Territoriaalsuse põhimõte
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu artikli 39 („Üldnõuded“) lõige 3 jaartikkel 51 („Tagasitoodud tooted“)
Territoriaalsuse põhimõte tähendab, et sooduspäritoluga kaubad peavad olema toodetud vabakaubanduslepingu osaliste territooriumil katkestusteta.
- Päritolustaatuse saamiseks peab tootmine toimuma ELi territooriumil või kaubanduse sooduskorraga hõlmatud riigi või riikide territooriumil ning seda ei saa osaliselt teha väljaspool seda territooriumi.
- Erieeskirju kohaldatakse päritolustaatusega kaupade suhtes, mis eksporditakse teise riiki väljaspool sooduskaubanduspiirkonda ja saadetakse tagasi soodusalale:
- Kui mõnda teise riiki väljaspool sooduskaubanduspiirkonda eksporditud päritolustaatusega kaupu kasutatakse, muudetakse, töödeldakse või töödeldakse seal, käsitatakse neid päritolustaatuseta kaupadena, kui need naasevad ekspordiriiki.
Näide
ELil on kaubandusleping Colombia, Ecuadori ja Peruuga. EList pärit rehve (vastavalt kaubanduslepingu päritolureeglitele) eksporditakse USAsse, kus neid töödeldakse ratasteks. Seejärel imporditakse rattad USAst ELi.
Kui rattad seejärel eksporditakse EList Colombiasse, ei loeta neid EList pärinevaks, sest rehve on töödeldud väljaspool kaubanduslepinguga hõlmatud sooduskaubanduspiirkonna territooriumi.
-
Kui tollile suudetakse tõendada, et eksportivasse riiki tagastatud kaubad on samad kaubad, mis eksporditi, ja et neid ei ole kolmandas riigis või eksportimise ajal tehtud muid toiminguid peale nende, mis on vajalikud kauba seisundi säilitamiseks, säilitab asjaomane kaup oma päritolustaatuse. Sellised tagasitoodud tooteid käsitlevad sätted on olemas kõigis kaubanduse sooduskordades.
Eksportija, kes taotleb sooduspäritolutõendi väljaandmist või sooduspäritolutõendi koostamist, peab olema võimeline tõendavate dokumentidega (näiteks kolmanda riigi tolliasutuse väljastatud mittemuutmissertifikaat) tõendama, et tagasitoodud kaubad on samad, mis eksporditud kaubad.
Näide
EL on Euroopa – Vahemere piirkonna konventsiooni liige. EList pärit kaupu (vastavalt konventsiooni päritolureeglitele) eksporditakse Venemaale. Hiljem imporditakse neid Venemaalt ELi ilma igasuguse töötlemise või muundamiseta.
Kui need tagasipöörduvad kaubad seejärel Serbiasse eksporditakse, loetakse need ikkagi EList pärinevaks, kuna need on samad, mis Venemaale eksporditud kaubad, ning neid ei ole tehtud rohkem, kui on vaja nende seisundi säilitamiseks Venemaal või eksportimise ajal. ELi eksportija peab tõendama, et kaubad on samad, mis Venemaale eksporditavad kaubad.
Näide
ELil on kaubandusleping Tšiiliga. EList pärit tunneldusmasin (vastavalt kaubanduslepingu päritolureeglitele) eksporditakse Ecuadori EList. Kahe aasta pärast imporditakse masin kõigepealt tagasi ELi ja seejärel eksporditakse Tšiilisse. See kaotab oma päritolustaatuse, sest seda on kasutatud Ecuadoris.
Kiirlingid
Korduma kippuvad küsimused
- Kui tariif viitab kaalule, siis kas see on bruto- või netokaal?
- Kuidas leida oma toote suhtes kohaldatavat imporditollimaksu?
- Kas juhul, kui soovin müüa oma toodet mitmes ELi liikmesriigis, tuleb tasuda imporditollimaks iga kord, kui minu toode siseneb teise riiki?
- Kas mul on võimalik saada 0 % imporditollimaksuga maksustatud toodete loetelu?
- Kas aktsiisi kohaldatakse ELi või riiklikul tasandil?
- Kuidas ELis käibemaksu sisse nõutakse?
- Kuidas saada luba kala eksportimiseks ELi?
- Kas ELi eksporditav toit peab pärinema ELi volitatud ettevõttest?
- Kas pean maksma, kui kasutan Minu kaubandusassistenti teenuste ja investeeringute valdkonnas?
- Millistes keeltes on saadaval Minu kaubandusassistent teenuste ja investeeringute valdkonnas?