Výsledky vyhľadávania v slovníku pre "W" (16)
Zoznam pojmov v slovníku:
AKT – Skupina afrických, karibských a tichomorských štátov (AKT) je organizácia pozostávajúca zo 79 afrických, karibských a tichomorských štátov, ktorá bola vytvorená na základe dohody Georgetownu v roku 1975. Všetky z nich okrem Kuby sú signatármi dohody z Cotonou, známej aj ako „Dohoda o partnerstve AKT – ES“. Dohoda upravuje preferenčné obchodné podmienky, ako aj politické, obchodné a rozvojové vzťahy s EÚ.
Rada ministrov AKT v decembri 2019 schválila revíziu Georgetowskej dohody, ktorá transformuje súčasnú skupinu štátov AKT na Organizáciu afrických, karibských tichomorských štátov (OACPS).
Súvisiaci obsah:
EPA – Východoafrické spoločenstvo
Cena zaplatená za výrobok zo závodu (t. j. keď opustí závod). Ide o bežne používaný pojem medzinárodnej námornej dopravy. Cena zo závodu zahŕňa hodnotu všetkých použitých materiálov a všetkých ostatných nákladov spojených s jeho výrobou po odrátaní akýchkoľvek vnútroštátnych daní, ktoré sú alebo môžu byť vrátené pri vývoze získaného výrobku.
Codex Alimentarius alebo „Potravinový kódex“ je zbierka noriem, usmernení a kódexov postupov prijatých Komisiou Codex Alimentarius (CAC), ktoré sa týkajú potravín, výroby potravín a bezpečnosti potravín. Jej cieľom je ochrana zdravia spotrebiteľov a presadzovanie spravodlivých postupov v obchode s potravinami. Výbor CAC je zriadený Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) Organizácie Spojených národov.
Zásada nediskriminácie medzi obchodnými partnermi, t. j. všetkým sa poskytuje doložka najvyšších výhod. Podľa pravidiel WTO sa výhoda dojednaná s jednou krajinou musí rozšíriť na všetkých obchodných partnerov, ktorí sú členmi WTO.
Čo je elektronický obchod?
Obchod v súčasnosti výrazne uľahčuje online platforma pre elektronický obchod. Môžu to byť buď individuálne platformy elektronického obchodu, t. j. vlastné online obchody alebo hostiteľské platformy, v ktorých spoločnosť ponúka rozhranie a zvyčajne softvér „back-office“ pre rôznych predajcov a kupujúcich (napríklad Ebag alebo Amazon). Platformy elektronického obchodu uľahčujú obchod, pretože umožňujú predajcom z jednej krajiny jednoducho kontaktovať zákazníkov z iných krajín. Predajcovia môžu propagovať a ponúkať svoj tovar a služby na takýchto platformách mnohým potenciálnym zákazníkom. Takéto platformy podobným spôsobom uľahčujú vyhľadávanie vhodných produktov pre zákazníkov, keďže budú prezentované s rôznymi predávajúcimi a môžu ich porovnávať. Zákazníci môžu byť buď koncoví používatelia, alebo iné firmy, ktoré tento tovar používajú pre svoj vlastný výrobný proces alebo službu.
Ak sa domnievate, že predaj vášho výrobku cez takéto online kanály predáva zákazníkom na zahraničných trhoch, je potrebné posúdiť rovnaké požiadavky na vývoz ako v prípade tradičných kanálov predaja. Pri predaji malých množstiev koncovým používateľom je dôležité informovať sa o pravidlách de minimis. Tieto pravidlá často oslobodzujú od taríf položky nízkej hodnoty a majú len minimálne formálne požiadavky týkajúce sa potrebnej dokumentácie. Viac informácií o režimoch de minimis nájdete tu.
V závislosti od výrobkov, ktoré chcete predať, možno bude potrebné posúdiť dodatočné požiadavky. Napríklad budete musieť zvážiť otázky týkajúce sa on-line platobných brán, ktoré sa používajú online, o požiadavkách vášho cieľového trhu na ochranu údajov a o cezhraničnom prenose údajov alebo o otázkach, ako riešiť skladovanie a logistiku.
Môžete kontaktovať obchodné komory, agentúry na podporu vývozu, poradenské spoločnosti alebo podobné inštitúcie na pomoc v tomto procese (LINK to užitočnými kontaktmi). Sieť Enterprise Europe Network ponúka aj všeobecnú príručku pre MSP v oblasti elektronického obchodu v Európe, ktorá obsahuje informácie o zámorských trhoch.
Medzinárodné obchodné podmienky. Jedenásť predajných podmienok akceptovaných na celom svete pri rozdelení nákladov a zodpovednosti medzi kupujúcim a predávajúcim. Navrhované, aktualizované a chránené autorskými právami Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) slúžia ako globálne normy pre jednotný výklad spoločných zmluvných doložiek v medzinárodnom obchode.
Stručne povedané, ide o (1) Ex Works (EXW), (2) slobodný dopravca (FCA), (3) slobodnú loď (FAS), (4) FOB (voľné na palube plavidla), (5) Náklady a prepravné (CFR), (6) Náklady, poistenie a prepravné (CIF), (7) prepravné platené (CPT), (8) Preprava a poistenie platené do (CIP), (9) dodané na mieste (DAP), dodané na mieste nenaloženého (DPU), dodané clo zaplatené (DDP).
Požiadavky týkajúce sa pravidiel pôvodu stanovené v obchodných dohodách a pravidlách WTO, v ktorých sa stanovuje maximálny percentuálny podiel materiálov, ktoré nemajú pôvod v krajine vývozu a krajiny vývozu, sa považujú za pôvodné.
Súvisiaci obsah:
Medzinárodná dohoda, ktorou sa stanovujú medzinárodné normy pre fytosanitárne opatrenia. Tieto normy, smernice a odporúčania sú uznávané ako všeobecné odkazy Svetovej obchodnej organizácie (WTO), najmä Dohody o sanitárnych a fytosanitárnych opatreniach.
Obchodná politika EÚ funguje externe na dvoch doplnkových úrovniach: multilaterálna a bilaterálna. „Mnohostranná“ úroveň sa vzťahuje na systém pravidiel obchodovania, na ktorom sa dohodli všetky členské krajiny WTO.
Koncepcia SHS je založená na partnerstve colného a obchodného podniku, ktoré zaviedla Svetová colná organizácia (WCO) s cieľom zabezpečiť bezpečnosť dodávateľského reťazca a zároveň uľahčiť colné režimy.
Obchodníci, ktorí dobrovoľne splnia celý rad kritérií, úzko spolupracujú s colnými orgánmi.
To znamená, že vždy musí existovať vzťah medzi colnými orgánmi a žiadateľom/SHS.
Tento vzťah musí byť založený na zásadách vzájomnej transparentnosti, korektnosti, spravodlivosti a zodpovednosti.
Súvisiaci obsah: