Verejné obstarávanie
EÚ má podrobné pravidlá o spôsobe, akým by sa malo verejné obstarávanie vykonávať. Existujú aj rôzne medzinárodné, regionálne a bilaterálne pravidlá a usmernenia.
Aké sú pravidlá na trhu EÚ?
Všetky postupy verejného obstarávania v EÚ sa vykonávajú na základe vnútroštátnych pravidiel. V prípade zákaziek s vyššou hodnotou vychádzajú tieto pravidlá zo všeobecných pravidiel EÚ v oblasti verejného obstarávania.
S cieľom vytvoriť rovnaké podmienky pre podniky v celej Európe sa v právnych predpisoch EÚ stanovujú minimálne harmonizované pravidlá verejného obstarávania. Tieto pravidlá upravujú spôsob, akým verejné orgány a určití prevádzkovatelia verejných služieb nakupujú tovar, práce a služby.
V rámci súťažného konania existujú rôzne typy postupov verejného obstarávania.
Hraničné hodnoty – prahové hodnoty — táto ochranná známka, keď sa používajú pravidlá EÚ , závisia od predmetu kúpy a kto nakupuje. Tieto prahové hodnoty sa pravidelne revidujú.
Podrobné prahové hodnoty pre verejné obstarávanie môžete skontrolovať.
V tendroch nižšej hodnoty sa uplatňujú len vnútroštátne pravidlá verejného obstarávania, mali by sa však dodržiavať všeobecné zásady EÚ týkajúce sa transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.
Právne predpisy EÚ v oblasti verejného obstarávania nájdete tu.
Ako predkladať ponuky v rámci verejných súťaží v EÚ?
- Verejné súťaže sa uverejňujú na stránke Tenders Electronic Daily (TED)
- súťažné podklady musia byť prístupné v elektronickej podobe a odkaz sa musí zahrnúť do oznámení TED.
- spoločnosti musia predkladať ponuky elektronicky
- obstarávateľské agentúry musia akceptovať elektronické faktúry (s určitými výnimkami pre orgány štátnej správy na nižšej ako ústrednej úrovni).
Trhy verejného obstarávania v zahraničí
Zatiaľ čo trh verejného obstarávania EÚ je jedným z najrozvinutejších a najotvorenejších systémov na svete, mimo EÚ je situácia často veľmi odlišná.
Podniky z EÚ nemajú vždy rovnaký prístup k zahraničným trhom verejného obstarávania, pretože mnohé krajiny sa zdráhajú otvoriť svoje trhy verejného obstarávania medzinárodnej konkurencii.
Vo viacerých svojich obchodných dohodách EÚ súhlasila s pravidlami verejného obstarávania s inými krajinami.
V týchto prípadoch si EÚ a jej obchodní partneri navzájom ponúkajú prístup k obstarávaniu určitých tovarov a služieb zo strany niektorých verejných orgánov a orgánov s cieľom podporiť otvorenejšie a vyváženejšie medzinárodné trhy.
To znamená, že spoločnosti z oboch strán môžu súťažiť o verejné zákazky v oblastiach uvedených v dohode.
EÚ má obchodné dohody s kapitolami o verejnom obstarávaní:
Kanada, Japonsko, Stredná Amerika, Čile, Kolumbia, Irak, Kórea, Mexiko, Peru, Mercosur, Ukrajina, Singapur
Tieto obchodné dohody sa vzťahujú na pravidlá pre zmluvné tovary, práce a služby a uvádzajú sa v nich osobitné možnosti obstarávania, ktoré sú otvorené pre podniky z oboch strán.
Niektoré z týchto dohôd sú založené na Dohode WTO o vládnom obstarávaní ( GPA).
Informácie o týchto dohodách nájdete v časti o trhoch.