GPM – Kelet-afrikai Közösség

Az EU–EAC gazdasági partnerségi megállapodás meg fogja könnyíteni a két régió lakosai és vállalkozásai számára az egymásba való beruházást és az egymással folytatott kereskedelmet, valamint Kelet-Afrika egész területén ösztönözni fogja a fejlődést. Ismerje meg, hogy az EU hat afrikai állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodásai (GPM) milyen előnyökkel járhatnak az Ön kereskedelmére nézve.

Egy pillantásra

Az EAC az Afrikai Unió egyik legintegráltabb regionális gazdasági közössége. Vámunióról van szó, ahol a legtöbb árut és szolgáltatást vámmentesen értékesítik a tagállamok között, és közös külső vámtarifával rendelkeznek a harmadik országokkal. Közös piacként a személyek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabadon mozoghatnak. Emellett az EAC 2023-ban monetáris unió létrehozását tervezi, és szorosabb politikai integrációt szorgalmaz.

Az EU és az EAC közötti gazdasági partnerségi megállapodásra irányuló tárgyalások 2014 októberében sikeresen lezárultak. A megállapodást Kenya, Ruanda és valamennyi uniós tagállam már aláírta. A hatálybalépés még mindig a többi EAC-tagállam (Tanzánia, Uganda, Burundi, Dél-Szudán mellett) aláírására vár, mielőtt azt valamennyi fél megerősítené.

Hatálybalépését követően az EU–EAC gazdasági partnerségi megállapodás azonnali vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít az uniós piachoz valamennyi EAC-export számára, valamint részlegesen és fokozatosan megnyitja az EAC-piacot az EU-ból származó behozatal előtt.

A megállapodás a származási szabályokra, valamint az egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó részletes rendelkezéseket is tartalmaz. Megtiltja a behozatalra és a kivitelre vonatkozó indokolatlan vagy diszkriminatív korlátozásokat, ezáltal segítve az EAC arra irányuló erőfeszítéseit, hogy felszámolja az EAC-n belüli kereskedelem nem vámjellegű akadályait.

Ezenkívül a mezőgazdaságról és a halászatról szóló fejezetek célja az erőforrások fenntartható felhasználásával kapcsolatos együttműködés megerősítése. A Felek kötelezettséget vállalnak arra is, hogy további tárgyalásokat folytatnak a szolgáltatások kereskedelméről és a kereskedelemmel kapcsolatos szabályokról, amelyek a fenntartható fejlődéssel, a versenypolitikával, a beruházásokkal és a magánszektor fejlesztésével, a szellemitulajdon-jogokkal és a közbeszerzés átláthatóságával foglalkoznak.

A kedvezményezett országok

  • Burundi – aláírásra vár. A „fegyver kivételével mindent” (EBA) rendszer hatálya alá tartozik.
  • Kenya – Aláírta és ratifikálta a gazdasági partnerségi megállapodást. Nem tartozik az EBH hatálya alá. Vám- és kvótamentes hozzáférést élvez az uniós piachoz.
  • Ruanda – Aláírta a gazdasági partnerségi megállapodást. Az EBH által lefedett terület.
  • Tanzánia – aláírásra vár. Az EBH által lefedett terület.
  • Uganda – aláírásra vár. Az EBH által lefedett terület.
  • Dél-Szudán – nem vett részt a tárgyalásokon, mivel 2016-ban csatlakozott az EAC-hoz. Csatlakozhat a megállapodáshoz, amikor az hatályba lép. Nem tagja a WTO-nak. Az EBH által lefedett terület.

Aszimmetrikus rendelkezések az EAC-országok javára

Az EU–EAC gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetriára vonatkozó rendelkezéseket irányoz elő a Kelet-afrikai Közösség országai számára, például az érzékeny termékek kizárását a liberalizációból, a hosszú liberalizációs időszakokat, a rugalmas származási szabályokat, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágak védelmére vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.

  • Míg az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyílnak, az EAC piaca részben és fokozatosan megnyílik az EU-ból származó behozatal előtt, teljes mértékben figyelembe véve a fejlettségi szintek közötti különbségeket.

Vámtarifák

  • Az EU 100 %-os vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít a Kelet-afrikai Közösség országaiból érkező valamennyi behozatalhoz. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és mindenki számára ingyenes
  • Az EAC-országok 15–25 év alatt fokozatosan megszüntetik a vámok 82,6%-át. Az érzékeny termékek teljes mértékben ki vannak zárva a liberalizációból, beleértve a különböző mezőgazdasági termékeket, a borokat és szeszes italokat, a vegyi anyagokat, a műanyagokat, a faalapú papírokat, a textileket és ruházati cikkeket, a lábbeliket, a kerámiatermékeket, az üvegárut, a nem nemesfémből készült árukat és a járműveket.
  • Ha egyes uniós áruknak a keleti partnerség országaiba történő behozatala hirtelen megugrik, a Kelet-afrikai Közösség országai olyan biztosítékokat alkalmazhatnak, mint a behozatali kvóták és a vámok újbóli bevezetése.
  • Korlátozások vonatkoznak a nyersanyagokra és a feldolgozatlan élelmiszerekre kivetett esetleges további exportadókra. Ennek megfelelően az EAC-tagok csak az EU értesítését követően és korlátozott ideig vethetnek ki új exportadókat.
  • Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját az adott termékre vonatkozó vámokra és tarifákra vonatkozó pontos információk megtalálásához, figyelembe véve a származási és rendeltetési országot. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal.

Származási szabályok

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokkal kapcsolatos általános információk az alábbiakban találhatók.

A rugalmas származási szabályok lehetővé teszik a Kelet-afrikai Közösség országai számára, hogy más országokból származó alapanyagokból exportáljanak termékeket, különösen a kulcsfontosságú ágazatokban – a mezőgazdaságban, a halászatban, valamint a textil- és ruházati ágazatban. Például egy textiltermék akkor léphet be vámmentesen az EU-ba, ha előállításának legalább egy szakaszára – például szövésre vagy kötésre – gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országban került sor.

Tolerancia

Az EPA-ban szereplő toleranciák enyhébbek, mint a szokásosak. Ezek a végtermék gyártelepi árának 15%-át teszik ki, szemben a legtöbb uniós megállapodásban előirányzott 10%-kal. A textil- és ruházati termékekre különleges tűréshatárok vonatkoznak.

Kumuláció

A gazdasági partnerségi megállapodás a kumuláció következő típusait tartalmazza:

  • Kétoldalú kumuláció az EU-val
  • Diagonális és teljes kumuláció a TOT-okkal és az AKCS-országokkal, bizonyos feltételek mellett.
  • Kumuláció a szomszédos fejlődő országokkal, bizonyos feltételek mellett.

Közvetlen szállítás

A közvetlen szállítás bizonyítékát be kell nyújtani az importáló ország vámhatóságaihoz.

Vámvisszatérítés

Visszatérítés igényelhető az olyan anyagok után fizetett vámra, amelyeket korábban további feldolgozás céljából importáltak, majd egy olyan országba exportáltak, amely GPM-et írt alá az EU-val.

A hajókra vonatkozó feltételek

A nyílt tengeren és az EAC-országok kizárólagos gazdasági övezeteiben kifogott halak csak akkor tekinthetők valamely EAC-országból származónak, ha azokat bizonyos kritériumoknak megfelelő hajók fogják ki. Ezek a kritériumok a hajó lajstromozásának helyére, a lobogóra, amely alatt „vitorláznak”, valamint a hajó tulajdonjogára vonatkoznak.

A személyzet, a parancsnokok vagy a tisztek állampolgárságára vonatkozóan nincs külön követelmény. Ezeket a követelményeket, amelyek az eredeti Cotonoui Megállapodásban szerepeltek, most eltörölték, hogy megkönnyítsék a származás megadását a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országok által kifogott halak számára.

Termékspecifikus származási szabályok

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

  • Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.
  • Keresse meg a termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a My Trade Assistant adatbázisban.

Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS

Vámkezelési dokumentumok és eljárások

Származási igazolások

  • Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré válhasson, bizonyítania kell a vámhatóságai számára a termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket.

Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az Ön elfogadott exportőri státuszát. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.

  • A preferenciális vámtételekre való jogosultsághoz a Kelet-afrikai Közösség országaiból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig érvényes. Ez lehet:
    • az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőjének) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
    • számlanyilatkozat – amelyet bármely exportőr állít ki 6000 EUR vagy annál kisebb értékű szállítmányok esetében, vagy elfogadott exportőrök bármilyen értékű szállítmányok esetében. A számlanyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékek származó helyzetét igazoló dokumentumokat.

Egyéb dokumentumok

  • Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

Szolgáltatáskereskedelem

Közbeszerzés

Beruházás

Egyéb (verseny, kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló irányelv)

Verseny

  • 2014 óta az EU minden GPM-országba exportált termék esetében megszüntette az exporttámogatásokat.
  • Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
  • A mezőgazdaságról szóló fejezet garantálja, hogy az EU még piaci válság idején sem alkalmaz exporttámogatásokat.
  • Ha a helyi ipar veszélybe kerül az Európából érkező behozatal megugrása miatt, a gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi az ipari ágazatok és a Kelet-afrikai Közösség fiatal iparának védelmét célzó intézkedések elindítását.

Fenntartható fejlődés

  • A mezőgazdaságról szóló fejezet a fenntartható mezőgazdasági fejlődésre irányul, beleértve az élelmezésbiztonságot, a vidékfejlesztést és a szegénység csökkentését az EAC-ban. Elkötelezi a Feleket a mezőgazdaságról és az élelmezésbiztonságról folytatott politikai párbeszéd elmélyítése mellett, beleértve a belső politikáik átláthatóságát is.
  • A halászatról szóló fejezet megerősíti az erőforrások fenntartható felhasználásával kapcsolatos együttműködést a halászat területén, például az erőforrások felmérése és kezelése terén; a környezeti, gazdasági és társadalmi hatások nyomon követése; a hatályos nemzeti jogszabályoknak és a vonatkozó nemzetközi jogi eszközöknek való megfelelés; hatékony ellenőrzés és felügyelet a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem érdekében;
  • A gazdasági és fejlesztési együttműködésről szóló fejezet célja az EAC-gazdaságok versenyképességének fokozása, az ellátási kapacitás kiépítése és az EAC-tagok támogatása a gazdasági partnerségi megállapodás zökkenőmentes végrehajtásában;
  • A gazdasági partnerségi megállapodás szorosan kapcsolódik a Cotonoui Megállapodáshoz és annak alapvető elemeihez, például az emberi jogokhoz, a demokráciához és a jogállamisághoz;

Regionális integráció

A gazdasági partnerségi megállapodás ugyanannyira szól az EAC-országok közötti kereskedelemről, mint az EU-val folytatott kereskedelemről.

  • A gazdasági partnerségi megállapodás tiltja a behozatalra és a kivitelre vonatkozó indokolatlan vagy diszkriminatív korlátozásokat, ami hozzájárul az EAC arra irányuló erőfeszítéseihez, hogy felszámolja a nem vámjellegű akadályokat az EAC-n belüli kereskedelemben.

Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás

Az EU támogatást nyújt, amelyet a kereskedelemösztönző támogatáson keresztül a meglévő eszközökből, elsősorban az uniós fejlesztési költségvetésből és az Európai Fejlesztési Alapból (EFA) finanszíroznak.

Hasznos linkek és dokumentumok

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások