Pridėtinės vertės mokestis

Ar jūsų įmonė parduoda prekes ar paslaugas? Šis skirsnis padeda suprasti kai kuriuos mokesčius, kurie gali būti taikomi ES.

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pajamų procentinė dalis, apskaičiuota vienodai, skiriama ES biudžetui finansuoti. PVM taikomas pridėtinei vertei kiekviename bet kurio produkto ar paslaugos gamybos grandinės etape, taikomas galutiniam vartojimui ir surenkamas dalimis.

  • dėl visos komercinės veiklos, t. y.: prekių tiekimas ir paslaugų teikimas, importas ir sandoriai Bendrijos viduje (prekės, įvežamos į ES šalį iš kitos ES šalies)
  • kiekviename prekės ar paslaugos gamybos ir platinimo etape nustatant procentinį dydį nuo kiekvieno sandorio kainos. Tačiau PVM galiausiai sumoka galutinis vartotojas.
  • taikant schemą, pagal kurią tam tikri apmokestinamieji asmenys (t. y. PVM mokėtojai) apmokestina savo pardavimus PVM (pardavimo mokestis) ir susigrąžina PVM, sumokėtą už jų verslo veikloje naudojamas prekes ar paslaugas (pirkimo mokestį). Skirtumas tarp pardavimo mokesčio ir pirkimo mokesčio yra galutinai surinktas PVM

Taikytini teisės aktai

Lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos yra pagrindinis Europos teisės aktas dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bendros sistemos. Mokesčių ir muitų sąjungos generalinis direktoratas yra atsakingas už PVM taisyklių įgyvendinimą.

Apmokestinamieji sandoriai

Pagrindinė PVM apmokestinama veikla yra:

  • Apmokestinamojo asmens atliekamasprekių tiekimas komerciniais tikslais ES šalies teritorijoje
  • Paslaugų teikimas: Prievolė apskaičiuoti PVM atsiranda ES šalyje, kurioje įsisteigęs paslaugos gavėjas
  • SandoriaiBendrijos viduje: skirtingose ES šalyse reziduojančių prekybininkų pirkimai laikomi ne importu ir eksportu, o Bendrijos vidaus sandoriais. Įsigijimai Bendrijos viduje ir prekių tiekimas tarp PVM mokėtojais įregistruotų prekybininkų bus apmokestinami ES šalyje, į kurią prekės siunčiamos.
  • Importas: PVM renkamas už importuojamas prekes ir paprastai renkamas atliekant muitinio įforminimo procedūras, kad jos būtų išleistos į apyvartą. Tačiau, kai prekės importuojamos į vieną ES šalį, bet skirtos naudoti arba vartoti kitoje, joms gali būti taikoma sąlyginio neapmokestinimo PVM tvarka. Pagal šią tvarką PVM bus taikomas ES paskirties šalyje, o ne ES atvykimo į ES šalyje.

PVM mokėjimas (importas)

Importo PVM mokėjimai tvarkomi taip pat, kaip ir muitai.

Apmokestinamieji asmenys privalo užpildyti ir pateikti muitinei bendrąjį administracinį dokumentą, kuriame turi būti nurodyta prekių vertė, kilmės vieta, gavėjas, paskirties vieta, kaina, svoris ir t. t.

Informacija apie PVM, akcizus ir muitus turi būti užpildyta formos 47 langelyje.

Apmokestinamoji vertė

Apmokestinamąją vertę sudaro visa pirkėjo, kliento ar trečiojo asmens faktiškai sumokėta arba mokėtina suma. Apskritai apmokestinamoji vertė yra sąskaitoje faktūroje nurodyta kaina, įskaitant:

  • mokesčiai, muitai, rinkliavos ir išlaidos, išskyrus patį PVM
  • atsitiktinės išlaidos, tokios kaip komisiniai mokesčiai, pakavimo, transportavimo ir draudimo išlaidos, kurias tiekėjui turi padengti pirkėjas ar klientas.

Importuojant prekes į apmokestinamąją vertę taip pat įtraukiamos atsitiktinės išlaidos, patirtos iki paskirties vietos:

„Apmokestinama suma = vertė muitinėje + muitai ir visi kiti importo mokesčiai + papildomos išlaidos iki paskirties vietos.“

Minimalūs PVM tarifai

Apmokestinamiesiems sandoriams taikomi ES šalies, kuriai tiekiamos prekės ar teikiamos paslaugos, patvirtinti tarifai ir taisyklės. Kiekviena ES šalis gali nustatyti tarifus pagal šias ribas:

  • standartinis tarifas negali būti mažesnis kaip 15 %. ES šalys taip pat gali taikyti vieną arba du lengvatinius tarifus, kurie turėtų būti ne mažesni kaip 5 % ir taikomi tik labai konkrečiam prekių tiekimui.
  • direktyvoje leidžiama kai kurioms prekėms ar paslaugoms taikyti ne mažesnį kaip 12 % lengvatinį tarifą (vadinamąjį stovėjimo tarifą).
  • be to, tam tikroms ES šalims leidžiama toliau taikyti mažesnius nei 5 proc. lengvatinius tarifus (labai lengvatinius tarifus).

Prekės, kurioms taikomi lengvatiniai PVM tarifai

PVM direktyvos III priede ES šalims leidžiama taikyti lengvatinius tarifus šioms kategorijoms:

  1. žmonėms ir gyvūnams vartoti skirti maisto produktai (įskaitant gėrimus, bet nealkoholį). Tai apima gyvus gyvūnus, sėklas, augalus, sudedamąsias dalis, paprastai naudojamas maisto produktams ruošti, ir produktus, paprastai skirtus maisto papildams arba pakaitalams.
  2. vandens tiekimas
  3. farmacijos gaminiai, paprastai naudojami sveikatos priežiūrai, ligų profilaktikai ir medicininiam bei veterinariniam gydymui, įskaitant kontraceptines ir sanitarinės apsaugos priemones
  4. medicinos įranga, pagalbinės priemonės ir kiti prietaisai, paprastai skirti negaliai palengvinti arba gydyti, skirti tik neįgaliesiems. Tai apima tokių prekių remontą, taip pat vaikiškų automobilių sėdynių remontą.
  5. keleivių ir jų bagažo gabenimas
  6. knygų tiekimas (įskaitant bibliotekų paskolas). Tai apima brošiūras, lankstinukus vaikams, piešimo ar spalvinimo knygeles, spausdintas ar rankraštines muziką, žemėlapius, hidrografines schemas, laikraščius ir periodinius leidinius. Visiškai arba iš esmės reklamai skirta medžiaga neįtraukiama.
  7. įėjimas į demonstracijas, teatrus, cirkus, muges, pramogų parkus, koncertus, muziejus, zoologijos sodus, kino teatrus, parodas, panašius kultūros renginius ir infrastruktūrą ir galiausiai transliavimo paslaugų priėmimas
  8. rašytojų, kompozitorių ir atlikėjų teikiamos paslaugos (įskaitant vaizdinį darbą)
  9. pagal socialinę politiką teikiamų būstų pasiūla, statyba, renovacija ir perstatymas
  10. prekių tiekimas ir paslaugų teikimas, paprastai skirtas naudoti žemės ūkio gamyboje, išskyrus ilgalaikį turtą, pavyzdžiui, mašinas ar pastatus
  11. apgyvendinimas viešbučiuose ir panašiose įstaigose, įskaitant apgyvendinimo atostogų metu suteikimą ir stovyklaviečių bei automobilių stovėjimo aikštelių nuomą
  12. įėjimas į sporto renginius
  13. naudojimasis sporto infrastruktūra
  14. prekių tiekimas ir paslaugų teikimas, kai prekes tiekia ir paslaugas teikia organizacijos, kurias ES šalys pripažįsta labdaros organizacijomis ir užsiima rūpybos ar socialinės apsaugos darbu
  15. laidojimo ir kremacijos paslaugų teikimas kartu su susijusių prekių tiekimu
  16. medicininės ir stomatologinės priežiūros paslaugų teikimas, taip pat terminis gydymas
  17. paslaugos, susijusios su gatvių valymu, šiukšlių surinkimu ir atliekų apdorojimu

Sustabdymo priemonės ir laisvosios zonos

Importuotoms prekėms gali būti įforminta viena iš toliau išvardytų muitinės procedūrų:

  • laikinai saugomos prekės
  • prekės, kurioms įforminta laikinojo įvežimo perdirbti procedūra (muitų mokėjimo laikino atidėjimo sistema)
  • į muitinį sandėliavimą arba laisvąsias zonas įvežtos prekės
  • laikinasis įvežimas
  • tranzito procedūros
  • Laisvosios zonos, kuriose prekės neapmokestinamos PVM, taip pat importo muitai ir rinkliavos

Tačiau PVM mokėtinas tik tada, kai prekės patenka į viešo pardavimo rinką.

PVM tarifai ES šalyse

Dabartiniai PVM tarifai (%) ES šalyse yra šie:

 

(+) Kai kurios ES valstybės narės, remdamos kovą su COVID-19, laikinai sumažino PVM tarifus konkrečioms prekėms, laikydamosi savo nacionalinės teisės aktuose nustatytų nuostatų.

Specialios teritorijos

Kai kurioms ES šalių teritorijoms PVM gali būti netaikomas arba gali būti taikomi specialūs tarifai.

ES šalių teritorijos, kurioms netaikomas PVM
  • Vokietija: Helgolando sala ir Biuzingeno teritorija
  • Italija: Livinjo, Campione d’Italia ir Lugano ežero Italijos vandenys
  • Prancūzija: Guadalupe, Gajana, Martinika, Reunjonas, Majotas
  • Ispanija: Seuta, Melilja ir Kanarų salos
  • Graikija: Dydis Athos
  • Austrija: Jungholzas ir Mittelbergas
  • Danija: Grenlandija ir Farerų salos
  • Suomija: Alandų salos
Teritorijos, kurioms taikomi specialūs tarifai
  • Portugalija: Azorų salos ir Madeira
  • Graikija: kelios Egėjo jūros salos
  • Prancūzija: Korsika
Trečiosios teritorijos, laikomos ES šalimis

Monako Kunigaikštystei sudaryti arba jai skirti sandoriai laikomi Prancūzijoje sudarytais arba jai skirtais sandoriais.

Išsami informacija apie PVM pagal šalis

Austrija

 

Belgija

 

Bulgarija

 

Kroatija

 

Kipras

 

Čekijos Respublika

 

Danija

 

Estija

 

Suomija

 

Prancūzija

 

Vokietija

 

Graikija

 

Vengrija

 

Airija

 

Italija

 

Latvija

 

Lietuva

 

Liuksemburgas

 

Мalta

 

Nyderlandai

 

Lenkija

 

Portugalija

 

Rumunija

 

Slovakijos Respublika

 

Slovėnija

 

Ispanija

 

Švedija

 
Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos