Prawa własności intelektualnej i oznaczenia geograficzne

Jeżeli Ty lub Twoja firma posiadasz własność intelektualną opartą na unikalnych pomysłach, innowacjach lub markach, należy ją chronić. Poniżej znajduje się przewodnik po różnych możliwościach ochrony różnych rodzajów własności intelektualnej oraz informacje o tym, jak egzekwować swoje prawa. Więcej informacji na temat polityki UE w zakresie praw własności intelektualnej oraz umów zawieranych przez UE z innymi krajami w celu ochrony unijnych przedsiębiorstw.

Polityka handlowa UE i własność intelektualna

UE popiera surowe standardy w zakresie praw własności intelektualnej, które mają wpływ na przedsiębiorstwa i konsumentów w UE i poza jej granicami. UE dąży do stworzenia solidnych i przewidywalnych ram prawnych dotyczących praw własności intelektualnej w handlu międzynarodowym, w tym:

  • Prawa własności intelektualnej promujące innowacje, gwarantujące pochodzenie produktów i zapewniające rzeczywisty charakter, wraz z zakazem stosowania środków przeciwko wszelkim naruszeniom tych praw
  • Prawa własności intelektualnej chroniące konsumentów przed podrabianymi produktami, które nie spełniają unijnych norm bezpieczeństwa i higieny pracy

Aby zapobiec naruszeniom praw własności intelektualnej, UE przyjęła zmienioną strategię egzekwowania praw własności intelektualnej w państwach trzecich, która koncentruje się na:

  • reagowanie na niedawne zmiany w międzynarodowym środowisku własności intelektualnej, w tym na cyfryzację w różnych sferach gospodarczych, a także na nowe luki prawne w prawodawstwie dotyczącym praw własności intelektualnej i ich egzekwowaniu
  • zapewnienie Komisji Europejskiej narzędzi niezbędnych do skuteczniejszego sprostania obecnym wyzwaniom

Jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) UE jest sygnatariuszem międzynarodowych umów dotyczących praw własności intelektualnej, takich jak Porozumienie w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIP). Porozumienie TRIPS określa minimalne standardy ochrony praw własności intelektualnej, które mają być zapewniane przez każde państwo, oraz procedury rozstrzygania sporów związanych z prawami własności intelektualnej.

 

Prawa własności intelektualnej w porozumieniu TRIPS obejmują:

Prawa własności intelektualnej w umowach handlowych UE

UEnegocjuje rozdziały dotyczące praw własności intelektualnej w swoich umowach handlowych z innymi krajami i regionami. Celem jest zapewnienie, aby obaj partnerzy handlowi stosowali takie same standardy ochrony własności intelektualnej.

  • Umowy handlowe UE wykraczają poza porozumienia TRIPS WTO i odnoszą się do konkretnych kwestii związanych z prawami własności intelektualnej z tymi krajami
  • więcej informacji na temat przepisów dotyczących praw własności intelektualnej w umowach handlowych UE można znaleźć tutaj.

Polityka UE w zakresie praw własności intelektualnej wobec krajów rozwijających się

UE promuje wzmocnienie i egzekwowanie norm w zakresie praw własności intelektualnej w krajach rozwijających się. Chociaż lepsza ochrona praw własności intelektualnej jest ważna dla przedsiębiorstw UE, przyciąga ona również transfery technologii, inwestycje zagraniczne, badania naukowe i innowacje z korzyścią dla krajów rozwijających się.

UE zapewnia szereg instrumentów i programów pomocy technicznej w celu wspierania krajów rozwijających się w zwiększaniu praw własności intelektualnej.

UE angażuje się również w ochronę unijnych twórczości, wynalazków i wzorów.

Aby pomóc w opracowywaniu strategii i operacji służących ochronie wartości twoich pomysłów i twórczości, sprawozdanie UE w sprawie ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej oferuje przedsiębiorstwom, w szczególności małym przedsiębiorstwom, informacje na temat potencjalnych zagrożeń dla ich własności intelektualnej podczas prowadzenia działalności gospodarczej w niektórych krajach lub z nimi za granicą.

„Transfer technologii”

UE – w tym jej państwa członkowskie – stara się promować transfer technologii, zwłaszcza do krajów najsłabiej rozwiniętych.

  • UE uważa, że strategie polityczne mające na celu stworzenie silnego systemu praw własności intelektualnej mogą pomóc krajom rozwijającym się w uzyskaniu korzyści z większego dostępu do zagranicznych technologii.
  • przedsiębiorstwa zagraniczne będą bardziej skłonne udzielać licencji na wiedzę i współpracować przy wspólnych projektach, jeżeli w danym kraju istnieje skuteczny system praw własności intelektualnej.

Znajdź przydatne informacje dla przedsiębiorstw na temat transferu technologii i kwestii związanych z własnością intelektualną.

Polityka UE w zakresie dostępu do leków

UE dąży do ułatwienia dostępu do leków w krajach rozwijających się. Celem jest znalezienie właściwej równowagi między ochroną praw własności intelektualnej przedsiębiorstw farmaceutycznych, które prowadzą badania nad nowymi lekami, a potrzebą zapewnienia dostępności tych leków dla ludzi na całym świecie. W związku z tym UE dostosowuje swoje podejście do praw własności intelektualnej związanych z narkotykami do potrzeb i poziomu rozwoju swoich partnerów handlowych.

UE zajmuje się różnymi kwestiami związanymi z przystępnością cenową, dostępnością, dostępnością, akceptowalnością, jakością i stosowaniem leków w krajach o niskim i średnim dochodzie poprzez wspieranie

  • organizacje i inicjatywy w dziedzinie zdrowia na świecie
  • systemy publicznej opieki zdrowotnej w krajach o niskim i średnim dochodzie
  • badania i rozwój leków potrzebnych krajom o niskim i średnim dochodzie
  • zasady handlu ułatwiające dostęp do leków

Więcej informacji na temat globalnych działań UE w dziedzinie zdrowia w krajach o niskim i średnim dochodzie

Udostępnij tę stronę: