Kako brati trgovinski sporazum
Če želite izvoziti svoj izdelek ali storitev, lahko ugodno obravnavate ugodno obravnavo na podlagi trgovinskega sporazuma. Trgovinski sporazumi vam omogočajo lažji in cenejši izvoz, kar vašemu proizvodu daje konkurenčno prednost na trgu destinacij. Ta oddelek vam omogoča, da razumete, kako delujejo trgovinski sporazumi EU, in vam pove, kako poiskati želene informacije.
Trgovinski sporazumi EU se zdijo zapleteni dokumenti, vendar temeljijo na logični strukturi, ki je enostavna za uporabo. Spodaj je na voljo standardna osnovna struktura trgovinskega sporazuma, ki vam bo v pomoč pri iskanju informacij, ki jih potrebujete pri svoji poslovni dejavnosti. To je splošna smernica. Vsak dogovor je drugačen, odvisno od položaja podpisnic in njihove ambicije za liberalizacijo trgovine.
1 Preambula
Preambula navaja pogodbenice, potrjuje njihove skupne cilje v zvezi z razvojem njihovih gospodarskih odnosov in priznava temelje teh odnosov.
2 Opredelitve pojmov, cilji in začetne določbe
V tem poglavju so pojasnjeni pojmi, uporabljeni v sporazumu, da se zagotovi enotno razumevanje jezika.
3 Nacionalna obravnava in dostop do trga za blago
V poglavju in njegovih prilogah je običajno opisano, do katere mere in kako hitro bo sporazum znižal ali odstranil dajatve, davke ali druge uvozne dajatve za blago, s katerim se trguje med strankama. Tukaj boste našli posebne naloge in tarife za vse blago, ki ga zajema trgovinski sporazum. Običajno obstaja posebna priloga, ki vsebuje posebne zaveze, ki jih je sprejela vsaka pogodbenica za vsako kategorijo blaga.
4 Trgovinska sredstva
To poglavje se nanaša na ukrepe, ki jih ena stranka lahko sprejme kot odziv na negativne posledice nepoštenih trgovinskih praks, kot sta damping in nezakonite subvencije.
5 Tehnične ovire v trgovini
To poglavje predvideva uskladitev nekaterih uredb in priznava, da so nekateri kakovostni certifikacijski postopki enakovredni v določenih sektorjih.Predvideva lahko vzajemno priznavanje postopkov ugotavljanja skladnosti, kar pomeni, da se proizvodi lahko sprejmejo za uvoz v namembno državo na podlagi dokumentov o ugotavljanju skladnosti, izdanih v državi izvoza.
6 Sanitarni in fitosanitarni ukrepi
To poglavje določa pravila za varnost hrane ter zdravje živali in rastlin. Običajno je njegov cilj poenostaviti in uskladiti postopke skladnosti, pri čemer je treba zagotoviti, da zakoniti ukrepi za varnost hrane ter zdravje živali in rastlin ne ustvarjajo neupravičenih ovir za trgovino. Tukaj lahko najdete pristojne organe v vsaki državi in odobritvene mehanizme, ki jih potrebujete za izvoz.
7 Olajševanje carine in trgovine
Namen tega poglavja je racionalizirati carinske postopke in povečati njihovo učinkovitost. Tukaj lahko najdete carinske postopke, ki niso bili navedeni drugje, zahteve za dokumentacijo in metode za ugotavljanje skladnosti s pravili o poreklu ter druge informacije v zvezi s carinskim vrednotenjem, pristojbinami in dajatvami ter vašo pravico do pritožbe zoper carinske odločbe.
8 Naložbe
V tem poglavju so določeni ukrepi za odprtje naložb in zaščito vlagateljev, da se zagotovi njihova pravična obravnava. S tem bi lahko odpravili zgornje meje tujih lastniških vrednostnih papirjev ali zmogljivostne zahteve, olajšali prenos dobička ter vzpostavili stabilna in predvidljiva pravila, ki bi urejala naložbena jamstva. Prav tako lahko vzpostavi sisteme sodišč za naložbe, ki vlagateljem omogočajo hitro in pravično reševanje naložbenih sporov.
9 Trgovina s storitvami
To poglavje se nanaša na čezmejno trgovino s storitvami. Deloma sledi strukturi Splošnega sporazuma o trgovini s storitvami, ki določa pravila za trgovino s storitvami med vsako državo članico STO. Vendar trgovinski sporazumi pogosto vsebujejo dodatne zaveze v sektorjih, kot so finančne storitve, telekomunikacije, e-trgovanje in začasno gibanje fizičnih oseb. Posebne obveznosti so navedene v prilogah, z ločenim časovnim razporedom za vsako od strank.
10 Javna naročila
To poglavje določa področja, na katerih lahko podjetja z obeh strani zagotavljajo blago in storitve vladam drugih držav, vključno s centralnimi, regionalnimi, provincialnimi in lokalnimi upravami. Če so stranke že članice Sporazuma STO o javnih naročilih, lahko trgovinski sporazum poveča obveznosti glede števila zajetih javnih naročil, števila zajetih blaga in storitev ter pragov vrednosti za upravičenost iz razpisa.
11 Intelektualna lastnina
To poglavje običajno temelji na obstoječih mednarodnih konvencijah o intelektualni lastnini, opisuje postopke in pravila v zvezi z avtorskimi pravicami, blagovnimi znamkami, modeli, patenti, varstvom podatkov itd. Vsebuje lahko tudi nova področja sodelovanja, kot je zaščita geografskih označb.
12 Konkurenca in povezane zadeve
Ta oddelek se običajno nanaša na konkurenčno pravo, preiskave in sankcije v zvezi s trgovinskimi karteli, zlorabo družb s prevladujočim položajem na trgu in protikonkurenčne združitve. Prav tako lahko določi pravila o subvencijah, podjetjih v državni lasti in podjetjih, ki imajo posebne pravice, da se zagotovijo enaki konkurenčni pogoji za zasebna podjetja.
13 Reševanje sporov in mediacija
To poglavje zagotavlja sistem za reševanje sporov o tem, kako stranke uporabljajo ali razlagajo sporazum, in omenja formalne postopke, ki jih morata obe strani upoštevati, če ne moreta doseči dogovora z mediacijo.
14 Končne določbe
To poglavje običajno določa, kako začne sporazum veljati, omogoča novim strankam, da se pridružijo po podpisu sporazuma, in določa postopke za spremembo sporazuma v prihodnosti.
15 Drugi protokoli
To bi lahko vključevalo ustrezne informacije, ki niso vključene drugje, kot so posebna pravila o poreklu za vsako kategorijo izdelkov.