Trgovinski režimi

EU ima vzpostavljene posebne trgovinske režime v podporo državam v razvoju.

Splošni sistem preferencialov (GSP)

EU ponuja svoj sedanji splošni sistem preferencialov državam z nizkimi in nižjimi srednjimi dohodki. Shema zagotavlja delno ali popolno odpravo tarif EU za širok nabor izdelkov, ki vstopajo na trg EU.

Splošni sistem preferencialov plus (GSP+)

GSP+ je poseben spodbujevalni režim za trajnostni razvoj in dobro upravljanje. Zmanjšuje uvozne carinske tarife EU na 0 % za ranljive države z nizkimi in nižjimi srednjimi dohodki, ki izvajajo 27 mednarodnih konvencij o človekovih pravicah, pravicah delavcev, varstvu okolja in dobrem upravljanju.

Vse razen orožja (EBA)

Shema„Vse razen orožja“  je posebna ureditev za najmanj razvite države, ki vsem izdelkom, razen orožju in strelivu, omogoča dostop do enotnega trga EU brez dajatev in kvot.

Sporazumi o gospodarskem partnerstvu (SGP)

Sporazumi o gospodarskem partnerstvu so trgovinski in razvojni sporazumi med EU ter afriškimi, karibskimi in pacifiškimi državami (AKP), katerih namen je olajšati vključevanje držav AKP v svetovno gospodarstvo s postopno liberalizacijo trgovine in boljšim sodelovanjem, povezanim s trgovino.

Uredba o dostopu na trg (MAR)

Uredba o zlorabi trga zagotavlja brezcarinski in brezkvotni dostop do trga EU za proizvode s poreklom iz držav AKP, ki so sklenile sporazum o gospodarskem partnerstvu do ratifikacije.

Drugi posebni trgovinski režimi vključujejo:

Evropski gospodarski prostor (EGP)

EGP združuje 27 držav članic EU in tri države Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA) – Islandijo, Lihtenštajn in Norveško – na enotnem trgu EU ter zagotavlja prosti pretok blaga, storitev, ljudi in kapitala ter skupen sklop povezanih politik (konkurenčno, prometno, energetsko, gospodarsko in monetarno sodelovanje).

Carinske unije

EU je del treh carinskih unij

Carinske unije zagotavljajo prosti pretok blaga med obema deloma carinske unije, uskladitev zunanjih tarif, usklajene ukrepe trgovinske politike, skupne standarde in medsebojno pomoč v carinskih zadevah ter sodelovanje na drugih področjih.

Čezmorske države in ozemlja (ČDO)

ČDO niso del ozemlja Evropske unije, vendar so ustavno povezani s tremi državami članicami (Dansko, Francijo in Nizozemsko). EU odobri enostranske trgovinske preferenciale za vse izdelke s poreklom iz ČDO, da bi spodbudila njihov gospodarski in socialni razvoj ter vzpostavila tesne gospodarske odnose med njimi in Skupnostjo kot celoto.

Deli to stran:

Hitre povezave