Samaväärsete materjalide arvestuslik eraldamine
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepinguartikkel 50 („Arvestuslik eraldamine“)
Tootja peab tagama, et tema toote valmistamiseks kasutatud päritolustaatusega ja päritolustaatuseta materjalid on ladustamise ajal füüsiliselt eraldatud. Kui need materjalid on asendatavad (st need on identsed ja vastastikku asendatavad), võib tootja päritolustaatusega ja päritolustaatuseta samaväärseid materjale koos ladustada tingimusel, et kasutatakse arvestuslikku eraldamist.
- Raamatupidamissüsteemi abil peab arvestuslik eraldamine tagama, et toodete kogus, mida võib pidada EList pärinevaks, on sama, mis oleks olnud kasutatud materjalide füüsilise eraldamise korral. Seda tuleb kohaldada kooskõlas lepinguosalise üldtunnustatud raamatupidamispõhimõtetega.
- ELi sooduskaubanduslepingutes kohaldatakse arvestuslikku eraldamist ainult samaväärsete materjalide suhtes. Seetõttu peavad need olema sama liiki ja kaubandusliku kvaliteediga ning samade tehniliste ja füüsikaliste omadustega. Neid ei tohiks päritolu järgi eristada, kui need on lisatud valmistootesse.
- Mõnedes ELi sooduskaubanduslepingutes (nt ELi ja Korea vabakaubandusleping) saab arvestuslikku eraldamist kasutada ainult siis, kui varude eraldi hoidmisega kaasnevad märkimisväärsed kulud või olulised raskused.
- Erandkorras võimaldavad ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping ning ELi ja Kanada laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping (CETA) arvestuslikku eraldamist ka piiratud arvu asendatavate valmistoodete puhul, nagu teravili (10. peatükk), taimeõlid ja loomsed rasvad (15. peatükk) ning teatavad kemikaalid (grupid 27, 28 ja 29 ning rubriigid 32.01–32.07 ja 39.01–39.14).
- Mõne ELi sooduskorra puhul peavad tolliasutused kõigepealt lubama, et äriühing võib sellist süsteemi kasutada. Muude kokkulepete puhul võivad lepinguosalised nõuda eelnevat luba (nt ELi-Korea vabakaubandusleping, laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping, ELi ja Jaapani majanduspartnerlusleping ning ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping). Sellisel juhul peaks ELi eksportija enne selle süsteemi kohaldamist eelistatavalt paluma oma tolliasutustelt toetust.
- Lisateavet leiate sooduspäritolureeglite juhendist.
Kiirlingid
Korduma kippuvad küsimused
- Kui tariif viitab kaalule, siis kas see on bruto- või netokaal?
- Kuidas leida oma toote suhtes kohaldatavat imporditollimaksu?
- Kas juhul, kui soovin müüa oma toodet mitmes ELi liikmesriigis, tuleb tasuda imporditollimaks iga kord, kui minu toode siseneb teise riiki?
- Kas mul on võimalik saada 0 % imporditollimaksuga maksustatud toodete loetelu?
- Kas aktsiisi kohaldatakse ELi või riiklikul tasandil?
- Kuidas ELis käibemaksu sisse nõutakse?
- Kuidas saada luba kala eksportimiseks ELi?
- Kas ELi eksporditav toit peab pärinema ELi volitatud ettevõttest?
- Kas pean maksma, kui kasutan Minu kaubandusassistenti teenuste ja investeeringute valdkonnas?
- Millistes keeltes on saadaval Minu kaubandusassistent teenuste ja investeeringute valdkonnas?