Резултати от търсенето в речника за "B" (9)
Списък на термините в речника:
Даден продукт е в съответствие с правилото, когато стойността на всички или на конкретните материали без произход не надхвърля определен процент от цената франко завода на крайния продукт.
Формулата за изчисляване на стойността на материалите без произход е следната:
Регионално съдържание на даден продукт в FOB (%) = ((FOB — стойност на материалите без произход)/FOB) x 100
където
„Стойност на материалите без произход“ = митническата стойност в момента на вноса на всички материали без произход, използвани в производството на вашия продукт, или, ако това не е известно и не може да бъде установено, първата установима цена, заплатена за материалите без произход в ЕС или в преференциалната държава партньор.
„митническа стойност“ = стойността, определена в съответствие със Споразумението от 1994 г. за прилагане на член VII от Общото споразумение за митата и търговията (Споразумение на СТО за митническата стойност).
„Цена на производител“ = цената франко завода на стоката, платена или платима на производителя, в чието предприятие е извършена последната обработка или преработка, при условие че цената включва стойността на всички използвани материали и всички други разходи, направени при производството на даден продукт, от които се приспадат всички вътрешни данъци, които са или могат да бъдат възстановени, когато полученият продукт бъде изнесен.
Правилото е изпълнено, ако тази стойност на материалите без произход в проценти не превишава процента, посочен в специфичното правило за продукта.
Допълнителна информация относно метода на изчисление в споразумението между ЕС и Япония може да бъде намерена в бележка 4 — Изчисляване на максималната стойност на материалите без произход в главата относно правилата за произход на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония.
Пример 1: Ютии от пластмаси (позиция 39.24 по ХС)
В някои търговски режими на ЕС правилото за пластмасовите кана (позиция по ХС 39.24) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали [без произход] не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW))“
Производителят на пластмасови кана използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор:
— Пластмасови гранули (позиция 39.03 по ХС) (стойност 2 EUR)
(позиция по ХС 39.24) (стойност 0,50 EUR).
Една пластмасова кана (цена от 6 EUR франко завода) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на използваните материали без произход е под 50 % от цената франко завода.
Пример 2: Вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС)
В някои преференциални търговски режими на ЕС правилото за вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали без произход от позиция 73.15 не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Производителят на веригите за сняг използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор.
Верига (позиция по ХС 73.15) (стойност 150 EUR)
— телове от неръждаеми стомани (позиция 72.23 по ХС) (стойност 60 EUR)
Верига за сняг (цена франко завода 350 EUR) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на материалите без произход от позиция 73.15 по ХС е по-малка от 50 % от цената франко завода на веригата за сняг, въпреки че общата стойност на всички материали без произход надвишава 50 % от цената на продукта франко завода.
Какво представлява електронната търговия?
Днес търговията е значително улеснена от онлайн платформите за електронна търговия. Те могат да бъдат или отделни платформи за електронна търговия, т.е. собствени онлайн магазини, или платформи, на които едно предприятие предлага интерфейс и обикновено бекофис софтуер за различни продавачи и купувачи (например „Ebay „или „Amazon“). Платформите за електронна търговия улесняват търговията, тъй като дават възможност на продавачите от една държава лесно да се свързват с клиенти от други държави. Продавачите могат да рекламират и предлагат своите стоки и услуги на такива платформи на много потенциални клиенти. По подобен начин подобни платформи улесняват търсенето на подходящи продукти за клиентите, тъй като те ще бъдат представени и могат да сравняват различните продавачи. Клиентите могат да бъдат или крайни ползватели, или други предприятия, които използват тези стоки за своя собствен производствен процес или услуга.
Ако смятате да продавате продукта си чрез такива онлайн канали на клиенти на чуждестранни пазари, все пак е необходимо да се оценят същите изисквания по отношение на износа, както при традиционните канали за продажба. При продажбата на малки количества на крайните потребители е важно да се информирате за правилата de minimis. Тези правила често освобождават пратките с ниска стойност от тарифите и имат само минимални формални изисквания по отношение на необходимата документация. Повече информация за режимите de minimis можете да намерите тук
В зависимост от продуктите, които искате да продадете, може да се наложи да бъдат оценени допълнителни изисквания. Така например ще трябва да обмислите въпроси за порталите за плащания, които се използват онлайн, за изискванията на целевия Ви пазар за защита на личните данни и за трансграничното предаване на данни, или за въпроси, свързани с обработката на склад и логистиката.
Можете да се свържете с търговските камари, агенции за насърчаване на износа, консултантски фирми или други подобни институции за помощ в този процес (LINK to полезни контакти). Мрежата „Enterprise Europe“ предлага и общи насоки за МСП по отношение на електронната търговия в Европа, която включва информация за пазарите в чужбина.
Международни търговски условия. Единадесет условия за продажба, приети в световен мащаб при разпределянето на разходите и отговорностите между купувача и продавача. Предложени, актуализирани и защитени с авторско право от Международната търговска камара (ICC), те служат като световни стандарти за еднакво тълкуване на общите договорни клаузи в международната търговия.
Накратко, тези термини са (1) Ex Works (EXW), (2) Free Carrier (FCA), (3) Free Alongside Ship (FAS), (4) FOB (Free On Board Vessel), (5) Cost and Freight (CFR), (6) Cost, Insurance and freight (CIF), (7) Carriage Paid to (CPT), (8) Carriage and Insurance Paid to (CIP), (9) Delicovered At Place (DAP), Delired At Place (DPU), Delired Duty Duty Paid (DDP).
Многоезична база данни, включваща всички мерки, свързани със законодателството на ЕС в областта на митата, търговията и селското стопанство. Системата предоставя на всички икономически оператори ясна представа за мерките, които трябва да бъдат взети при вноса на стоки в ЕС, или за износа на стоки от ЕС.
Писмена информация, издадена от националните митнически органи в страните от ЕС относно преференциалния или непреференциалния произход на стоките, предназначени за внос или износ.
Свързано съдържание:
Писмена информация, издадена от националните митнически органи в страните от ЕС относно начина, по който стоките се класират в Комбинираната номенклатура или номенклатура, която се основава на тях, като TARIC. Следователно ОТИ идентифицира правилната тарифна класификация за изнасяните стоки.
Свързано съдържание:
Метод на износ на стоки, при който разходите за доставяне на стоките до най-близкото пристанище са включени в цената на продукта, но купувачът носи отговорност за превоза от там и за всички други такси, свързани с получаването на продуктите до тяхното местоназначение. Тя е широко използван международен морски термин.
Метод на износ на стоки, при които рисковете и разходите се прехвърлят заедно с кораба в пристанището на натоварване. След това митническите формалности, разходи и рискове се поемат от купувача.
Схема за преференциална търговия, приета през 2001 г. за 49-те най-слаборазвити страни.С него се предоставя безмитен и безквотен достъп за почти всички продукти, с изключение на оръжия и боеприпаси. Той е уреден с Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета.