavje 47 harmoniziranega sistema)
  • Posebni postopki – potreben je poseben proizvodni postopek, na primer predenje vlaken za prejo, takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem in oblačilnem sektorju ter v kemijskem sektorju.
  • Kombinacija teh različnih pravil je mogoča, pri čemer se različna pravila upoštevajo izmenično ali v kombinaciji.

Nasveti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke

Sporazum zagotavlja dodatno prožnost, ki vam pomaga pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot sta toleranca ali kumulacija.

Dovoljeno odstopanje
  • v sporazumu o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo pravilo o toleranci proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki so običajno prepovedani s pravilom za določen izdelek, do 15 % cene izdelka franko tovarna.
  • to odstopanje se ne sme uporabiti za preseganje katerega koli praga največjega dovoljenega števila materialov brez porekla, izraženega v vrednostih, navedenih v pravilih za posamezne izdelke.
  • posebna odstopanja veljajo za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja 50 do 63 harmoniziranega sistema, ki so vključena v opombe 5 do 6 Priloge 1 „Uvodne opombe“.
Kumulacija

Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo določa:

  • bilateralna kumulacija, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz države SADC, ki izvaja SGP, štejejo za materiale s poreklom iz EU (in obratno), kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelka.
  • popolna kumulacija, ki omogoča, da se obdelava ali predelava, opravljena na materialih brez porekla v EU, upošteva v državi SADC, ki izvaja SGP, (in obratno) pri ocenjevanju, ali izpolnjujete pravilo za določen izdelek.
  • diagonalna kumulacija, ki omogoča, da se (i) materiali s poreklom iz katere koli države SADC, ki izvaja SGP, iz druge afriške, karibske in pacifiške države, ki izvaja SGP, ali čezmorske države ali ozemlja EU ter (ii) postopki ali predelava, ki se izvajajo v teh državah, štejejo za materiale s poreklom ali kot da so bili izvedeni v državi SADC, ki izvaja SGP, ali EU, kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelka, če so izpolnjeni nekateri pogoji, vključno s sporazumi o upravnem sodelovanju, sklenjenimi med državama, iz katerih je poreklo kumulirano. Ta kumulacija se ne uporablja za (i) materiale iz tarifnih številk HS 1604 do 1605 s poreklom iz Pacifika in (ii) materiale s poreklom iz Južne Afrike, ki jih ni mogoče uvoziti v EU brez dajatev in kvot.   
  • kumulacija v zvezi z materiali, za katere velja dajatev prosta obravnava za države znajvečjimi ugodnostmiv EU, ki izvoznikom v državi SADC, ki izvaja SGP, omogoča, da štejejo materiale brez porekla, ki bi bili ob uvozu v EU upravičeni do obravnave brez dajatev in kvot po najbolj ugodnih tarifah EU, kot da imajo poreklo iz navedene države SADC, ki izvaja SGP, kadar so vključeni v tam proizveden izdelek, pod pogojem, da za ta material iz države porekla niso uvedene protidampinške dajatve ali dajatve proti izogibanju
  • kumulacija v zvezi z materiali s poreklom iz drugih držav, ki uživajo ugodnosti preferencialnega, dajatev in kvot prostega dostopa do EU brez carin in kvot, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz držav, ki so upravičene do dajatev in kvot prostega dostopa do EU, štejejo za materiale s poreklom iz države SADC, ki izvaja SGP, če se uporabljajo pri proizvodnji izdelka, če so izpolnjeni nekateri pogoji. Ta kumulacija se trenutno ne uporablja.
Odstopanja

Na zahtevo države SADC, ki izvaja SGP, se lahko pod posebnimi pogoji odobri posebno odstopanje, da se omogoči uporaba milejših pravil o poreklu za posebne izdelke s poreklom iz določenih držav. Trenutno se ne uporabljajo nobena posebna odstopanja.

Druge zahteve

Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Protokola, kot so nezadostna obdelava ali predelava ali pravilo o neposrednem prevozu:

Prevoz prek tretje države: pravilo neposrednega prevoza

V skladu s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo morajo biti izdelki s poreklom prepeljani iz EU v državo SADC, ki izvaja SGP (in obratno), brez nadaljnje predelave v tretji državi.

Nekatere operacije se lahko izvedejo v tretji državi, če proizvodi ostanejo pod carinskim nadzorom, kot so:

  • dodajanje ali pritrjevanje oznak, nalepk, pečatov ali kakršne koli dokumentacije za zagotovitev skladnosti s posebnimi domačimi zahtevami države uvoznice
  • ohranjanje proizvodov v dobrem stanju
  • skladiščenje
  • delitev pošiljk

V primeru dvoma lahko carinski organi od deklaranta zahtevajo, da predloži dokazilo o skladnosti, ki se lahko predloži na kakršen koli način, vključno s pogodbenimi prevoznimi dokumenti, kot so tovorni listi ali dejanska ali konkretna dokazila, ki temeljijo na označevanju ali številčenju tovorkov, ali katero koli dokazilo v zvezi s samim blagom.

Povračilo dajatev

Vračilo predhodno plačanih dajatev za materiale brez porekla, ki se uporabljajo za proizvodnjo izdelka, ki se izvaža po preferencialni tarifi, je dovoljeno v skladu s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo.

Postopki v zvezi s poreklom

Postopki glede porekla, povezani z uveljavljanjem preferencialne tarife in preverjanjem s strani carinskih organov, so določeni v naslovu IV o dokazilu o poreklu in naslovu V o ureditvah za upravno sodelovanje.

Kako zahtevati preferencialno tarifo?

Da bi bili upravičeni do preferencialne obravnave, morate predložiti dokazilo o poreklu.

  • potrebovali boste bodisi
  • dokazilo o poreklu ostane veljavno 10 mesecev od datuma izdaje
  • dokazilo o poreklu se ne zahteva, kadar
    • skupna vrednost izdelkov ne presega 500 EUR v primeru majhnih pakiranj ali
    • 1 200 EUR za izdelke, ki so del osebne prtljage potnikov
Potrdilo o gibanju blaga EUR.1
  • vzorec potrdila EUR.1 je vključen v Prilogo III in daje navodila za njegovo izpolnitev.
  • Potrdila o gibanju blaga EUR.1 izdajo carinski organi države izvoznice
  • izvoznik, ki vlaga zahtevek za potrdilo, mora biti pripravljen predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov.
Izjava o poreklu (lastna izjava izvoznika)

Izvozniki lahko z izjavo o poreklu sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali države SADC, ki izvaja SGP. Izvede ga lahko:

  • pooblaščeni izvoznik ali
  • kateri koli izvoznik, če skupna vrednost pošiljke ne presega 6 000 EUR.

 

Pooblaščeni izvozniki

Carinski organi države izvoznice lahko pooblastijo katerega koli izvoznika, ki pogosto pošilja izdelke na podlagi tega sporazuma, da sestavi izjave o poreklu ne glede na vrednost zadevnih izdelkov.

Izvoznik, ki zaprosi za tako dovoljenje, mora carinskim organom predložiti vsa jamstva, potrebna za preverjanje statusa porekla izdelkov in izpolnjevanja drugih zahtev tega protokola.

Carinski organi lahko v primeru zlorabe odvzamejo status pooblaščenega izvoznika.

 

Kaj naj vsebuje izjava o poreklu?

  • za pripravo izjave o poreklu mora izvoznik na račun, dobavnico ali drug trgovinski dokument vnesti, žigosati ali natisniti naslednjo izjavo (v ustreznem jeziku): „Izvoznik izdelkov, ki jih zajema ta dokument (carinsko dovoljenje št....) ) izjavlja, da so ti izdelki... preferencialnega porekla, razen če je jasno navedeno drugače.“
  • besedilo izjave o poreklu je mogoče podati v katerem koli uradnem jeziku EU in je na voljo v Prilogi IV. Pri vaših carinskih organih preverite morebitne dodatne zahteve.
  • izjavo o poreklu morate podpisati osebno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste oproščeni te zahteve, če se svojim carinskim organom pisno zavežete, da sprejemate polno odgovornost za vsako izjavo, s katero se identificirate.

Predložitev

  • izjavo o poreklu lahko izvoznik da ob izvozu izdelkov, na katere se nanaša, ali po izvozu, pod pogojem, da je predložena v državi uvoznici najpozneje dve leti po uvozu izdelkov, na katere se nanaša.
  • pri izpolnjevanju izjave o poreklu morate biti pripravljeni predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla izdelkov.

Preverjanje porekla

Carinski organi lahko preverijo, ali ima uvoženi izdelek poreklo ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Sporazum o gospodarskem partnerstvu med EU in Južnoafriško razvojno skupnostjo temelji na naslednjih načelih:

  • preverjanje temelji na upravnem sodelovanju med carinskimi organi pogodbenice uvoznice in pogodbenice izvoznice.
  • preverjanje porekla izdelkov izvajajo lokalni carinski organi – obiski pogodbenice uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni

Organi pogodbenice izvoznice določijo poreklo in obvestijo organe pogodbenice uvoznice o rezultatih.

Zahteve za izdelke

Tehnična pravila in zahteve

  • seznanite se s tehničnimi zahtevami, pravili in postopki, ki jih mora izpolnjevati blago, da se lahko uvozi v Evropsko unijo
  • posebna pravila in predpisi, ki se uporabljajo za vaš izdelek in državo porekla, poiščite v podatkovni zbirki Moj trgovinski pomočnik

Zdravstvene in varnostne zahteve SEP

Dokumenti in postopki za carinjenje

Za opis, kako dokazati poreklo vaših izdelkov, da bi zahtevali preferencialne tarife, in pravil v zvezi s preverjanjem porekla s strani carinskih organov, glej oddelek o pravilih o poreklu zgoraj.

Več o drugih dokumentih o carinjenju in postopkih, potrebnih za uvoz v Evropsko unijo.

Informacije o carinskih postopkih za uvoz in izvoz na splošno so na voljo na spletišču GD za obdavčenje in carinsko unijo.

Intelektualna lastnina in geografske označbe

Sporazum o gospodarskem partnerstvu vključuje dvostranski protokol med EU in Južno Afriko o zaščiti geografskih označb ter trgovini z vini in žganimi pijačami.

  • EU ščiti več kot 100 južnoafriških imen, kot so Rooibos, slavni poparki iz Južne Afrike in številna imena vin, kot sta Stellenbosch in Paarl.
  • Južna Afrika, ščiti več kot 250 imen EU, razporejenih po kategorijah živil, vin in žganih pijač

To na primer pomeni, da proizvajalec v državi, ki ni Južna Afrika, ne more tržiti čaja, predelanega iz obrata s svojega ozemlja, pod simboličnim imenom Rooibos. Enako velja za tradicionalna imena proizvodov EU.

Trgovina s storitvami

Javno naročanje

Naložbe

Druga področja

Tekmovanje

  • EU je ustavila izvozne subvencije za vse proizvode, izvožene v države SADC, ki izvajajo SGP
  • EU je čim bolj zmanjšala ukrepe z učinki, ki izkrivljajo proizvodnjo in trgovino
  • če je lokalna industrija ogrožena zaradi povečanega uvoza iz Evrope, sporazumi o gospodarskem partnerstvu omogočajo uvedbo ukrepov za zaščito industrijskih sektorjev in mladih gospodarskih panog.

Reševanje sporov

V skladu z državami SADC, ki izvajajo SGP, se spori rešujejo s posvetovanjem ali mediacijo in nazadnje z arbitražo. Po arbitražnem postopku pogodbenica, proti kateri je vložena pritožba, sprejme vse potrebne ukrepe za izpolnitev odločitve. V primeru neizpolnjevanja obveznosti ima druga stranka pravico do nadomestila ali lahko sprejme vse ustrezne ukrepe, kot je povečanje dajatev.

Trajnostni razvoj

SGP SADC izrecno temelji na „bistvenih in temeljnih“ elementih Sporazuma iz Cotonouja, tj. človekovih pravicah, demokratičnih načelih, pravni državi in dobrem upravljanju. Sporazum tako vsebuje nekaj najmočnejših izrazov o pravicah in trajnostnem razvoju, ki so na voljo v sporazumih EU.

  • „klavzula o neizvajanju“ pomeni, da se „ustrezni ukrepi“ (kot so določeni v Sporazumu iz Cotonouja) lahko sprejmejo, če katera koli pogodbenica ne izpolni svojih obveznosti v zvezi z bistvenimi elementi. To lahko vključuje začasno ukinitev trgovinskih ugodnosti.
  • naloga skupnih institucij SGP je spremljanje in ocenjevanje učinka izvajanja sporazumov o gospodarskem partnerstvu na trajnostni razvoj pogodbenic. V skladu s Sporazumom iz Cotonouja imajo civilna družba in poslanci jasno vlogo.

Regionalno vključevanje

Pri SGP SADC gre toliko za trgovino med državami SADC, ki izvajajo SGP, kot za trgovino z EU.

  • pravila o poreklu držav SADC, ki izvajajo SGP, podpirajo razvoj novih vrednostnih verig v regiji. Določbe o kumulaciji omogočajo uporabo diskontnih tarif na meji EU za sadje, pridelano v eni državi regije, nato pa konzervirano in konzervirano v drugi. Tovrstna prožna pravila o poreklu koristijo podjetjem v agroživilskem, ribiškem in industrijskem sektorju.
  • SADC, ki izvaja SGP, usklajuje tarife Južnoafriške carinske unije, uvedene za uvoz s poreklom iz EU, in posledično izboljšuje delovanje carinske unije. Na ta način Južnoafriška razvojna skupnost (SADC) krepi regionalno povezovanje.
  • vsaka država SADC, ki izvaja SGP, se je strinjala, da se vse ugodnosti, ki jih je dodelila EU, razširijo tudi na druge države SADC, ki izvajajo SGP.

Krepitev zmogljivosti in tehnična pomoč

EU zagotavlja tehnično pomoč za trgovino. To državam pomaga, da prilagodijo svoje carinske postopke in zmanjšajo birokracijo. Za vas to pomeni manj oklevanja pri ravnanju s carino.

Uporabne povezave in dokumenti

Deli to stran:

Hitre povezave