A helyettesíthető anyagok számviteli elkülönítése

 

AzEU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás 50.cikke ( „Számviteli elkülönítés”)

A gyártónak biztosítania kell, hogy a terméke előállítása során felhasznált származó és nem származó anyagokat fizikailag elkülönítsék a tárolás során. Amennyiben ezek az anyagok helyettesíthetők (azaz azonosak és felcserélhetők), a termelő a származó és a nem származó felcserélhető anyagokat együtt tárolhatja, feltéve, hogy számviteli elkülönítést alkalmaz.

  • Egy számviteli rendszerben a számviteli elkülönítésnek biztosítania kell, hogy az EU-ból származónak tekinthető termékek mennyisége megegyezzen azzal a mennyiséggel, amely a felhasznált anyagok fizikai elkülönítése esetén lett volna. Ezt a Felek általánosan elfogadott számviteli elveivel összhangban kell alkalmazni.
  • Az EU preferenciális kereskedelmi megállapodásaiban a számviteli elkülönítés csak a felcserélhető anyagokra vonatkozik. Ezért ugyanolyan fajtájúnak és kereskedelmi minőségűnek kell lenniük, valamint azonos műszaki és fizikai jellemzőkkel kell rendelkezniük. Nem szabad lehetővé tenni, hogy a késztermékbe történő beépítésüket követően a származás szempontjából megkülönböztessék őket egymástól.
  • Egyes uniós preferenciális kereskedelmi megállapodásokban (például az EU-Korea szabadkereskedelmi megállapodásban) a számviteli elkülönítés csak akkor alkalmazható, ha jelentős költségek vagy anyagi nehézségek merülnek fel az elkülönített készletek tárolásában.
  • Kivételes esetben az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás és az EU-Kanada átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás (CETA) korlátozott számú helyettesíthető késztermék, például a gabonafélék (10. árucsoport), a növényi olajok és állati zsírok (15. árucsoport) és bizonyos vegyi anyagok (a 27., 28. és 29. fejezetben, valamint a 32.01–32.07 és a 39.01–39.14 vámtarifaszámokban) számviteli elkülönítését is lehetővé teszi.
  • Egyes uniós preferenciális megállapodásokban a vámhatóságoknak először engedélyezniük kell, hogy egy vállalat használhassa ezt a rendszert. Más megállapodásokban a Felek ilyen előzetes engedélyt kérhetnek (például az EU-Korea szabadkereskedelmi megállapodás, a CETA, az EU-Japán gazdasági partnerségi megállapodás és az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás). Ebben az esetben az uniós exportőrnek lehetőleg a vámhatóságok támogatását kell kérnie e rendszer alkalmazása előtt.
  • További információk a preferenciális származási szabályokról szóló iránymutatásbantalálhatók.

Gyorshivatkozások