Teritorialitātes princips

 

Teritorialitātes princips nozīmē, ka preferenciālas izcelsmes preces ir jāražo brīvās tirdzniecības nolīguma pušu teritorijā bez pārtraukuma.

  • Lai iegūtu noteiktas izcelsmes statusu, ražošanai jānotiek ES teritorijā vai tās valsts vai valstu teritorijā, uz kuru attiecas preferenciālas tirdzniecības režīms, un to daļēji nevar veikt ārpus minētās teritorijas.
  • Attiecībā uz noteiktas izcelsmes precēm, ko eksportē uz citu valsti ārpus preferenciālās tirdzniecības zonas un nosūta atpakaļ uz preferenču zonu, piemēro īpašus noteikumus:
    • Ja noteiktas izcelsmes preces, kas eksportētas uz citu valsti ārpus preferenciālās tirdzniecības zonas, izmanto, izmaina, apstrādā vai pārstrādā, tās uzskata par nenoteiktas izcelsmes precēm, kad tās atgriežas eksportētājvalstī.

Piemērs

ES ir tirdzniecības nolīgums ar Kolumbiju, Ekvadoru un Peru. ES izcelsmes riepas (saskaņā ar tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumiem) eksportē uz ASV, kur tās pārstrādā riteņos. Pēc tam riteņus ES importē no ASV.

Ja riteņus pēc tam eksportē no ES uz Kolumbiju, tos neuzskata par ES izcelsmes riteņiem, jo riepas ir tālāk pārstrādātas ārpus preferenciālās tirdzniecības zonas teritorijas, uz kuru attiecas tirdzniecības nolīgums.

    • Ja muitas dienestiem var pierādīt, ka uz eksportētājvalsti atpakaļ nosūtītās preces ir tās pašas preces, kas eksportētas, un ar tām nav veiktas nekādas darbības, izņemot tās, kas vajadzīgas, lai saglabātu tās labā stāvoklī, kamēr tās atrodas trešā valstī vai kamēr tās tiek eksportētas, attiecīgās preces saglabā noteiktas izcelsmes statusu. Šādi noteikumi par “atpakaļ nosūtītiem produktiem” pastāv visos preferenciālas tirdzniecības režīmos.

      Eksportētājam, kurš pieprasa preferenciālas izcelsmes apliecinājumu vai sagatavo preferenciālu izcelsmes apliecinājumu, ar apliecinošiem dokumentiem (piemēram, trešās valsts muitas dienestu izdotu nemanipulācijas sertifikātu) jāspēj pierādīt, ka atpakaļ nosūtītās preces ir tādas pašas kā eksportētās preces.

Piemērs

ES ir Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencijas dalībniece. ES izcelsmes preces (saskaņā ar konvencijas izcelsmes noteikumiem) eksportē uz Krieviju. Vēlāk tie tiek importēti ES no Krievijas bez jebkādas apstrādes vai pārveidošanas.

Ja šīs atpakaļ nosūtītās preces pēc tam eksportē uz Serbiju, tās joprojām tiktu uzskatītas par ES izcelsmes precēm, jo tās ir tādas pašas kā tās, kas tika eksportētas uz Krieviju, un ar tām nav veiktas nekādas darbības, izņemot tās, kas vajadzīgas, lai saglabātu tās labā stāvoklī Krievijā vai kamēr tās eksportē. Eksportētājam ES ir jāpierāda, ka preces ir tādas pašas kā preces, ko eksportē uz Krieviju.

Piemērs

ES ir tirdzniecības nolīgums ar Čīli. ES izcelsmes tuneļu mašīna (saskaņā ar tirdzniecības nolīguma izcelsmes noteikumiem) tiek eksportēta no ES uz Ekvadoru. Pēc diviem gadiem mašīnu vispirms importē atpakaļ ES un pēc tam eksportē uz Čīli. Tā būs zaudējusi noteiktas izcelsmes statusu, jo to izmanto Ekvadorā.

Tiešās saites