Výsledky vyhľadávania v slovníku pre "V" (18)
Zoznam pojmov v slovníku:
Výrobok je v súlade s pravidlom, keď hodnota všetkých alebo špecifických materiálov bez pôvodu nepresahuje určitý percentuálny podiel ceny finálneho výrobku zo závodu.
Vzorec na výpočet hodnoty materiálov bez pôvodu je takýto:
Obsah regionálnej hodnoty výrobku v FOB (%) = [(FOB – hodnota nepôvodného materiálu)/FOB] x 100
kde
„Hodnota nepôvodných materiálov“ = colná hodnota v čase dovozu všetkých nepôvodných materiálov použitých pri výrobe vášho výrobku, alebo, ak nie je známa a nedá sa ani zistiť, prvá zistiteľná cena zaplatená za materiály bez pôvodu v EÚ alebo v zvýhodnenej partnerskej krajine.
„colná hodnota“ = hodnota určená v súlade s Dohodou o uplatňovaní článku VII Všeobecnej dohody o clách a obchode z roku 1994 (Dohoda WTO o colnom hodnotení).
„Cena ex works“ = cena výrobku zo závodu vyplatená alebo splatná výrobcovi, v ktorého podniku sa vykonáva posledné opracovanie alebo spracovanie, za predpokladu, že cena zahŕňa hodnotu všetkých použitých materiálov a všetkých ostatných nákladov, ktoré vznikli pri výrobe výrobku, po odrátaní všetkých vnútroštátnych daní, ktoré sú alebo môžu byť vrátené pri vývoze získaného výrobku.
Pravidlo je splnené, ak táto hodnota nepôvodných materiálov v percentách nepresahuje percentuálny podiel uvedený v pravidle týkajúcom sa výrobku.
Ďalšie informácie o metóde výpočtu v dohode medzi EÚ a Japonskom sú uvedené v poznámke 4 – výpočet maximálnej hodnoty materiálov bez pôvodu v kapitole o pravidlách pôvodu dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom.
Príklad 1: Umelohmotné hrdlo (HS položka 39.24)
V niektorých obchodných dohodách EÚ pravidlo pre plastové juky (položka HS 39.24) vyžaduje:
„Výroba [výroba], pri ktorej hodnota všetkých použitých nepôvodných materiálov nepresahuje 50 % ceny výrobku zo závodu (MaxNOM 50 % (EXW)) „
Výrobca plastových jugs používa tieto nepôvodné materiály dovezené z krajín mimo EÚ a z partnerskej krajiny:
− Plastové granule (položka HS 39.03) (hodnota 2 EUR)
— Lid (položka HS 39.24) (hodnota 0,50 EUR).
Plastový jug (cena zo závodu 6 EUR) je v súlade s pravidlom pôvodu, pretože hodnota použitých nepôvodných materiálov nepresahuje 50 % ceny zo závodu.
Príklad 2: Protišmykové reťaze (HS položka 73.15)
V niektorých preferenčných obchodných režimoch EÚ sa v pravidle pre protišmykové reťaze (položka HS 73.15) vyžaduje:
„Výroba [výroba], pri ktorej hodnota všetkých použitých nepôvodných materiálov položky 73.15 nepresahuje 50 % ceny výrobku zo závodu (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Výrobca protišmykových reťazí používa tieto nepôvodné materiály dovezené z krajín mimo EÚ a z partnerskej krajiny
— reťaz (položka HS 73.15) (hodnota 150 EUR)
— drôt z nehrdzavejúcej ocele (položka HS 72.23) (hodnota 60 EUR)
Protišmykové reťaze (cena zo závodu 350) sú v súlade s pravidlom pôvodu, pretože hodnota nepôvodných materiálov položky HS 73.15 je nižšia ako 50 % ceny výrobku zo závodu, hoci celková hodnota všetkých nepôvodných materiálov presahuje 50 % ceny výrobku zo závodu.
„Vedúci dovozca“ dovozcovi umožňuje požiadať o preferenčné sadzobné zaobchádzanie na základe svojich vlastných poznatkov o statuse pôvodu dovážaných výrobkov vo forme podporných dokumentov alebo záznamov poskytnutých vývozcom alebo výrobcom výrobku, ktoré dovozca vlastní. Tieto informácie poskytujú platné dôkazy o tom, že výrobok spĺňa podmienky na ich označenie.
DPH a iné clá uplatniteľné na daný výrobok v príslušnej krajine.
Odosielateľ sa stretáva s odosielajúcimi nákladmi.
Náhrada za clo, ktoré sa predtým zaplatilo z nepôvodných materiálov, ktoré sa použili na výrobu konečného tovaru vyvezeného v rámci zvýhodnenej tarify.
Zmluva, ktorá bola predchodcom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Slúžil ako rámec pre rokovania zamerané na liberalizáciu svetového obchodu a pomohol štruktúrovať multilaterálny obchodný systém.
Dohoda GATT z roku 1947 sa odvoláva na pôvodnú verziu GATT, zatiaľ čo dohoda GATT z roku 1994 je novou verziou Všeobecnej dohody začlenenej do WTO, ktorá upravuje obchod s tovarom.
Dovozné clá uplatniteľné na všetok tovar, ktorý nepochádza z krajín, na ktoré sa vzťahuje doložka najvyšších výhod, alebo na tovar neznámeho alebo pochybného pôvodu.
Ustanovenie, ktoré umožňuje výrobcom použiť nepôvodné materiály až do špecifickej percentuálnej hodnoty ceny zo závodu. Ak však už osobitné pravidlo opracovania alebo spracovania umožňuje použitie percentuálneho podielu nepôvodných materiálov, nemožno túto odchýlku použiť na prekročenie tejto sumy.
Maximálny percentuálny podiel je vždy povolený na základe špecifického pravidla. Povolené percento povolenej odchýlky sa líši od jednej preferenčnej schémy k druhej.
Systém obchodovania, ktorý jednostranne udeľuje preferenčné colné sadzby určitým krajinám. Dohoda bola schválená na základe GATT v roku 1971, čo umožnilo priemyselným členom prijať jednostranné colné preferencie v prospech rozvojových krajín.
V roku 1979 sa táto výnimka stala všeobecnejšou a trvalou s prijatím „splnomocňujúcej doložky“, ktorá umožňuje priemyselným krajinám implementovať opatrenia, ktorými sa rozširuje „diferencované a priaznivejšie zaobchádzanie“ na rozvojové krajiny.
EÚ spustila tento preferenčný systém v roku 1971 s cieľom pomôcť rozvojovým krajinám predávať viac svojich výrobkov v priemyselne vyspelých krajinách a vybudovať svoj vlastný priemysel. Preferencie VSP sa udeľujú na vývoz konkrétnych výrobkov z konkrétnych krajín.
Osobitný systém EÚ na podporu trvalo udržateľného rozvoja a vlády. Poskytuje dodatočné preferencie na pomoc zraniteľným rozvojovým krajinám ratifikovať a implementovať medzinárodné dohovory o ľudských právach, právach pracovníkov, ochrane životného prostredia a dobrej vláde.