Szellemi tulajdon

Mi is a szellemi tulajdon?

 

A szellemi tulajdon olyan alkotásokra utal, mint a találmányok, irodalmi és művészeti alkotások, formatervezési minták és szimbólumok, valamint a vállalkozások által használt nevek és képek.

  • a vállalkozások számára fontos, hogy szellemi tulajdonuk a szellemitulajdon-jogok révén védelemben részesüljön.
  • A szellemitulajdon-jogok védik a feltalálókat, az alkotókat és a vállalkozásokat másoktól, akik tévesen profitálnak alkotásaikból vagy találmányaikból.
  • A szellemitulajdon-jogok lehetőséget adnak a vállalkozásoknak arra, hogy visszakapják azt a pénzt, amelyet egy termék fejlesztésébe fektettek, vagy vállalataik hírnevét – ha egy vállalkozás ötleteit, márkáit vagy termékeit kalózozzák és hamisították, ez csökkenti a vállalkozás növekedési és foglalkoztatási lehetőségeit
  • A szellemitulajdon-jogok garanciákat nyújtanak a fogyasztók számára olyan védjegyek és földrajzi jelzések révén, amelyek azonosítják a alkotás eredetét, és minőségi mutatóként szolgálhatnak
  • a hamisított termékek veszélyeztethetik a polgárok biztonságát vagy egészségét, például a járműalkatrészek vagy a gyógyszerek esetében

 

A szellemitulajdon-jogok jogi védelmet nyújtanak az Ön vállalkozásának.

Íme a legfontosabb szellemitulajdon-jogok

Szabadalmak

A szabadalmak egy találmányt, műszaki terméket vagy eljárást védenek. Mások számára jogellenes a szabadalmaztatott tárgy vagy eljárás előállítása, felhasználása, továbbértékesítése, bérbeadása vagy szolgáltatása. A szabadalom jogosultja azonban szabadalmaztatási engedély megadásával másokat is engedélyezhet. A szabadalmi licenc a szabadalom jogosultja és a szabadalmat használni kívánó személy közötti megállapodás. Általában az engedélyt megszerző személytől kell fizetni.

Szerzői jog

A szerzői jog védi az irodalmi, ösztöndíj-, tudományos és művészeti alkotásokat, köztük könyveket és cikkeket, filmeket, festményeket, zenét, játékokat, fényképeket és szoftvereket. Fontos, hogy a vállalkozások ne feledkezzenek meg arról, hogy a szerzői jog automatikusan fennáll. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség regisztrációra vagy kérelmezésre. Például bárki, aki rajzot készít, automatikusan birtokolja a rajzhoz fűződő szerzői jogot.

Szomszédos vagy szomszédos jogok

A szerzői jog mellett léteznek „szomszédos jogok”, amelyeket néha „kapcsolódó jogoknak” is neveznek. A szomszédos jogok nyilvános előadási jogdíjak, amelyek a szerzői jog jogosultja hangfelvételeinek nyilvános lejátszása miatt keletkeznek. Minden dalhoz két alapvető típusú szerzői jog kapcsolódik: az egyik a dal összetételéről, a másik pedig a dal felvételéről szól. A alkotás szerzői joga a dalírót és a kiadót, a hangfelvétel szerzői jogát pedig a dal- és lemezcímkét író művész fizeti. A szerzői jogokhoz hasonlóan ezek a jogok is automatikusan keletkeznek.

Védjegyek

Az Ön vállalkozása használhat védjegyet arra, hogy termékeit vagy szolgáltatásait megkülönböztesse versenytársai termékeitől és szolgáltatásaitól. A védjegyjogok a termékek vagy szolgáltatások nevét védik. Védik továbbá a termék logóját és csomagolásának tervezését is. Ha meg akarja védeni a védjegyet, cégének be kell jegyeztetnie védjegyét.

