ES ir Gruzijos išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė

2014 m. birželio mėn. ES ir Gruzija pasirašė asociacijos susitarimą, o 2016 m. liepos mėn. jis įsigaliojo. Išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė (IVLPE) yra neatskiriama Susitarimo dalis. Juo sumažinami tarifai, su kuriais Europos įmonės susiduria eksportuodamos į Gruziją. Ji didina muitinės procedūrų veiksmingumą. Juo taip pat sudaromos palankesnės sąlygos prekybai palaipsniui derinant Gruzijos teisės aktus, taisykles ir procedūras, įskaitant standartus, su ES teisės aktais, taisyklėmis ir procedūromis.

Glaustai apie susitarimą

ES ir Gruzijos asociacijos susitarimas įsigaliojo 2016 m. liepos 1 d.;

Visas susitarimo tekstas ir priedai.

Kokia nauda jūsų įmonei?

Dėl susitarimo jūsų bendrovei lengviau eksportuoti į Gruziją ir iš jos importuoti.

  • panaikinama dauguma tarifų
  • numatomos veiksmingesnės muitinės procedūros

Kas gali eksportuoti iš ES į Gruziją pagal ES ir Gruzijos asociacijos susitarimą?

Kad galėtų eksportuoti iš ES į Gruziją, jūsų bendrovė turi būti registruota vienoje iš ES valstybių narių ir turėti galiojančią muitinės deklaraciją ir, jei reikia, eksporto licenciją.

Kas gali eksportuoti į ES iš Gruzijos pagal ES ir Gruzijos asociacijos susitarimą?

Kad galėtų eksportuoti į ES pagal ES ir Gruzijos susitarimą, jūsų bendrovė turės būti registruota Gruzijos Respublikoje.

Svarbiausias Gruzijos prekių eksportas yra:

  • mineraliniai produktai
  • mašinos ir įrenginiai
  • chemijos produktai
  • transporto įrangos

ES yra viena iš pagrindinių Gruzijos prekybos partnerių. Todėl šalis siekia suderinti savo prekybos teisės aktus ir praktiką su ES prekybos teisės aktais ir praktika, kurie ypač naudingi prekyboje dalyvaujančioms MVĮ.

Tarifai

Susitarimu panaikinama dauguma prekėms taikomų muitų.

Pramoninės prekės

ES ir Gruzijos asociacijos susitarimu panaikinami 100 proc. muitai pramoninėms prekėms.

Žemės ūkio produktai

ES ir Gruzijos asociacijos susitarimu draudžiama naudoti tarifines kvotas importui ir eksportui.

Tačiau tam tikroms į ES importuojamoms jautrioms žemės ūkio prekėms, kurioms taikomos tarifinės kvotos, taikomos kelios išimtys:

Tarifinė kvota česnakams

Į ES importuojamiems česnakams taikoma metinė tarifinė kvota. Pagal susitarimą ES sutinka iš Gruzijos importuoti iš viso 220 tonų česnakų per metus. Importas, įtrauktas į bendrą sumą, nustatomas pagal principą „pirmas atėjai, pirmas gavai“. Viršijus bendrą sumą, bus taikomas ES DPS muitas. Prieš eksportą patikrinkite kiekvienos taikomos kvotos likutį.

Tam tikrų vaisių ir daržovių įvežimo kaina

Jei į ES importuojate tam tikrus vaisius ir daržoves, pvz., pomidorus, cukinijas ar persikus, jūsų prekėms bus taikoma įvežimo kainos sistema. Pagal susitarimą tai reiškia, kad muitas bus apskaičiuojamas kaip specifinis muitas. Jei prekės, kurias importuojate į ES, atitinka kilmės taisyklių reikalavimus ir jų vertė sąskaitoje faktūroje yra mažesnė nei nurodyta specifiniame muite, jums, kaip importuotojui, teks nustatytos specifinės muito sumos ir sąskaitoje faktūroje nurodytos sumos skirtumas.

Tačiau jums nereikės mokėti jokių mokesčių, kai iš Gruzijos importuojamos prekės muitinė vertė yra lygi muitinės įstaigos nurodytai įvežimo kainai arba už ją didesnė.

Žr. prekių, kurioms taikoma įvežimo kaina, sąrašą.

Ar turite sumokėti įvežimo kainą už vaisius ir daržoves, jei importuojate prekes iš Gruzijos?

Praktiškai daugumos iš Gruzijos importuojamų prekių muitinė vertė yra didesnė už įvežimo kainą, todėl daugeliu atvejų iš jūsų nebus reikalaujama mokėti įvežimo kainos.

Kova su vengimu

Daugumai (perdirbtų) žemės ūkio produktų taikoma kovos su priemonių vengimu tvarka, t. y. bendros importo apimties per metus riba. ES ir Gruzijos asociacijos susitarimoII-C priede pateiktas žemės ūkio produktų, kuriems taikoma kovos su priemonių vengimu tvarka, sąrašas.

Tai reiškia, kad jei importas iš Gruzijos viršija tam tikrą lygį, ES gali sustabdyti šiems produktams taikomų mažesnių muitų tarifų taikymą. Riba gali būti viršyta tik tuo atveju, jei Gruzijos vyriausybė gali pateikti ES svarų pagrindimą, kad Gruzijos gamintojai yra pajėgūs gaminti šias prekes ir (arba) eksporto apimtis, viršijanti nustatytą ribą. Jei pagrindimas patenkinamas, muitai netaikomi.

Taip siekiama užtikrinti, kad trečiosios šalys nepasinaudotų ES ir Gruzijos susitarimu ir nesąžiningai eksportuotų į ES per Gruziją.

