Načelo teritorialnosti

 

Odstavek 3 člena 39 („Splošne zahteve“) in člen 51 („Vračani proizvodi“) Sporazuma o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom

Načelo teritorialnosti pomeni, da mora biti blago s preferencialnim poreklom proizvedeno na ozemlju pogodbenic sporazuma o prosti trgovini brez prekinitve.

  • Za pridobitev statusa blaga s poreklom mora proizvodnja potekati na ozemlju EU ali na ozemlju države ali držav, za katere velja preferencialni trgovinski režim, in je ni mogoče delno opraviti zunaj tega ozemlja.
  • Za blago s poreklom, ki se izvaža v drugo državo zunaj preferencialnega trgovinskega območja in se vrača na preferencialno območje, se uporabljajo posebna pravila:
    • Če se blago s poreklom, izvoženo v drugo državo zunaj preferencialnega trgovinskega območja, tam uporablja, spreminja, obdeluje ali predeluje, se šteje za blago brez porekla, ko se vrne v državo izvoznico.

Primer

EU je sklenila trgovinski sporazum s Kolumbijo, Ekvadorjem in Perujem. Pnevmatike s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz trgovinskega sporazuma) se izvažajo v ZDA, kjer se predelujejo v kolesa. Kolesa se nato uvozijo v EU iz ZDA.

Če se kolesa nato izvozijo iz EU v Kolumbijo, se ne bi štela za izdelke s poreklom iz EU, ker so bile pnevmatike nadalje predelane zunaj ozemlja preferencialnega trgovinskega območja, ki ga zajema trgovinski sporazum.

    • Če se carinskim organom lahko zadovoljivo dokaže, da je blago, vrnjeno v državo izvoznico, enako kot blago, ki se izvaža, in da na njem niso bili opravljeni nobeni postopki, razen tistih, ki so potrebni za ohranitev blaga v dobrem stanju, medtem ko je bilo v tretji državi ali med izvozom, zadevno blago ohrani status blaga s poreklom. Takšne določbe o „vračenih proizvodih“ obstajajo v vseh preferencialnih trgovinskih režimih.

      Izvoznik, ki zahteva izdajo preferencialnega dokazila o poreklu ali sestavi preferencialno dokazilo o poreklu, mora biti sposoben skupaj z dokazili (na primer potrdilo o neposredovanju, ki ga izdajo carinski organi tretje države) dokazati, da je vrnjeno blago isto kot izvoženo blago.

Primer

EU je članica panevro-mediteranske konvencije. Blago s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz Konvencije) se izvaža v Rusijo. Pozneje se uvozijo v EU iz Rusije brez kakršne koli predelave ali predelave.

Če bi se to vrnjeno blago nato izvozilo v Srbijo, bi se še vedno štelo za blago s poreklom iz EU, saj je enako blagu, izvoženemu v Rusijo, in na njem niso bili opravljeni nobeni postopki, razen tistih, ki so potrebni za ohranitev blaga v dobrem stanju v Rusiji ali med izvozom. Izvoznik v EU mora dokazati, da je blago enako blagu, izvoženemu v Rusijo.

Primer

EU je s Čilom sklenila trgovinski sporazum. Stroj za gradnjo tunelov s poreklom iz EU (v skladu s pravili o poreklu iz trgovinskega sporazuma) se iz EU izvaža v Ekvador. Po dveh letih se stroj najprej uvozi nazaj v EU in nato izvozi v Čile. Status porekla bo izgubil, ker se je uporabljal v Ekvadorju.

Hitre povezave