Formatervezési mintaoltalmi jogok

A formatervezésiminta-oltalmi jogok a két- vagy háromdimenziós termékek megjelenését védik. Ezek közé tartoznak a tapétaminták, a textíliák, valamint az olyan háztartási cikkek tervezése, mint a riasztóórák, játékok és székek. A formatervezési mintának újnak és eredetinek kell lennie. Az ilyen oltalom megszerzéséhez a formatervezési mintát főszabály szerint először lajstromozni kell. Egyes esetekben azonban a formatervezési minták előzetes lajstromozás nélkül automatikusan oltalomban részesülnek az EU-ban.

Földrajzi árujelzők

A földrajzi jelzés olyan megjelölés, amelyet olyan termékeken használnak, amelyek különleges földrajzi származással rendelkeznek, és az adott származásnak tulajdonítható minőséggel vagy hírnévvel rendelkeznek.

Például a Darjeeling tea. Abban a régióban, ahol a Darjeeling földrajzi árujelző oltalom alatt áll, a Darjeeling tea termelői megtilthatják a „Darjeeling” kifejezés használatát olyan teák esetében, amelyeket nem teakertjeikben termesztenek, vagy amelyeket nem a földrajzi árujelzőre vonatkozó gyakorlati kódexben meghatározott szabványoknak megfelelően állítottak elő.

A földrajzi árujelzőket jellemzően mezőgazdasági termékek, élelmiszerek, bor és szeszes italok, kézműves termékek és ipari termékek esetében használják. A földrajzi jelzésnek a terméket egy adott helyről származóként kell azonosítania. További információk itt találhatók.

A növénynemesítők jogai

A növénynemesítők új növényfajtáik védelme érdekében hivatkozhatnak a növénynemesítők jogaira (ahhoz, hogy e kizárólagos jogokra jogosultak legyenek, újnak, megkülönböztethetőnek, egységesnek és állandónak kell lenniük). Ezek az új fajták gyakran hosszú és költséges nemesítési folyamatoknak köszönhetők.

A növénynemesítői jogok több éven át kizárólagos ellenőrzést biztosítanak a nemesítőnek az új fajta szaporítóanyaga (amely magában foglalja a vetőmagokat, a növénydarabokat és -szedéseket, valamint a növényi szövetkultúrákat) és a betakarított anyag (beleértve a vágott virágokat, a gyümölcsöket és a lombozatot) felett.

Ezekkel a jogokkal a nemesítő dönthet úgy, hogy a fajta kizárólagos forgalmazójává válik, vagy másoknak licenciába adja a fajtát.

Számos ország rendelkezik növénynemesítői jogokkal az új növényfajták oltalmáról szóló nemzetközi egyezményben és a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló WTO-megállapodásban való tagság révén.

Az adatbázisokkal kapcsolatos jogok

A megrendelt adatok gyűjtéséből álló adatbázisok adatbázis-jogosultságokkal védhetők. Egy vállalkozás számára egy ilyen adatbázis létrehozásához gyakran jelentős idő- és pénzráfordításra van szükség. A tulajdonosnak joga van ahhoz, hogy kifogást emeljen adatbázisa jelentős részének másolása ellen.

A vállalkozások és a szellemi tulajdonjogok dióhéjban

Függetlenül attól, hogy vállalkozása milyen szolgáltatást nyújt, vagy hogy milyen szolgáltatást nyújt, Ön valószínűleg szellemi tulajdont használ és hoz létre.

Például:

  • a legtöbb vállalkozás rendelkezik kereskedelmi névvel vagy egy vagy több védjeggyel, és fontolóra kell vennie azok védelmét.
  • szinte minden vállalkozás rendelkezik értékes bizalmas üzleti információkkal, például ügyféladatbázisokkal vagy értékesítési stratégiákkal, amelyeket védeni kíván
  • számos vállalkozás kreatív eredeti formatervezési mintákat is kidolgoz, illetve termékeket vagy szolgáltatásokat talál vagy fejleszt – a vállalkozások szerzői jogi védelem alatt álló műveket is gyárthatnak és forgalmazhatnak.

Az Ön vállalkozásának mérlegelnie kell, hogyan tudja a legjobban kihasználni az IP-rendszert az Ön javára.

  • Az Ön vállalkozásának mérlegelnie kell, hogy mire van szükség szellemi tulajdonának és üzleti titkainak védelméhez, kezeléséhez és érvényre juttatásához, hogy az Ön vagyonából a lehető legjobb kereskedelmi eredményeket érje el
  • Egyes vállalkozások költségesnek ítélhetik a szellemitulajdon-jogok bejegyzését, különösen ha kisvállalkozásról van szó.
  • Nem szabad megfeledkezni arról, hogy bizonyos szellemitulajdon-jogok hivatalos eljárás és hivatalos díjak fizetése nélkül is gyakorolhatók – ez a helyzet a szerzői jog és a lajstromozás nélküli formatervezési minták esetében.

Előfordulhat, hogy az Ön vállalkozása olyan szellemi tulajdont használ, amely mások tulajdonát képezi.

  • Ilyen esetekben Ön megvásárolhatja vagy használati jogot szerezhet a használati engedély birtokában – ezzel elkerülhető, hogy jogvitával és az ebből következő drága peres eljárással szembesüljön.

A szellemitulajdon-jogok előnyeiről itt olvashat bővebben.

Hogyan érvényesítheti a szellemitulajdon-jogait?

Ha Ön úgy véli, hogy szellemitulajdon-jogai sérültek, fontolóra kell vennie, hogy szakértőt, esetleg jogi tanácsot kérjen.

  • azt tanácsoljuk Önnek, hogy küldjön hivatalos levelet – ún. „megszüntetési és távolmaradási levél” – a szellemitulajdon-jogait állítólagosan megsértő személynek.
  • ennek tájékoztatnia kell őket arról, hogy konfliktus állhat fenn az Ön vállalatának szellemi tulajdonjogai és üzleti tevékenysége között – azonosítania kell a pontos konfliktust, és lehetséges megoldást kell javasolnia a problémára.
  • ha a jogsértő nem szándékosan megsérti az Ön jogait, abbahagyhatja a jogsértést, vagy anélkül, hogy bírósághoz fordulna, abbahagyhatja a jogsértést, vagy lehetővé teheti Ön számára, hogy licenciaszerződésről tárgyaljon.
  • a szellemitulajdon-jogok szándékos megsértése, például hamisítás és szerzői jogi kalózkodás esetén tanácsos segítséget kérni a bűnüldöző hatóságoktól.

 

Amennyiben úgy véli, hogy a bírósági eljárások elkerülése érdekében áll, léteznek alternatív vitarendezési mechanizmusok is, ideértve a választottbíráskodást és a közvetítést is.

Mi a kapcsolat a kereskedelem és a szellemitulajdon-jogok között?

A vállalkozások ma már nem csak külföldi országokba szállítanak árukat. Az innováció, a kreativitás és a márkaépítés a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb mértékben járul hozzá kereskedelmük értékéhez. Vállalkozásának új technológiákkal, ötletekkel, módszerekkel és technikákkal kapcsolatos ismeretei fontos előnyt jelentenek.

Azáltal, hogy az üzleti ötleteket hatékony szellemi tulajdonjogokkal védi, a kormányok ösztönzik az üzleti innovációt és kreativitást, mivel ez növelheti vállalkozását és munkahelyeket teremthet.

Számos uniós vállalkozás folytat üzleti tevékenységet külföldön. Mivel szellemi tulajdonuk egyre fontosabbá válik a nemzetközi kereskedelemben, a szellemitulajdon-jogok védelmének és érvényesítésének szintjei közötti különbségek világszerte feszültségekhez vezethetnek.

Azok az országok, amelyek külföldön sok szellemi tulajdonnal rendelkeznek, megpróbálják megvédeni hazai üzleti érdekeiket azáltal, hogy más kormányokat is felkérnek arra, hogy országukban vezessenek be hatékony szabályokat vagy érvényesítsék a szellemitulajdon-jogokra vonatkozó szabályokat.

A szellemitulajdon-jogokra vonatkozó új kereskedelmi szabályok elfogadása fontos módja a nagyobb biztonság és kiszámíthatóság biztosításának, valamint a szellemitulajdon-jogokkal kapcsolatos külföldi viták szisztematikusabb rendezésének.

Nemzetközi szinten számos szellemi tulajdonjogi megállapodás létezik:

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások