Az EU és Kanada közötti átfogó és gazdasági kereskedelmi megállapodás

A CETA az EU és Kanada közötti kereskedelmi megállapodás. Csökkenti a vámokat, és megkönnyíti az áruk és szolgáltatások kivitelét, ami mind az EU-ban, mind Kanadában az emberek és a vállalkozások javát szolgálja.

A CETA 2017. szeptember 21-én ideiglenesen hatályba lépett, ami azt jelenti, hogy a megállapodás nagy része már alkalmazandó. Az uniós országok nemzeti parlamentjeinek – és egyes esetekben a regionális parlamenteknek is – jóvá kell hagyniuk a CETA-t, mielőtt teljes mértékben hatályba lépne.

A megállapodás dióhéjban

Az EU és Kanada közötti átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás (CETA) 2017. szeptember 21-én ideiglenesen hatályba lépett.

Azok a területek, amelyek még nem léptek hatályba:

  • beruházásvédelem és a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer (ICS)
  • a portfólióbefektetési piachoz való hozzáférés
  • a camcording-re vonatkozó rendelkezések
  • a tagállami szintű közigazgatási eljárások, felülvizsgálat és fellebbezés átláthatóságára vonatkozó két rendelkezés

A megállapodás akkor lép hatályba, ha valamennyi tagállam parlamentje hivatalosan ratifikálta azt.

Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?

A megállapodás

  • megszünteti vagy csökkenti a kereskedelmi akadályokat, a vámokat és az exporttal kapcsolatos költségeket
  • egyszerűsíti a papírmunkát, a műszaki szabályokat, a vámeljárásokat és a származási szabályokat, a termékvizsgálati követelményeket, a beszerzési információkat, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdéseket stb.
  • fellendíti az élelmiszer-, állati és növényi termékek kereskedelmét, miközben fenntartja az emberek, állatok és növények egészségének és biztonságának magas szintjét
  • lehetővé teszi vállalata számára, hogy a kanadai kormány minden szintjén pályázzon pályázatokra
  • további piacra jutást teremt bizonyos ágazatokban, jobb mobilitást kínál a munkavállalók számára, és megkönnyíti a szakemberek képesítéseinek kölcsönös elismerését
  • a kanadai piacon kiváló minőségű európai élelmiszeripari termékek földrajzi árujelzőinek széles skáláját védi
  • előmozdítja a magas színvonalú beruházásokat az EU és Kanada között

Az érintett területek közé tartoznak az árukra vonatkozó piacra jutási szabályok, a kereskedelem technikai akadályai, az egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedések, a beruházások, a szolgáltatások, az elektronikus kereskedelem, a versenypolitika, a közbeszerzés, a szellemi tulajdon, a szabályozási együttműködés vagy a vitarendezés. A mellékletek tartalmazzák a vámlebontási menetrendeket, a kontingenseket, az eljárásokat, a származási szabályokat, a megfelelőségértékelések kölcsönös elfogadását stb.

 

A megállapodás fejezeteit itt röviden ismertetjük, és a kapcsolódó szöveg letölthető.

Díjak

2017. szeptember 21-én Kanada és az EU már eltörölte vámsorainak 98%-át, és megállapodott arról, hogy fokozatosan megszünteti az összes fennmaradó vámtételt. 2024-re az összes vámsor 99%-át eltörlik.

A vámok átmeneti megszüntetésének hatálya alá tartozó kanadai termékek közé tartoznak a következők:

  • gépjárművek
  • hajók
  • árpa és maláta
  • finomított cukor
  • burgonyakeményítő
  • virágok

A vámok átmeneti megszüntetésének hatálya alá tartozó európai termékek közé tartoznak a következők:

  • gépjárművek
  • néhány hal- és tengeri eredetű élelmiszertermék
  • nyers és finomított cukor
  • bizonyos szemek

A vámok fokozatos eltörlése egy vámlebontási menetrendet követ. A csökkentéseket a megállapodás 2A. mellékletében szereplő szakaszolási kategóriákban fejezik ki.

  • A: nulla vámtétel 2017. szeptember 21-én
  • B: a vámot 3 év alatt egyenlő mértékben nullára kell csökkenteni
  • C: a vámot öt év alatt egyenlő csökkentéssel nullára kell csökkenteni
  • D: a vámot 7 év alatt egyenlő mértékben nullára kell csökkenteni
  • E: a vám mentesül a vámlebontás alól
  • S: a vám 5 évig változatlan marad, ezt követően a 8. év január 1-jén három egyenlő szakaszban kell megszüntetni.
  • AV0 + EP: a hatálybalépéskor nulla értékvám; az ezekre a származó árukra alkalmazandó belépésiár-rendszerből eredő specifikus vámot fenn kell tartani.

 

Az én kereskedelmi asszisztensem feltünteti az adott tarifasorokra vonatkozó vámlebontási menetrendeket.

Ipari termékek

Mindkét fél megállapodott abban, hogy megszünteti az ipari termékekre vonatkozó vámtételek 100%-át, ebből 99,6%-ot Kanada esetében, 99,4%-át pedig az EU esetében a hatálybalépéskor. A hatálybalépéskor nem liberalizált néhány termék között korlátozott számú gépjárműipari termék található, amelyeket kölcsönös alapon, 3, 5 vagy 7 év alatt liberalizálnak (a kanadai vámtarifa-ajánlatban szereplő 17 termék és az uniós ajánlatban szereplő megfelelő termékek). Kanada 7 éven keresztül (azaz 2024-ig) liberalizálja a hajókra kivetett, fennmaradó vámokat.

Mezőgazdasági áruk

A hatálybalépéskor Kanada az összes mezőgazdasági tarifasorának 90,9%-ára megszüntette a vámokat. 2023-ra ez az arány 91,7%-ra fog emelkedni.

Az érzékeny mezőgazdasági termékek különleges elbánásban részesülnek:

Vámkontingensek

Mindkét fél vámkontingenseket alkalmaz bizonyos termékekre, köztük a kanadai marhahúsra, sertéshúsra és csemegekukoricára, valamint az európai sajtra. Ezek meghatározott árumennyiségek, amelyek egy adott időkereten belül preferenciális tarifális elbánásra lesznek jogosultak.

Behozatal Kanadából

A vámkontingensek az alapján kerülnek kiszámításra, hogy az adott termékkategóriában mekkora mennyiségű termék áll rendelkezésre, illetve a tagállamok mekkora mennyiségekre tartanak igényt. Erről az illetékes tagállami hatóságok értesítik az Európai Bizottságot.

Miután a Bizottság kiszámította és nyilvánosságra hozta az egyes országokra eső kvótákat, a tagországoknak behozatali vagy kiviteli engedélyeket kell kiadniuk az adott vámkontingensek keretében igényelt mennyiségekre.

Az egyidejű vizsgálat alapvető szabályait az importengedélyek rendszere alá tartozó mezőgazdasági termékek behozatali vámkontingenseinek kezelésére vonatkozó közös szabályok megállapításáról szóló 1301/2006/EK bizottsági rendelet határozza meg.

A kiadott behozatali engedélyek tekintetében az uniós vámkontingensek kiosztási arányait havonta teszik közzé, és azok a Húspiaci Megfigyelőközponton keresztül érhetők el.

Az alábbi rendeletek határozzák meg, hogy az EU hogyan kezeli a CETA-ra vonatkozó különböző vámkontingenseket

Kanadába irányuló kivitel
  • Kanada éves modellt alkalmaz a tejtermékekre vonatkozó kontingensek kiosztására
  • a kontingensek iránti kérelemre november első felében kerül sor, a fel nem használt kvóták visszatérítésére és újraelosztására pedig augusztus 1-jén kerül sor.
  • a kvótára való jogosultsághoz kanadai lakosnak kell lennie, és a sajtágazatban kell tevékenykednie.

A CETA keretében az EU-ból Kanadába exportált tejtermékekre vonatkozó vámkontingensek kiosztásáról további információk találhatók a Global Affairs Canada honlapjántalálható „Notices” menüpontban.

Az importőröknek szóló közlemények meghatározzák azokat a jogosultsági kritériumokat, amelyek alapján az egyes vámkontingensek keretében kiosztásban lehet részesülni. A közlemények a vámkontingensek általános kezeléséről és a kérelem benyújtásának folyamatáról is tájékoztatást nyújtanak. A pályázati űrlapokat és a kapcsolódó mellékleteket minden egyes közleményhez csatolják.

2020. évi CETA Sajttulajdonosok listája

A CETA ipari sajtok vámkontingenseinek 2020. évi jegyzéke

2019 – A CETA sajtokra vonatkozó vámkontingens felhasználásának táblázata

Megjegyzendő továbbá, hogy

  • a gyümölcs- és zöldségfélék továbbra is az EU belépésiár-rendszerének hatálya alá tartoznak
  • fenntartják a baromfira és a tojásra kivetett vámokat

Borok és szeszes italok

A CETA hatálybalépésével megszűntek a Kanadába belépő uniós borokra és szeszes italokra kivetett egyedi vámok.

Az olyan szeszes italok esetében, mint a gin, a vodka és a whisky, a CETA olyan nem vámjellegű akadályokkal foglalkozik, amelyek jelentősen akadályozták az EU kanadai piacra való behatolását, különösen az alábbiak révén:

  • a (Kanada által az importált borokra és szeszes italokra kivetett) szolgáltatásköltség-differenciális díjnak a mennyiség és nem az érték alapján történő alkalmazása és kiszámítása átláthatóbb módon, csökkentve az uniós termelőknél a termékeik Kanadában történő értékesítésével kapcsolatos költségeket
  • a kizárólag a kanadai gyártók előtt nyitva álló, telephelyen kívüli kanadai magánértékesítések számának befagyasztása, amelyek a tartományi alkoholtestületek monopóliumának alternatívájaként szolgálnak
  • egyes likőrlemezek tartományon kívüli tevékenységeinek megakadályozása, amelyek tisztességtelen versenyhez vezettek Kanada területén és harmadik országokban
  • az importált ömlesztett párlatok palackozás előtti helyi szeszes italokkal való keverésére vonatkozó kanadai követelmények eltörlése (ez a követelmény megakadályozta, hogy az importált ömlesztett párlatokat Kanadában palackozáskor földrajzi árujelzőként címkézzék)

A CETA magában foglalja az alkoholos italokról szóló 1989-es EU-Kanada megállapodást, valamint a 2004. évi EU-Kanada bor- és szeszesital-megállapodást, amely erős jogi garanciákat nyújt az európai és kanadai bor- és szeszesital-kereskedők számára. A 2004. évi megállapodás kisebb módosításait a CETA 30-B. melléklete tartalmazza

Halászat

Kanada a hatálybalépéskor teljes mértékben megszüntette a halászati termékekre kivetett valamennyi vámot.

Az EU a hatálybalépéskor eltörölte a vámtarifák 95,5%-át, és megállapodott abban, hogy 3, 5 vagy 7 éven belül tovább szünteti meg a vámok fennmaradó 4,5%-át.

A vámok megszüntetésével párhuzamosan az EU és Kanada megfigyelési, ellenőrzési és felügyeleti intézkedések alkalmazásával, valamint a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelemmel fenntartható halászatot alakít ki.

 

Az Ön termékére alkalmazandó vámtarifa az Ön kereskedelmi asszisztense menüpontban található.

Származási szabályok

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke preferenciális elbánásban részesüljön, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze, hogy az Ön terméke megfelel- e a származási szabályoknak, és tájékozódjon arról, hogyan készítse el a helyes dokumentumokat.

Ebbena szakaszban általános információk találhatók a származásiszabályokról és a származási eljárásokról.

A származás a forgalmazott áruk „gazdasági honossága”. Ha újdonság van a témában, látogasson el egy bevezetőt a fő fogalmakról az „Árucikkek” részben.

Származási szabályok

A származási szabályokat az EU-Kanada átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás (CETA) származási szabályokról és származási eljárásokról szóló jegyzőkönyve (HL L 11., 2017.1.14., 465. o.) határozza meg. Kérjük, olvassa el a származási szabályokra vonatkozó részletes iránymutatásokat is.

Termékem „származó” az EU-Kanada CETA szerint?

Ahhoz, hogy terméke a CETA szerinti alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifára jogosult legyen, a terméknek az EU-ból vagy Kanadából kell származnia.

A termék az EU-ból vagy Kanadából „származik”, ha megfelel az alábbi követelmények egyikének:

Lásd még az 5. melléklet bevezető megjegyzéseit.

Az 5a. melléklet továbbá bizonyos termékekre vonatkozóan származási kontingensekről és alternatív termékspecifikus szabályokról rendelkezik.

 

Példák az uniós kereskedelmi megállapodások termékspecifikus szabályaira

  • a hozzáadott értékre vonatkozó szabály – az összes felhasznált nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi (például papír előállítása (harmonizált rendszer 48. árucsoport) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer, 47. árucsoport)
  • különleges műveletek – különleges gyártási eljárásra van szükség, például fonalak szálak fonása. Ezeket a szabályokat többnyire a textil- és ruházati ágazatban, valamint a vegyiparban alkalmazzák.

E különböző szabályok kombinálhatók, ha a különböző szabályokat felváltva vagy együttesen teljesítik.

Tippek és trükkök a termékspecifikus szabályok betartásához

A megállapodás további rugalmasságot biztosít, hogy segítsen Önnek megfelelni a termékspecifikus szabályoknak, például a tűréshatároknak vagy a kumulációnak.

Tolerancia
  • a tűréshatár-szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt, a termék gyártelepi árának legfeljebb 10%-áig.
  • ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagok maximális értékére vonatkozó küszöbérték túllépésére.
  • különleges tűréshatárok vonatkoznak a HR 50–63. árucsoportjába sorolt textil- és ruházati termékekre, amelyek az 1. mellékletben szerepelnek.
Kumuláció

A CETA a származás kumulálásának három módját írja elő

  • kétoldalú kumuláció – a Kanadából származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők (és fordítva), ha azokat egy termék előállításához használják fel
  • teljes kumuláció – lehetővé teszi a nem származó anyagokon az EU-ban vagy Kanadában végzett megmunkálás vagy feldolgozás figyelembevételét a termékspecifikus szabálynak való megfelelés elősegítése érdekében
  • a kiterjesztett kumulációra vonatkozó felhatalmazó záradék – a szabadkereskedelmi megállapodás közös partneréből származó anyagok az EU-ból vagy Kanadából származónak tekinthetők, amennyiben azokat egy termék előállításához használják fel. Ennek a rendelkezésnek a feltétele, hogy a Felek megállapodjanak az alkalmazandó feltételekről.

Egyéb követelmények

Az Ön termékének meg kell felelnie a származási szabályokról szóló jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, illetve a változtatás tilalmára vonatkozó szabálynak.

A változtatás tilalmára vonatkozó szabály

A származó termékeket harmadik országban történő további feldolgozás nélkül kell szállítani az EU-ból Kanadába (és fordítva).

Bizonyos műveletek végezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak.

  • kirakodás
  • újratöltés
  • a termékek jó állapotának megőrzéséhez vagy a terméknek az EU vagy Kanada területére történő szállításához szükséges bármely egyéb művelet
  • tárolás
  • a szállítmányok felosztása

A vámhatóság megkövetelheti az importőrtől annak igazolását, hogy egy olyan terméket, amelyre az importőr preferenciális tarifális elbánást igényel, a szállítási szabályoknak megfelelően szállították.

Vámvisszatérítés

A preferenciális vámtarifa keretében exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok visszatérítése csak a CETA hatálybalépését követő első három évben, azaz 2020. szeptember 21-ig engedélyezett.

Származási eljárások

Ha preferenciális vámtarifát kíván igényelni, a származási eljárást kell követnie, és kérelmét ellenőriznie kell annak az országnak a vámhatóságaival, ahová az árut behozza. Az eljárásokat a megállapodás származási szabályairól szóló jegyzőkönyv C. szakasza határozza meg.

Hogyan lehet preferenciális tarifális elbánást igényelni?

Az importőrök preferenciális tarifális elbánást igényelhetnek az exportőr által benyújtott származási nyilatkozat alapján.

Származási nyilatkozat

Az EU-ban nincs szükség származási igazolásra, ha a termékek összértéke nem haladja meg

  • Kis csomagolási egységek esetében 500 EUR, vagy
  • 1 200 EUR az utasok személyes poggyászának részét képező termékek esetében.
Az exportőr nyilatkozata

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával bejelenthetik, hogy termékük az EU-ból vagy Kanadából származik.

Az EU-ban vagy

Ugyanez a REX-szám használható néhány más uniós preferenciális kereskedelmi megállapodás (például az EU Japánnal kötött kereskedelmi megállapodása) esetében is.

  • a származási nyilatkozat szövege az EU bármely hivatalos nyelvén kiállítható, és a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv 2. mellékletében található.
  • a származási nyilatkozatot a számlán vagy bármely olyan kereskedelmi okmányon kell feltüntetni, amely kellő részletességgel írja le a származó terméket ahhoz, hogy lehetővé tegye annak azonosítását.
  • a származási nyilatkozat az exportőr általi kitöltésétől számított 12 hónapig marad érvényben.
  • a származásmegjelölő nyilatkozat általában egy szállítmányra vonatkozik, de Kanadában legfeljebb egy éven keresztül több azonos termékszállítmányra is vonatkozhat.
A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek.

Kétség esetén a vámhatóság előírhatja az importőr számára annak igazolását, hogy azt a terméket, amelyre vonatkozóan az importőr preferenciális tarifális elbánást igényel, a szállítási szabályoknak megfelelően szállították.

Az ellenőrzés a következő elveken alapul:

  • igazgatási együttműködés az importáló és az exportáló ország vámhatóságai között
  • a termékek származásának a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzése. Az importáló ország nem látogathatja meg az exportőrt

Az ellenőrzés lezárását követően az importáló ország hatóságai elvégzik a végleges származás megállapítását, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.

Gyakorlati útmutató a CETA származási szabályokra vonatkozó rendelkezéseiről

Termékkövetelmények

A műszaki szabályok meghatározzák azokat a sajátos jellemzőket, amelyekkel a terméknek rendelkeznie kell, mint például a tervezés, a címkézés, a jelölés, a csomagolás, a funkcionalitás vagy a teljesítőképesség, és amelyeket például az emberi egészség, a biztonság vagy a környezet védelmére terveztek. A kereskedőknek azonban költséges lehet különböző piacokon különböző követelményeknek megfelelni.

Az uniós és kanadai műszaki szabályok és előírások kompatibilisebbé váltak annak érdekében, hogy a vállalkozások ugyanazt a terméket vagy kevesebb módosítással ugyanazt a terméket értékesíthessék mindkét piacon. Ez lehetővé teszi a kisvállalkozások, különösen a mikrovállalkozások számára, hogy versenyezzenek a nagyobb vállalatokkal, és részt vegyenek a nemzetközi ellátási láncokban és az e-kereskedelemben.

A CETA-nak vannak olyan rendelkezései is, amelyek biztosítják az átláthatóságot – például azt, hogy az érdekelt felek bármelyik oldalon észrevételeket tehessenek a Kanada vagy az EU által esetlegesen kidolgozott műszaki előírásokra vonatkozóan.

Emellett az EU és Kanada megállapodott abban, hogy megerősítik a szabványügyi testületeik, valamint a tesztelési, tanúsítási és akkreditációs szervezeteik közötti kapcsolatokat és együttműködést.

A szabályozott termékek tanúsításának könnyítése

Az EU és Kanada megállapodott abban, hogy megerősítik a szabványügyi testületeik, valamint a tesztelési, tanúsítási és akkreditációs szervezeteik közötti kapcsolatokat és együttműködést.

A CETA olyan rendelkezéseket határoz meg, amelyek segítenek elkerülni a szükségtelen fennakadásokat és biztosítják az átláthatóságot (például azt, hogy az érdekelt felek bármelyik oldalon észrevételeket tehessenek a Kanada vagy az EU által kidolgozható műszaki előírásokról).

Megfelelőségértékelés – kölcsönös elfogadás

Kanada és az EU megállapodtak abban, hogy elfogadják az EU-ban található elismert megfelelőségértékelő testületek által kiállított kötelező megfelelőségértékelési tanúsítványokat, és fordítva, a CETA-jegyzőkönyv hatálya alá tartozó ágazatok tekintetében a kanadai vagy az uniós követelményeknek való megfelelés bizonyítása érdekében.

A megfelelőségértékelés eredményeinek kölcsönös elfogadásáról szóló jegyzőkönyv a meglévő kölcsönös elismerési megállapodás (MRA) helyébe lép, és kiterjeszti a termékkört a további bővítés lehetőségével.

A jegyzőkönyv hatálya alá tartozó termékek a következők:

  • elektromos és elektronikus berendezések, beleértve az elektromos létesítményeket és villamos készülékeket, valamint ezek kapcsolódó alkatrészeit
  • rádióberendezések és távközlő végberendezések
  • elektromágneses összeférhetőség (EMC)
  • játékok
  • építési termékek
  • gép, beleértve az alkatrészeket, alkatrészeket, beleértve a biztonsági alkatrészeket, a cserélhető berendezéseket és a gépszerelvényeket is
  • mérőműszerek
  • melegvízkazánok, beleértve a kapcsolódó berendezéseket
  • robbanásveszélyes légkörben való használatra szánt berendezések, gépek, készülékek, eszközök, vezérlőalkatrészek, védelmi rendszerek, biztonsági eszközök, ellenőrző eszközök és szabályozó eszközök, valamint kapcsolódó műszerek, megelőzési és érzékelő rendszerek (ATEX-berendezések)
  • kültéri használatra szánt berendezések, mivel azok a környezeti zajkibocsátással kapcsolatosak
  • kedvtelési célú vízi járművek és alkatrészeik

Hogyan lehet megtalálni a jóváhagyott megfelelőségértékelő testületeket?

  • a meglévő kölcsönös elismerési megállapodás alapján elismert szervek a CETA keretében továbbra is így lesznek.
  • az új megfelelőségértékelő testület elismeréséhez a kijelölő félnek a másik fél rendelkezésére kell bocsátania a jegyzőkönyv 3. mellékletében felsorolt információkat.

A NANDO adatbázis bejelentett és kijelölt szervezeteket, valamint a megfelelőségértékeléssel kapcsolatos egyéb releváns információkat tartalmaz.

Jóváhagyott megfelelőségértékelő testületek

Élelmiszertermékek

A CETA tovább egyszerűsíti a jóváhagyási eljárásokat, csökkenti a költségeket és javítja az állati és növényi termékek kereskedelmének kiszámíthatóságát

  • az EU-ba behozott valamennyi terméknek meg kell felelnie az alkalmazandó egészségügyi és növény-egészségügyi előírásoknak, és fordítva
  • információk és követelmények az élelmiszerek Kanadába irányuló exportjával kapcsolatban
  • az élelmiszertermékek EU-ba történő behozatalára vonatkozó követelmények

A Kanadai Élelmiszer-felügyeleti Ügynökség (CFIA) határozza meg az élelmiszerek, a mezőgazdasági inputanyagok és a mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó politikákat és rendeleteket.

A Kanadai Határszolgálati Ügynökség (CBSA) felelős az élelmiszerek, a mezőgazdasági inputanyagok és a mezőgazdasági termékek kezdeti importellenőrzéséért.

Példák az élelmiszeripari termékekre vonatkozó címkézési követelményekre Kanadában

  • nyelvismerettel kapcsolatos követelmények
  • közismert elnevezés
  • nettó mennyiség
  • összetevők és allergének
  • táplálkozással kapcsolatos tények táblázata
  • a kereskedő azonosító adatai 
  • „Legjobban előrébb”, „Csomagolva” és lejárati időpontok
  • tárolási utasítások
  • származási ország
  • személyazonossági szint

További címkézési követelmények a Kanadai Élelmiszer- felügyeleti Ügynökség ipari címkézési eszközében találhatók.

Ez a lista azokat a rendeleteket tartalmazza, amelyeket hasznosnak talál élelmiszer-ipari termékeinek Kanadába történő kivitelekor.

Állatok és állati termékek

A CETA megerősíti az EU és Kanada közötti, magas szintű kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést az állategészségügy területén, és magában foglalja az exportőrök jóváhagyási eljárásának további egyszerűsítését.

  • Kanada újból megnyitotta marhahúspiacát tizenkilenc uniós tagállam számára
  • betegség kitörése (úgynevezett regionalizáció) esetén a felek megállapodtak abban, hogy minimálisra csökkentik a kereskedelmi korlátozásokat, és a nem érintett területekről származó kereskedelem megszakítás vagy hosszadalmas újbóli jóváhagyási eljárások nélkül folytatódhat.

Az állatok és állati termékek Kanadába történő kivitelére vonatkozó követelmények

Növények, gyümölcsök és zöldségek

A CETA új eljárásokat vezet be a növényekre, gyümölcsökre és zöldségekre vonatkozó kanadai jóváhagyási eljárás egyszerűsítése és felgyorsítása érdekében.

A CETA lehetővé teszi Kanada számára, hogy a jelenlegi országonkénti és termékenkénti megközelítést a gyümölcsökre és zöldségekre vonatkozó uniós szintű értékelésekkel és jóváhagyási eljárásokkal váltsa fel.

Célja az exportőrök számára kiszámíthatóbb szabályozói környezetet teremteni.

A felek megállapodtak, hogy minden termékkategóriában gyorsított eljárásokat hoznak létre a prioritásként megjelölt tételekre.

A növények és növényi termékek Kanadába történő kivitelére vonatkozó információk és követelmények

Gyógyszerek

A CETA a helyes gyártási gyakorlatok kölcsönös elismerésére és az EU és Kanada között már működő gyógyszergyárak ellenőrzésére épül, és csökkenti a párhuzamos ellenőrzéseket.

Ez azt jelenti, hogy gyógyszergyártóként Önnek lényegesen kisebb adminisztratív terhekkel és költségekkel kell szembenéznie, és az uniós és kanadai szabályozó hatóságok jobban ki tudják használni erőforrásaikat azáltal, hogy csökkentik a párhuzamos ellenőrzéseket, és ehelyett azokra a piacokra összpontosítanak, ahol nagyobb a kockázat. Közelebbről:

  • Kanada elfogadja az EU területén bármely uniós tagállami hatóság által végzett ellenőrzéseket, és fordítva
  • a harmadik országokban végzett ellenőrzések szintén elismerhetők

 

Napjaink globális gazdaságában az EU-ban forgalmazott kész gyógyszerek 40%-a tengerentúli országokból származik, és így az EU-ban gyógyszerek forgalmazására használt gyógyszerhatóanyagok 80%-a.

További információ: Jegyzőkönyv a gyógyszeripari termékek helyes gyártási gyakorlatára vonatkozó megfelelési és végrehajtási program kölcsönös elismeréséről.           

 

Az Ön termékére vonatkozó konkrét szabályok és követelmények az Ön kereskedelmi asszisztense menüpontban találhatók.

A kereskedelem technikai akadályai

Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályt jelenthetnek a nemzetközi kereskedelemben, és így jelentős terhet jelenthetnek Ön mint exportőr számára.

  • ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lelassítja üzleti tevékenységét, vagy megakadályozza az exportot, mondhat nekünk
  • az online űrlap segítségével számoljon be arról, hogy mit állít fel Kanadába irányuló exportja, és az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és megteszi a megfelelő intézkedéseket.

Lépjen velünk kapcsolatba

Vámkezelési okmányok és eljárások

A megállapodás átláthatóbb és egyszerűbb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.

Dokumentumok

A lépésről lépésre szóló útmutató ismerteti azokat a különböző típusú dokumentumokat, amelyeket a termékek vámkezeléséhez fel kell készítenie.

Az Ön termékétől függően a vámhatóságok az alábbi elemek mindegyikét vagy egy részét előírhatják:

  • kereskedelmi számla (a formájával és tartalmával kapcsolatos konkrét követelmények meghatározása a kereskedelmi asszisztensemben)
  • csomagjegyzék
  • egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
  • tanúsítványok, amelyek igazolják, hogy az Ön terméke megfelel a kötelező termékszabályozásnak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak
  • származási igazolás – származási nyilatkozat

A nagyobb bizonyosság érdekében előzetesen kérelmezheti a kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és/vagy a kötelező érvényű származási felvilágosítást.

 

Atermék vámkezeléséhez benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos részletes információkért látogasson el a „Kereskedelmi asszisztensem” oldalra.

A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások

A preferenciális vámtarifa igényléséhez szükséges termékek származásának igazolására, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírását lásd a származási szabályokról szóló fenti szakaszban.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóságra.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

A CETA jobb szellemitulajdon-jogvédelmet biztosít az innovatív, művészi, különálló és kiváló minőségű termékeket Kanadába exportáló európai vállalatok számára, valamint oltalmat biztosít a gyógyszeripari termékek és a földrajzi jelzések számára.

Kanada megerősítette a hamisított védjegyek, a kalóztermékek és a földrajzi árujelzővel ellátott hamisított áruk elleni, határon alkalmazott intézkedéseit azáltal, hogy lehetőséget biztosított a vámhatóságoknak arra, hogy visszatartsák a feltételezett hamis árukat.

Szellemi tulajdon

A kereskedelmi megállapodás korszerű szabályokat is tartalmaz a szellemi tulajdonjogok védelmére és érvényesítésére.

Szerzői jog a digitális korban

A CETA-val Kanada vállalta, hogy szerzői jogi védelmi rendszerét összehangolja a Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) alábbi „internetszerződéseivel”.

  • a WIPO Szerzői Jogi Szerződése
  • a WIPO előadásokról és hangfelvételekről szóló szerződése

Az internetes szerződések olyan normákat határoznak meg, amelyek megakadályozzák a kreatív alkotásokhoz való jogosulatlan hozzáférést és azok online vagy digitális formában történő felhasználását, amelyek fontosak kreatív iparágaink számára.

A megállapodás fontos rendelkezéseket tartalmaz az internetszolgáltatóknak a tartalombitorlásért való felelősségének korlátozására vonatkozóan, amennyiben azok több feltételnek is megfelelnek, mint például az ilyen tartalomra vonatkozó hatékony értesítési rendszer.

Kanada azt is vállalta, hogy biztosítja, hogy a jogtulajdonosok hatékonyan használhassák a technológiát jogaik védelmére és műveik online engedélyezésére.

  • védelmet és hatékony jogorvoslatot biztosítanak például a jogosultak által jogaik védelme érdekében alkalmazott technológiai intézkedések (például titkosítás) megkerülése ellen.
  • tilos továbbá szándékosan megváltoztatni vagy törölni az elektronikus „jogkezelési információkat”, azaz a védett anyagokat kísérő információkat, amelyek azonosítják a művet, annak alkotóit, előadóját vagy tulajdonosát, valamint felhasználási feltételeit.
Műsorszolgáltatási jog

Kanada abban is megállapodott, hogy jobban védi az európai művészek jogait azáltal, hogy az előadóművészeknek kizárólagos jogot biztosít előadásaik vezeték nélküli sugárzásának és nyilvánossághoz közvetítésének engedélyezésére vagy megtiltására.

Ezek a jogok biztosítani fogják, hogy az európai és kanadai művészeket egyaránt jutalmazzák kreativitásukért, és ösztönzést kapjanak arra, hogy továbbra is új művészeti alkotásokat hozzanak létre.

  • Az európai művészek például kávézóktól és kiskereskedelmi létesítményektől kaphatnak jogdíjakat, amelyek a fogyasztók megnyerése érdekében zenét játsszanak.
  • Kanada biztosítja, hogy a vezeték nélküli sugárzásért vagy a nyilvánossághoz közvetítésért egyszeri méltányos díjazást fizessenek, és ezt a díjat megosztják az érintett előadóművészek és hangfelvétel-előállítók között.
Növényfajták oltalma

Kanada az új növényfajták oltalmára létesült nemzetközi egyezmény 1991. évi szövege (UPOV-egyezmény) alapján a növényfajták védelmének megerősítéséhez is hozzájárult.

Ez azt jelenti, hogy azok az innovatív növényfajták, amelyek például jobb terméshozamot eredményezhetnek, oltalomban részesülnek, és ezért valószínűleg gyorsabban bekerülnek a kanadai piacra, ami a mezőgazdasági termelők és a fogyasztók javát szolgálja.

Az EU jelentős új növényfajta nemesítő. Ezt a fontos kutatási és innovációs tevékenységet a közösségi növényfajta-oltalom elnevezésű, sui generis típusú szellemitulajdon-jog védi. Ez nem függ össze a géntechnológiával módosított szervezetek felhasználásával.

A hamisítványok elleni fellépés

Kanada abban is megállapodott, hogy megerősíti a hamisított védjegyekkel, a szerzői joggal kalóztermékekkel és a földrajzi árujelzővel ellátott hamisított árukkal szembeni határon alkalmazott intézkedéseket, nevezetesen azáltal, hogy lehetőséget biztosít a vámhatóságok számára a hamis áruk hivatalból történő lefoglalására.

  • Kanada illetékes hatóságai saját kezdeményezésükre felléphetnek a feltehetően szellemitulajdon-jogot sértő áruk ideiglenes lefoglalása érdekében.
  • a márkákat nem kell egyénileg bejegyezni a kanadai vámhatóságoknál ahhoz, hogy oltalomban részesüljenek

Kanada elfogadja vagy fenntartja azokat az eljárásokat, amelyek során a jogosult az illetékes hatóságtól kérheti a szellemitulajdon-jogot feltehetően sértő áru átengedését vagy lefoglalását.

Kanada bevezette azt a lehetőséget is, hogy az igazságügyi hatóságok meghozhassák a szükséges ideiglenes intézkedéseket, és közvetlenül olyan közvetítőkkel szemben állítsanak ki végzéseket, amelyek hamis árukat hoznak a piacra.

Gyógyszerek

A CETA háromféle módon javítja az innovatív gyógyszerek szellemitulajdon-jogait

  • a gyógyszerszabadalommal rendelkező innovátorok ugyanolyan módon jogosultak fellebbezni a forgalombahozatali engedélyre vonatkozó határozatok ellen Kanadában, mint más gyártók
  • Kanada elkötelezi magát a jelenlegi (6 + 2 év) adatvédelmi rendszere mellett, ezáltal jogbiztonságot nyújt egy olyan területen, ahol a hosszú távú beruházások elengedhetetlenek
  • Kanada az uniós rendszer mintájára bevezeti a szabadalmi kifejezések helyreállítására szolgáló rendszert a forgalombahozatali engedélyezési eljárás indokolatlan késedelmeinek ellensúlyozására, beleértve a kiegészítő oltalom maximális időtartamát (2 év) – a felek megállapodtak a harmadik országokba irányuló exportra vonatkozó kivételek lehetőségéről.

További információk a szellemi tulajdon védelméről az EU-ban.

 

A szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó európai információs szolgálat (European IPR Helpdesk) segélyszolgálatot kínál a szellemi tulajdonnal kapcsolatos közvetlen támogatáshoz. Tanácsadás és támogatás az uniós piacon kívüli szellemitulajdon-jogokkal kapcsolatos kérdésekben.

Földrajzi jelzések

A Kanadában és az EU-ban oltalom alatt álló borok és szeszes italok földrajzi árujelzőit a borok és szeszes italok kereskedelméről szóló 2004. évi megállapodás III. mellékletének a) pontja, illetve IV. mellékletének a) pontja sorolja fel.

A CETA-ba integrált, az EU és a kanadai borokról és szeszes italokról szóló megállapodás alapján oltalomban részesülő földrajzi árujelzők mellett Kanada 143 földrajzi árujelző – az EU meghatározott városaiból vagy régióiból származó jellegzetes élelmiszer- és italtermékek – oltalmát vállalta.

Kanada gyakorlatilag ugyanúgy védi majd ezeket a hagyományos európai termékeket az utánzatoktól, mint ahogy az EU teszi. Jogellenessé válik a fogyasztók megtévesztése a termék valódi származásával kapcsolatban, például az oltalom alatt álló uniós földrajzi árujelzőre vagy arra az országra utaló zászlók használatával, ahonnan a földrajzi árujelzővel ellátott termék származik. Az uniós jogtulajdonosok adminisztratív eljárást alkalmazhatnak majd a földrajzi jelzésekhez fűződő jogok Kanadában történő érvényesítésére, ahelyett, hogy a belföldi bírósági rendszerben csak hosszadalmasabb és összetettebb eljárásokra támaszkodnának.

AKanadában oltalom alatt álló földrajzi árujelzők jegyzéke

A lajstrom a jövőben kiterjeszthető lesz más termékekre is, amennyiben az EU és Kanada erről megállapodnak.

A földrajzi jelzéseknek a CETA-nak köszönhetően Kanadában történő oltalmával kapcsolatos további információk ebben a gyakorlati útmutatóban találhatók.

A borok és szeszes italok kereskedelméről szóló 2004. évi megállapodásban felsorolt földrajzi árujelzők tekintetében ahhoz, hogy Kanadában oltalomban részesüljenek, e földrajzi árujelzők jogosultjainak be kell jegyeztetniük földrajzi árujelzőiket a Kanadai Szellemi Tulajdoni Hivatalnál.

A nyilvántartásba vételi eljárást itt ismertetjük.

Elektronikus kereskedelem

Az elektronikus kereskedelemről szóló fejezet az általános rendelkezésekben megemlíti, hogy a Felek elismerik annak fontosságát, hogy megkönnyítsék az elektronikus kereskedelem kkv-k általi használatát.

Szolgáltatások

A CETA jogbiztonságot nyújt az uniós és kanadai szolgáltatók számára azáltal, hogy magas szintű liberalizációt ír elő Kanadában és az EU-ban.

Az EU nagyobb mértékben fér hozzá a kanadai piachoz, különösen a tengeri szolgáltatások tekintetében.

Fokozatos liberalizáció és átláthatóság

Kanada – az érzékeny ágazatok korlátozott körétől eltekintve – nem vezethet be új kvótákat vagy új diszkriminatív intézkedéseket az uniós szolgáltatókkal szemben. A megállapodás azt is garantálja, hogy az uniós szolgáltatók

  • Kanada WTO-kötelezettségvállalásain túlmutató magasabb szintű piacra jutás
  • Kanada által vállalható legtöbb jövőbeli liberalizáció

Kanada számos, az állampolgárságra és a tartózkodási helyre vonatkozó korlátozást megszüntetett számos olyan szakember esetében, akik Kanadában gyakorolhatják tevékenységüket, többek között

  • ügyvédek
  • könyvvizsgálók
  • építészek
  • mérnökök

A távközlésben, valamint a postai és futárpostai szolgáltatásokban Kanada először rögzítette, hogy milyen liberalizáció lesz a jövőben.

Tengeri szolgáltatások

A kanadai tengeri szállítási piac új megnyitása megkönnyíti majd az uniós tengerhajózási szolgáltatók és nagyobb hajóik számára, hogy Kanadában közlekedjenek a Montreal és Halifax közötti fontos útvonalon.

Mindkét kikötő jelentős Kanada keleti partján. Montreal egy nagy kikötő, amely 1,4 millió szabványos konténert (2015-ben összesen import- és exportkonténereket) üzemeltet, míg a Halifax 0,4 millió húsz lábbal egyenértékű egységet (TEU) (2015) kezel.

Az EU messze vezető szerepet tölt be a kotrási szolgáltatások terén. A CETA-val Kanada megnyitja a kotrási tevékenységek piacát az uniós gazdasági szereplők előtt is, amely piac a becslések szerint évi 150–400 millió CAD (kb. 104–278 millió EUR évente).

Szabályozási mechanizmusok

A CETA a nagyszabású piacra jutási kötelezettségvállalásokon kívül innovatív és erős szabályozási mechanizmusokat is magában foglal, amelyek kiegészítik és megerősítik a két fél által tett piacra jutási kötelezettségvállalásokat.

E szabályozási szabályok közé tartozik az egyik legátfogóbb és legátfogóbb, kölcsönösen kötelező érvényű szabályrendszer, amely szinte valamennyi szolgáltatásra és befektetési tevékenységre vonatkozó engedélyezési vagy engedélyezési rendszerekkel foglalkozik. A szöveg valamennyi kérelmező számára méltányos és átlátható rendszert biztosít, a engedélyezési eljárást pedig a lehető legzökkenőmentesebbé teszi.

A szakemberek mozgása

A szakemberek ideiglenes belépésére vonatkozó elfogadott csomag a következő előnyöket tartalmazza:

  • Az uniós vállalatok legfeljebb 3 évre küldhetik ki a vállalaton belül áthelyezett személyeket Kanadába – a korábbi megállapodások alapján ez az előny általában valamennyi ágazatra vonatkozik.
  • a szakemberek hosszabb tartózkodási ideje – a szerződéses szolgáltatók vagy a (megállapodásban meghatározott) független szakemberek 12 hónapig tartózkodhatnak a másik fél területén (kettő, ami korábban lehetséges volt)

A szerződéses szolgáltatók számára előnyösek a jobb belépési és tartózkodási feltételek (például a kanadai beszállítókkal szembeni megkülönböztetésmentes bánásmód) további ágazatokban. Ide tartozik

  1. A következőkkel kapcsolatos tanácsadási és konzultációs szolgáltatások:
    • bányászat
    • távközlési szolgáltatások
    • postai és kézbesítési szolgáltatások
    • biztosítási és biztosítással összefüggő szolgáltatások
    • egyéb pénzügyi szolgáltatások
    • közlekedés
    • gyártás
  2. Berendezések karbantartása és javítása, például
    • hajók, vasúti szállítóeszközök
    • gépjárművek, motorkerékpárok, motoros szánok és közúti járművek
    • légi járművek és alkatrészeik
    • fémtermékek, nem irodai gépek és más típusú berendezések és háztartási cikkek
  3. Kapcsolódó tudományos és technikai tanácsadási szolgáltatások
  4. Környezetvédelmi szolgáltatások

Új profilok: a kanadai piachoz való preferenciális hozzáférés és a kanadai megkülönböztetésmentes bánásmód az uniós beszállítók új kategóriáira is vonatkozik, a megállapodásban meghatározottak szerint: beruházók, rövid távú üzleti látogatásra érkezők és technológusok.

Kanada vállalaton belül áthelyezett uniós személyek házastársaira vállalaton belül áthelyezett EU-ban tartózkodó kanadai személyek házastársainak megadott bánásmóddal egyenértékű bánásmódot terjeszt ki.

A képesítések kölcsönös elismerése

A magasan képzett szakemberek EU és Kanada közötti mobilitásának megkönnyítése érdekében a CETA létrehozza a szakmai képesítések kölcsönös elismerésének keretét, és meghatározza a szakmára vonatkozó megállapodások tárgyalásának általános feltételeit és iránymutatásait.

A CETA részletes keretet biztosít a szakmai képesítések kölcsönös elismeréséről szóló megállapodások tárgyalásához és megkötéséhez.

A megállapodás a mindkét fél szabályozott szakmákat tömörítő szövetségeire bízza a kölcsönös elismerési megállapodás tárgyalási folyamatának megkezdését azáltal, hogy ajánlásokat fogalmaz meg az illetékes CETA-bizottság számára, valamint hogy megállapodjanak a konkrét feltételekről. Amint a szövetségek megállapodnak a keretrendszerben meghatározott elvekről és az abban meghatározott eljárásokat követik, a kölcsönös elismerési megállapodás jogilag kötelező erejűvé válik, biztosítva, hogy az európai szakemberek képesítését elismerhessék Kanadában az illetékes hatóságok, és fordítva.

Közbeszerzés

A CETA révén az uniós vállalatok a közbeszerzés mindhárom szintjén pályázhatnak kanadai kormányzati pályázatokra: Szövetségi, tartományi és önkormányzati.

Kanadában a tartományok és területek rendelkeznek joghatósággal az olyan közjavak tekintetében, mint például:

  • egészségügyi ellátás
  • oktatás
  • jólét
  • tartományon belüli szállítás.

A települési önkormányzatok kezelik

  • helyi közlekedés
  • iskolai testületek
  • közüzemi szolgáltatások stb.

A CETA hatálya alá tartozó beszerzést végző szervek a 19–1.–19–8. mellékletben találhatók.

A CETA jogbiztonságot is teremt arra vonatkozóan, hogy a kanadai állami ügynökségek és szervek nem lesznek képesek hátrányos megkülönböztetést alkalmazni az európai vállalatokkal szemben, azaz korlátozzák a vállalatok közbeszerzési eljárásokhoz való hozzáférését.

A szállítók megtámadhatják azokat a közbeszerzési döntéseket, amelyekről úgy vélik, hogy ellentétesek a megállapodásban foglalt kötelezettségekkel. Kanadában a Canadian International Trade Tribunal (a továbbiakban: CITT) látja el ezt a szerepet.

Kanada átláthatóbbá tette a pályázati eljárást azáltal, hogy valamennyi közbeszerzési eljárását egyetlen, CanadaBuys elnevezésű közbeszerzési honlapon közzétette. Felhívjuk figyelmét, hogy ezen az oldalon regisztrálnia kell ahhoz, hogy pályázhasson a kanadai piacon.

 

Ahhoz, hogy megtudja, jogosult-e részt venni egy adott EU-n kívüli közbeszerzési eljárásban, használja a közbeszerzéssel foglalkozó kereskedelmi asszisztensemet.

Beruházás

Miután a CETA véglegesen hatályba lép, az uniós és kanadai beruházók kanadai, illetőleg európai uniós beruházásainak nagyobb kiszámíthatóságot, átláthatóságot és védelmet fog kínálni.

A CETA beruházásvédelemre vonatkozó rendelkezései és a beruházási vitákkal foglalkozó új bírósági rendszer magas szintű védelmet biztosítanak a befektetők számára, miközben teljes mértékben megőrzik a kormányok azon jogát, hogy szabályozzák és olyan közpolitikai célokat kövessenek, mint az egészség, a biztonság vagy a környezet védelme.

A beruházási bírósági rendszer egyértelmű szakítás a régi, beruházó és állam közötti vitarendezésen alapuló megközelítéstől, és jól mutatja az EU és Kanada közös elhatározását egy igazságosabb, átláthatóbb és intézményesített rendszer létrehozására a beruházási jogviták rendezése céljából.

A CETA beruházási rendelkezései az egyes uniós tagállamok és Kanada között meglévő nyolc kétoldalú beruházási megállapodás helyébe lépnek.

A kanadai vállalatok felvásárlásainak az Investment Canada Act szerinti felülvizsgálatára vonatkozó küszöbérték jelentősen megemelkedett a jelenlegi 354 millió CAD-ról 1,5 milliárd CAD-ra. Ez minden uniós befektetőre vonatkozik, kivéve azokat, amelyek állami tulajdonú vállalatok.

Ha Kanadában kíván befektetni, további információkat itt találhat.

MEGJEGYZÉS: Az egyrészről Kanada, másrészről az Európai Unió és tagállamai közötti átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás (CETA) ideiglenes alkalmazásáról szóló, 2016. október 28-i (EU) 2017/38 tanácsi határozattal (HL L 11., 2017.1.14., 1080. o.) összhangban a beruházásvédelmet és a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszert, valamint a portfólióbefektetések piacához való hozzáférést nem fogják ideiglenesen alkalmazni.

Linkek és elérhetőségek

AZ EURÓPAI UNIÓ

Az Európai Unió Kanadai Képviselete

Lakcím:

150 Metcalfe Street, Suite 1900, Ottawa, Ontario, K2P 1P1

Telefonszám: + 1 6132386464

E-mail cím: Delegation-Canada@eeas.europa.eu

AUSZTRIA

Osztrák Szövetségi Gazdasági Kamara (Wirtschaftskammer Österreich, WKÖ)

KANADÁBAN

Előny Ausztria Torontó

Ausztria főkonzulátusa – EUR kereskedelmi részleg Advantage Austria

Lakcím:

30 St Clair Avenue West, Suite 1402, Toronto, Ontario, M4V 3A1

Telefonszám: + 1 4169673348

E-mail cím: toronto@advantageaustria.org 

Telefonszám: + 1 5148493708

E-mail cím: montreal@advantageaustria.org 

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

445 Wilbrod Street, Ottawa, Ontario, K1N 6M7

Tel.: + 1 6137891444, 

E-mail cím: ottawa-ob@bmeia.gv.at

BELGIUM

Vallon Külkereskedelmi és Befektetési Ügynökség EUR
Agence wallonne à l’Exportation et aux Investissements Etrangers (AWEX)

Brüsszel Invest & Export

Flandriai kereskedelem

KANADÁBAN

Flandria/Vallónia/Brüsszel

Ontario és Manitoba tartományok kereskedelmi képviselője

Lakcím:

2 Bloor Street West – Suite 2508, Toronto, Ontario, M4W 3E2

Tel.: + 1 416515–7777

E-mail cím: toronto@awex-wallonia.com

 

 

Flanders
Trade rep. Québec, Newfoundland és Labrador, Nunavut, New Brunswick, Új-Skócia, Prince Edward-sziget

Lakcím:

999 Boulevard de Maisonneuve Nyugat – Suite 1600,Montreal (Québec) H3A 3L4

Telefonszám: + 1 514289–9955

E-mail cím: montreal@fitagency.com

 

Vallonia
Trade rep. Québec, Új-Fundland és Labrador, Nunavut, New Brunswick, Új-Skócia, Prince Edward-sziget

Lakcím:

1250 René-Lévesque Nyugat – Suite 4115, Montreal, Québec, H3B 4W8

Telefonszám: + 1 514939–4049

 

Brüsszel
Trade rep. Québec, Új-Fundland és Labrador, Nunavut, New Brunswick, Új-Skócia, Prince Edward-sziget vonatkozásában

Lakcím: 1010 Sherbrooke West – Suite 2404, Montreal, Québec, H3A 2R7

Telefonszám: + 1 514286–1581

E-mail cím: info@bruxelles-canada.com

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

360 Albert Street, 8. emelet, Suite 820, Ottawa, Ontario, K1R 7X7

Telefonszám: + 1 6132367267

E-mail cím: ottawa@diplobel.fed.be

BULGÁRIA

Bolgár Kis- és Középvállalkozások Előmozdító Ügynöksége (Bulgári Kis- és Középvállalkozások Előmozdításáért Felelős Ügynökség
) агенкате и средните засредния (Bulgári Kis- és Középvállalkozásokösztönzési Ügynöksége) агелгарскатия

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

325 Stewart Street, Ottawa, Ontario, K1N 6K5

Telefonszám: + 1 613893215

E-mail cím: Embassy.Ottawa@mfa.bg

HORVÁTORSZÁG

Exportportál
Izvozni portál

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

229 Chapel St, Ottawa, Ontario, K1N 7Y6

Telefonszám: + 1 6135627820

E-mail cím: croemb.ottawa@mvep.hr

 

Főkonzulátus

Lakcím:

918 Dundas Street East, Suite 302, Mississauga, Ontario, L4Y 2B8

Telefonszám: + 1 9052779051

E-mail cím: genmiss@mvep.hr
E-mail cím: croconsulate.miss@mvep.hr

CIPRUS

Kereskedelmi szolgáltatás
Υπηρεσία Εμπορίου

KANADÁBAN

Főbizottság

Lakcím:

150 Metcalfe Street, Suite 1002, Ottawa, Ontario, K2P 1P1

Telefonszám: + 1 6135630727

E-mail cím: ottawahighcom@mfa.gov.cy

 

Tiszteletbeli Konzulátus

Lakcím:

435 Donald Street, Coquitlam, British Columbia, V3K 3Z9

Telefonszám: + 1 6049362268

E-mail cím: tberggre@sfu.ca

 

Kereskedelmi ágazat

Lakcím:

13 East 40th Street, New York, NY 10016

Telefonszám: + 1 2122139100

E-mail cím: ctncy@cyprustradeny.org

CSEH KÖZTÁRSASÁG

A Cseh Köztársaság Ipari és Kereskedelmi Minisztériumának nemzeti kereskedelemösztönző ügynöksége Czech Trade
– Česká agentura na podporu obchodu

KANADÁBAN

Czech Trade Canada (Cseh Trade Canada)

Lakcím:

6707 Elbow Drive SW, T2V0E5 Calgary, Alberta, T2H 0S7

Telefonszám: + 1 4032694924

E-mail cím: calgary@czechtrade.cz
E-mail cím: jaroslav.jelinek@czechtrade.cz

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

251 Cooper Street, Ottawa, Ontario, K2P 0G2

Telefonszám: + 1 6135623875

Honlap: http://www.mzv.cz/ottawa/en/

E-mail cím: ottawa@embassy.mzv.cz

E-mail cím: commerce_ottawa@mzv.cz

 

A Cseh Köztársaság Főkonzulátusa

Lakcím:

2 Bloor Street West, Suite 1500, Toronto, Ontario, M4W 3E2

Honlap: www.mzv.cz/toronto

E-mail cím: toronto@embassy.mzv.cz

E-mail cím: commerce_toronto@mzv.cz

DÁNIA

Dán Külügyminisztérium Udenrigsministeriet Eksportrådet

KANADÁBAN

Dánia Export Tanácsa

Lakcím:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto, Ontario, M4W 3E2

Telefonszám: + 1 416962–5661

E-mail cím: yyzhkt@um.dk

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

47 Clarence Street, Suite 450, Ottawa, Ontario, K1N 9K1

Telefonszám: + 1 6135621811

E-mail cím: ottamb@um.dk 

ÉSZTORSZÁG

Enterprise Estonia (EAS)
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus(EAS)

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

260 Dalhousie Street, Suite 210, Ottawa, Ontario K1N 7E4

Telefonszám: + 1 6137894222

E-mail cím: embassy.ottawa@mfa.ee

FINNORSZÁG

Finpro

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

55 Metcalfe Street, Suite 850, Ottawa, Ontario, K1P 6L5

Telefonszám: + 1 6132882233

E-mail cím: embassy@finland.ca

E-mail cím: sanomat.ott@formin.fi

FRANCIAORSZÁG

Business France

KANADÁBAN

Kanadai kereskedelmi képviselő: Business France

Toronto

Lakcím:

154 Avenue Suite 400 Egyetem, Toronto, M5H 3Y9

Telefonszám: + 1 4169771257

 

Montreal: Bureau Business France,

Lakcím:

1501 McGill College, Bureau 1120, Montreal, QC H3A 3M8

Telefonszám: + 1 5146704000

 

Vancouver:

Lakcím:

1111 Melville Street, Suite 320 Vancouver, Brit Columbia V6E 3V6

Telefonszám: + 1 6046390923

E-mail cím: canada@businessfrance.fr

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

42 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, K1M 2C9

Telefonszám: + 1 6137891795

E-mail cím: politique@ambafrance-ca.org

NÉMETORSZÁG

Németország Kereskedelmi és Beruházási Ügynöksége (Germany Trade and Invest, GTAI)

KANADÁBAN

Kanadai-Német Kereskedelmi Kamara

Lakcím:

480 University Avenue, Suite 1500, Toronto, Ontario, M5G 1V2

Telefonszám: + 1 416598–3355

E-mail cím: info@germanchamber.ca

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

1 Waverley Street, Ottawa, Ontario, K2P 0T8, Kanada

Telefonszám: + 1 613 232 1101

E-mail cím: info@ottawa.diplo.de

GÖRÖGORSZÁG

Enterprise Greece Invest and Trade ΕήήήΚή ΕΠΑρΕήΑ ΕΠΕήΔΥΣΕΩω ΚΑω ΕήΩωΕυυ ΕήΩυυυυ Εή Εήωυ Υ (Vállalkozás Görögország) Invest and Trade ΕήήΑ ΕήΑωριι
ΕΠιιι Ενινιικικι Ενιικικικι ΕΠΕνιιι ΕΠΕιισι ΕΠΕνισισσιι Enterprise Greece (Vállalkozás Görögország Invest and Trade Εή Εν ΕήΑ ΕΠΕφΔΥ) Invest and Trade (Vállal

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

80 MacLaren Street Ottawa, Ontario, K2P 0K6

Telefonszám: + 1 6132386271

E-mail cím: ecocom-ottawa@mfa.gr

 

Főkonzulátus

Lakcím:

1075 Bay Street, Suite 600, Toronto, Ontario, M5S 2B1

Telefonszám: + 1 4165150133

E-mail cím: ecocom-toronto@mfa.gr

MAGYARORSZÁG

Magyar Nemzeti Kereskedőház

Magyar Beruházásösztönzési Ügynökség:
http://www.hipa.hu/

KANADÁBAN

Torontói Főkonzulátus

Lakcím:

175 Bloor Street East, Suite 1109, Déli torony, Toronto

Telefonszám: + 1 6473492550

E-mail cím: mission.tor@mfa.gov.hu

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

299 Waverley St., Ottawa, K2P 0V9

Telefonszám: + 1 6132307560

E-mail cím: mission.ott@mfa.gov.hu

ÍRORSZÁG

Enterprise Ireland (Vállalkozás Írország)

KANADÁBAN

Kanadai kereskedelmi képviselő: Enterprise Ireland (Vállalkozás Írország)

Lakcím:

2 Bloor St. W, Suite 1501, Toronto, Ontario, M4W 3E2

Telefonszám: + 1 4169345033

E-mail cím: client.service@enterprise-ireland.com

E-mail cím: neil.cooney@Enterprise-Ireland.com

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

Varette épület, 130 Albert St, Ottawa, Ontario, K1P 5G4

Telefonszám: + 1 6132336281

E-mail cím: embassyofireland@rogers.com

OLASZORSZÁG

Olasz Kereskedelmi Ügynökség
– Agenzia per la promozione all’estero e l’internazionalizzazione delle imprese italiane

KANADÁBAN

Az Olasz Főkonzulátus Olasz Kereskedelemösztönzési Ügynöksége

Lakcím:

365 Bloor Street East, Suite 1802, Toronto, Ontario, M4W 3L4

E-mail cím: toronto@ice.it

Telefonszám: + 1 4165981566

 

Lakcím:

1000 rue Sherbrooke ouest, Bureau 1720, Montreal, Québec, H3A 3G4

Telefonszám: + 1 5142840265

E-mail cím: montreal@ice.it

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

275 Slater St, Ottawa, Ontario, K1P 5H9

Telefonszám: + 1 6132322401

E-mail cím: ambasciata.ottawa@esteri.it 

LETTORSZÁG

Lett Beruházási és Fejlesztési Ügynökség,
Latvijas Investīciju un attīstības aПentūra


liaa@liaa.gov.lv

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

350 Sparks St, Ottawa, Ontario, K1R 7S8

Telefonszám: + 1 6132386014

E-mail cím: embassy.canada@mfa.gov.lv

LITVÁNIA

Enterprise Lithuania (Vállalkozás Litvánia)

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

150 Metcalfe Str #1600, Ottawa, Ontario, K2P 1P1

Tel.: + 1 61356754 58

E-mail cím: amb.ca@urm.lt

LUXEMBURG

Luxemburg a vállalkozásokért

KANADÁBAN

Ottawai Tiszteletbeli Konzulátus

Lakcím:

World Exchange Plaza, 45 O’Connor Street, Suite 1150, Ottawa, Ontario, K1P 1A4

Telefonszám: + 1 6137554091

E-mail cím: luxconsulottawa@gmail.com

 

Washingtoni Nagykövetség

Lakcím:

2200 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC. 20008

Telefonszám: + 1 2022654171

E-mail cím: luxembassy.was@mae.etat.lu

MÁLTA

Malta Enterprise (gazdaságfejlesztési ügynökség)

KANADÁBAN

Kanada torontói főkonzulátusa

Lakcím:

3300 Bloor St W, Etobicoke, Ontario, M8X 2X3

Telefonszám: + 1 4162070922

E-mail cím: maltaconsulate.toronto@gov.mt

HOLLANDIA

Holland Enterprise Agency
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
 

Ondernemersplein – online portál a külföldi és holland induló innovatív vállalkozásoknak

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

350 Albert Street, Suite 2020 Ottawa, Ontario, K1R, 1A4

Telefonszám: + 1 613 237 503

E-mail cím: ott@minbuza.nl

 

Torontói Főkonzulátus

Lakcím:

1 Dundas Street West, Suite 2106, Toronto, Ontario, M5G 1Z3

Telefonszám: + 1 416 595 2402

Honlap: www.hollandtradeandinvest.com
E-mail cím: tor-ea@minbuza.nl

LENGYELORSZÁG

Lengyel Beruházási és Kereskedelmi Ügynökség (korábbi Lengyel Információs és Külföldi Befektetési Ügynökség)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu


E-mail: invest@paih.gov.pl

Az elnök titkársága:

Telefonszám: + 48 223349871

Külföldi Befektetési Osztály:

Telefonszám: + 48 223349875

Gazdaságfejlesztési Osztály:

Telefonszám: + 48 223349820

Gazdaságösztönzési Osztály:

Telefonszám: + 48 223349926

Tájékoztatási és Kommunikációs Osztály:

Telefonszám: + 48 223349994

 

KANADÁBAN

Torontói Lengyel Befektetési és Kereskedelmi Ügynökség

Lakcím:

438 University Avenue, Suite 1810, Toronto, Ontario, M5G 2K8

E-mail cím: zack.labieniec@paih.gov.pl 

 

A Lengyel Köztársaság Ottawai Nagykövetsége

Lakcím:

443 Daly Ave, Ottawa, Ontario, K1N 6H3

Telefonszám: + 1 6137890468

E-mail cím: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

A Lengyel Köztársaság Torontói Főkonzulátusa

Lakcím:

2603 Shore Blvd-tó. Nyugat, Toronto, Ontario, M8V 1G5

Telefonszám: + 1 4162525471

Telefonszám: + 1 4164645405

E-mail cím: toronto.info@msz.gov.pl 

 

A Lengyel Köztársaság Vancouveri Főkonzulátusa

Lakcím:

1177 West Hastings Street, Suite 1600, Vancouver, British Columbia, V6E 2K3

Telefonszám: + 1 6046883458

E-mail cím: vancouver.info@msz.gov.pl 

 

A Lengyel Köztársaság Montreali Konzulátusa

Lakcím:

3501 Avenue du Musée, Montreal, Québec, QC H3G 2C8

Telefonszám: + 1 6137890468 

E-mail cím: michal.falenczyk@msz.gov.pl

PORTUGÁLIA

AICEP Portugal Global – Kereskedelmi és Befektetési Ügynökség

KANADÁBAN

Kereskedelmi és Befektetési Ügynökség: AICEP Toronto

Lakcím:

438 University Avenue, Suite 1400, Toronto, Ontario, M5G 2K8

Telefonszám: + 1 4169214925

E-mail cím: aicep.toronto@portugalglobal.pt

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

645 Island Park Dr., Ottawa, Ontario, K1Y 0B8

Telefonszám: + 1 6137290883

E-mail cím: ottawa@mne.pt

ROMÁNIA

Kereskedelmi, Vállalkozási és Üzleti Környezetért felelős Minisztérium

Invest Romania (Románia)

Román Kereskedelmi és Iparkamara

KANADÁBAN

Román Gazdasági és Kereskedelemösztönzési Hivatal

Lakcím:

1010, rue Sherbrooke Ouest, Bureau 610, étage 6, Montreal, Québec, H3A 2R7

Telefonszám: + 1 5145048235

E-mail cím: romtrade.mtl@videotron.ca

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

655 Rideau St, Ottawa, Ontario, K1N 6A3

Telefonszám: + 1 6137893709

E-mail cím: ottawa@mae.ro

SZLOVÁKIA

SARIO – Szlovák
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

50 Rideau Terrace, Ottawa, Ontario, K1M 2A2

Telefonszám: + 1 6137494442

E-mail cím: emb.ottawa@mzv.sk

SZLOVÉNIA

Spirit Slovenia – Vállalkozás-, nemzetköziesítési, külföldi befektetési és technológiai ügynökség
SPIRIT Slovenija

KANADÁBAN

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

150 Metcalfe Street Suite 2200, Ottawa, Ontario, K2P 1P1

Telefonszám: + 1 6135655781

E-mail cím: sloembassy.ottawa@gov.si

SPANYOLORSZÁG

ICEX – Spanyol Külkereskedelmi Intézet,
ICEX España Exportación e Inversiones

KANADÁBAN

Gazdasági és Kereskedelmi Hivatal

Lakcím:

151 Slater Street, Suite 801, Ottawa, Ontario, K1P 5H3

Telefonszám: + 1 6132360409

E-mail cím: ottawa@comercio.mineco.es

 

Torontói Kereskedelemösztönzési Hivatal

Lakcím:

170 Egyetem: #602, Toronto, Ontario, M5H 3B3

Telefonszám: + 1 4169670488

E-mail cím:toronto@comercio.mineco.es

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

74 Stanley Ave, Ottawa, Ontario, K1M 1P4

Telefonszám: + 1 6137472252

E-mail cím: emb.ottawa@mae.es 

SVÉDORSZÁG

Business Sweden – Svéd Kereskedelmi és Befektetési Tanács

KANADÁBAN

Kanadai kereskedelmi képviselő: Business Sweden (Svédország)

Lakcím:

2 Bloor Street West, Suite 2120, Toronto Ontario M4W 3E2

Telefonszám: + 1 4169228152

E-mail cím: toronto@business-sweden.se

 

Ottawai Nagykövetség

Lakcím:

377 Dalhousie Street, Ottawa Ontario, K1N 9N8

Telefonszám: + 1 6132448200

E-mail cím: sweden.ottawa@gov.se

Kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek

AZ EURÓPAI UNIÓ

Az Európai Unió Kanadai Kereskedelmi Kamarája (EUCCAN)

Lakcím:

480 University Avenue, Suite 1500, Toronto, Ontario, M5G 1V2

Telefonszám:  + 1 4165987087

E-mail cím: info@euccan.com 

 

Az Európai Unió Nyugat-Kanadai Kereskedelmi Kamarája

E-mail cím: info@eu-canada.com

A kanadai helyi és kétoldalú uniós kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek jegyzéke megtalálható az Európai Unió kanadai kereskedelmi kamarájának honlapján (http://www.euccan.com). Az Európai Unió Kanadai Kereskedelmi Kamarája ezeknek a nagyon sokféle struktúráknak és szervezeteknek az átfogó szervezete.

Információs eszközök

Ez a hét tájékoztató ismerteti a CETA-t és annak előnyeit

Tudnivalók a kanadai közbeszerzési eljárásokban való részvételről

Tudjon meg többet az EU és Kanada közötti átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás által kínált üzleti lehetőségekről

További linkek

Tájékoztató füzet a vállalkozások számára – fejezetenként ismerteti az előnyöket, és gyakorlati tanácsokkal szolgál a vállalkozások számára

Infografikák szemléltetik a CETA előnyeit uniós tagállamonként

Lépésről lépésre szóló útmutató Kanadába exportálók számára

Vállalati történetek és beszámolók

A kkv-k ajánlása

2018 szeptemberében a CETA Vegyes Bizottság külön kkv-ajánlásban állapodott meg, amely szerint mindkét Fél online tájékoztatást nyújt a másik Fél kkv-inak a CETA-ról, és hogy az EU és Kanada működjön együtt annak érdekében, hogy a kereskedelmi megállapodás a kkv-k javát szolgálja.

Kanadai weboldal a Kanadába exportáló uniós kkv-k támogatására

Uniós honlap a kanadai kkv-k számára

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások