Pravice intelektualne lastnine in geografske označbe

Če imate vi ali vaše podjetje intelektualno lastnino, ki temelji na edinstvenih zamislih, inovacijah ali blagovnih znamkah, jo je treba zaščititi. Na voljo je vodnik po različnih možnostih za zaščito različnih vrst intelektualne lastnine, skupaj z informacijami o tem, kako uveljavljati vaše pravice. Več informacij o politiki EU na področju pravic intelektualne lastnine in sporazumih, ki jih je EU sklenila z drugimi državami za zaščito podjetij EU.

Trgovinska politika EU in intelektualna lastnina

EU podpira stroge standarde pravic intelektualne lastnine, ki vplivajo na podjetja in potrošnike v EU in tujini. EU si prizadeva za trden in predvidljiv pravni okvir pravic intelektualne lastnine za mednarodno trgovino, vključno z

  • Pravice intelektualne lastnine, ki spodbujajo inovacije, jamčijo poreklo izdelkov in zagotavljajo pristni značaj, skupaj s prepovedjo ukrepov proti kakršnim koli kršitvam teh pravic
  • Pravice intelektualne lastnine, ki potrošnike ščitijo pred ponarejenimi izdelki, ki niso v skladu z zdravstvenimi in varnostnimi standardi EU

EU je za preprečevanje kršitev pravic intelektualne lastnine sprejela revidirano strategijo za uveljavljanje pravic intelektualne lastnine v tretjih državah, ki se osredotoča na:

  • odziv na nedavne spremembe v mednarodnem okolju intelektualne lastnine, vključno z digitalizacijo na vseh gospodarskih področjih, ter nove vrzeli v zakonodaji o pravicah intelektualne lastnine in njenem uveljavljanju
  • zagotavljanje potrebnih orodij Evropski komisiji za učinkovitejše soočanje s sedanjimi izzivi

EU je kot članica Svetovne trgovinske organizacije (STO) in Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) podpisnica mednarodnih sporazumov o pravicah intelektualne lastnine, kot je Sporazum o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPs). Sporazum TRIPS določa minimalne standarde zaščite pravic intelektualne lastnine, ki jih mora zagotoviti vsaka država, in postopke za reševanje sporov v zvezi s pravicami intelektualne lastnine.

 

Pravice intelektualne lastnine v sporazumu TRIPS vključujejo:

Pravice intelektualne lastnine v trgovinskih sporazumih EU

EUse v trgovinskih sporazumih z drugimi državami in regijami pogaja o poglavjih o pravicah intelektualne lastnine. Cilj je zagotoviti, da imata oba trgovinska partnerja enake standarde varstva intelektualne lastnine.

  • Trgovinski sporazumi EU presegajo sporazume STO o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine in obravnavajo posebna vprašanja v zvezi s pravicami intelektualne lastnine s temi državami
  • več informacij o pravilih o pravicah intelektualne lastnine v trgovinskih sporazumih EU je na voljo tukaj.

Politika EU na področju pravic intelektualne lastnine do držav v razvoju

EU spodbuja krepitev in uveljavljanje standardov pravic intelektualne lastnine v državah v razvoju. Čeprav je boljša zaščita pravic intelektualne lastnine pomembna za podjetja EU, privablja tudi prenos tehnologije, tuje naložbe, raziskave in inovacije v korist držav v razvoju.

EU zagotavlja vrsto instrumentov in programov tehnične pomoči, da bi podprla države v razvoju pri krepitvi pravic intelektualne lastnine.

EU si prizadeva tudi za zaščito stvaritev, izumov in zasnov EU.

Za pomoč pri oblikovanju strategij in operacij za zaščito vrednosti vaših zamisli in stvaritev poročilo EU o varstvu in uveljavljanju pravic intelektualne lastnine podjetjem, zlasti malim podjetjem, ponuja informacije o morebitnih tveganjih za njihovo intelektualno lastnino pri opravljanju poslovnih dejavnosti v nekaterih državah v tujini ali z njimi.

Prenos tehnologije

EU, vključno s svojimi državami članicami, si prizadeva za spodbujanje prenosa tehnologije, zlasti v najmanj razvite države.

  • EU meni, da lahko politike za razvoj trdnega režima pravic intelektualne lastnine državam v razvoju pomagajo pridobiti koristi boljšega dostopa do tuje tehnologije.
  • tuja podjetja bodo pogosteje izdajala licence za znanje in sodelovala pri skupnih projektih, če v državi obstaja učinkovit sistem pravic intelektualne lastnine.

Poiščite koristne informacije za podjetja o prenosu tehnologije in zadevah v zvezi z intelektualno lastnino.

Politika EU glede dostopa do zdravil

EU si prizadeva za lažji dostop do zdravil v državah v razvoju. Cilj je najti pravo ravnovesje med zaščito pravic intelektualne lastnine farmacevtskih podjetij, ki vodijo raziskave novih zdravil, in potrebo po zagotovitvi, da so ta zdravila na voljo ljudem po vsem svetu. Zato EU svoj pristop glede pravic intelektualne lastnine, povezanih z drogami, prilagaja potrebam in stopnji razvoja svojih trgovinskih partnerjev.

EU obravnava različna vprašanja v zvezi s cenovno dostopnostjo, razpoložljivostjo, dostopnostjo, sprejemljivostjo, kakovostjo in uporabo zdravil v državah z nizkimi in srednjimi dohodki s podporo

  • svetovne zdravstvene organizacije in pobude
  • javni zdravstveni sistemi držav z nizkimi in srednjimi dohodki
  • raziskave in razvoj zdravil, ki jih potrebujejo države z nizkimi in srednjimi dohodki
  • trgovinska pravila, ki olajšujejo dostop do zdravil

Več informacij o svetovnih zdravstvenih ukrepih EU za države z nizkimi in srednjimi dohodki.

Deli to stran:

Hitre povezave