EPA - Východoafrické společenství
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a EAC usnadní lidem a podnikům z obou regionů vzájemně investovat a obchodovat a podpoří rozvoj ve východní Africe. Přečtěte si, jak by dohody EU o hospodářském partnerství se šesti africkými státy mohly brzy prospět vašemu obchodu.
Na první pohled
Východoafrické společenství je jedním z nejintegrovanějších regionálních hospodářských společenství Africké unie. Jedná se o celní unii, v níž se s většinou zboží a služeb mezi členskými státy obchoduje bezcelně a která má společný vnější celní sazebník se třetími zeměmi. Jako společný trh se mohou osoby, zboží, služby a kapitál volně pohybovat. Kromě toho EAC plánuje v roce 2023 vytvořit měnovou unii a prosazovat užší politickou integraci.
Jednání o dohodě o hospodářském partnerství mezi EU a Východoafrickým společenstvím byla úspěšně uzavřena v říjnu 2014. Dohodu již podepsaly Keňa, Rwanda a všechny členské státy EU. Vstup v platnost ještě čeká na podpis ostatními členskými státy Východoafrického společenství (Tanzanie, Uganda, Burundi a Jižní Súdán) před ratifikací všemi stranami.
Jakmile dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a EAC vstoupí v platnost, poskytne všem vývozům Východoafrického společenství okamžitý bezcelní a bezkvótový přístup na trh EU v kombinaci s částečným a postupným otevíráním trhu Východoafrického společenství dovozům z EU.
Dohoda rovněž obsahuje podrobná ustanovení o pravidlech původu a sanitárních a fytosanitárních opatřeních. Zakazuje neodůvodněná nebo diskriminační omezení dovozu a vývozu, čímž pomáhá EAC v úsilí o odstranění necelních překážek v obchodu uvnitř EAC.
Kapitoly o zemědělství a rybolovu jsou navíc zaměřeny na posílení spolupráce v oblasti udržitelného využívání zdrojů. Strany se rovněž zavazují k dalším jednáním o obchodu se službami a pravidlech souvisejících s obchodem, která se zabývají udržitelným rozvojem, politikou hospodářské soutěže, investicemi a rozvojem soukromého sektoru, právy duševního vlastnictví a transparentností při zadávání veřejných zakázek.
Země, které jsou příjemci pomoci
- Burundi – čeká se na podpis. Vztahuje se na něj režim „vše kromě zbraní“ (EBA).
- Keňa – podepsala a ratifikovala dohodu o hospodářském partnerství. EBA se na ně nevztahuje. Má bezcelní a bezkvótový přístup na trh EU.
- Rwanda – podepsala dohodu o hospodářském partnerství. Zahrnuto Evropským orgánem pro bankovnictví.
- Tanzanie – čeká se na podpis. Zahrnuto Evropským orgánem pro bankovnictví.
- Uganda – čeká se na podpis. Zahrnuto Evropským orgánem pro bankovnictví.
- Jižní Soudan – neúčastnil se jednání, neboť se připojil k Východoafrické radě v roce 2016. K dohodě se může připojit, jakmile vstoupí v platnost. Není členem WTO. Zahrnuto Evropským orgánem pro bankovnictví.
Asymetrická ustanovení ve prospěch zemí Východoafrického společenství
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a EAC předpokládá ustanovení o asymetriích ve prospěch zemí Východoafrického společenství, jako je vyloučení citlivých produktů z liberalizace, dlouhá období liberalizace, pružná pravidla původu a zvláštní záruky a opatření pro zemědělství, potravinové zabezpečení a ochranu vznikajícího průmyslu.
- Zatímco trhy EU jsou okamžitě a plně otevřeny, trh Východoafrického společenství se částečně a postupně otevírá dovozu z EU, přičemž jsou plně zohledněny rozdíly v úrovni rozvoje.
Sazby
- EU poskytne 100% bezcelní a bezkvótový přístup k veškerému dovozu pocházejícímu ze zemí Východoafrického společenství. Přístup na trh EU je trvalý, plný a bezplatný pro všechny
- Země Východoafrického společenství postupně ruší 82,6 % cel, a to v průběhu 15–25 let. Z liberalizace jsou zcela vyloučeny citlivé výrobky, včetně různých zemědělských produktů, vín a lihovin, chemických látek, plastů, papíru na bázi dřeva, textilu a oděvů, obuvi, keramických výrobků, skleněných výrobků, výrobků z obecných kovů a vozidel.
- Pokud dojde k náhlému nárůstu dovozu některého zboží z EU do zemí Východního partnerství, mohou země Východoafrického společenství uplatňovat ochranná opatření, jako jsou dovozní kvóty a znovuzavedení cel.
- Jsou stanoveny limity pro případné dodatečné vývozní daně ze surovin a nezpracovaných potravin. Členové Východoafrického společenství tak budou moci ukládat nové vývozní daně až po oznámení EU a po omezenou dobu.
- Pomocí možnosti vyhledávání v aplikaci Můj obchodní asistent najdete přesné informace o clech a sazbách pro váš konkrétní produkt s ohledem na zemi jeho původu a určení. V případě pochybností se obraťte na celní orgány.
Pravidla původu
Aby byl váš produkt způsobilý pro preferenční zacházení, musí splňovat pravidla původu podle dohody. Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňujepravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu“ v části „Můj obchodní asistent“.
Obecné informace o pravidlech původu jsou k dispozici níže.
Flexibilní pravidla původu umožňují zemím Východoafrického společenství vyvážet výrobky se vstupy z jiných zemí, zejména v klíčových odvětvích - zemědělství, rybolov, textil a oděvy. Například textilní výrobek může vstoupit do EU bezcelně, pokud alespoň jedna fáze jeho výroby – jako je tkaní nebo pletení – proběhla v zemi EPA.
Tolerance
Tolerance obsažené v dohodě o hospodářském partnerství jsou mírnější než obvyklé tolerance. Dosahují 15 % ceny konečného produktu ze závodu namísto 10 % předpokládaných ve většině dohod EU. Pro textil a oděvy se použijí zvláštní tolerance.
Kumulace
Dohoda o hospodářském partnerství zahrnuje tyto druhy kumulace:
- Dvoustranná kumulace s EU
- Diagonální a úplná kumulace se ZZÚ a zeměmi AKT za určitých podmínek.
- Kumulace se sousedními rozvojovými zeměmi za určitých podmínek.
Přímá doprava
Důkaz o přímé přepravě musí být předložen celním orgánům země dovozu.
Navracení cla
Náhrada může být požadována za clo zaplacené z materiálů, které byly dříve dovezeny k dalšímu zpracování a poté vyvezeny do země, která podepsala dohodu o hospodářském partnerství s EU.
Podmínky na plavidlech
Ryby ulovené na volném moři a ve výlučných ekonomických zónách zemí Východoafrického společenství lze považovat za ryby pocházející ze země Východoafrického společenství pouze tehdy, jsou-li uloveny plavidly, která splňují určitá kritéria. Tato kritéria se vztahují k místu registrace plavidla, k vlajce, pod kterou plavidlo pluje, a k jeho vlastnictví.
Neexistují žádné zvláštní požadavky na státní příslušnost posádky, velitelů nebo důstojníků. Tyto požadavky, které byly obsaženy v původní dohodě z Cotonou, byly nyní odstraněny, aby se usnadnilo udělování statusu původu rybám uloveným zeměmi EPA.
Zvláštní pravidla původu produktu
- Zvláštní pravidla pro jednotlivé produkty jsou obsažena v příloze II dohody o hospodářském partnerství mezi EU a EAC.
- Podívejte se na specifická pravidla původu produktu pro váš produkt prostřednictvím služby Můj obchodní asistent
Požadavky na výrobek
Technická pravidla a požadavky
- Seznamte se s technickými požadavky, pravidly a postupy[link], které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- V databázi My Trade Assistant vyhledejte konkrétní pravidla a předpisy vztahující se na váš produkt a jeho zemi původu.
Požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost SPS
- Seznamte se s obecnými zdravotními, bezpečnostními, sanitárními a fytosanitárními normami, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- V databázi My Trade Assistant vyhledejte pravidla týkající se zdraví, bezpečnosti a sanitárních a fytosanitárních opatření, která se vztahují na váš výrobek a jeho zemi původu.
Dokumenty a postupy celního odbavení
Doklady o původu
- Chcete-li se stát schváleným vývozcem, musíte být schopni prokázat celním orgánům status původu vašich produktů, jakož i veškeré další požadavky, které mohou uložit.
Celní orgány mohou v případě zneužití odejmout status schváleného vývozce. Chcete-li se o postupech dozvědět více, obraťte se na celní orgány.
- Aby se na produkty pocházející ze zemí Východoafrického společenství vztahovaly preferenční celní sazby, musí k nim být přiložen doklad o původu. Doklad o původu zůstává v platnosti po dobu 10 měsíců. To může být buď:
- průvodní osvědčení EUR.1 - vydané celními orgány země vývozu. Vývozce (nebo zplnomocněný zástupce), který žádá o osvědčení, musí být připraven předložit na požádání doklady prokazující status původu dotčených produktů a splnit ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.
- prohlášení na faktuře – vydané kterýmkoli vývozcem pro zásilky v hodnotě 6 000 EUR nebo nižší nebo schválenými vývozci pro zásilky jakékoli hodnoty. Při vyplňování prohlášení na faktuře byste měli být připraveni předložit doklady prokazující status původu vašich produktů.
Další dokumenty
- Informace o dalších dokladech o celním odbavení a postupech potřebných k dovozu do Evropské unie.
Duševní vlastnictví a zeměpisná označení
- Konkrétní informace o právních předpisech EU v oblasti duševního vlastnictví a zeměpisných označení, jakož i o politice EU v oblasti práv duševního vlastnictví vůči nejméně rozvinutým a rozvojovým zemím
- Najděte obecné informace o duševním vlastnictví a zeměpisných označeních
Obchod se službami
- Konkrétní informace o trhu EU se službami
- Obecné informace o pravidlech, předpisech a zařízeních upravujících obchod službami
Veřejné zakázky
- Konkrétní informace o trhu EU s veřejnými zakázkami
- Obecné informace o právních předpisech v oblasti zadávání veřejných zakázek, pravidlech a přístupu na různé trhy
Investice
- Konkrétní informace o investicích ze zahraničí do EU
- Najděte si obecné informace, které vám umožní investovat v zahraničí
Ostatní (hospodářská soutěž, obchod a udržitelný rozvoj)
Hospodářská soutěž
- Od roku 2014 EU zastavila vývozní subvence na všechny produkty vyvážené do všech zemí EPA.
- EU minimalizovala opatření, která narušují výrobu a obchod
- Kapitola o zemědělství zaručuje, že EU nebude uplatňovat vývozní subvence, a to ani v době krize na trhu.
- Pokud je místní průmysl ohrožen v důsledku prudkého nárůstu dovozu z Evropy, dohoda EPA umožňuje zahájit opatření na ochranu průmyslových odvětví a nově vznikajícího průmyslu Východoafrického společenství.
Udržitelný rozvoj
- Kapitola o zemědělství je zaměřena na udržitelný zemědělský rozvoj, včetně zajišťování potravin, rozvoje venkova a snižování chudoby ve Východoafrickém společenství. Zavazuje strany k prohloubenému politickému dialogu o zemědělství a zajišťování potravin, včetně transparentnosti, pokud jde o jejich vnitrostátní politiky.
- Kapitola o rybolovu posiluje spolupráci v oblasti udržitelného využívání zdrojů v oblasti rybolovu, jako je hodnocení a řízení zdrojů; monitorování environmentálních, hospodářských a sociálních dopadů; soulad se stávajícími vnitrostátními právními předpisy a příslušnými mezinárodními nástroji; účinnou kontrolu a dohled v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu;
- Cílem kapitoly o hospodářské a rozvojové spolupráci je posílit konkurenceschopnost ekonomik Východoafrického společenství, budovat dodavatelské kapacity a pomáhat členům Východoafrického společenství při hladkém provádění dohody o hospodářském partnerství;
- Dohoda o hospodářském partnerství úzce souvisí s dohodou z Cotonou a jejími základními prvky, jako jsou lidská práva, demokracie a právní stát;
Regionální integrace
Dohoda o hospodářském partnerství se týká jak obchodu mezi zeměmi Východoafrického společenství, tak obchodu s EU.
- Dohoda o hospodářském partnerství zakazuje neodůvodněná nebo diskriminační omezení dovozu a vývozu, což přispívá k úsilí Východoafrického společenství o odstranění necelních překážek v obchodu uvnitř EAC.
Budování kapacit a technická pomoc
EU poskytuje podporu, která bude financována prostřednictvím stávajících nástrojů, zejména rozvojového rozpočtu EU a Evropského rozvojového fondu (ERF), prostřednictvím pomoci na podporu obchodu.
Užitečné odkazy a dokumenty
- Můj obchodní asistent – vše, co potřebujete vědět o vašem konkrétním vývozu/dovozu z/do EU
- Viz konsolidované znění dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Východoafrickým společenstvím.