Hogyan lehet elolvasni a kereskedelmi megállapodást?

Ha Ön termékét vagy szolgáltatását kívánja exportálni, kereskedelmi megállapodásnak köszönhetően kedvezményes elbánásban részesülhet. A kereskedelmi megállapodások megkönnyítik és olcsóbbá teszik az exportot, ami versenyelőnyt biztosít az Ön terméke számára a rendeltetési hely piacán. Ebben a részben megtudhatja, hogyan működnek az uniós kereskedelmi megállapodások, és elmondhatja, hogyan találhatja meg a szükséges információkat.

Az uniós kereskedelmi megállapodások bonyolultnak tűnhetnek, de könnyen követhető logikai struktúrán alapulnak. Az alábbiakban megtalálja a kereskedelmi megállapodások általános alapstruktúráját, amely segít Önnek megtalálni azokat az információkat, amelyekre az adott kereskedelmi tevékenységhez szüksége van. Ez általános iránymutatásként szolgál. Az aláíró felek helyzetétől és a kereskedelem liberalizálására irányuló törekvésük szintjétől függően minden megállapodás eltérő.

1. Preambulum

A preambulum megemlíti a Feleket, megerősíti gazdasági kapcsolataik fejlesztésére vonatkozó közös célkitűzéseiket, és elismeri e kapcsolatok alapjait.

2. Fogalommeghatározások, célkitűzések és kezdeti rendelkezések

Ez a fejezet ismerteti a megállapodásban használt kifejezéseket a nyelv egységes értelmezésének biztosítása érdekében.

3. Nemzeti elbánás és az áruk piacra jutása

A fejezet és mellékletei általában azt írják le, hogy a megállapodás milyen mértékben és milyen gyorsan csökkenti vagy szünteti meg a vámokat, adókat vagy más importdíjakat a felek közötti kereskedelemben. Itt megtalálja a kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi árura vonatkozó egyedi vámokat és vámtarifákat. Általában létezik egy külön melléklet, amely az egyes felek által az áruk minden kategóriájára vonatkozóan tett konkrét kötelezettségvállalásokat tartalmazza.

4. Kereskedelmi jogorvoslatok

Ez a fejezet olyan ellenintézkedésekre vonatkozik, amelyeket az egyik fél a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok negatív hatásaira válaszul hozhat, mint például a dömping és a jogellenes támogatások.

5. A kereskedelem technikai akadályai

Ez a fejezet egyes rendeletek harmonizálását írja elő, és bizonyos ágazatokban egyenértékűnek ismeri el a minőségtanúsítási eljárásokat.Rendelkezhet a megfelelőségértékelési eljárások kölcsönös elismeréséről, ami azt jelenti, hogy a termékeket az exportáló országban kibocsátott megfelelőségértékelési dokumentumok alapján be lehet hozni a rendeltetési országba.

6. Egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedések

Ez a fejezet meghatározza az élelmiszer-biztonságra, valamint az állat- és növényegészségügyre vonatkozó szabályokat. Célja általában a megfelelési eljárások egyszerűsítése és harmonizálása, biztosítva, hogy az élelmiszer-biztonságra, valamint az állat- és növényegészségügyre vonatkozó jogszerű intézkedések ne akadályozzák indokolatlanul a kereskedelmet. Itt megtalálhatja az egyes országok illetékes hatóságait és a kivitelhez szükséges jóváhagyási mechanizmusokat.  

7. Vámügyek és a kereskedelem könnyítése

E fejezet célja a vámeljárások egyszerűsítése és hatékonyabbá tétele. Itt megtalálhatja a máshol nem említett vámeljárásokat, a származási szabályoknak való megfelelés dokumentálására és megállapítására vonatkozó követelményeket, a vámérték-megállapítással, a díjakkal és illetékekkel kapcsolatos egyéb információkat, valamint a vámhatósági határozatok elleni fellebbezéshez való jogát.

8. Beruházás

Ez a fejezet a beruházások megnyitását és a befektetők védelmét célzó intézkedéseket határoz meg, biztosítva a tisztességes bánásmódot. Megszüntetheti a külföldi tőkére vonatkozó felső határokat vagy teljesítménykövetelményeket, megkönnyítheti a nyereségtranszfert, és stabil és kiszámítható szabályokat vezethet be a befektetési garanciákra vonatkozóan. Emellett olyan beruházási bírósági rendszereket is létrehozhat, amelyek lehetővé teszik a befektetők számára, hogy gyorsan és tisztességesen rendezzék a kormányokkal fennálló beruházási vitákat.

9. Szolgáltatások kereskedelme

Ez a fejezet a szolgáltatások határokon átnyúló kereskedelmére vonatkozik. Részben követi a szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezmény szerkezetét, amely meghatározza a WTO-tag országok közötti szolgáltatáskereskedelem szabályait. A kereskedelmi megállapodások azonban gyakran tartalmaznak további kötelezettségvállalásokat olyan ágazatokban, mint a pénzügyi szolgáltatások, a távközlés, az e-kereskedelem és a természetes személyek ideiglenes mozgása. A konkrét kötelezettségvállalások az egyes felekre vonatkozó külön ütemtervvel ellátott mellékletekben találhatók.

10. Kormányzati beszerzések

Ez a fejezet azokat a területeket határozza meg, ahol az egyes felek vállalkozásai árukat és szolgáltatásokat nyújthatnak egymás kormányainak, ideértve a központi, regionális, tartományi és helyi közigazgatásokat is. Ha a felek már tagjai a WTO Kormányzati Beszerzési Megállapodásának (GPA), a kereskedelmi megállapodás elmélyítheti a kötelezettségvállalásokat a hatálya alá tartozó közbeszerzési szervek száma, a hatálya alá tartozó áruk és szolgáltatások száma, valamint az ajánlattételi jogosultságra vonatkozó értékhatárok tekintetében.

11. Szellemi tulajdon

Ez a fejezet általában a szellemi tulajdonról szóló meglévő nemzetközi egyezményekre építve ismerteti a szerzői jogra, a védjegyekre, a formatervezési mintákra, a szabadalmakra, az adatvédelemre stb. vonatkozó eljárásokat és szabályokat. Az együttműködés új területeit is meghatározhatná, például a földrajzi jelzések védelmét.

12. Verseny és a kapcsolódó kérdések

Ez a szakasz általában a versenyjogra, a kereskedelmi kartellekkel kapcsolatos vizsgálatokra és szankciókra, a piaci erőfölénnyel rendelkező vállalatok visszaélésszerű magatartására és a versenyellenes összefonódásokra vonatkozik. Szabályokat állapíthat meg a támogatásokra, az állami tulajdonú vállalatokra és a különleges kiváltságokkal felruházott vállalatokra vonatkozóan is annak érdekében, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítson a magánvállalkozások számára.

13. Vitarendezés és közvetítés

Ez a fejezet a megállapodás felek általi alkalmazásával vagy értelmezésével kapcsolatos viták rendezésére szolgáló rendszert határoz meg, és megemlíti azokat a hivatalos eljárásokat, amelyeket mindkét félnek követnie kell abban az esetben, ha nem tudnak közvetítés útján megállapodásra jutni.

14. Záró rendelkezések

Ez a fejezet általában meghatározza a megállapodás hatálybalépésének módját, megnyitja a lehetőséget az új felek előtt, hogy a megállapodás aláírását követően csatlakozzanak hozzá, és meghatározza a megállapodás jövőbeli módosításának eljárásait.

15. Egyéb jegyzőkönyvek

Ez olyan releváns információkat tartalmazhat, amelyek máshol nem szerepelnek, mint például az egyes termékkategóriákra vonatkozó egyedi származási szabályok.

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások