EPA – Wspólnota Wschodnioafrykańska

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Europejską Wspólnotą Energii Atomowej ułatwi obywatelom i przedsiębiorstwom z obu regionów wzajemne inwestowanie i wymianę handlową oraz pobudzenie rozwoju w całej Afryce Wschodniej. Dowiedz się, w jaki sposób unijne umowy o partnerstwie gospodarczym (EPA) z 6 państwami afrykańskimi mogą wkrótce przynieść korzyści Twojemu handlowi.

W skrócie

Wspólnota Wschodnioafrykańska jest jedną z najbardziej zintegrowanych regionalnych wspólnot gospodarczych Unii Afrykańskiej. Jest to unia celna, w której większość towarów i usług jest bezcłowa między państwami członkowskimi i ma wspólną zewnętrzną taryfę celną z państwami trzecimi. Jako wspólny rynek osoby, towary, usługi i kapitał mogą swobodnie przemieszczać się. Ponadto EAC planuje ustanowić unię walutową w 2023 r. i dążyć do ściślejszej integracji politycznej.

Negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Wspólnotą Wschodnioafrykańską zakończyły się pomyślnie w październiku 2014 r. Umowa została już podpisana przez Kenię, Rwandę i wszystkie państwa członkowskie UE. Wejście w życie nadal oczekuje na podpisanie przez pozostałe państwa członkowskie EAC (Tanzanię, Ugandę, Burundi oraz Sudan Południowy) przed ratyfikacją przez wszystkie strony.

Po jej wejściu w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Europejską Wspólnotą Energii Atomowej zapewni natychmiastowy bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku UE dla całego wywozu EAC, w połączeniu z częściowym i stopniowym otwarciem rynku EAC na przywóz z UE.

Umowa zawiera również szczegółowe postanowienia dotyczące reguł pochodzenia oraz środków sanitarnych i fitosanitarnych. Zakazuje nieuzasadnionych lub dyskryminujących ograniczeń przywozu i wywozu, wspierając w ten sposób wysiłki EAC na rzecz zniesienia barier pozataryfowych w handlu wewnątrz EAC.

Ponadto rozdziały dotyczące rolnictwa i rybołówstwa mają na celu wzmocnienie współpracy w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów. Strony zobowiązują się również do dalszych negocjacji w sprawie handlu usługami i zasad związanych z handlem dotyczących zrównoważonego rozwoju, polityki konkurencji, inwestycji i rozwoju sektora prywatnego, praw własności intelektualnej i przejrzystości zamówień publicznych.

Kraje korzystające z pomocy

  • Burundi – w oczekiwaniu na podpisanie. Jest objęty programem „wszystko oprócz broni” (EBA).
  • Kenia – podpisała i ratyfikowała umowę o partnerstwie gospodarczym. Nieuwzględnione przez EUNB. Korzysta z bezcłowego i bezkontyngentowego dostępu do rynku UE.
  • Rwanda – podpisała umowę o partnerstwie gospodarczym. Objęte przez EUNB.
  • Tanzania – Oczekiwanie na podpisanie. Objęte przez EUNB.
  • Uganda – w oczekiwaniu na podpisanie. Objęte przez EUNB.
  • Południowy Soudan – nie uczestniczy w negocjacjach, ponieważ przystąpił do Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej w 2016 r. Może przystąpić do umowy po jej wejściu w życie. Nie jest członkiem WTO. Objęte przez EUNB.

Asymetryczne przepisy na rzecz krajów EAC

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Europejską Wspólnotą Energii Atomowej przewiduje asymetrie na korzyść krajów EAC, takie jak wyłączenie produktów wrażliwych z liberalizacji, długie okresy liberalizacji, elastyczne reguły pochodzenia oraz specjalne zabezpieczenia i środki na rzecz rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony nowo powstających gałęzi przemysłu.

  • Chociaż rynki UE są natychmiast i w pełni otwarte, rynek EAC otwiera się częściowo i stopniowo na przywóz z UE, przy pełnym uwzględnieniu różnic w poziomach rozwoju.

