Počet výsledků vyhledávání pojmu "B" (164)
Seznam pojmů ve slovníčku:
Výraz používaný k vyloučení produktů ze systému všeobecných celních preferencí (GSP) pocházejících ze zvýhodněné země, pokud dosáhnou úrovně konkurenceschopnosti na trhu EU, na níž již k soutěži v rámci systému GSP nepotřebují. Na rozdíl od předchozího systému GSP, který měl specifické „odvětví“ v rámci systému GSP, je nyní odstupňování založeno na „oddílech“ společného celního sazebníku. Třída (tj. velká skupina produktů v konkrétním odvětví - společný celní sazebník má 21) z jednotlivých zemí je „odstupňována“ (vyloučena) ze systému GSP, pokud tyto produkty překročí příslušnou prahovou hodnotu (57 %, 17,5 % nebo 47,2 % podle typu produktu) dovozu stejných produktů do EU v rámci systému GSP jako roční průměr za poslední tři roky.
Akt – skupina afrických, karibských a tichomořských států (AKT) je organizací složenou ze 79 afrických, karibských a tichomořských států, zřízené dohodou z Georgetownu v roce 1975. Všechny jsou s výjimkou Kuby signatáři dohody z Cotonou, známé také jako „dohoda o partnerství AKT-ES“. Dohoda upravuje preferenční obchodní podmínky i politické, obchodní a rozvojové vztahy s EU.
V prosinci 2019 schválila Rada ministrů AKT revizi dohody z Georgetownu, která přemění stávající skupinu států AKT v Organizaci afrických, karibských a tichomořských států (OSACPS).
Související obsah:
Dovoz do EU v rámci dohody o hospodářském partnerství
EPA – Východoafrické společenství
Ustanovení, které umožňuje zpracování dovážených surovin nebo polotovarů pro opětovný vývoz v rámci společenství výrobci ze Společenství, aniž by výrobci museli platit clo a DPH z použitého zboží.
Dumping vyváží za cenu nižší, než jsou vnitrostátní tržní náklady, aby získal podíl na světovém trhu. Článek VI GATT z roku 1994 povoluje uložení antidumpingového cla z dumpingového zboží, které se rovná rozdílu mezi jeho vývozní cenou a běžnou hodnotou, pokud dumping působí újmu výrobcům konkurenčních výrobků v zemi dovozu.
Dumping vyváží za cenu nižší, než jsou vnitrostátní tržní náklady, aby získal podíl na světovém trhu. Antidumpingová cla jsou daně z dováženého zboží, které mají kompenzovat rozdíl mezi jeho vývozní cenou a běžnou hodnotou, pokud dumping působí újmu výrobcům konkurenčních výrobků v dovážející zemi. Antidumpingové clo umožňuje článek VI GATT.
Související obsah:
Hodnota zboží stanovená v souladu s celními pravidly pro stanovení úrovně valorických cel .
Komplexní rámec pro celní pravidla a postupy v rámci celních předpisů EU s cílem vytvořit bezpapírovou a plně automatizovanou celní unii. Celní kodex Unie vstoupil v platnost dne 1. května 2016, avšak stále platí určitá přechodná opatření, zejména proto, že dosud neexistují všechny elektronické systémy pro vyřizování formalit.
Obecně platí, že clo platí dovozce. Dovozce deklaruje celní hodnotu zboží celnímu orgánu v dovážející zemi a konečné posouzení hodnoty zboží provádí celní orgán. Nejčastěji je hodnota transakce (cena, kterou kupující skutečně zaplatil prodávajícímu), která slouží jako základ pro ocenění.
Bez ohledu na pravidla pro mnohostranný obchodní systém mohou rozvinuté země poskytnout celní preference rozvojovým ekonomikám, aniž by vyžadovala vzájemnost (v rámci systému všeobecných celních preferencí, nebo na regionální či dvoustranné úrovni).
Systém kumulace původu mezi EU, státy ESVO, Türkiye, zeměmi, které podepsaly Barcelonské prohlášení, západním Balkánem a Faerskými ostrovy.