Zásada teritoriality
Článok 39 ods. 3 („Všeobecné požiadavky“) a článok 51 („Vrátené výrobky“) dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom
Zásada teritoriality znamená, že tovar s preferenčným pôvodom sa musí bez prerušenia vyrábať na území zmluvných strán dohody o voľnom obchode.
- Na získanie statusu pôvodu sa výroba musí uskutočniť na území EÚ alebo na území krajiny alebo krajín, na ktoré sa vzťahuje preferenčné obchodné opatrenie, a nemôže sa čiastočne vykonať mimo tohto územia.
- Na pôvodný tovar vyvážaný do inej krajiny mimo preferenčnej obchodnej oblasti a vracajúci sa do preferenčnej oblasti sa uplatňujú osobitné pravidlá:
- Ak sa pôvodný tovar vyvezený do inej krajiny mimo preferenčnej obchodnej oblasti použije, zmení, spracuje alebo spracuje, bude sa považovať za nepôvodný, keď sa vráti do vyvážajúcej krajiny.
Príklad
EÚ uzavrela obchodnú dohodu s Kolumbiou, Ekvádorom a Peru. Pneumatiky s pôvodom v EÚ (podľa pravidiel pôvodu v obchodnej dohode) sa vyvážajú do USA, kde sa spracúvajú na kolesá. Kolesá sa potom dovážajú do EÚ z USA.
Ak by sa kolesá potom vyvážali z EÚ do Kolumbie, nepovažovali by sa za kolesá s pôvodom v EÚ, pretože pneumatiky boli ďalej spracované mimo územia preferenčnej obchodnej oblasti, na ktorú sa vzťahuje obchodná dohoda.
-
Ak je možné colným orgánom uspokojivo preukázať, že tovar vrátený do vyvážajúcej krajiny je rovnaký ako tovar vyvezený a neprešiel žiadnou operáciou nad rámec operácie nevyhnutnej na jeho uchovanie v dobrom stave v tretej krajine alebo počas vývozu, príslušný tovar si zachováva status pôvodu. Takéto ustanovenia o „vrátených výrobkoch“ existujú vo všetkých preferenčných obchodných dojednaniach.
Vývozca, ktorý žiada o vydanie preferenčného dôkazu o pôvode alebo vyhotovuje preferenčný dôkaz o pôvode, musí byť schopný preukázať spolu s podpornými dokladmi (napríklad osvedčením o nemanipulácii vydaným colnými orgánmi tretej krajiny), že vrátený tovar je rovnaký ako vyvezený tovar.
Príklad
EÚ je členom paneuro-stredomorského dohovoru. Tovar s pôvodom v EÚ (podľa pravidiel pôvodu v dohovore) sa vyváža do Ruska. Neskôr sa dovážajú do EÚ z Ruska bez akéhokoľvek spracovania alebo transformácie.
Ak sa tento vracajúci tovar potom vyvezie do Srbska, stále by sa považoval za tovar s pôvodom v EÚ, keďže je rovnaký ako tovar, ktorý sa vyviezol do Ruska, a neprešiel žiadnou operáciou nad rámec operácie nevyhnutnej na jeho uchovanie v dobrom stave v Rusku alebo počas vývozu. Je na vývozcovi v EÚ, aby preukázal, že tovar je rovnaký ako tovar vyvážaný do Ruska.
Príklad
EÚ má s Čile obchodnú dohodu. Tunelovací stroj s pôvodom v EÚ (podľa pravidiel pôvodu v obchodnej dohode) sa vyváža do Ekvádoru z EÚ. Po dvoch rokoch sa stroj najprv dováža späť do EÚ a potom vyváža do Čile. Stratí svoj status pôvodu, pretože sa používa v Ekvádore.
- Ďalšie informácie nájdete v Usmernení o preferenčných pravidlách pôvodu.
Rýchle odkazy
Najčastejšie otázky
- Ak sa sadzba vzťahuje na hmotnosť, je jej hrubá hmotnosť alebo čistá hmotnosť?
- Ako môžem nájsť dovozné clo, ktoré sa vzťahuje na môj výrobok?
- Ak chcem predávať svoj výrobok vo viacerých krajinách EÚ, sú dovozné clá povinné platiť zakaždým, keď môj výrobok vstúpi do inej krajiny?
- Môžem získať zoznam výrobkov, na ktoré sa vzťahuje dovozné clo vo výške 0%?
- Uplatňujú sa spotrebné dane na úrovni EÚ alebo na vnútroštátnej úrovni?
- Ako je DPH účtovaná v EÚ?
- Ako môžem získať súhlas na vývoz rýb do EÚ?
- Musia potraviny vyvážané do EÚ pochádzať z prevádzkarne povolenej v EÚ?
- Musím zaplatiť za využitie môjho obchodného asistenta pre služby a investície?
- V ktorých jazykoch je k dispozícii môj obchodný asistent pre služby a investície?