Taryfy

  • UE przyzna 100 % bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do całego przywozu z krajów EAC. Dostęp do rynku UE jest stały, pełny i bezpłatny dla wszystkich
  • Kraje EAC stopniowo znoszą 82,6 % należności celnych w ciągu 15–25 lat. Produkty wrażliwe są całkowicie wyłączone z liberalizacji, w tym różne produkty rolne, wina i napoje spirytusowe, chemikalia, tworzywa sztuczne, papier drewnopochodny, tekstylia i odzież, obuwie, wyroby ceramiczne, wyroby szklane, artykuły z metali nieszlachetnych i pojazdy
  • W przypadku nagłego wzrostu przywozu niektórych towarów z UE do krajów Partnerstwa Wschodniego państwa EAC mogą zastosować środki ochronne, takie jak kontyngenty przywozowe i ponowne wprowadzenie ceł.
  • Nakłada się ograniczenia na ewentualne dodatkowe podatki wywozowe od surowców i żywności nieprzetworzonej. W związku z tym członkowie EAC będą mogli nakładać nowe podatki wywozowe dopiero po powiadomieniu UE i przez ograniczony okres.
  • Skorzystaj z opcji wyszukiwania My Trade Asystent, aby znaleźć dokładne informacje na temat ceł i taryf nakładanych na dany produkt, z uwzględnieniem jego kraju pochodzenia i przeznaczenia. W razie wątpliwości skontaktuj się z organami celnymi.

Reguły pochodzenia

Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, Państwa produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie. Sprawdź interaktywnenarzędzie samooceny reguł pochodzenia (ROSA) w My Trade Asystent, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować prawidłowe dokumenty.

Ogólne informacje na temat reguł pochodzenia są dostępne poniżej.

Elastyczne reguły pochodzenia umożliwiają krajom EAC wywóz produktów z wykorzystaniem środków pochodzących z innych krajów, zwłaszcza w kluczowych sektorach – rolnictwa, rybołówstwa, tekstyliów i odzieży. Na przykład wyrób włókienniczy może zostać wprowadzony do UE bezcłowy, jeżeli co najmniej jeden etap jego produkcji – taki jak tkanie lub dzianie – miał miejsce w państwie objętym umową o partnerstwie gospodarczym.

Tolerancja

Tolerancje zawarte w umowie o partnerstwie gospodarczym są łagodniejsze niż zazwyczaj. Stanowią one 15 % ceny ex-works produktu końcowego zamiast 10 % przewidzianych w większości umów UE. W przypadku tekstyliów i odzieży zastosowanie będą miały szczególne tolerancje.

Kumulacja

Umowa o partnerstwie gospodarczym obejmuje następujące rodzaje kumulacji:

  • Dwustronna kumulacja z UE
  • Diagonalna i pełna kumulacja z KTZ i krajami AKP, pod pewnymi warunkami.
  • Kumulacja z sąsiednimi krajami rozwijającymi się, pod pewnymi warunkami.

Bezpośredni transport

Dowód bezpośredniego transportu należy przedstawić organom celnym kraju przywozu.

Zwrot ceł

O zwrot można ubiegać się o cło zapłacone od materiałów, które zostały wcześniej przywiezione w celu dalszego przetworzenia, a następnie wywiezione do państwa, które podpisało umowę o partnerstwie gospodarczym z UE.

Warunki dotyczące statków

Ryby złowione na pełnym morzu i w wyłącznych strefach ekonomicznych państw EAC można uznać za pochodzące z państwa EAC wyłącznie wtedy, gdy zostały złowione przez statki spełniające określone kryteria. Kryteria te odnoszą się do miejsca rejestracji statku, bandery, pod którą statek ten „sail,” oraz do ich własności.

Nie ma żadnych szczególnych wymogów dotyczących obywatelstwa załogi, kapitanów lub oficerów. Wymogi te, zawarte w pierwotnej umowie z Kotonu, zostały obecnie zniesione, aby ułatwić przyznawanie pochodzenia rybom poławianym przez państwa objęte umową o partnerstwie gospodarczym.

Reguły pochodzenia odnoszące się do poszczególnych produktów

Wymogi dotyczące produktu

Przepisy i wymogi techniczne

  • Dowiedz się, jakie wymogi techniczne, zasady i procedury[link] muszą spełniać towary, aby mogły zostać przywiezione do Unii Europejskiej.
  • Szukaj szczegółowych zasad i przepisów mających zastosowanie do Twojego produktu i jego kraju pochodzenia w bazie danych My Trade Asystent.

Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa – środki sanitarne i fitosanitarne

Dokumenty i procedury odprawy celnej

Dowody pochodzenia

  • Aby zostać upoważnionym eksporterem, musisz być w stanie udowodnić swoim organom celnym status pochodzenia swoich produktów, jak również wszelkie inne wymogi, które mogą one nałożyć.

Organy celne mogą cofnąć status upoważnionego eksportera w przypadku nadużycia. Aby dowiedzieć się więcej na temat procedur, skontaktuj się z organami celnymi.

  • Aby kwalifikować się do objęcia preferencyjnymi stawkami celnymi, produktom pochodzącym z krajów EAC musi towarzyszyć dowód pochodzenia. Dowód pochodzenia zachowuje ważność przez 10 miesięcy. Może to być:
    • świadectwo przewozowe EUR.1 - wystawione przez organy celne kraju wywozu. Eksporter (lub upoważniony przedstawiciel) ubiegający się o świadectwo musi być przygotowany do przedłożenia na żądanie dokumentów potwierdzających status pochodzenia danych produktów i spełniających pozostałe wymogi protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
    • deklarację na fakturze – wystawioną przez dowolnego eksportera, dla przesyłek o wartości 6 000 EUR lub niższej, lub przez upoważnionych eksporterów, dla przesyłek o dowolnej wartości. Wypełniając deklarację na fakturze, należy przygotować się do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia swoich produktów.

Inne dokumenty

  • Dowiedz się więcej o innych dokumentach i procedurach odprawy celnej potrzebnych do przywozu do Unii Europejskiej.

Własność intelektualna i oznaczenia geograficzne

Handel usługami

Zamówienia publiczne

Inwestycji

Inne (konkurencja, dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa zabawek)

Konkurencja

  • Od 2014 r. UE zaprzestała subsydiów wywozowych na wszystkie produkty wywożone do wszystkich państw objętych umową o partnerstwie gospodarczym.
  • UE zminimalizowała środki, które zakłócają produkcję i handel
  • Rozdział dotyczący rolnictwa gwarantuje, że UE nie będzie stosować subsydiów wywozowych nawet w czasach kryzysu rynkowego.
  • Jeżeli lokalny przemysł jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu importu z Europy, umowa o partnerstwie gospodarczym umożliwia uruchomienie środków mających na celu ochronę sektorów przemysłowych i nowo powstających gałęzi przemysłu EAC.

Zrównoważonego rozwoju

  • Rozdział dotyczący rolnictwa jest ukierunkowany na zrównoważony rozwój rolnictwa, w tym bezpieczeństwo żywnościowe, rozwój obszarów wiejskich i ograniczanie ubóstwa w ramach EAC. Zobowiązuje ona Strony do pogłębionego dialogu politycznego na temat rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, w tym przejrzystości w odniesieniu do ich odpowiednich polityk krajowych.
  • Rozdział dotyczący rybołówstwa wzmacnia współpracę w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów w obszarze rybołówstwa, taką jak ocena zasobów i zarządzanie nimi; monitorowanie skutków środowiskowych, gospodarczych i społecznych; zgodność z obowiązującymi przepisami krajowymi i odpowiednimi instrumentami międzynarodowymi; skuteczną kontrolę i nadzór w celu zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów;
  • Rozdział dotyczący współpracy gospodarczej i na rzecz rozwoju ma na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarek EAC, budowanie zdolności w zakresie dostaw oraz wspieranie członków EAC w sprawnym wdrażaniu umowy o partnerstwie gospodarczym;
  • Umowa o partnerstwie gospodarczym jest ściśle powiązana z umową z Kotonu i jej zasadniczymi elementami, takimi jak prawa człowieka, demokracja i praworządność;

Integracja regionalna

Umowa o partnerstwie gospodarczym dotyczy zarówno handlu między krajami EAC, jak i handlu z UE.

  • Umowa o partnerstwie gospodarczym zakazuje nieuzasadnionych lub dyskryminujących ograniczeń przywozu i wywozu, co przyczynia się do wysiłków EAC na rzecz wyeliminowania barier pozataryfowych w handlu wewnątrz EAC.

Wzmacnianie potencjału i pomoc techniczna

UE zapewnia wsparcie, które będzie finansowane z istniejących instrumentów, głównie z budżetu UE na rzecz rozwoju i Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR), za pośrednictwem pomocy na rzecz wymiany handlowej.

Przydatne linki i dokumenty

Udostępnij tę stronę: