Intelektuālā īpašuma tiesības un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes
Ja jums vai jūsu uzņēmumam ir intelektuālais īpašums, kura pamatā ir unikālas idejas, inovācija vai zīmoli, tas ir jāaizsargā. Šeit atrodamas norādes par dažādām iespējām, kā aizsargāt dažādus intelektuālā īpašuma veidus, kā arī informācija par to, kā īstenot jūsu tiesības. Jūs varat arī uzzināt vairāk par ES politiku intelektuālā īpašuma tiesību jomā un nolīgumiem, ko ES ir noslēgusi ar citām valstīm, lai aizsargātu ES uzņēmumus.
ES tirdzniecības politika un intelektuālais īpašums
ES atbalsta stingrus intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) standartus, kas ietekmē uzņēmumus un patērētājus ES un ārpus tās. ES meklē stabilu un paredzamu intelektuālā īpašuma tiesību tiesisko regulējumu starptautiskajai tirdzniecībai, tostarp
- Intelektuālā īpašuma tiesības, kas veicina inovāciju, garantē produktu izcelsmi un nodrošina to patiesumu, kā arī aizliedz pasākumus pret jebkādiem šo tiesību pārkāpumiem
- Intelektuālā īpašuma tiesības, kas aizsargā patērētājus pret viltotām precēm, kuras neatbilst ES veselības un drošības standartiem
Lai novērstu intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumus, ES pieņēma pārskatītu stratēģiju intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanai trešās valstīs, kurā galvenā uzmanība pievērsta
- reaģēt uz nesenajām pārmaiņām starptautiskajā intelektuālā īpašuma vidē, tostarp digitalizāciju visās ekonomikas jomās, kā arī uz jaunām nepilnībām intelektuālā īpašuma tiesību aktos un to īstenošanā
- nodrošināt Eiropas Komisijai instrumentus, kas vajadzīgi, lai efektīvāk risinātu pašreizējās problēmas
Kā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) un Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) locekle ES ir parakstījusi starptautiskos intelektuālā īpašuma tiesību nolīgumus, piemēram, Nolīgumu par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem (TRIPS). TRIPS nolīgumā ir noteikti obligātie intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības standarti, kas jānodrošina katrai valstij, un procedūras ar intelektuālā īpašuma tiesībām saistītu strīdu izšķiršanai.
Intelektuālā īpašuma tiesības TRIPS līgumā ietver:
- Autortiesības un blakustiesības
- Preču zīmes, tostarp pakalpojumu zīmes
- Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, tostarp cilmes vietas nosaukumi
- rūpnieciskais dizains
- Patenti, tostarp jaunu augu šķirņu aizsardzība
- integrālo shēmu izkārtojums
- Neizpaužama informācija, tostarp komercnoslēpumi un testēšanas dati
Intelektuālā īpašuma tiesības ES tirdzniecības nolīgumos
ESrisina sarunas par IĪT sadaļām tirdzniecības nolīgumos ar citām valstīm un reģioniem.Mērķis ir nodrošināt, ka abiem tirdzniecības partneriem ir vienādi intelektuālā īpašuma aizsardzības standarti.
- ES tirdzniecības nolīgumi ir plašāki par PTO TRIPS nolīgumiem un risina konkrētas IĪT problēmas ar šīm valstīm.
- vairāk par IĪT noteikumiem ES tirdzniecības nolīgumos var uzzināt šeit
ES intelektuālā īpašuma tiesību politika attiecībā uz jaunattīstības valstīm
ES veicina IĪT standartu uzlabošanu un piemērošanu jaunattīstības valstīs. Lai gan labāka intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība ir svarīga ES uzņēmumiem, tā arī piesaista tehnoloģiju nodošanu, ārvalstu ieguldījumus, pētniecību un inovāciju jaunattīstības valstu labā.
ES nodrošina virkni instrumentu un tehniskās palīdzības programmu, lai palīdzētu jaunattīstības valstīm uzlabot intelektuālā īpašuma tiesības.
ES arī iesaistās pastiprinātā dialogā par intelektuālo īpašumu ar 14 prioritārajām valstīm (Ķīnu, Argentīnu, Indiju, Indonēziju, Krieviju, Turciju, Ukrainu, Brazīliju, Ekvadoru, Malaiziju, Meksiku, Filipīnām, Taizemi un ASV).
Lai palīdzētu izstrādāt stratēģijas un darbības, kuru mērķis ir aizsargāt jūsu ideju un jaunrades vērtību, ES ziņojums par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību un īstenošanu piedāvā informāciju uzņēmumiem, jo īpaši mazajiem uzņēmumiem, par iespējamiem riskiem, kas saistīti ar to intelektuālo īpašumu, kad tie veic uzņēmējdarbību konkrētās valstīs ārvalstīs vai ar tām.
Tehnoloģiju nodošana
ES – tostarp tās dalībvalstis – strādā, lai veicinātu tehnoloģiju nodošanu, jo īpaši uz vismazāk attīstītajām valstīm (VAV).
- ES uzskata, ka politika, kas izstrādāta, lai izstrādātu spēcīgu IĪT režīmu, var palīdzēt jaunattīstības valstīm gūt labumu no lielākas piekļuves ārvalstu tehnoloģijām.
- ārvalstu uzņēmumi drīzāk licencēs zināšanas un sadarbosies kopīgos projektos, ja valstī būs efektīva intelektuālā īpašuma tiesību sistēma.
Atrast noderīgu informāciju uzņēmumiem par tehnoloģiju nodošanu un intelektuālā īpašuma jautājumiem.
ES politika attiecībā uz zāļu pieejamību
ES strādā, lai atvieglotu zāļu pieejamību jaunattīstības valstīs. Tā mērķis ir panākt pareizo līdzsvaru starp to farmācijas uzņēmumu intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību, kuri vada pētījumus par jaunām zālēm, un nepieciešamību nodrošināt, ka šīs zāles ir pieejamas cilvēkiem visā pasaulē. Tāpēc ES savu pieeju ar narkotikām saistītām intelektuālā īpašuma tiesībām pielāgo tirdzniecības partneru vajadzībām un attīstības līmenim.
ES risina dažādus jautājumus, kas saistīti ar zāļu cenu pieejamību, pieejamību, pieejamību, pieņemamību, kvalitāti un lietošanu valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem, atbalstot
- pasaules mēroga veselības organizācijas un iniciatīvas
- valstu ar zemiem un vidējiem ienākumiem sabiedrības veselības aizsardzības sistēmas
- valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem nepieciešamā zāļu pētniecība un izstrāde (R&D)
- tirdzniecības noteikumi, kas atvieglo zāļu pieejamību
Plašāka informācija par ES globālajiem veselības aizsardzības pasākumiem valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.