Raskite jūsų produktui taikomą tarifo normą „Mano prekybos asistente“

Kilmės taisyklės

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinka kilmėstaisykles, ir išsiaiškinti, kaip parengti teisingus dokumentus, patikrinkite interaktyvią „Kilmės taisyklių įsivertinimo priemonę (ROSA)“ mano prekybos asistente.

Šiame skirsnyje pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras.

Kilmė yra prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė pilietybė“. Jei tema yra nauja, galite rasti pagrindinių sąvokų įvadą skiltyje „Prekės“.

Kilmės taisyklės

Kur rasti kilmės taisykles?

Pagal Asociacijos susitarimą su Gruzija taikomos kilmės taisyklės nustatytos Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninės konvencijos (toliau – PEM konvencija) I priedėlyje. Tos taisyklės yra peržiūrimos ir iki 2021 m. vidurio turėtų būti pradėtos taikyti naujos alternatyvios kilmės taisyklės, įskaitant nuostatas dėl kumuliacijos, sąlyginio apmokestinimo muitu, nuokrypio ir nekeitimo taisyklės (žr. toliau), kurios bus sušvelnintos.

PEM konvencija dėl kilmės taisyklių siekiama nustatyti bendras kilmės ir kumuliacijos taisykles tarp 25 susitariančiųjų šalių (ES, ELPA, Balkanų šalių ir LPS partnerių ES pietinių ir rytinių kaimyninių šalių regione) ir ES, siekiant palengvinti prekybą ir integruoti tiekimo grandines šioje zonoje.

PEM susitariančiųjų šalių sąrašas

Išsami informacija apie visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių sistemą pateikiama naudotojo vadove.

Ar mano produkto kilmės šalis yra ES arba Gruzija pagal PEM konvenciją?

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti mažesnį arba nulinį lengvatinį tarifą pagal PEM konvenciją, jis turi būti ES arba Gruzijos kilmės.

Produktas yra „kilmės“, jei jis yra:

  • gauti tik ES arba Gruzijoje, arba
  • ES arba Gruzijoje pagamintos naudojant kilmės statuso neturinčias medžiagas, jei tokios medžiagos buvo pakankamai apdorotos arba perdirbtos laikantis PEM konvencijos I priedėlio II priede nustatytų konkretiems produktams taikomų taisyklių (PSR),
    taip pat žr. konkretiems produktams taikomų kilmės taisyklių I priedo įvadines pastabas. Tam tikriems produktams taikomos kelios alternatyvios konkretiems produktams taikomos taisyklės – žr. II priedėlį.

Gaminys taip pat turi atitikti visus kitus šiame skyriuje nurodytus taikytinus reikalavimus, pvz., nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą arba tiesioginio vežimo taisyklę. Taip pat yra tam tikrų papildomų lankstumo priemonių, kurios padėtų jums laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pavyzdžiui, leistino nuokrypio arba kumuliacijos.

 

ES prekybos susitarimuose nustatytų pagrindinių konkretiems produktams taikomų taisyklių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produktui panaudotų kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo taisyklės pakeitimas – gamybos procesas lemia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinį klasifikavimą, pavyzdžiui, popieriaus (Suderintos sistemos 48 skirsnis) gamyba iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis).
  • specifinės operacijos – reikalingas specialus gamybos procesas, pvz., pluošto verpimas į verpalus. Tokios taisyklės visų pirma taikomos tekstilės ir drabužių bei chemijos sektoriuose.

Patarimai, kaip jums padėti laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Susitarimu suteikiama daugiau lankstumo, kad jums būtų lengviau laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pavyzdžiui, leistino nuokrypio arba kumuliacijos.

Leistinasis nuokrypis
  • leistino nuokrypio taisyklė leidžia gamintojui naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, ne daugiau kaip 10 % produkto gamintojo kainos
  • šis nuokrypis negali būti naudojamas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.
  • konkretūs leistini nuokrypiai taikomi Suderintos sistemos 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, nurodytiems I priedo „II priedo sąrašo įvadinės pastabos“ 5–6 pastabose.
Sumavimas

PEM konvencijoje numatyti du kilmės kumuliacijos būdai

  • dvišalė kumuliacija – Gruzijos kilmės medžiagos gali būti laikomos ES kilmės (ir atvirkščiai), kai jos naudojamos produktui gaminti ES
  • įstrižinė kumuliacija – vienos PEM konvencijos susitariančiosios šalies kilmės medžiagos gali būti laikomos kitos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagomis vertinant, ar galutiniam produktui, eksportuojamam į trečiąją Susitariančiąją Šalį, esančią visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių zonoje, taikomos lengvatinės sąlygos.

    Tačiau įstrižinė kumuliacija taikoma tik tuo atveju, jei visos susijusios susitariančiosios šalys yra sudariusios prekybos susitarimą ir tos šalys taiko tas pačias kilmės taisykles. Patikrinkite matricą (lentelę, kurioje pateikiami visi galiojantys susitarimai pagal PEM konvenciją), kurioje nurodomos susitariančiosios šalys, su kuriomis Gruzija gali taikyti įstrižinę kumuliaciją. 2020 m. balandžio mėn. bendros ES ir Gruzijos partnerės, kurioms gali būti taikoma įstrižinė kumuliacija, buvo Islandija, Šveicarija (įskaitant Lichtenšteiną) ir Norvegija.

 

Kaip veikia įstrižinė kumuliacija?

Įstrižinė kumuliacija leidžiama kelioms skirtingoms šalims, kurioms taikomos tos pačios kilmės taisyklės ir kurios yra sudariusios tarpusavio prekybos susitarimus. Taip yra tada, kai bet kurios šalies prekių gamintojas gali importuoti medžiagas ir jas naudoti taip, tarsi jų kilmės šalis būtų jų kilmės šalis. Pavyzdžiui, pagal PEM konvenciją Gruzijos prekiautojas, gaminantis eksportui į Šveicariją skirtus drabužius, gali naudoti ES kilmės siūlus ir laikyti juos Gruzijos kilmės. Dvigubo virsmo reikalavimas, t. y. audinių iš (neturinčių kilmės statuso) verpalų gamyba ir drabužių gamyba, įvykdytas, o į Šveicariją eksportuojami drabužiai laikomi Gruzijos kilmės, todėl jie galės laisvai patekti į Šveicarijos rinką.

Daugiau paaiškinimų dėl kumuliacijos pagal PEM galima rasti čia.

Kiti reikalavimai

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus Konvencijoje nustatytus reikalavimus, pavyzdžiui, nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą arba tiesioginio vežimo taisyklę.

Vežimas per trečiąją šalį: tiesioginio vežimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į Gruziją (ir atvirkščiai) arba per susitariančiųjų šalių, su kuriomis taikoma kumuliacija, teritorijas, toliau jų neperdirbant trečiojoje šalyje.

Kai kurios operacijos gali būti atliekamos trečiojoje šalyje, jei produktai lieka muitinės prižiūrimi, pavyzdžiui,

  • iškrovimas
  • pakartotinis įkrovimas
  • bet kuri kita operacija, skirta gerai produktų būklei išsaugoti

Įrodymai, kad šios sąlygos įvykdytos, importuojančios šalies muitinei pateikiami:

  • Bendrasis transporto dokumentas (pavyzdžiui, važtaraštis), apimantis vežimą iš eksportuojančios šalies per trečiąją šalį, per kurią prekės buvo vežamos tranzitu
  • trečiosios šalies, per kurią vežate savo prekes, muitinės išduotas sertifikatas
  • jei jų nėra, bet kokie patvirtinamieji dokumentai

Muito grąžinimas

Pagal PEM konvenciją ES ir Gruzijos prekyboje neįmanoma grąžinti muitų, anksčiau sumokėtų už kilmės statuso neturinčias medžiagas, panaudotas produktui, eksportuojamam taikant lengvatinį tarifą, pagaminti.

Kilmės procedūros

Eksportuotojai ir importuotojai turi laikytis kilmės procedūrų. Procedūros nustatytos V antraštinėje dalyje dėl kilmės įrodymo ir VI antraštinėje dalyje dėl administracinio bendradarbiavimo tvarkos. Jose paaiškinama, pvz., kaip deklaruoti produkto kilmę, kaip prašyti lengvatų arba kaip muitinė gali patikrinti produkto kilmę.

Kaip prašyti taikyti lengvatinį tarifą

Kad galėtų pasinaudoti lengvatiniu tarifu, importuotojai turi pateikti kilmės įrodymą.

Kilmės įrodymas gali būti:

Kilmės įrodymas galioja 4 mėnesius nuo išdavimo dienos.

EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatai

  • EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatus išduoda eksportuojančios šalies muitinė
  • IIIa ir IIIb prieduose pateikiami EUR.1 ir EUR-MED sertifikatų pavyzdžiai ir pateikiamos jų pildymo instrukcijos.
  • sertifikato prašantis eksportuotojas turėtų būti pasirengęs pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą;

Papildomi paaiškinimai, kada naudoti EUR.1 arba EUR-MED sertifikatą, pateikiami vadovo 72 puslapyje.

Kilmės deklaracija arba EUR-MED kilmės deklaracija

Eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produkto kilmės šalis yra ES arba PEM konvencijos Susitariančioji Šalis, pateikdami kilmės deklaraciją. Kilmės deklaraciją gali surašyti:

  • patvirtintas eksportuotojas
  • bet kuris eksportuotojas, jei bendra siuntos vertė neviršija 6 000 EUR.
Kaip pateikti kilmės deklaraciją?

Eksportuotojas sąskaitoje faktūroje, važtaraštyje ar kitame komerciniame dokumente, kuriuo identifikuojamas produktas, turėtų įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šią deklaraciją (IVa priedas):

„Šiame dokumente (muitinės leidimo Nr....) nurodytų produktų eksportuotojas ) pareiškia, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra preferencinės kilmės.“

Kaip pateikti EUR-MED kilmės deklaraciją

Tokiu atveju deklaracija yra tokia (IV priedo bpunktas)

„Šiame dokumente (muitinės leidimo Nr....) nurodytų produktų eksportuotojas pareiškia, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra preferencinės kilmės.

– kumuliacija taikoma su... (šalies (-ių) pavadinimas (-ai)).

- kumuliacija netaikoma

Kilmės deklaracija gali būti surašyta bet kuria oficialiąja ES kalba arba IVa ir b prieduose nurodytomis PEM zonos oficialiosiomis kalbomis (su kumuliacija susijęs pareiškimas visada turėtų būti anglų kalba).

Kilmės deklaraciją turite pasirašyti ranka. Jei esate patvirtintas eksportuotojas, šis reikalavimas netaikomas, jei pateikiate savo muitinei raštišką įsipareigojimą prisiimti visą atsakomybę už bet kokią jūsų tapatybės deklaraciją.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas tikrai turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. Tikrinimas grindžiamas:

  • importuojančių ir eksportuojančių šalių muitinių administracinis bendradarbiavimas
  • vietos muitinės atliekami patikrinimai (importuojančiosios Šalies vizitai pas eksportuotoją neleidžiami)

Eksportuojančios šalies valdžios institucijos galutinai nustato kilmę ir praneša importuojančios šalies valdžios institucijoms apie rezultatus.

Reikalavimai produktams

Techninės taisyklės ir reikalavimai

Pagal susitarimą Gruzija suderino savo techninius standartus ir reglamentus, kad jie atitiktų ES standartus ir reglamentus. Tai reiškia, kad dauguma techninių taisyklių Gruzijoje bus tokios pačios kaip ir ES.

Gruzija suderino taisykles, įskaitant:

  • gaminių akreditavimas ir rinkodara, kuriuo nustatomi atitikties vertinimo procedūrų moduliai
  • bendra gaminio sauga, nustatant kriterijus, į ką reikia atsižvelgti nustatant, į ką gaminys yra saugus, ir nustatant, kada uždrausti gaminį, nes jis kelia rimtą pavojų sveikatai ir saugai

Šių taisyklių ir kitų teisės aktų, kuriuos Gruzija įgyvendino, sąrašas pateiktas ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo III-B priede.

Gruzija taip pat susitarė suderinti 21 reglamentą, kuris apima sveikatos ir saugos reikalavimus, taikomus įvairiems gaminiams, įskaitant mašinas, liftus, žaislus, medicinos prietaisus ir paprastus slėginius indus. Jos išvardytos ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo III-A priede.

Kalbant apie standartus, Gruzija, remdamasi geriausia patirtimi, priima tarptautinius ir Europos standartus. Iš visų užregistruotų Gruzijos standartų 98 proc. yra tarptautiniai ir europiniai, o 2 proc. – konkrečiai Gruzijai.

Gruzijoje gali būti taikomi šių rūšių standartai, nors ir savanoriškai:

  • tarptautiniai ir regioniniai MIS standartai
  • bet kurios ES arba EBPO valstybės narės standartai
  • Gruzijos standartai
  • Gruzijos įmonių standartai

 

Jei norite importuoti prekes iš Gruzijos gamintojo, kuris pasirinko naudoti savo specifikacijas, turite gauti to gamintojo pasirašytą ES atitikties deklaraciją.

ES atitikties deklaracijoje patvirtinama ir deklaruojama, kad atitinkami gaminiai atitinka atitinkamus reikalavimus ir standartus. Tai padaręs, jūsų gamintojas ant savo prekių gali pritvirtinti „ Conformité Européenne “ (CE) etiketę, kurioje nurodoma, kad ji atitinka ES standartus.

Jei jūsų gamintojas nusprendžia įrodyti atitiktį pateikdamas ES atitikties deklaraciją, tai gali kainuoti brangiau ir daugiau laiko nei darbas pagal suderintus ES standartus, kuriais užtikrinamas lygiavertiškumas.

Peržiūrėti darniuosius standartus, sugrupuotus pagal galiojančias sektorines gaminių direktyvas.

Kaip žinosiu, kad importuojamos prekės atitinka ES reglamentus ir standartus?

  • atlikus atitikties vertinimo procedūras, atitinkami dokumentai, pridedami prie jūsų eksporto iš ES į Gruziją, bus išduodami anglų arba notariniu būdu gruzinų kalba.
  • atitikties vertinimą turi atlikti notifikuotoji įstaiga (paprastai tai yra konkreti organizacija, pvz., laboratorija arba tikrinimo ar sertifikavimo įstaiga).
  • jei eksportuojate savo prekes į Gruziją, atitikties vertinimą gali atlikti Gruzijoje akredituota atitikties vertinimo įstaiga.
  • jei importuojate savo prekes į ES iš Gruzijos, žr. akredituotų atitikties vertinimo įstaigų sąrašą.

Gruzija yra Roterdamo konvencijos dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje, ir Stokholmo konvencijos dėl patvariųjų organinių teršalų narė. Todėl cheminių medžiagų importui gali būti taikomi draudimai arba apribojimai. Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio ministerija yra oficialus kontaktinis centras tokių cheminių medžiagų klausimais.

ES ir Gruzija šiuo metu rengia abipusio pripažinimo susitarimą, pagal kurį tam tikrus atitikties reikalavimus atitinkančius pramonės gaminius bus galima pateikti rinkai be papildomų bandymų ar atitikties procedūrų.

Kontaktiniai duomenys apie techninius reikalavimus

Sveikatos ir saugos reikalavimai. SFS

Maisto sauga, gyvūnų ir augalų sveikata

ES ir Gruzijos susitarimu panaikinamos ir draudžiamos tiek ES, tiek Gruzijai priimti nepagrįstas taisykles. Tai ypač naudinga, jei esate smulkus ūkininkas, eksportuojantis žemės ūkio prekes į Gruziją.

Tai nereiškia, kad bus pakenkta kiekvienos šalies apsaugos lygiui. Atsižvelgdama į tai, kad ES maisto saugos standartai yra labai aukšti ir griežti, Gruzijos vyriausybė priima kai kurias ES sanitarijos ir fitosanitarijos teisėkūros priemones.

ES ir Gruzijos susitarimu taip pat užtikrinama, kad gyvūnų gerovės ir augalų sveikatos taisyklės atitiktų ES normas ir Pasaulinės gyvūnų sveikatos organizacijos (OIE) pokyčius.

 

Jei Gruzija vis dar derina ES taisykles, kaip jūs eksportuojate ir (arba) importuojate?

Jei į ES importuojate kokį nors augalą ir (arba) gyvūninius produktus, turėsite gauti Gruzijos kompetentingos institucijos sertifikatą. Šiuo sertifikavimu turėtų būti užtikrinta, kad jūsų produktas atitiktų atitinkamus SFS reikalavimus.

Pagal ES ir Gruzijos asociacijos susitarimą Gruzijos Vyriausybė privalo pranešti ES, kai ji suderino gyvūnų gerovės ir augalų sveikatos bei saugos taisykles. Konsultacijų procesas siekiant nustatyti, ar teisės aktai buvo suderinti, gali trukti iki 360 dienų.

Kompetentingų institucijų sąrašas
  • nacionalinė maisto agentūra (NFA) prie Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio ministerijos yra atsakinga už su maisto sauga susijusių klausimų priežiūrą, stebėseną, planinių ir (ar) neplaninių patikrinimų vykdymą, dokumentų tikrinimą, mėginių ėmimą tyrimams ir priežiūrai; tai taip pat reiškia, kad kiekviename gamybos, perdirbimo ir paskirstymo etape NFI vykdys valstybinę maisto ir (arba) pašarų atitikties kontrolę.
    • NFI taip pat turi veterinarijos departamentą, atsakingą už gyvų gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų veterinarinę kontrolę Gruzijoje.
    • NFI fitosanitarijos departamentas yra atsakingas už kenkėjų rizikos tyrimų Gruzijoje reguliavimą.
  • darbo, sveikatos ir socialinių reikalų ministerija yra atsakinga už su sveikata susijusias prekes ir priemones – ji prisideda prie krizių valdymo sprendžiant maisto saugos klausimus ir prisideda prie pastangų užtikrinti, kad būtų nustatytos maisto saugos normos ir parametrai.

Siekiant apsaugoti žmonių sveikatą, kosmetikos gaminiams ir susijusioms prekėms gali būti taikomos specialios importo procedūros, įskaitant higienos sertifikavimo procedūrą ir specialią patekimo į Gruzijos rinką registravimo procedūrą. Norėdami gauti informacijos apie visus reikiamus dokumentus, galite kreiptis į Darbo, sveikatos ir socialinių reikalų ministeriją.

  • mokesčių tarnyba yra Finansų ministerijos departamentas, atsakingas už sanitarijos ir fitosanitarijos taisyklių laikymąsi prie Gruzijos išorės sienų.
  • laboratorijos yra esminė SFS institucinės sistemos dalis. Gruzijos akreditavimo centras akredituoja visas laboratorijas, kurios veikia pagal pripažintus tarptautinius standartus;

Techninės kliūtys prekybai

Nors techninės taisyklės yra svarbios, kartais jos gali tapti tarptautinės prekybos kliūtimis, todėl gali būti didelė našta jums, kaip eksportuotojui.

  • jei manote, kad susiduriate su prekybos kliūtimi, dėl kurios jūsų verslas lėtėja arba negalite eksportuoti, galite mums pasakyti
  • užpildydami internetinę formą praneškite, kas sustabdo eksportą į Gruziją. ES išanalizuos jūsų padėtį ir imsis atitinkamų veiksmų

Kreipkitės į mus

Kontaktiniai duomenys apie sanitarinius ir (arba) fitosanitarinius reikalavimus (SFS)

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Susitarimu užtikrinamos skaidresnės ir paprastesnės muitinės procedūros, siekiant palengvinti prekybą ir sumažinti įmonių išlaidas.

Dokumentų

Nuosekliuose vadovuose aprašomi įvairių rūšių dokumentai, kuriuos turėtumėte parengti produktų muitiniam įforminimui.

Priklausomai nuo jūsų produkto, muitinė gali reikalauti visų arba kai kurių toliau nurodytų elementų.

  • prekybinė sąskaita faktūra (nustatykite konkrečius reikalavimus dėl jos formos ir turinio „Mano prekybos padėjėjas“)
  • pakuočių sąrašas
  • tam tikrų prekiųimporto licencijos
  • sertifikatai, kuriais įrodoma, kad jūsų gaminys atitinka privalomas gaminių taisykles, pvz., sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą
  • kilmės įrodymas. Kilmės deklaracija

Patikslinama, kad dėl privalomosios tarifinės informacijos ir (arba) privalomosios kilmės informacijos galite kreiptis iš anksto.

Išsamesnės informacijos apie tai, kokius dokumentus turite pateikti muitiniam įforminimui dėl savo produkto, rasite Mano prekybos asistente.

Kilmės įrodymo ir tikrinimo procedūros

Aprašymus, kaip įrodyti jūsų produktų kilmę, kad būtų galima prašyti taikyti lengvatinius tarifus, ir taisykles, susijusias su muitinės atliekamu kilmės tikrinimu, rasite skirsnyje apie kilmės taisykles.

Informacijos apie importo ir eksporto muitinės procedūras apskritai rasite Mokesčių ir muitų sąjungos GD interneto svetainėje.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Susitarimu saugomos jūsų intelektinės nuosavybės teisės importuojant ir (arba) eksportuojant jūsų prekes į Gruziją.

Prekių ženklai ir autorių teisės

ES ir Gruzijos asociacijos susitarimas atitinka kelis tarptautinius susitarimus, kuriais reglamentuojamas prekių ženklų administravimas ir autorių teisės. Jeigu prekių ženklų administracija jūsų paraišką atmeta, apie sprendimą jums turi būti pranešta raštu, nurodant atsisakymo priežastis.

Dizainas ir patentai

Jūsų savarankiškai sukurti dizainai, turintys individualių savybių, yra saugomi juos registruojant ne ilgiau kaip 25 metus. Tai suteiks jums išimtinę teisę naudoti dizainą ir neleis jūsų sutikimo neturinčioms trečiosioms šalims jį naudoti, atkurti, parduoti ar importuoti ir (arba) eksportuoti.

Geografiniai rodikliai

Pagal ES ir Gruzijos susitarimą įsteigtas specialus geografinių rodiklių komitetas stebės, kaip susitarimas įgyvendinamas šioje srityje, ir teiks ataskaitas Prekybos komitetui. Daugiau informacijos apie žemės ūkio produktų geografines nuorodas ir maisto produktų, vynų ir spiritinių gėrimų geografines nuorodas pateikta ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo XVII-C priede.

Kaip gauti apsaugą?

Sakpatenti yra Gruzijos nepriklausomas juridinis asmuo, atsakingas už visos intelektinės nuosavybės apsaugą šalyje ir intelektinės nuosavybės teisių politikos nustatymą.

Jūs arba jūsų atstovas galite tiesiogiai kreiptis dėl geografinės nuorodos registravimo. Paraiška turėtų būti teikiama popierine forma arba elektroniniu būdu Gruzijos kalba ir joje turėtų būti nurodyta viena kilmės vietos nuoroda arba geografinė nuoroda;

Paraiškoje turėtų būti nurodyta:

  • prašymas įregistruoti kilmės vietos nuorodą arba geografinę nuorodą
  • pareiškėjo vardas ir pavardė (pavadinimas) ir adresas
  • kilmės vietos nuoroda arba geografinė nuoroda
  • prekių, kurioms prašoma įregistruoti kilmės vietos nuorodą arba geografinę nuorodą, pavadinimas

Kartu su paraiška dėl geografinės nuorodos taip pat turėtumėte pridėti dokumentą, kuriame būtų:

  • prekių ir žaliavų aprašymas, nurodant jų chemines, fizines, mikrobiologines ir (arba) organoleptines bei kitas savybes.
  • prekių kilmės geografinės vietovės vietos aprašymas su tiksliomis jos ribomis
  • prekių gamybos technologijos aprašymas ir gamybos sąlygos bei metodai, būdingi atitinkamai geografinei vietovei, jei jie egzistuoja;
  • duomenys, patvirtinantys, kad konkrečią kilmės vietos nuorodos prekių kokybę ir savybes iš esmės arba išimtinai lemia ypatinga geografinė aplinka ir žmogiškieji veiksniai
  • duomenys, patvirtinantys, kad konkreti prekių kokybė, reputacija ar kitos savybės yra susijusios su šia geografine vietove;
    • prekių geografinę kilmę patvirtinantis dokumentas
    • įgaliojimas, kuriuo patvirtinamas atstovo įgaliojimas

Dėl prekybos paslaugomis

Tiek Gruzijos vyriausybė, tiek ES nustatė visus esamus paslaugų teikimo apribojimus ar išlygas, užtikrindamos aukštą skaidrumo lygį. Tai jums, kaip ES paslaugų teikėjui, suteikia vertingą teisinį tikrumą. Su Gruzija susijusių išlygų sąrašas pateiktas ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo XIV-E, XIV-F ir XIV-G prieduose.

Kaip naršyti prieduose?

Į ES ir Gruzijos susitarimą įtraukti šie 4 priedai su Gruzijos išlygomis, kurios gali turėti įtakos jums ir jūsų verslui.

  • jei norite steigti įmonę Gruzijoje, turite matytiXIV-E priedą, kuriame pateiktas neigiamas visų paslaugų sektorių, kuriuose neturite prieigos, sąrašas. Tai reiškia, kad galite pasinaudoti galimybėmis visuose kituose į sąrašą neįtrauktuose sektoriuose.
  • jei jus domina tarpvalstybinė prekyba paslaugomis, turite matytiXIV-F priedą, kuriame pateiktas teigiamas paslaugų sektorių, į kuriuos galite patekti, sąrašas – šiame sąraše nurodyti visi sektoriai, kuriuose leidžiama prekiauti.
  • jei ieškote absolventų stažuotojų arba pagrindinio personalo galimybių, žr. XIV-Gpriedą, kuriame išvardyti sektoriai arba pasektoriai, kuriems taikomi apribojimai.
  • jei esate nepriklausomas profesionalių paslaugų teikėjas arba paslaugų teikėjas pagal sutartį, žr. XIV-H priedą, kuriame išvardytos taikomos išlygos.

Kas gali steigti įmonę Gruzijoje?

Jeigu

  • įmonė, ES ir Gruzijos susitarimas suteikia jums galimybę steigti arba įsigyti savo verslo filialus arba atstovybes Gruzijoje.
  • ES ir Gruzijos susitarimas suteikia galimybę kurti ir steigti savo verslą per savarankišką darbą arba jūsų kontroliuojamas įmones.

ES paslaugų teikėjams bus taikomos tokios pačios sąlygos kaip ir Gruzijos piliečiams. Sektorių, kuriems taikomi įsisteigimo apribojimai, sąrašą žr. XIV-E priede.

Tarpvalstybinis paslaugų teikimas

Pagal ES ir Gruzijos susitarimą ES paslaugų teikėjai gali patekti į Gruzijos rinką tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir Gruzijos piliečiai. Išimtys taip pat išvardytos ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo XIV -E, XIV-F ir XIV-Gprieduose.

Ką daryti, jei norite laikinai persikelti dirbti į Gruziją?

Pagal ES ir Gruzijos susitarimą galite laikinai persikelti į Gruziją (arba ES) dirbti absolventu stažuotoju, verslo pardavėju arba vienu iš pagrindinių tos šalies įmonės darbuotojų.

Laikino buvimo laikotarpiai yra tokie:

  • bendrovėsviduje perkeliamas asmuo (pagrindinis įmonės Gruzijoje (arba ES) personalas arba absolventai stažuotojai) – iki 3 metų
  • verslo svečias (pvz., kelionė įkurti verslą Gruzijoje (arba ES) arba verslo pardavėjas) – iki 90 dienų per bet kurį 12 mėnesių laikotarpį
  • absolventas stažuotojas, kuris nėra bendrovės viduje perkeliamas asmuo – iki 1 metų

ES ir Gruzijos susitarimas taip pat suteikia galimybių sutartinių paslaugų teikėjams konkrečiuose sektoriuose bet kurioje šalyje. Tačiau šiuo atžvilgiu privalote:

  • laikinai teikti atitinkamą paslaugą kaip subjekto, su kuriuo sudaryta ne ilgesnė kaip vienų metų paslaugų sutartis, darbuotojas;
  • turėti ne mažesnę kaip 3 metų profesinę darbo patirtį sektoriuje, kuriame teikiate sutartines paslaugas
  • turėti universitetinį išsilavinimą arba kvalifikaciją, įrodančią lygiaverčio lygio žinias ir atitinkamą profesinę kvalifikaciją

Daugiau informacijos apie apribojimus, taikomus darbuotojams, absolventams stažuotojams, verslo pardavėjams ir sutartinių paslaugų teikėjams, pateikta ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo G priede.

Gruzijos nacionalinė investicijų agentūra skatina Gruzijos ir ES verslo ryšius. Jei ieškote Gruzijos partnerio, kreipkitės į Gruzijos ambasadą bet kurioje ES valstybėje narėje.

Viešieji pirkimai

ES ir Gruzija numato abipusę prieigą prie kiekvienos šalies viešųjų pirkimų rinkų nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis. Ši prieiga Gruzijai bus suteikta etapais. Tai pasakytina ir apie viešąsias sutartis, ir apie koncesijas tradiciniuose sektoriuose, taip pat komunalinių paslaugų sektoriuje.

ES ir Gruzijos susitarimu taip pat užtikrinama, kad paraiškos dalyvauti konkurse abiejose šalyse būtų nagrinėjamos sąžiningai, vienodai traktuojant vietos ir užsienio pareiškėjus.

Susitarimu ES ir Gruzija įpareigojamos užtikrinti, kad:

  • visi numatomi viešieji pirkimai skelbiami viešai – tai daroma siekiant atverti rinką konkurencijai ir suteikti jums galimybę susipažinti su informacija apie numatomą viešąjį pirkimą prieš sudarant sutartį.
  • yra nediskriminacinis sutarties dalyko aprašymas, nurodant tinkamus terminus, prieinamą visiems ekonominės veiklos vykdytojams
  • jūs, kaip ekonominės veiklos vykdytojas, nediskriminuojamas, todėl jūs negalite dalyvauti konkurse.
  • konkurso laimėtojo nustatymo procesas iki konkurso laimėtojo paskelbimo yra skaidrus.
  • galutinis sprendimas bus praneštas visiems pareiškėjams – pateikę prašymą, nesėkmingi pareiškėjai gaus paaiškinimą, kad galėtumėte išnagrinėti sprendimą.

Kaip sudaromos sutartys?

Gruzijos valstybinė viešųjų pirkimų agentūra (SPA) atlieka pagrindinį vaidmenį koordinuojant, įgyvendinant ir stebint viešuosius pirkimus. Yra penki konkurso laimėtojo nustatymo metodai

  • elektroninis konkursas – naudojamas perkant vienarūšius objektus, kurių vertė lygi arba didesnė kaip 75,182 EUR
  • supaprastintas elektroninis konkursas – naudojamas perkant vienarūšius objektus, kurių vertė ne didesnė kaip 75,182 EUR
  • supaprastinti viešieji pirkimai, naudojami pirkimams, kurių vertė mažesnė nei 1 880 EUR (su skirtingomis diplomatinėms misijoms ir viešiesiems pirkimams, susijusiems su gynyba, saugumu ir viešosios tvarkos palaikymu, taikomais vertės ribos)
  • projekto konkursai, naudojami su projektu susijusių projektų ir paslaugų viešiesiems pirkimams, remiantis perkančiosios organizacijos sprendimu
  • konsoliduotas konkursas – vieninga, centralizuota valstybės viešųjų pirkimų procedūra, kurią vykdo SAT, kad pirktų vienarūšius objektus skirtingiems perkantiesiems subjektams.

Baltųjų ir juodųjų sąrašų registras“ taip pat tvarkomas SAT interneto svetainėje. Šiame registre yra du sąrašų rinkiniai.

  • į juodąjį sąrašą įtraukti kandidatai, kurie nepateikia garantijos dėl sutarties įgyvendinimo ir (arba) atsisako pasirašyti sutartį su perkančiąja agentūra ir (arba) nevykdo savo įsipareigojimų pagal sutartį – šie pareiškėjai per metus nuo įtraukimo į juodąjį sąrašą negali dalyvauti bet kuriuose pasiūlymuose arba gauti kitą pasiūlymą.
  • į baltąjį sąrašą įtraukti pareiškėjai, kurie sėkmingai atitiko paraiškos kriterijus, kuriems netaikoma nemokumo procedūra, neturi jokių skolų valstybės biudžetui ir kurių apyvarta per pastaruosius trejus metus nėra mažesnė nei 375,940 EUR

Ką daryti, jei turite skundą?

SAT taip pat turi ginčų sprendimo komisiją, kurią sudaro 6 nariai. Tris valdybos narius skiria pilietinė visuomenė, užtikrindama DRB skaidrumą ir nepriklausomumą.

Jei turite skundų dėl viešųjų pirkimų sistemos, galite kreiptis į DRB. Už jūsų skundų pateikimą ir nagrinėjimą nebus imamas joks mokestis.

Kaip pateikti skundą?

Skundą galite pateikti elektroniniu būdu užpildydami formą pasiūlymo puslapyje. Kai DRB patvirtina jūsų skundo teisėtumą, DRB gali ne vėliau kaip per dešimt dienų informuoti perkančiąją organizaciją apie klaidą ir pareikalauti ją ištaisyti. Kita vertus, DRB taip pat gali reikalauti visiškai peržiūrėti ar panaikinti konkurso komiteto sprendimą arba pranešti apie bylą teisėsaugos institucijoms, jei padarytas sunkus pažeidimas. Jei Jūs nepatenkintas DRB sprendimu, galite apskųsti sprendimą teisme.

Elektroniniai viešieji pirkimai

Taip pat galite naudotis Bendra elektronine sistema – Gruzijos e. viešųjų pirkimų portalu. Tai suteikia lengvą prieigą prie viešųjų pirkimų informacijos, įskaitant skelbimą apie numatomą viešųjų pirkimų veiklą, galimybę susipažinti su elektroniniais konkurso dokumentais, automatizuotą viešųjų pirkimų biuletenį ir elektroninių veiklos vykdytojų elektroninio pasiūlymo šablono generavimą.

Kontaktiniai asmenys viešųjų pirkimų klausimais

Nuorodos, kontaktai ir dokumentai

Nacionalinės institucijos

Atstovybės, prekybos rūmai ir verslo asociacijos

Kontaktiniai duomenys apie techninius reikalavimus

Kontaktiniai duomenys dėl sanitarinių ir (arba) fitosanitarinių reikalavimų (SFS)

Kontaktiniai asmenys viešųjų pirkimų klausimais

Kitos nuorodos

Nacionalinės institucijos

Užsienio reikalų ministerija

Gruzija stebi cheminių ginklų gamybai naudojamų medžiagų importą. Tam tikrų cheminių medžiagų importui gali reikėti specialaus leidimo, o Užsienio reikalų ministerija yra paskirta nacionalinė institucija.

 

Chitadze Street 4, GE-0118 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2945000 (pratęsimas: 1207)

Faksas: + 995 32 2945001

Gruzijos ekonomikos ir darnaus vystymosi ministerija

Sanapiro Street 2, GE-0114 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2991111/+ 995 32 2991105

Faksas: + 995 32 2921534

El. paštas (*): ministry@moesd.gov.ge

Gruzijos nacionalinis bankas

GE-0114 Tbilisis, Gruzija

Tel.: + 995 32 2406120

Gruzijos nacionalinis intelektinės nuosavybės centras

Sakpatenti

Nino Ramishvili Street 4/31, GE-0179 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2252533

El. paštas (*): info@sakpatenti.org.ge

Gruzijos nacionalinė statistikos tarnyba

GEOSTATAS

Tsotne Dadiani Street 30, GE-0180 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2367210

El. paštas (*): info@geostat.ge

Gruzijos įmonė

Marjanishvli Street 5/6 (Uznadze Street 18), GE-0102 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2960010

El. paštas (*): info@enterprise.gov.ge

Atstovybės, prekybos rūmai ir verslo asociacijos

Europos Sąjungos delegacija Gruzijoje

Nino Chkheidze Street 38, GE-0102 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2943763

El. paštas (*): delegation-georgia@eeas.europa.eu

Gruzijos misija Europos Sąjungoje

Rue Pčre Eudore Devroye/Pater Eudore Devroyestraat 245, 1150 Bruxelles/Brussel, Belgique

Tel.: + 995 32 27611190

Faksas: + 995 32 27611199

El. paštas (*): geomission.eu@mfa.gov.ge

Svetainė http://www.belgium.mfa.gov.ge

 

Gruzijos prekybos ir pramonės rūmų Tarptautinių santykių departamentas

Berdzeni Street 25, GE-0101 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2694747

Europos verslo asociacija Gruzija

Rapiel Eristavi Street 3, IV Floor, GE-0179 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 599 25 66 55

El. paštas (*): info@eba.ge

„EU4Business“

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgija

Tel. + 32 27491851

El. paštas (*): secretariat@eu4business.eu

Kontaktiniai duomenys apie techninius reikalavimus

Gruzijos nacionalinė standartų ir metrologijos agentūra

Chargali Street 67, GE-0178 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2612530

Faksas: + 995 32 2613500

El. paštas (*): geostm@geostm.ge

Jungtinė nacionalinė akreditavimo įstaiga

Al. Kazbegi Avenue 42a, GE-0186 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2192233/+ 995 32 2181824

El. paštas (*): gac@gac.gov.ge

Kontaktiniai duomenys dėl sanitarinių ir (arba) fitosanitarinių reikalavimų (SFS)

Nacionalinė maisto agentūra (NFA)

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2919167

Faksas: + 995 32 2919165

Nacionalinei maisto agentūrai priskirtas fitosanitarijos departamentas

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2919167 (pratęsimai: 120, 133)

Faksas: + 995 32 2919165

Nacionalinei maisto agentūrai paskirtas veterinarijos departamentas

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2919167 (pratęsimai: 120, 106)

Faksas: + 995 32 2919165

Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio ministerija

Gulua Street 6, GE-0114 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 727231/+ 995 32 727232

Faksas: + 995 32 727231

Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio ministerijos biologinės įvairovės skyrius

Gulua Street 6, GE-0114 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 727231/+ 995 32 727232

Faksas: + 995 32 727231

Darbo, sveikatos ir socialinių reikalų ministerija

AK. Tsereteli Avenue 144, GE-0119 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 272538

Pajamų tarnyba, Centrinis biuras

V.Gorgasali Street 16, GE-0114 Tbilisi, Gruzija

Informacijos centras:

Tel.: + 995 32 2299299

El. paštas (*): info@rs.ge

Žemės ūkio ministerijos laboratorija

Godziashvilis Street 49, GE-0159 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 2530968

Faksas: + 995 32 2541016

El. paštas (*): contact@lma.gov.ge

Kontaktiniai asmenys viešųjų pirkimų klausimais

Valstybinė viešųjų pirkimų agentūra

Richard Holbrooke Street 8, GE-0113 Tbilisi, Gruzija

Tel.: + 995 32 22484822

Valstybinės viešųjų pirkimų agentūros platforma

 

Svetainė http://procurement.gov.ge/Home.aspx?lang=en-US

Suvienodinta elektroninė sistema:

https://tenders.procurement.gov.ge/login.php?lang=en

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos