Zásada teritoriality

 

Čl. 39 odst. 3 („Obecné požadavky“) a článek 51 („Navracené produkty“) dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím

Zásada teritoriality znamená, že zboží s preferenčním původem musí být vyrobeno na území smluvních stran dohody o volném obchodu bez přerušení.

  • K získání statusu původu musí výroba probíhat na území EU nebo na území země nebo zemí, na něž se vztahuje preferenční obchodní režim, a nemůže být částečně uskutečněna mimo toto území.
  • Pro původní zboží vyvážené do jiné země mimo preferenční obchodní oblast a vracející se do preferenční oblasti platí zvláštní pravidla:
    • Je-li původní zboží vyvezené do jiné země mimo oblast preferenčního obchodu použito, pozměněno, opracováno nebo zpracováno tam, bude považováno za nepůvodní, jakmile se vrátí do země vývozu.

Příklad

EU uzavřela obchodní dohodu s Kolumbií, Ekvádorem a Peru. Pneumatiky pocházející z EU (podle pravidel původu v obchodní dohodě) se vyvážejí do USA, kde se zpracovávají na kola. Kola se pak do EU dovážejí z USA.

Pokud jsou kola poté vyvážena z EU do Kolumbie, nebyla by považována za pocházející z EU, protože pneumatiky byly dále zpracovány mimo území preferenční obchodní oblasti, na niž se vztahuje obchodní dohoda.

    • Lze-li celním orgánům věrohodně prokázat, že zboží vrácené do země vývozu je totožné s vyvezeným zbožím a že neprošlo žádnou operací nad rámec toho, co je nezbytné pro jeho uchování v dobrém stavu po dobu pobytu ve třetí zemi nebo během vývozu, dotyčné zboží si zachovává status původu. Tato ustanovení o „vratných produktech“ existují ve všech preferenčních obchodních režimech.

      Vývozce žádající o vydání dokladu o preferenčním původu nebo o vystavení dokladu o preferenčním původu musí být schopen prokázat podpůrnými doklady (například osvědčením o nemanipulaci vydaným celními orgány třetí země), že vrácené zboží je stejné jako vyvezené zboží.

Příklad

EU je členem celoevropsko-středomořské úmluvy. Zboží pocházející z EU (podle pravidel původu obsažených v úmluvě) se vyváží do Ruska. Později jsou dováženy z Ruska do EU bez jakéhokoli zpracování nebo přeměny.

Pokud by bylo toto vrácené zboží poté vyvezeno do Srbska, bylo by stále považováno za pocházející z EU, neboť se jedná o stejné zboží, které bylo vyvezeno do Ruska, a neprošlo žádnou operací nad rámec toho, co je nezbytné pro jeho uchování v dobrém stavu v Rusku nebo během vývozu. Je na vývozci v EU, aby prokázal, že zboží je stejné jako zboží vyvážené do Ruska.

Příklad

EU uzavřela s Chile obchodní dohodu. Tunelský stroj pocházející z EU (podle pravidel původu v obchodní dohodě) se vyváží z EU do Ekvádoru. Po dvou letech je stroj nejprve dovezen zpět do EU a poté vyvezen do Chile. Status původu ztratí, protože byl použit v Ekvádoru.

Rychlé odkazy