Резултати от търсенето в речника за "D" (16)
Списък на термините в речника:
Мито, налагано като процент от стойността на услугите или стоките, които се внасят, а не като процент от теглото или броя на единиците.
Кодекс алиментариус, или „Кодекс за храните“ е набор от стандарти, насоки и кодекси на поведение, приети от Комисията за Codex Alimentarius, свързани с храните, производството на храни и безопасността на храните. Тя има за цел да защитава здравето на потребителите и да насърчава лоялните практики в търговията с храни. САС е създаден от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Световната здравна организация (СЗО) на Организацията на обединените нации.
Дъмпингът изнася на цени, по-ниски от националните пазарни разходи, за да спечели пазарен дял на световния пазар. Член VI от ГАТТ от 1994 г. разрешава налагането на антидъмпингови мита върху дъмпингови стоки, равни на разликата между експортната им цена и нормалната им стойност, ако дъмпингът причинява вреда на производителите на конкурентни продукти в страната вносител.
Онлайн база данни на ЕС за митническите тарифи
https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en&SimDate=20200303
Допълнителните мита са данъците върху търгуваните стоки. Възможните допълнителни мита са:
- EA (ОВ): Селскостопански компонент
- ADSZ: Допълнителни мита върху съдържанието на захар
- ADFM: допълнително мито върху съдържанието на брашно
- УШИ: намален селскостопански компонент
- ADSZR: намалено допълнително мито върху съдържанието на захар
- ADFMR: намалено допълнително мито върху съдържанието на брашно
Административен документ, използван в ЕС за търговия с държави извън ЕС и за движение на стоки извън ЕС в рамките на ЕС. ЕАД осигурява откритост в националните административни изисквания, рационализира и намалява документацията, свежда до минимум информацията, поискана, стандартизира и хармонизира данните.
Какво представлява електронната търговия?
Днес търговията е значително улеснена от онлайн платформите за електронна търговия. Те могат да бъдат или отделни платформи за електронна търговия, т.е. собствени онлайн магазини, или платформи, на които едно предприятие предлага интерфейс и обикновено бекофис софтуер за различни продавачи и купувачи (например „Ebay „или „Amazon“). Платформите за електронна търговия улесняват търговията, тъй като дават възможност на продавачите от една държава лесно да се свързват с клиенти от други държави. Продавачите могат да рекламират и предлагат своите стоки и услуги на такива платформи на много потенциални клиенти. По подобен начин подобни платформи улесняват търсенето на подходящи продукти за клиентите, тъй като те ще бъдат представени и могат да сравняват различните продавачи. Клиентите могат да бъдат или крайни ползватели, или други предприятия, които използват тези стоки за своя собствен производствен процес или услуга.
Ако смятате да продавате продукта си чрез такива онлайн канали на клиенти на чуждестранни пазари, все пак е необходимо да се оценят същите изисквания по отношение на износа, както при традиционните канали за продажба. При продажбата на малки количества на крайните потребители е важно да се информирате за правилата de minimis. Тези правила често освобождават пратките с ниска стойност от тарифите и имат само минимални формални изисквания по отношение на необходимата документация. Повече информация за режимите de minimis можете да намерите тук
В зависимост от продуктите, които искате да продадете, може да се наложи да бъдат оценени допълнителни изисквания. Така например ще трябва да обмислите въпроси за порталите за плащания, които се използват онлайн, за изискванията на целевия Ви пазар за защита на личните данни и за трансграничното предаване на данни, или за въпроси, свързани с обработката на склад и логистиката.
Можете да се свържете с търговските камари, агенции за насърчаване на износа, консултантски фирми или други подобни институции за помощ в този процес (LINK to полезни контакти). Мрежата „Enterprise Europe“ предлага и общи насоки за МСП по отношение на електронната търговия в Европа, която включва информация за пазарите в чужбина.
Международни търговски условия. Единадесет условия за продажба, приети в световен мащаб при разпределянето на разходите и отговорностите между купувача и продавача. Предложени, актуализирани и защитени с авторско право от Международната търговска камара (ICC), те служат като световни стандарти за еднакво тълкуване на общите договорни клаузи в международната търговия.
Накратко, тези термини са (1) Ex Works (EXW), (2) Free Carrier (FCA), (3) Free Alongside Ship (FAS), (4) FOB (Free On Board Vessel), (5) Cost and Freight (CFR), (6) Cost, Insurance and freight (CIF), (7) Carriage Paid to (CPT), (8) Carriage and Insurance Paid to (CIP), (9) Delicovered At Place (DAP), Delired At Place (DPU), Delired Duty Duty Paid (DDP).
Инструментите за търговска защита се използват за възстановяване на справедливостта и равните условия, когато вносът на даден продукт от трета държава влиза в ЕС на изкуствено занижени цени, като по този начин се вреди на европейската производствена промишленост. Те дават възможност за добавяне на допълнителни мита към вноса в ЕС, когато се осъществява нелоялна търговия.
Инструментите за търговска защита могат да се справят с ниските цени на вноса само ако тези цени са дъмпингови, субсидирани или ако предизвикват рязко и непредвидено увеличение на вноса.
Мерките за търговска защита засягат едва около 1 % от общия обем на вноса в ЕС.
Законодателството на ЕС за търговска защита, в съответствие с правилата на Световната търговска организация, включва инструменти за:
• Антидъмпинг
• антисубсидийни мерки
• защитни мерки
Критериите за произход в специфичните правила за продуктите, според които даден продукт се счита за достатъчно преработен в държавата партньор, когато увеличението на стойността на стоката достигне определено равнище, изразено чрез ad valorem процент.