DHP – Východoafrické spoločenstvo

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a EAC uľahčí ľuďom a podnikom z týchto dvoch regiónov vzájomné investovanie a obchodovanie a podporí rozvoj vo východnej Afrike. Zistite, ako by dohody EÚ o hospodárskom partnerstve (DHP) so šiestimi africkými štátmi mohli byť čoskoro prínosom pre váš obchod.

Na prvý pohľad

EAC je jedným z najintegrovanejších regionálnych hospodárskych spoločenstiev Africkej únie. Ide o colnú úniu, v ktorej sa s väčšinou tovarov a služieb medzi členskými štátmi obchoduje bez cla a s tretími krajinami sa uplatňuje spoločná vonkajšia colná sadzba. Ako spoločný trh sa osoby, tovar, služby a kapitál môžu voľne pohybovať. Okrem toho EAC plánuje v roku 2023 vytvoriť menovú úniu a presadzovať užšiu politickú integráciu.

Rokovania o dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a EAC boli úspešne ukončené v októbri 2014. Dohodu už podpísali Keňa, Rwanda a všetky členské štáty EÚ. Nadobudnutie platnosti ešte čaká na podpis ostatných členských štátov EAC (Tanzánia, Uganda, Burundi okrem Južného Sudánu) pred ratifikáciou všetkými stranami.

Po nadobudnutí platnosti DHP medzi EÚ a EAC sa zabezpečí okamžitý bezcolný a bezkvótový prístup na trh EÚ pre všetok vývoz z EAC v kombinácii s čiastočným a postupným otvorením trhu EAC pre dovoz z EÚ.

Dohoda obsahuje aj podrobné ustanovenia o pravidlách pôvodu a sanitárnych a fytosanitárnych opatreniach. Zakazujú sa ním neodôvodnené alebo diskriminačné obmedzenia dovozu a vývozu, čím sa pomáha úsiliu EAC o odstránenie necolných prekážok obchodu v rámci EAC.

Okrem toho sú kapitoly o poľnohospodárstve a rybnom hospodárstve zamerané na posilnenie spolupráce v oblasti udržateľného využívania zdrojov. Zmluvné strany sa takisto zaväzujú k ďalším rokovaniam o obchode so službami a pravidlách súvisiacich s obchodom, ktoré sa týkajú udržateľného rozvoja, politiky hospodárskej súťaže, investícií a rozvoja súkromného sektora, práv duševného vlastníctva a transparentnosti vo verejnom obstarávaní.

Zvýhodnené krajiny

  • Burundi – čaká sa na podpis. Vzťahuje sa naň systém „všetko okrem zbraní“ (EBA).
  • Keňa – podpísala a ratifikovala DHP. Nevzťahuje sa na EBA. Využíva bezcolný a bezkvótový prístup na trh EÚ.
  • Rwanda – podpísala DHP. Vzťahuje sa na EBA.
  • Tanzánia – čaká sa na podpis. Vzťahuje sa na EBA.
  • Uganda – čaká sa na podpis. Vzťahuje sa na EBA.
  • Južný Sudán – nezúčastnil sa na rokovaniach, keďže v roku 2016 vstúpil do EAC. Môže sa pripojiť k dohode, keď nadobudne platnosť. Nie je členom WTO. Vzťahuje sa na EBA.

Asymetrické ustanovenia v prospech krajín EAC

V DHP medzi EÚ a EAC sa predpokladajú ustanovenia o asymetrii v prospech krajín EAC, ako je vylúčenie citlivých výrobkov z liberalizácie, dlhé obdobia liberalizácie, pružné pravidlá pôvodu a osobitné záruky a opatrenia pre poľnohospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a ochranu nerozvinutého priemyslu.

  • Zatiaľ čo trhy EÚ sú okamžite a úplne otvorené, trh EAC sa čiastočne a postupne otvára dovozu z EÚ, pričom sa v plnej miere zohľadňujú rozdiely v úrovniach rozvoja.

Tarify

  • EÚ udelí 100 % bezcolný a bezkvótový prístup všetkým dovozom pochádzajúcim z krajín EAC. Prístup na trh EÚ je trvalý, úplný a bezplatný pre všetkých
  • Krajiny EAC postupne rušia 82,6 % ciel, a to v priebehu 15 – 25 rokov. Z liberalizácie sú úplne vylúčené citlivé výrobky vrátane rôznych poľnohospodárskych výrobkov, vína a liehovín, chemikálií, plastov, papiera na báze dreva, textílií a odevov, obuvi, keramických výrobkov, skleneného tovaru, výrobkov zo základných kovov a vozidiel.
  • Ak dovoz určitého tovaru EÚ do krajín Východného partnerstva náhle prudko vzrastie, krajiny Východného partnerstva môžu uplatňovať ochranné opatrenia, ako sú dovozné kvóty a opätovné zavedenie ciel.
  • Obmedzujú sa potenciálne dodatočné vývozné dane na suroviny a nespracované potraviny. V súlade s tým budú môcť členovia EAC ukladať nové vývozné dane len po oznámení EÚ a na obmedzený čas.
  • Použite možnosť vyhľadávania Môj obchodný asistent na vyhľadanie presných informácií o clách a sadzbách pre váš konkrétny výrobok s prihliadnutím na jeho krajinu pôvodu a určenia. V prípade pochybností sa obráťte na colné orgány.

Pravidlá pôvodu

Na to, aby váš výrobok spĺňal podmienky na preferenčné zaobchádzanie, musí spĺňať pravidlá pôvodu podľa dohody. Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA) v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty.

Všeobecné informácie o pravidlách pôvodu sú k dispozícii nižšie.

Flexibilné pravidlá pôvodu umožňujú krajinám EAC vyvážať výrobky so vstupmi z iných krajín, najmä v kľúčových odvetviach – poľnohospodárstve, rybárstve a textilnom a odevnom priemysle. Textilný výrobok môže napríklad vstúpiť do EÚ bez cla, ak sa aspoň jedna fáza jeho výroby, ako je tkanie alebo pletenie, uskutočnila v krajine DHP.

Tolerancia

Tolerancie obsiahnuté v EPA sú zhovievavejšie ako bežné. Predstavujú 15 % ceny konečného výrobku zo závodu namiesto 10 %, ktoré sa predpokladajú vo väčšine dohôd EÚ. V prípade textilu a odevov sa budú uplatňovať osobitné tolerancie.

Kumulácia

DHP zahŕňa tieto druhy kumulácie:

  • Dvojstranná kumulácia s EÚ
  • Diagonálna a úplná kumulácia so ZKÚ a krajinami AKT za určitých podmienok.
  • Kumulácia so susednými rozvojovými krajinami za určitých podmienok.

Priama preprava

Dôkaz o priamej preprave sa musí predložiť colným orgánom dovážajúcej krajiny.

Vrátenie cla

Náhrada sa môže požadovať za clo zaplatené za materiály, ktoré boli predtým dovezené na ďalšie spracovanie a potom vyvezené do krajiny, ktorá podpísala DHP s EÚ.

Podmienky týkajúce sa plavidiel

Ryby ulovené na otvorenom mori a vo výhradných hospodárskych zónach krajín EAC možno považovať za ryby s pôvodom v krajine EAC len vtedy, ak ich ulovili plavidlá, ktoré spĺňajú určité kritériá. Tieto kritériá sa vzťahujú na miesto registrácie plavidla, vlajku, pod ktorou sa plavidlo „plaví“, a na jeho vlastníctvo.

Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na štátnu príslušnosť posádky, kapitánov lodí alebo dôstojníkov. Tieto požiadavky, ktoré boli v pôvodnej dohode z Cotonou, sa teraz odstránili, aby sa uľahčilo udeľovanie pôvodu rybám uloveným krajinami DHP.

Špecifické pravidlá pôvodu pre výrobky

Požiadavky na výrobok

Technické pravidlá a požiadavky

  • Získajte informácie o technických požiadavkách, pravidlách a postupoch[link], ktoré musí tovar spĺňať, aby mohol byť dovezený do Európskej únie.
  • V databáze Môj obchodný asistent vyhľadajte konkrétne pravidlá a predpisy, ktoré sa vzťahujú na váš výrobok a jeho krajinu pôvodu.

Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia SPS

Dokumenty a postupy colného konania

Dôkazy o pôvode

  • Aby ste sa mohli stať schváleným vývozcom, musíte byť schopní preukázať colným orgánom status pôvodu vašich výrobkov, ako aj akékoľvek ďalšie požiadavky, ktoré môžu uložiť.

Colné orgány môžu v prípade zneužitia odňať status schváleného vývozcu. Ak sa chcete dozvedieť viac o postupoch, obráťte sa na svoje colné orgány.

  • Aby výrobky s pôvodom v krajinách EAC spĺňali podmienky na preferenčné colné sadzby, musí k nim byť priložený dôkaz o pôvode. Dôkaz o pôvode zostáva v platnosti 10 mesiacov. Môže to byť buď:
    • sprievodné osvedčenie EUR.1 – vydané colnými orgánmi vyvážajúcej krajiny. Vývozca (alebo splnomocnený zástupca), ktorý žiada o osvedčenie, musí byť pripravený na požiadanie predložiť doklady preukazujúce status pôvodu príslušných výrobkov a spĺňať ostatné požiadavky protokolu o pravidlách pôvodu.
    • vyhlásenie na faktúre – vydané ktorýmkoľvek vývozcom v prípade zásielok s hodnotou 6 000 EUR alebo menej alebo schválenými vývozcami v prípade zásielok akejkoľvek hodnoty. Pri vypĺňaní fakturačného vyhlásenia by ste mali byť pripravení predložiť doklady preukazujúce status pôvodu vašich výrobkov.

Iné dokumenty

  • Ďalšie informácie o ďalších colných dokladoch a postupoch potrebných na dovoz do Európskej únie.

Duševné vlastníctvo a zemepisné označenia

Obchod so službami

Verejné obstarávanie

Investície

Iné (hospodárska súťaž, obchod a udržateľný rozvoj)

Hospodárska súťaž

  • Od roku 2014 EÚ zastavila vývozné subvencie na všetky výrobky vyvážané do všetkých krajín DHP.
  • EÚ minimalizovala opatrenia, ktoré narúšajú výrobu a obchod
  • Kapitola o poľnohospodárstve zaručuje, že EÚ nebude uplatňovať vývozné dotácie, a to ani v čase krízy na trhu.
  • Ak je miestny priemysel ohrozený v dôsledku prudkého nárastu dovozu z Európy, DHP umožňuje zavedenie opatrení na ochranu priemyselných odvetví a začínajúceho priemyslu EAC.

Trvalo udržateľný rozvoj

  • Kapitola o poľnohospodárstve je zameraná na udržateľný rozvoj poľnohospodárstva vrátane potravinovej bezpečnosti, rozvoja vidieka a znižovania chudoby v EAC. Zaväzuje zmluvné strany k prehĺbeniu politického dialógu o poľnohospodárstve a potravinovej bezpečnosti vrátane transparentnosti, pokiaľ ide o ich príslušné domáce politiky.
  • Kapitola o rybnom hospodárstve posilňuje spoluprácu v oblasti udržateľného využívania zdrojov v oblasti rybného hospodárstva, ako je posudzovanie a riadenie zdrojov; monitorovanie environmentálnych, hospodárskych a sociálnych vplyvov; súlad s existujúcimi vnútroštátnymi právnymi predpismi a príslušnými medzinárodnými nástrojmi; účinná kontrola a dohľad v boji proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu;
  • Kapitola o hospodárskej a rozvojovej spolupráci sa zameriava na zvýšenie konkurencieschopnosti ekonomík EAC, budovanie dodávateľských kapacít a pomoc členom EAC pri bezproblémovom vykonávaní DHP;
  • DHP je úzko prepojená s Dohodou z Cotonou a jej základnými prvkami, ako sú ľudské práva, demokracia a právny štát;

Regionálna integrácia

Dohoda o hospodárskom partnerstve je rovnako o obchode medzi krajinami EAC, ako aj o obchode s EÚ.

  • DHP zakazuje neodôvodnené alebo diskriminačné obmedzenia dovozu a vývozu, čo prispieva k úsiliu EAC odstrániť necolné prekážky obchodu v rámci EAC.

Budovanie kapacít a technická pomoc

EÚ poskytuje podporu, ktorá sa bude financovať prostredníctvom existujúcich nástrojov, najmä z rozpočtu EÚ na rozvoj a Európskeho rozvojového fondu (ERF), prostredníctvom pomoci obchodu.

Užitočné odkazy a dokumenty

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy