Odvojeno knjigovodstveno iskazivanje zamjenjivih materijala

 

Članak 50. („Odvojeno knjigovodstveno iskazivanje”) Sporazuma o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine

Proizvođač mora osigurati da su materijali s podrijetlom i materijali bez podrijetla koji se upotrebljavaju u proizvodnji njegova proizvoda fizički odvojeni tijekom skladištenja. Ako su ti materijali zamjenjivi (što znači da su identični i međusobno zamjenjivi), proizvođač može zajedno skladištiti zamjenjive materijale s podrijetlom i one bez podrijetla pod uvjetom da se koristi odvojeno knjigovodstveno iskazivanje.

  • Računovodstvenim sustavom mora se osigurati da je količina proizvoda, za koje se može smatrati da su podrijetlom iz EU-a, jednaka količini koja bi bila da su upotrijebljeni materijali fizički odvojeni. Mora se primjenjivati u skladu s općeprihvaćenim računovodstvenim načelima stranke.
  • U sporazumima EU-a o povlaštenoj trgovini odvojeno računovodstvo primjenjuje se samo na zamjenjive materijale. Stoga moraju biti iste vrste i tržišne kvalitete te imati ista tehnička i fizička svojstva. Ne bi ih trebalo biti moguće razlikovati za potrebe podrijetla nakon što se ugrade u gotovi proizvod.
  • U nekim sporazumima EU-a o povlaštenoj trgovini (npr. Sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Koreje) odvojeno knjigovodstveno iskazivanje može se upotrebljavati samo ako nastanu znatni troškovi ili materijalne poteškoće u održavanju odvojenih zaliha.
  • Iznimno, Sporazumom o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine te Sveobuhvatnim gospodarskim i trgovinskim sporazumom između EU-a i Kanade, CETA-om, omogućuje se i računovodstveno odvajanje ograničenog broja zamjenjivih gotovih proizvoda, kao što su žitarice (poglavlje 10.), biljna ulja i životinjske masti (poglavlje 15.) i određene kemikalije (u poglavljima 27., 28., 29. i tarifnim brojevima od 32.01 do 32.07 i od 39.01 do 39.14).
  • U nekim povlaštenim dogovorima EU-a carinska tijela prvo moraju odobriti da se trgovačko društvo može koristiti takvim sustavom. U drugim aranžmanima stranke mogu zahtijevati takvo prethodno odobrenje (na primjer, Sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Koreje, CETA, Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana te Sporazum o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine). U tom bi slučaju izvoznik iz EU-a trebao po mogućnosti zatražiti potporu svojih carinskih tijela prije primjene tog sustava.
  • Dodatne informacije potražite u Smjernicama o povlaštenim pravilima o podrijetlu.

Brze poveznice